אונס ומלחמות כנופיות ברחובות: המדינות המסוכנות ביותר בעולם

בחבל הקווקז מוציאים להורג, בדרום אפריקה אונסים לסביות חופשי וברזיל עמוסה בפשע ואלימות רחוב. כמה מן המקומות היפים ביותר בעולם נמצאים במדינות שלא כדאי לכם להתקרב אליהן. ראו הוזהרתם

מאור בוכניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאור בוכניק

המונח "אזהרת מסע" אולי מוכר בתור אוסף המלצות של משרד החוץ על יעדים שכדאי להימנע מלבקר בהם. הכתבה הבאה לא הולכת להתייחס למדינות ציר הרשע, או על אזהרת המסע החדשה בנוגע לסיני, אלא דווקא לאותם יעדים שאין בעיה להיכנס אליהם עם דרכון כחול, ובכל זאת מדובר במקצת מהמקומות המסוכנים בעולם. חלק מהמדינות המוגדרות כמסוכנות מוכרות דווקא בתור יעדים תיירותיים אטרקטיביים, מה שקצת משכיח לפעמים את העובדה שמאחורי חזות ה"הסבר פנייך לתייר", ניצבת מציאות קשה ומדממת. הנה כמה מהמדינות שזוכות להתברג כמעט מדי שנה לדוחות אזהרות המסע. רק קחו את זה בפרופורציות, אתם יודעים, כי גם ישראל מוגדרת על פי משרד החוץ האמריקאי כיעד מסוכן לביקור.

מרחץ דמים בעקבות קוקאין: קולומביה

למרות שהמשטרה הקולומביאנית מדווחת על ירידה משמעותית של מספר רציחות לשנה במדינה - רק 17 אלף איש, קולומביה לא הופכת עדיין לשוויצריה. גם העובדה שרק 500 איש נחטפים בקולומביה בשנה לעומת מספר כפול בשנים קודמות, לא מוציא את המדינה של חואן קלדרון מרשימת המדינות המסוכנות.

מתחילת שנות ה-90 מתנהלות בקולומביה מלחמות גרילה בין ארגונים חצי-צבאיים שמאלנים נגד ימנים, או שניהם יחד כנגד כוחות הממשל. וכשמדובר במדינה שמספקת 90 אחוז מצריכת הקוקאין בעולם, המלחמות הפנימיות רק הופכות למדממות יותר על רקע מאבקי השליטה על שדות הקוקה. לשם הבנת הפוטנציאל המסחרי שבשליטה על השדות - גרם קוקאין שנמכר בבירה בוגוטה במחיר של שניים-שלושה דולר, מגיע ברחוב האמריקאי ליותר מ-100 דולר, וכדי שמשלוח של טונות קוקאין יגיע ליעד, אסור לתת לאף גורם להפריע בדרך. ולמרות זאת, ב-2006 קבע הלונלי פלאנט כי קולומביה היא היעד המומלץ לטייל בו באותה השנה.

הקרב על העלה. עלי קוקה (צילום: dreamstime)

הישרדות, הגירסה האמיתית: האיטי

לא הייתה כמעט אף צרה שפסחה על האיטי במהלך 200 שנות קיומה - הפיכות צבאיות, מעשי טבח, מרד אזרחי, דיקטטורים מושחתים, הוריקנים ושטפונות. לקינוח הגיעה בשנה שעברה המכה האחרונה, ממנה לא התאוששה האיטי עד היום. 20 שניות של רעידת אדמה בעוצמת שבע בסולם ריכטר גבתה 230 אלף קורבנות, ומאז כל יום של תושבי הבירה פורט או-פרינס הוא עוד יום של תחרות בהישרדות על האי.

העוני, המחלות והרעב שהפכו למנת יומם של מיליון וחצי חסרי בית הביאו בפורט או-פרינס לצמיחה של כנופיות פשע, מעשי ביזה רצח ואונס, שמתרחשים בבירה על בסיס יומי. כוחות שיטור בינלאומיים - ביניהם גם ישראלים, אגב - מנסים מידי יום לשמור על סדר בתוך הכאוס של הקאריביים. ואם זה לא מספיק, באזהרת מסע שהוציא משרד החוץ הישראלי לפני כחודש יש התראה על התפרצות מחלת כולריה, ובאזהרת מסע שהוציא השנה משרד החוץ האמריקאי מתריע המשרד כי אזרח שיזדקק לפינוי יחוייב ב-15 אלף דולר כדי לסיים בהקדם את החופשה הקאריבית שלו.

כך נראה שוק רחוב טיפוסי בהאיטי בימים אלה (צילום: dreamstime)

שדה הקרב של הרוסים והצ'צ'נים: חבל הקווקז

המשבצת הקטנה שבין טורקיה לרוסיה מושכת אש כבר כבר כמעט 15 שנה. צ'צ'ניה, אוסטיה וגיאורגיה מתנגשות מדי מספר שנים בדרבי קווקזי, כחלק ממאבקי העצמאות על רקע אתני. יריית הפתיחה באה במלחמת צ'צ'ניה הראשונה באמצע שנות ה-90, והסיבוב השני הגיע בתחילת ה-2000 בכיכובו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הסיבוב האחרון נערך בין רוסיה לגיאורגיה ב-2008, אבל היד עוד נטויה. בינתיים נותר השטח שסביב הבירה הגיאורגית גורי זרוע במוקשים ונפלים שרק מחכים שמישהו יתפוצץ עליהם.

