האסון ביפן: האם התיירות היפנית תצליח להתאושש?

שרשרת אסונות הטבע שפוקדת את יפן הנחיתה מכה קשה גם על ענף התיירות במדינה, ואיש אינו יודע בוודאות כמה זמן ייקח לה להתאושש. אלא שבזמן שאלפי נוסעים מבטלים חופשות, עיתונאים ואנשי עסקים נוהרים בהמוניהם לאזורי האסון

עכבר עולם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר עולם

לא חסרות כרגע סיבות לבטל חופשה ביפן. רעידת האדמה הקטלנית וגלי הצונאמי שבאו בעקבותיה הכו באכזריות בארץ השמש העולה והותירו אחריהם חורבן והרס באזורים נרחבים במדינה. שדות התעופה ואמצעי התחבורה עדיין לא שבו לפעילות מלאה, הדליפה הרדיואקטיבית עדיין מאיימת לפגוע במאות אלפי תושבים, הר הגעש שהתפרץ אתמול במפתיע פולט אפר ועשן לכל עבר וכמובן, החשש הטבעי שמא אסון בסדר גודל דומה עלול להכות שוב באזור הבלתי יציב.

ענף התיירות ביפן ספג מכה קשה ואכזרית, על כך כולם מסכימים. השאלה הגדולה שנותרה באוויר היא כמה מהר תצליח התיירות ביפן להתאושש ממנה, וכמה נזק היא תספוג עד שזה יקרה.

גורמים רבים מעריכים שייקח כמה ימים כדי להבין בדיוק את גודל ההשפעה על הענף, אבל גם מומחי תיירות בתוך יפן עצמה מודים שמדובר בטראומה, ומציינים אלפי ביטולי נסיעות של תיירים שהיו אמורים להגיע לאי בחודשים הקרובים. העובדה שמדינות אירופאיות רבות, כמו גם ארצות הברית, הוציאו אזהרת מסע רשמית שקוראת לאזרחים לבטל כל נסיעה שאיננה דחופה או קריטית, רק מחריפה את המצב.

קשה לחזור לשגרה. הצונאמי ביפן (צילום: AP)

עונת התיירות הרשמית של יפן הייתה אמורה להיפתח בחודש מרץ, עם פריחת עצי הסאקורה היפהפיים, אבל עוד ועוד סיפורים של נופשים שחזרו בהם וביטלו נסיעות צפויות ליפן, או שהמירו אותן ליעדים כמו סין ודרום קוריאה, מציפים את מערכות החדשות והאינטרנט. "אני פשוט לא חושב שהחיים שם יחזרו לשגרה כל כך מהר", אומר אזרח הודי שביטל טיול משפחתי של שמונה נפשות ליפן שתוכנן לחודש אפריל הקרוב – "עדיף לא לקחת סיכונים".

מטיילים הודים, אגב, הם אחת האוכלוסיות שמהווה חלק גדול מהתיירות הנכנסת ביפן: בשנת 2009 למעלה מ-59 אלף אזרחי הודו פקדו את ארץ השמש העולה, רובם במסגרת נסיעות עסקים. אלא שנדמה שהפאניקה מכה גם בהם. קבוצה מאורגנת של 25 מטיילים מהודו, למשל, נחתה ביפן דווקא ביום שישי ובעוד שכולם אמנם בריאים ושלמים, הלחץ והפאניקה הגדולים גרמו לחברת התיירות ההודית ששלחה אותה לשם לנסות להוציא אותה מיפן לעבר סין, ומשם להחזירה הביתה כמה שיותר מהר.

לפי הערכות ראשוניות, ענף התיירות ההודי הפסיד עד כה כשני מיליון רופי עקב גל הביטולים, ובסוכנויות הנסיעות קיימים כעת חששות כבדים שמא המשבר יימשך למעלה מחצי שנה. אין פלא, אם כך, שיפן עושה כמה שיותר מאמצים לעצור את הדימום הזה - בימים האחרונים הופיעו בעיתוני הודו מודעות ענק שמעודדות ביקורים ביפן, דווקא עכשיו.

מדינות באזור בכל זאת מעודדות ביקורים ביפן (צילום: AP)

עניין של חודש חודשיים מקסימום? גם ענף התיירות היוצאת מיפן צפוי לספוג מכה קשה: במהלך חופשות הקיץ אלפי יפנים יוצאים לנפוש במדינות אסייתיות רבות כמו סין, הודו ותאילנד, וההערכות הן שגם ענפי התיירות במדינות אלה ירגישו את ההשלכות. בחודשים מרץ-אפריל, למשל, נמצאים ילדי יפן בחופשה מבית הספר, ואזרחים רבים מנצלים את הזמן הזה לצאת לנופש משפחתי בתאילנד. אלא שעכשיו, כאמור, גם בגלל הנזקים הכבדים לכלכלה ולרכוש, וגם בגלל אמצעי התחבורה בתוך יפן שעדיין לא פועלים באופן מלא, קיים ספק רב שאזרחים רבים בכלל יוכלו להרשות לעצמם לצאת מגבולות המדינה.

