48 שעות בסנט גאלן, שעה נסיעה מציריך

לנעול נעלי בית אפורות בספרייה של מנזר בנדיקטיני, לשוטט באזור "השטיח האדום" ולשחות בבריכה שבשולי יער. שווייצריה הקטנה 

משה גלעד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שביל שלוש הבריכות בסנט גאלן
שביל שלוש הבריכות בסנט גאלןצילום: משה גלעד
משה גלעד

"בית המרקחת של הנפש", כך כתוב ביוונית עתיקה על סף הכניסה לאולם הספרייה במנזר בסנט גאלן ("St. Gallen"), עיר בצפון-מזרח שווייץ. כל אחד מן המבקרים במקום מתבקש לנעול נעלי בית רכות, גדולות ואפורות. רוב הזוגות קצת מהוהים. כולם באותה מידה ענקית. הרגליים טובעות בהם והנועל מאמץ מיד הליכה מדשדשת, כשל קשישים מופלגים שמתקשים להרים את רגליהם. נעלי הבית הרכות נועדו להגן על רצפת העץ העתיקה של אולם הספרייה מפני עקבים חדים וסוליות נעליים שעלולות להזיק.

המבקרים הנפעמים מדשדשים בהן בזהירות לאולם הגדול ונותרים פעורי פה. ספריית המנזר בסנט גאלן נחשבת מופת לאדריכלות הרוקוקו. מכנים אותה "החדר היפה ביותר בשווייץ", אחדים סבורים שהאולם המחופה עץ הוא היפה באירופה. בשורות ארוכות ניצבים בו 150 אלף כרכים, כולם בארונות ספרים שנבנו בשתי קומות, מן התקרה ועד הרצפה. אלפיים מן הספרים הם כתבי יד ייחודיים ועתיקים, שערכם עצום. על שולחנות מחופי זכוכית במרכז החדר הגדול מונחים כמה כרכים פתוחים, כדי שהמבקרים יוכלו לקרוא בהם. שניים מהם כתובים בלטינית והשלישי, למרבה השמחה, הוא ספר תנ"ך עתיק מן המאה ה-18. הכרך העברי פתוח, במקרה או שלא במקרה, בפרק בו מתואר בניין בית המקדש. המדריכה במקום מסבירה שבכל יום מדפדפים הספרנים בכרכים אלה וחושפים עמוד אחר, כדי שהאור לא יזיק לדפי הספר. בפינת החדר ניצב סרקופג ממצרים העתיקה ובו מומיה בת 3,000 שנה, ולצדה מפה של המנזר מן המאה התשיעית. מדלת סמויה באחד הקירות נשלפת כרטיסייה אנכית, שבעזרתה, אם מכירים את קוד המיון המורכב, אפשר לאתר את הכרכים ברחבי הספרייה.

ראשיתו של המנזר בסנט גאלן כבר במאה השביעית לספירה, כאשר המיסיונר האירי גאלוס הקים במקום בקתת התבודדות. דוב גדול וחום סייע לו על פי האגדות בבנייה. מהר מאוד התפתח באתר מנזר בנדיקטיני שנמנה, בעיקר בזכות הספרייה שלו, עם רשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. בניית הספרייה הושלמה ב-1767. עוד קודם לכן, בימי הביניים, כינו את המנזר של סנט גאלן "חדר הכתיבה של אירופה" והעיר הלא גדולה הזו, בה מתגוררים כיום 120 אלף תושבים, נהפכה לאחד ממרכזי התרבות של האזור כולו.

המתחם בלב סנט גאלן כבר אינו משמש כמנזר כמאה שנים. הקתדרלה המפוארת והספרייה הן אתרי התיירות הפופולריים בעיר. אין ספק שכדאי להגיע עד סנט גאלן, כשעה נסיעה ברכבת מציריך, כדי לראות את ספריית המנזר המרשימה. אבל אז, אחרי שחולצים את נעלי הבית האפורות ויוצאים מן החלל המוגן והביתי הזה אל רחובות העיר, מסתבר שמדובר במקום נעים ומעניין, שכדאי לבלות בו לפחות לילה אחד, ולמעשה אפשר להשתקע בו לכמה ימים ולצאת ממנו לסיורים מעניינים בעיר ובסביבתה.

