כרטיס טיסה, מלון ונישואין: מדריך לחתונה אזרחית

מדי שנה יוצאים לחו"ל 7,000 זוגות ישראליים כדי להינשא בטקס אזרחי, ורבים מהם נעזרים בסוכנויות נסיעות שמציעות חבילות "חתונת הכל כלול". על החוף בקפריסין, בארמון בפראג או באיי סיישל - מדריך לחתונה אזרחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשמיה וגיל החליטו להינשא, הם ידעו שאינם מעוניינים לעבור ברבנות. הם ערכו מסיבת חתונה בישראל, ונסעו לפראג כדי להעניק לנישואיהם תוקף חוקי. "ההתלבטות היתה בין קפריסין לפראג", מספרת מיה. "בחרנו בפראג על אף שהיא יקרה יותר, כי החלטנו לשלב בנסיעה גם חופשה".

חתונת הכל כלול בני הזוג החליטו שלא לבצע את ההכנות לטקס בעצמם. "ברגע שגיליתי שמישהו יעשה את כל הסידורים בשבילי, הלכתי על זה", אומרת מיה. "כל החבילה עלתה כ-800 דולר לאדם. לקחנו מלון מעט יותר יקר כדי להתפנק בחופשה. החבילה כללה גם את הטיסה והסידורים. בפראג חיכתה לנו נציגה מקומית שליוותה אותנו מטעם החברה. היינו הצברים היחידים, השאר היו ממוצא רוסי. מאוד הפתיע אותי לגלות שרוב הזוגות שמתחתנים כך עושים זאת מחוסר ברירה, ולא מרצון, כמונו".

ענת פז התחתנה בנובמבר בקפריסין. "חוץ מהוצאת המסמכים הדרושים במשרד הפנים, משרד הנסיעות עשה בשבילנו הכל. הטיסה לחתונה נראתה כמו חלק מפס ייצור המוני - היו לפחות עשרה זוגות שטסו יחד אתנו. בדיוטי פרי קנינו אוזו והתחלנו להשקות את כל מי שטס להתחתן. היו כאלה שהגיעו עם פמליה, שמלה וטוקסידו, כולל איפור ושיער. עבור חלק מהם אלה היו נישואים שלישיים או רביעיים, חלק לא רצו להתחתן ברבנות וחלק לא היו יכולים".

פז מספרת כי העוזר של סגן ראש העירייה, שידע אנגלית, הוא שחיתן את הזוגות. "חברת הנסיעות מארגנת גם שני עדים ויש לה נציג בקפריסין. הזוגות רק מצטלמים, מתנשקים וחותמים. זה היה עניין של שלוש דקות, ואז חזרנו למלון. תעודת הנישואים הגיעה למחרת, לפני שחזרנו לישראל". בסך הכל, לדברי ענת, עלתה החבילה כ-600 יורו לאדם.

לפי נתוני ארגון משפחה חדשה, מדי שנה מתחתנים בישראל כ-40 אלף זוגות, מהם כ-7,000 בחו"ל, בעיקר בקפריסין ובצ'כיה. רבים מהנישאים בחו"ל נעזרים בסוכנות נסיעות שמציעה חבילה שכוללת הכל - סידורים ביורוקרטיים שונים, כרטיסי טיסה, הזמנת מלון, איסוף משדה התעופה באמצעות נציג מקומי ואפילו גביע שמפניה בבית העירייה.

עיר חלומותיי. זוג מתחתן בבית העיריה (צילום: dreamstime)

זוגות אחרים בוחרים לוותר על שירותי המתווכים, ולהפיק לבד את חתונת חלומותיהם בחו"ל - לפעמים תוך ויתור על קפריסין הזולה והנגישה. כך למשל, נועה בגון ועמית ברעם אירגנו בעצמם חתונה באי יווני שהכירו מחופשה קודמת.

