לא מפחדים מהמאפיה: סיור אמיץ בסיציליה

מוזיאון אנטי-מאפיה, כנסיות עתיקות, פיצת מרגריטה והיסטוריה ארוכה של אלימות: סיור שאי אפשר לסרב לו בקורליאונה ובפלרמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחר צהריים קיצי ומיוזע בעיר קורלאונה, תחת הדקלים בכיכר המרכזית הקטנה, זכתה משפחתנו למבטים עזים מצד חבורת גברים. הם גילגלו את עיניהם מול המראה התיירותי שלנו (מצלמות וכובעים), ובעלי ואני וילדינו החשנו את פעמינו. אחרי הכל, זאת קורלאונה, עיר הולדתו של בוס המאפיה ברנרדו פרובנזנו. מורשת הדמים שלה, על המסך ומחוצה לו, מסמלת עבור רבים את אלימות הכנופיות ועולם הפשע.

>> סיור בסיציליה: מה מצא בה ארכימדס    
>> פלאי פוליה: היעד הכי יפה שאתם עדיין לא מכירים                              
>> 8 מקומות שלא כדאי לפספס בסרדיניה

ובכל זאת, אדוארדו זפוטו אינו חושש להתבטא נגד "המאפיה ששדדה את כבודה של סיציליה". כדי להמחיש את הנקודה, חולצת הטי שלבש זפוטו נשאה את הכיתוב "!Addiopizzo", שפירושו "שלום, דמי חסות" - שמו של ארגון שמשתמש בתיירות כאמצעי להחזיר חלק מכבודה האבוד של סיציליה.

אתה לא חושש? שאלתי, והנדתי בראשי לעבר הצופים. "לעולם לא", ענה זפוטו. "אנחנו רבים מדי". "אנחנו" הם החברים באדיופיצו, תנועה חברתית שלפי זפוטו כוללת כעת יותר מ-700 עסקים, ביניהם סוכנות תיירות שמטרתה להנחות תיירים לעבר עסקים שמסרבים לשלם דמי חסות.

 קשה להעריך את הנטל הכלכלי של המאפיה באיטליה בכלל ובסיציליה בפרט - האזור שבו היא החלה את דרכה. מחקר שערכה ב-2007 SOS אימפרזה, יחידת הטיפול בשחיתות של התאחדות הקמעונאים, הראה כי 70% מהסיציליאנים משלמים דמי חסות לקוזה נוסטרה. ואם לא משלמים? "הצתה, ונדליזם, הטרדה", אמר זפוטו. מצד מי? "המאפיה", הוא ענה בגיחוך, וסיים את הגלידה שלו.

ביולי 2004 ביקשה קבוצת חברים של זפוטו לפתוח בר מבלי לשלם דמי חסות (פיצו, באיטלקית). הם זעמו לנוכח ההסכמה הרחבה לשלם את דמי החסות, והפיצו בפלרמו מדבקות ועלונים עם הכיתוב "עם שלם שמשלם את הפיצו הוא עם שלם בלי כבוד". לאחר מכן הקימה הקבוצה את אדיופיצו, פירסמה לוח בעלי עסקים שמסרבים לשלם ואירגנה השתתפות המונית במשפטים נגד חברי מאפיה כדי לתמוך במדיניות האכיפה.

 זפוטו סיפר לנו כי רק קומץ עסקים נתקל בתגובת נגד מצד המאפיה. התקרית הידועה מכל היא שריפת מחסן הצבע והציוד של גואנג'ה קמפני ב-2007. חברי אדיופיצו ותומכיה ערכו הפגנות, הפעילו לחצים על המדינה למצוא מיידית אתר חלופי לחברה, ושני אנשים הורשעו. לרוב, החברות באדיופיצו מגנה על חבריה.

השפעתה של המאפיה על חבל הארץ הזה אינה מוסרית בלבד, אלא גם כלכלית. סיציליה נותרה האזור העני של איטליה, רחוקה מהדימוי הרומנטי והעשיר של צפון המדינה, ותשלום דמי החסות אינו תורם לשיפור המצב. מחקר שנערך ב-2003 גילה שאם איש לא היה משלם דמי חסות ב-1981-2001, היה התמ"ג של דרום איטליה משתווה לזה של הצפון. מנגד, נראה שבכל מקום בסיציליה שמחים בתי עסקים לנצל את ההיסטוריה עקובת הדם. קשה לפספס את חולצות הטי שעליהן כתוב "Made in Italy - Mafia" או "Il Padrino" - הסנדק.