מנזר סנט גאלן; כתובת: Klosterhof 6B, 900, St. Gallen, Switzerland; שעות פתיחה: שני-ראשון: 10:00-17:00; כניסה: 18 פראנקים שוויצרים; אתר רישמי

מסלולים מרתקים וגבינות משובחות באינטרלקן בשוויץ
מה זה, שוויץ פה: טיול לוהט בלוצרן הקרירה
המלצה לטיול בשוויץ: לפני שהשלג נמס 

מוזיאון הטקסטיל

אופנה היא עיסוק חשוב בסנט גאלן, ולא רק בגלל החנויות הרבות שצמודות אחת לשנייה במדרחוב העירוני. במאה ה-18 התפתחה בעיר תעשיית אופנה שהתמחתה בתחרה וברקמה. 40 אלף נשים רקמו אז בבתיהן ויצרו ענף יצוא משגשג. היעד העיקרי היה ארצות הברית, וקשרי היבשת החדשה עם העיר השווייצית המסורתית התהדקו במשך השנים והביאו להשקעות של ממון אמריקאי רב בסנט גאלן. ב-1913 נחשבה הרקמה לענף היצוא המוביל בשווייץ והפריחה בסנט גאלן הגיעה לשיאה. כיום קצת קשה להאמין לנתון הזה, אבל לפני מאה שנים בלבד, בתחילת המאה ה-20, ייצרו בסנט גאלן מחצית מתוצרת שוק הטקסטיל העולמי.

כיום מייצרים בעיר רק חצי אחוז מתעשיית הטקסטיל העולמית. אלפיים נשים, רובן עדיין עובדות בבית ורוקמות עבודות יד, ממשיכות ליצור עבודות רקמה איכותיות, שמשמרות את המוניטין של סנט גאלן בעולם. באופן קצת מפתיע, גם כיום, למרות התחרות הבלתי אפשרית מן המזרח הרחוק, נחשבת העיר למעוז איכותי של תעשיית התחרה.

המקום הנכון לראות את עבודות הרקמה והתחרה המקומית הוא במוזיאון גדול ומודרני שמוקדש לנושא ונקרא "מוזיאון הטקסטיל". התצוגה במקום מציבה זה לצד זה בדים בני מאות שנים ואת האופנה של השנה האחרונה. לצד הדגמה חיה של אריגה בנול ידני ישן מציגים במקום את ייצור התחרה העכשווי, המבוסס על שילוב בין עבודת יד איכותית, שאין לה תחליף, לתוכנות רקמה ממוחשבות.

מוזיאון הטקסטיל של סנט גאלן; כתובת: Vadianstrasse 2, 9000, St. Gallen, Switzerland; שעות פתיחה: 10:00-17:00 כל השבוע; כניסה: 12 פראנקים שוויצרים; אתר רישמי

כל האזור שמקיף את המנזר סגור לתנועת כלי רכב. העיר העתיקה של סנט גאלן היא אליפסה לא גדולה שאפשר לחצות בפחות משעה. האטרקציה הבולטת ביותר בסמטאות העתיקות הם oriels, חלונות-מרפסות יחודיים . 111 חלונות בולטים כאלה פזורים ברובע העתיק. רובם נבנו במאה ה-18 כתוספת לבניינים קיימים. רבים מהם עשויים עץ ושימשו באותה תקופה כסמל מעמד, שהצביע על עושר ויציבות כלכלית. את היפים שבהם אפשר לראות ב"בית הפליקן" (15 Schmiedgasse) ובבית "העוצמה" (21 Schmiedgasse).

החלק המשעשע ביותר בביקור בסנט גאלן נמצא במרחק כמה דקות הליכה מן הרובע העתיק. רובע בלאיצ'לי (Bleicheli) שימש פעם כמרכז תעשיית הטקסטיל. באזור זה פעלו מפעלים ומטוויות רבים. כאשר אלה נעלמו "נכבש" הרובע בידי מוסדות פיננסיים, בנקים, חברות ביטוח וגופים דומים. הבניינים הגבוהים והמודרניים שנבנו באזור לא פיתו את התושבים להגיע לכאן ולרובע יצא שם רע. העירייה שחיפשה פיתרון הכריזה על תחרות לעיצוב הרובע, ובאוגוסט 2005 נחנכה התוצאה שנקראת באופן רשמי "חדר המגורים של סנט גאלן" וכולם מכנים אותה "השטיח האדום".

הרעיון הפשוט של האמן פיפילוטי רישט וחברת האדריכלות של קרלוס מרטינז היה לצבוע הכל באדום. המדרכה, הכביש, הספסלים המעוצבים, תאורת הרחוב, מכונית שכביכול ניצבה שם - הכל כוסה בשיטפון צבע אדום ושתלטני. המראה משעשע, והתושבים אומרים שזה סיפור הצלחה ענק, אם כי בשעות אחר הצהריים ביום הגשום בו סיירתי ב"חדר המגורים" לא בילו בו יותר מדי אנשים. העיר ממשיכה להשקיע מאמצים כדי לחבב את האזור על התושבים, ובערבי הקיץ נערכים על השטיח האדום אירועים, הופעות חינם ואפילו חלוקת משקאות על חשבון ראש העיר. רק תבואו.