"כבר בשלבים הראשונים נתקלנו בבעיה, כשהבנו שישראל לא מספקת את מסמך הנולה אוסטה ‏(תעודה שמאשרת שהמדינה לא מתנגדת להשיא את הזוג במדינה אחרת‏), ולכן קשה להתחתן במדינות האיחוד האירופי", מספרת בגון. "בסופו של דבר נסענו עם עשרה חברים לאי קטן ביוון, לשבוע שלם, והתחתנו במהלך החופשה. סוכנות הנסיעות שבאמצעותה הזמנו את המלון סייעה לנו תמורת תשלום. היינו צריכים להגיש מסמכים מתורגמים ליוונית, לאחר ששילמנו לנוטריון שיאשר את מקוריות המסמכים. זה היה הליך ארוך ומייגע. הסידורים לקראת החתונה - תרגום מסמכים, חתימה של השגרירות היוונית ושל הנוטריון - עלו כ-6,000-5,000 שקל, ושבוע החופשה ביוון, כולל הטיסות, עלה כ-15 אלף שקל".

רוב אירופה סגורה בפני ישראל

בשנים האחרונות ניכרת עלייה במספר הזוגות שבוחרים שלא לעבור ברבנות, אבל לא כולם בוחרים באפשרות של נישואים אזרחיים. מנכ"לית משפחה חדשה, עו"ד אירית רוזנבלום, מספרת כי "יותר ויותר זוגות לא מתחתנים כלל, אלא מסדירים את הזוגיות בדרכים אחרות: מגורים משותפים, הסכמי ממון, תעודות נישואים, או חתונות לא רשמיות שאין להן תוקף משפטי".

רוזנבלום מסבירה כי זוג ישראלי יכול להתחתן רק במדינה שמאפשרת למי שאינם אזרחיה להינשא. "קפריסין מאפשרת לישראלים להתחתן בה בעיקר מאחר שזה מכניס כסף ותיירות, אבל מרבית אירופה סגורה בפני ישראל. ישראל לא מוכנה להנפיק נולה אוסטה, ולכן במרבית המדינות הנישואים אפשריים רק אם אחד מבני הזוג הוא אירופי".

מלבד פראג וקפריסין, אפשר להינשא גם בקנדה, באורוגוואי ובפרגוואי. שתי האחרונות מחייבות עדים שמכירים את בני הזוג. גם בחלק ממדינות ארה"ב אפשר להתחתן. "מדינת ישראל מחייבת שהמסמכים יהיו מאושרים בחותמת אפוסטיל - ביטוי לאמנה בינלאומית שאומרת כי המדינות מכירות במסמכים זו של זו. במדינות שאינן חתומות על האמנה, הנישואין והמסמכים לא יהיו מוכרים וזה יכול לסבך את הזוג בעתיד. מומלץ לאנשים לבדוק היטב אם זה יירשם ויוכר על ידי המדינה", אומרת רוזנבלום.

כלה הררית. חתונה בקנדה (צילום: dreamstime)

רוזנבלום מזהירה מפני ניסיונות להתחתן ללא עזרה מקצועית. "נתקלנו בזוגות שניסו להתחתן לבד, הסתבכו בענייני הרישום ונאלצו לנסוע שוב. צריך להביא בחשבון שזה לא משחק ילדים. באיטליה למשל היו כמה הבלחות של הסכמה שאולי היו ברמת הפקיד שלא דרש את הנולה אוסטה, אבל בגדול זו הטעיה לשלוח אנשים לאיטליה. גם בפראג מדי פעם יש הוראה לסגור את האפשרות בפני ישראלים כך שזה לא יציב".

רוזנבלום מבקשת להבהיר כי "מבחינת ההלכה, שהיא החוק האזרחי, הנישואים האלה לא נחשבים. אבל כשחס וחלילה היחסים עולים על שרטון, ההלכה מתעוררת ולמען הסר ספק מבצעת את הגט לחומרה. לכן כל זוג ישראלי שנרשם במשרד הפנים כנשוי חייב בגירושים דרך רבנות".