אם 70% מהעסקים בסיציליה משלמים למאפיה, האם הדבר לא מגביל את הטיולים המאורגנים שעורכת אדיופיצו בקורלאונה ובפלרמו? האם האתיקה תפגע בהנאה מהטיול? אדיופיצו משלבת בטיוליה בין כללים אתיים לבין הצדדים האפלים של סיציליה. החברה מציעה טיול בן שבעה ימים במערב סיציליה ובמחוז פלרמו, ומשלבת בין כפרי דייגים ים-תיכוניים, אתרים היסטוריים וציוני דרך חשובים של המאפיה. אדיופיצו מציעה סיוריים יומיים בעקבות המאפיה בעלות של 3- יורו, סיור בן יום בעקבות קורלואונה בעלות של 48 יורו, סופ"ש בפלרמו ב-150 יורו, סיור אופניים בלבה של סיצליה בן ששה ימים ב-850, סיור בסיציליה האותנטית ב-890 יורו ועוד מגוון של סיורים שונים - לרשימה המלאה

ללון אצל הבוס

לנו היו רק יומיים. זפוטו התאים לנו מסלול שמתחיל בקורלאונה ומסתיים כ-50 ק"מ משם, בפלרמו. בקורלאונה, השוכנת על גבעה, הקדושה פוגשת במתועב. העיר מכונה גם "עיר 100 הכנסיות", ונראה כי בכל פינת רחוב ניצבת כנסייה. פיאצה פלקון א-בורסלינו, שבה מתרוצצים ילדים סביב המזרקה, נקראת על שם שני שופטים-חוקרים שיצאו נגד המאפיה ונרצחו על ידה ב-1992.

אחרי הגלידה לקח אותנו זפוטו, המדריך האישי שלנו לשני ימי הטיול, לביתה של עלמה חביבה בשם מסימיליאנה פונטנה, שניהלה אז את מוזיאון האנטי-מאפיה. אמנם החמצנו את שעות הפתיחה של המוזיאון, אך פונטנה הואילה בטובה לפתוח אותו עבורנו (המוזיאון פתוח בימים שני עד שישי מ-10:00 עד 17:00, לאתר הרישמי). 

המוזיאון הקטן כולל גלריית תצלומים גרפיים מאוד, שעליה העדפנו לוותר למען הילדים. הקומה השנייה היא מעין ספרייה, עם מסמכים על גבי מסמכים הקשורים ל"מקסי-משפט", שנערכו בשנות ה-80, אז הורשעו בפלרמו מאות מאפיונרים.

בדרכנו בחזרה למלון, כ-10 דקות צפונית לקורלאונה, חלפנו על פני השלט "קורלאונה", אתר שהיה חביב על תיירים עד שהתגלה כי סרטי "הסנדק" המפורסמים צולמו בכלל בקצה המזרחי של האי, בסקובה.

פסטורליה בהתגלמותה

המלון שבו שהינו, Terre di Corleone, שוכן בבניין עתיק ששופץ מבפנים, והוא חלק ממאמץ להפוך את אחוזות הכפר העתיקות לאכסניות בעלות אופי אקולוגי. יחידת הדיור המרווחת והמושקעת שבה ישנו שימשה בעבר כאורווה של בוס המאפיה המורשע סלבטורה ריינה, וכללה שני חדרים צמודים, קורות עץ ומקלחת חדשה ונוצצת. מהחלון ראינו את הנוף המרהיב של הגבעות הצחיחות.

ביום השני, לאחר ארוחת בוקר משובחת במלון (עוגת תמרים וביצים מקושקשות בשמן זית), יצאנו לפלרמו, השוכנת על החוף. עלינו על מעין ריקשה מפיברגלס (שמייצרת חברת Ecolapa, שגם היא חברה באדיופיצו) שפועלת בשילוב דוושות ומצבר. זפוטו נהג, וחמישתנו התניידנו ברחובות במהירות מפתיעה.

עצרנו בלה מרטורנה, כנסייה יפהפייה מהמאה ה-10. לאחר מכן המשכנו לבית האופרה הפתוח העצום טיאטרו מסימו, המקום שבו מתה הדמות שגילמה סופיה קופולה ב"הסנדק 3". קפצנו לביקור קצר בחוף ועצרנו לארוחת צהריים ב-Antica Focacceria di San Francesco. ב-2005 הופיע במקום אדם שדרש מהבעלים מזה חמישה דורות, וינסנסו קונטיסלו, לשלם דמי חסות. קונטיסלו סרב, והדבר הוביל למשפט שעורר הד רב. ב-2008 נידונו שלושה סחטנים ל-10-16 שנות מאסר, ובני משפחת קונטיסלו נהפכו לגיבורים מקומיים.

הסתובבנו להנאתנו בחנויות במרכז העיר, בסיועה של מפת העסקים החברים באדיופיצו, שסיפק לנו זפוטו. עם רגליים כואבות וילדים מתלוננים חיפשנו מקום לאכול ארוחת ערב. אפילו העזנו לשקול לנטוש את האתיקה לטובת בית הקפה הקרוב, אך החזקנו מעמד עד שהמפה הובילה אותנו מסעדת איל מירטו לה רוזה. הפיצה מרגריטה והיין ערבו לנו מאוד.

כששילמנו, שאל בעלי את הבעלים מדוע הצטרף לאדיופיצו. "לאשתי ולי נמאס לפחד", הוא ענה בפשטות. הרגשנו שלא החמצנו דבר. להפך, אדיופיצו היא אישור כניסה אל מאחורי הקלעים, טעימה מסיציליה כפי שהיא לסיציליאנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