יחד עם זאת, רבים מעריכים כי מדובר במשבר רגעי שייפתר תוך שבועות ספורים. ולראייה - ב-17 בינואר 1995 נרשמה רעידת אדמה של 7.2 בסולם ריכטר בעיר היפנית קוב, בה נהרגו יותר מ-6,000 בני אדם. גם רעידת האדמה ההיא לוותה ברעידות משניות שמנעו מהאיזור להשתקם במשך תקופה ארוכה. האפקטים הורגשו אז בענפי התיירות בכל העולם, בעיקר באי גוואם ובעיר אוסקה, אבל חודשים בודדים לאחר מכן חזר הענף למסלולו. מנכ"ל משרד התיירות בגוואם כבר מיהר להעריך שההיסטוריה עומדת לחזור על עצמה. כ-900 אלף תיירים יפנים מבקרים בגוואם מדי שנה, ו"האזור שנפגע הכי קשה הוא אזור סנדאי, שמאכלס רק כ-2.8 אחוז מכלל התיירים שמגיעים אלינו", הוא אומר, ומציין כי הענף יספוג אמנם ירידה תלולה ומיידית של כחמישה אחוזים, אבל לא צופה שהיא תימשך מעבר ל-60 ימים.

גם בישראל צופים סוף קרוב למשבר. משנה למנכ"ל קבוצת אופיר טורס, יהודה זפרני, ציין שהמקומות המרכזיים שאליהם מגיעים תיירים ישראלים הם טוקיו, קיוטו ואוסקה - ערים שלא הושפעו מהאסון, ולכן לא מתוכננים ביטולים או דחיות של טיולים שנקבעו מראש. במילים אחרות, אם תכננתם טיול מאורגן או חופשת פסח ביפן, דעו שלפחות מבחינת סוכנויות התיירות – הוא עדיין רלוונטי.

מכוניות שנשטפו בזרם האדיר (צילום: AP)

מזל שיש עיתונאים ואנשי עסקים יפן לא נחשבת כיעד תיירותי חם במיוחד עבור התייר האמריקאי, כך שההשלכות האסון על ענף התיירות בארצות הברית לא צפויות להיות משמעותיות. האירוניה היא שגורמים מעריכים כי בשבועות הקרובים, כמות המבקרים האמריקאים ביפן דווקא צפויה לעלות בגלל זירת העסקים. חברות ועסקים רבים בעלי סניפים ביפן עשויים לשלוח לשם תגבורת של עובדים ומומחי שיקום כדי לעזור בתהליך הבנייה מחדש. חברות בתחום הבנייה, הביטוח והבנקים עשויות אף הן לתגבר את נוכחותן ביפן כדי לסייע לארץ השמש העולה לצאת מהמשבר הכלכלי כמה שיותר מהר.

אנשים נוספים שנוהרים ליפן בימים אלה הם דווקא עיתונאים ואנשי התקשורת, שעושים הכל כדי לדווח ממוקד האסון-– העיר סנדאיי. כך למשל כותבת עיתונאית של ABC News: "זה היה מסע עצום להגיע לכאן. נסענו במשך 26 שעות ועצרנו בדרך בשלוש ערים שונות. מה שמדהים הוא שכשמסתכלים סביב, הדרכים נראות בסדר גמור, הבניינים עומדים ויש חשמל - אבל במרחק של כמה עשרות מטרים משם הכל משתנה לחלוטין".

מתברר גם שאזהרות המסע לא מפחידות אזרחים אמריקאים רבים שכבר תכננו מבעוד מועד ביקור ביפן. משפחת מונטאג מדאלאס טקסס, למשל, מתכננת טיול למדינה מאז שבנם מייקל עבר ללמוד ולהתגורר בה. רעידת האדמה וגלי הצונאמי היכו בה ימים ספורים לפני שבני המשפחה היו אמורים לטוס, ולמרות כל האזהרות החליטו לקחת סיכון ולנסוע לאזור בכל מקרה - בין היתר כדי לא לאבד את החופשה שתכננו בשווי כ-10 אלף דולר.

טוקיו, בימים מתויירים יותר (צילום: dreamstime)

רק ביפן, כצפוי, מציגים חזית אחידה של "הכל בסדר, לא קרה שום דבר". מנהל משרד התיירות באי, יאסומאסה שימיזוי, טוען כי אזרחים לא צריכים לחשוש מלהגיע לאזור, וכי העכבה היחידה היא שדות תעופה ספציפיים שעשויים להיסגר באופן זמני בלבד. אחד מנציגי חברות התיירות ביפן אפילו מתעקש שבמשרדיו עדיין מתקבלות הזמנות לחופשות באזור, ושהחברה מאפשרת למעוניינים לדחות את טיסתם למועד מאוחר יותר. משרד התיירות היפני אף הזדרז לפרסם באתר הרשמי שלו מידע מעודכן על קונסוליות ושגרירויות בינלאומיות ששוכנות במדינה, כמו גם את לוח הטיסות המעודכן. אופטימיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