שביל הבריכות

בימים יפים, בייחוד בקיץ, כדאי לעלות לשביל שלוש הבריכות (Dreilinden). זו נסיעה קצרה מאוד בקרונית שיוצאת מתחנת בנגור (Bangor) כמאה מטר מן הכניסה לספריית המנזר. הקרונית מטפסת במעלה הגבעה שחולשת על העיר. מיד לאחר היציאה מן התחנה העליונה יש שילוט, שמפנה אל שביל החוצה פארק ירוק ומעניק לצועד תצפית נהדרת על הסביבה. המשכו של שביל זה מוביל אל האטרקציה האמיתית - שלוש בריכות יפות וכחולות שנבנו בשולי היער ומעל העיר ומשמשות בעצם בתפקיד כפול - בדרך כלל זה אזור בילוי ונופש לתושבים, אבל הסיבה האמיתית להקמת הבריכות היתה הגנה על העיר מפני שריפה. הבריכות ממוקמות בדיוק מעל המרכז העתיק ומעל המנזר החשוב ובמקרה של שריפה, בעיר שחלק גדול ממנה עדיין בנוי עץ, עשויים מאגרי המים האלה לעזור בכיבוי מהיר. בימי הקיץ שוחים בבריכות רבים מן התושבים. בערבים פועלים בבתים שלצד הבריכות ברים ומועדונים שמושכים צעירים רבים. גם ביום צונן באמצע הסתיו, כאשר הטמפרטורות הגיעו בקושי לעשר מעלות וגשם דק ירד על שלוש הבריכות, התעקשו כמה נשים להיכנס למים ולשחות. הן נראו מאושרות, אף שצמרמורת עזה תקפה את הצופים המכורבלים על הגדה. מכאן כבר קצרה הדרך אל הקפה-קונדיטוריה המצוין מול התחנה העליונה של קרונית הרכבת.

"חדר המגורים של סנט גאלן". שיטפון צבע אדום ושתלטני

מלבד שביל הבריכות, שנמצא למעשה בשולי העיר, כדאי לצאת לפחות לשני טיולים בסביבת סנט גאלן. הראשון מוליך לאגם קונסטאנץ הסמוך לעיר. רוכבי האופניים ייהנו במיוחד מן השביל שמקיף את האגם, במרחק כמה דקות נסיעה ברכבת מן העיר. חובבי ההליכה ירוו נחת משביל מרתק שנקרא "שביל הגשרים". תחילתו מעט ממערב למרכז סנט גאלן, על גדת הנהר סיטר (Sitter). השביל חוצה מעל הנהר בזיגזג של 18 גשרי עץ יפים. שילוט מפורט מבהיר את ההיסטוריה של הגשרים ואת התקופה בה נבנו. ההליכה לאורך כל השביל נמשכת חמש שעות, ואפשר לחזור לסנט גאלן ברכבת מקומית.

עצות לדרך

איך להגיע?

ברכבת - הנסיעה מציריך נמשכת קצת יותר משעה.

במכונית - דרך וינטרטור ולאחר מכן על כביש 60E בכיוון מזרח.

בספינה - אפשר לשוט כשעתיים באגם מציריך לראפרסוויל ומשם לנסוע כשעה ברכבת.

סיור מודרך בעיר:

לשכת התיירות העירונית מפעילה סיורים מודרכים בכמה שפות. הסיורים יוצאים ממשרד לשכת התיירות, מול תחנת הרכבת. משך הסיור שעתיים ומחירו כ-25 פרנק.

בתי מלון:

"Einstein" - נחשב למלון הפאר של העיר. 113 חדרים מהודרים, עם הרבה מסורת. מיקום טוב במרכז סנט גאלן. המחיר: כ-220 יורו ללילה. 

"Dom" - מלון 3 כוכבים טוב במרכז העיר. מציע 33 חדרים נוחים. המחיר: 130 יורו לחדר זוגי. 

מסעדות:

"Am Gallusplatz" - נחשבת למסעדה הטובה בעיר. מטבח צרפתי איכותי במחירים לא זולים. הכתובת: Gallusstrasse, 24

"Hornli" - מסעדה טובה ולא יקרה בכיכר השוק. מציעה אוכל טרי, רושטי מצוין ובחורף גם פונדו איכותי שזוכה למוניטין. הכתובת: 5 Marktplatz.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