גם אם לכאורה הסתיימה המלחמה בצ'צניה, עדיין מזנבים הבדלנים הצ'צ'נים בפעולות גרילה כנגד הרוסים, ואלה לא נשארים חייבים. לפי עדויות ארגוני זכויות מנצל הצבא הרוסי את סמכותו במקום, מבצע הוצאות להורג, מחסל כפרים ואחראי לחטיפות, מעשי אונס וביזה.

אפילו הציפורים מתקשות להתמודד עם ההרס בקווקז (צילום: AP)

אונס פופולרי יותר מכדורגל: דרום אפריקה בעשור האחרון הפכה דרום אפריקה למקום מסוכן במיוחד עבור נשים - או ליתר דיוק, עבור נשים שנכנסו לסטטיסטיקה של שיעורי האונס במדינה. כל אישה שלישית בדרום אפריקה נאנסת, לפי סקר שנערך בקרב 4000 נשים בתחילת שנות ה-2000. המילניום החדש לא הביא גאולה לאלפי נשים במדינה, וגם ב-2006 דווחו למעלה מ-50 אלף מקרי אונס - וזה עוד החלק הפחות גרוע. על פי ההערכות למעלה מ-400 אלף מקרי אונס בשנה כלל לא מדווחים בדרום אפריקה.

האונס בדרום אפריקה פופולרי לא פחות מכדורגל: סקר שנערך בין 1500 תלמידי ביה"ס בעיירה של בני שבט הסווטו גילה כי רבים מהבנים חושבים ש"ג'ק-רולינג" - המונח המקומי לאונס קבוצתי - הוא דווקא כיף. 25 אחוז מהגברים שהשתתפו בסקר אנונימי באחת הפרובינציות הודו כי השתתפו באונס. הניסיון העשיר בפרקטיקה של אונס, אף הוליד בדרום אפריקה שיטות ריפוי ללסביות. בקרב הקהילה השחורה שבמדינה מוכר המונח "אונס מתקן", לפיו ניתן לתקן את הנטיות של לסבית ולהפוך אותה חזרה להטרוסקסואלית באמצעות אונס.

נשים בדרום אפריקה (צילום: dreamstime)

כנופיות שמפילות מסוקים: ברזיל מאחורי התדמית האקזוטית של ברזיל עם חופי הים ועצי הקוקוס מסתתרת תמונה פחות פסטורלית של שכונות עוני, פשע וברוני סמים. שישה מיליון תושבי הפאבלות של ריו דה-ז'נרו לא היו צריכים את הסרט "עיר האלוהים" של פרננדו מיירלס כדי לגלות את הצדדים הפחות צבעוניים של עיר הקרנבלים.

המשטרה המקומית כמעט ואינה שוהה בפאבלות באופן קבוע, למרות שלפעמים מפריד רק כביש בין שכונות העוני לשכונות הפאר. כאשר היא אוזרת אומץ להיכנס לשכונות הקשות, מדובר לרוב בפלישה צבאית של ממש שכוללת יחידות ללוחמה בטרור, מקלעים ומסוקים, בניסיון לעצור פעילות של כנופיות הסוחרות בנשק וסמים. גם הכנופיות לא נשארות חייבות, ובמבצע האחרון שנערך בתחילת השנה בשכונת אלמאו אף הפילו מסוק משטרתי. עם כמעט 40 הרוגים וקירות רבים מטוייחים בקליעים הסתיים עוד יום קרב בפאבלה של ריו.

מבט על ברזיל דרך הסרט "עיר האלוהים":

מעדיפים חזירים על הומוסקסואלים: זימבבואה נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה, יכל ללמד את סדאם חוסיין או חוסני מובראק שיעור ברציפות שלטונית. מאז 1980 ועד היום שולט מוגאבה בן ה-87 בזימבבואה וזכה לכינוי "קריקטורה של דיקטטור אפריקאי". לפני שנבחר מוגבאה לשלטון, 70 אחוז מהאדמות החקלאיות במדינה היו בבעלותם של חקלאים לבנים, אך ארבע קדנציות הספיקו למוגאבה להפוך את היוצרות. השתלטות אלימה של שחורים על חוות של לבנים זוכה להסכמה שבשתיקה משלטון מוגאבה. הוא, אגב, קרא לזה "רפורמת הקרקעות".

לאחר שזכה שוב בבחירות האחרונות ב-2008, התעורר החשד לזיופים בקלפי והפגנות מחאה גדולות החלו להתארגן במדינה כנגד מוגאבה. הרודן האפריקאי השתמש בכלים המוכרים לו, עצר 400 פעילי זכויות אזרח ושלח למאסר עיתונאים שהעבירו ביקורת של משטרו. לא רק מתנגדי השלטון זוכים לנחת זרועו של מוגאבה; הנשיא המקומי כבר התבטא בעבר כנגד יחסים חד-מיניים, קבע עונש של 10 שנות מאסר על קיום יחסים הומוסקסואלים, וטען כי הומוסקסואלים גרועים מכלבים וחזירים.

הקרב על השטחים החקלאיים. זימבבואה (צילום: dreamstime)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