רוזנבלום אינה מאמינה בנישואים אזרחיים כפתרון המושלם למי שלא מעוניין לעבור ברבנות. "נישואים אזרחיים, כמו דתיים, הם אינם הפתרון ההולם למאה ה־21 כי הממסד לא צריך להתערב בחיינו האישיים ובבחירת הזוגיות שלנו. הבחירה האינטימית של אנשים בבני זוגם נהפכה לעניין של המדינה, וזה אבסורד. המאמץ של משפחה חדשה הוא להפריט את מוסד המשפחה. כך אפשר להכליל בו בני זוג עם הבדלי דת, גזע וגיל, מבלי שאף אחד יתערב. אנשים צריכים להבין כי כאשר המדינה מתערבת בתהליך הזוגי, שהוא הדבר החשוב בחיינו - היא מחבלת בחיינו הפרטיים. כיום המאבק הוא לשחרר את הציבור החילוני מהפחד".

"חבילת חתונה" תמורת כמה מאות יורו

אם בכל זאת החלטתם למסד את הקשר בברית הנישואים האזרחיים, ואתם לא רוצים להתאמץ - יש לא מעט חברות וסוכנויות שירכיבו עבורכם את כל החבילה.

קפריסין: חבילות של יום

טקסי נישואים חורפיים נערכים בעיקר בלרנקה, ואילו בעונת הקיץ גם באיה נאפה, בפאפוס ובלימסול. החבילות כוללות מגוון מלונות - ממלונות קטנים ברמת שלושה כוכבים ועד ריזורטים מפוארים ומפנקים. לדברי חגית ישראל, בעלי חברת הנסיעות סאן ליין, מאפריל עד סוף אוקטובר המחירים מעט יותר גבוהים. "בקפריסין החבילות מתחילות? ב–585 יורו לשני לילות עבור מלון 3–4 כוכבים, והם מטפסים בהתאם למלון. החבילה כוללת הכל: טיסה, נציג מקומי, לינה על בסיס ארוחת בוקר וטיפול במסמכים".

למי שמעוניין לנסוע ולחזור באותו יום, מציעים בחברת הנסיעות דיזנהאוז חבילות של יום אחד. החבילה כוללת טיסה ללרנקה ב–7:00, כאשר נציג החברה מחכה בשדה ואתו נוסעים לבית העירייה לערוך את הטקס. הנציג המקומי משמש גם מתורגמן ועד לצורך הטקס. מיד בתום הטקס יש הסעה למרכז העיר, שם שוהים בני הזוג הטרי עד 19:00, וטסים חזרה לישראל ב–22:30. הביורוקרטיה הקפריסאית פשוטה יותר מזו הצ'כית, ותעודת הנישואים מגיעה תוך יום.

מי שאינו ממהר יכול לבחור חבילה הכוללת טקס נישואים וחופשה בת שלושה ימים, כאשר הטקס מתקיים ביום הנחיתה. בדיזנהאוז מציעים חבילות כאלה במחיר המתחיל ב–534 יורו לאדם. גם ב-Wedding Tours מציעים חבילה דומה.

הרי את משוזפת לי. חתונה בקפריסין (צילום: cyprusdreamweddings.com)

פראג: להתחתן בטירה

רוב הזוגות שיבחרו להתחתן בצ'כיה יערכו את טקס הנישואים בפראג עצמה, באחד מ–14 בתי העירייה ‏(אחד לכל רובע בעיר‏), המכונים "מטריקה" בצ'כית. אפשר גם להינשא בטירות ובארמונות של פראג. בדיזנהאוז מציעים חבילות חתונה בעיר הכוללות שהייה של ארבעה או שישה ימים, במגוון מלונות ברמת שלושה עד חמישה כוכבים. כך למשל, חבילה הכוללת שלושה לילות במלון חמישה כוכבים תעלה בחברה החל ב–1,029 דולר לאדם, ואילו מחיר חבילה הכוללת מלון שלושה כוכבים מתחיל ב–969 דולר לאדם.

ישראל מסאן ליין מסבירה כי "כדי לקבל תעודת נישואים בפראג נדרשים 40 ימי עבודה. יש נוהל דחוף יותר, אבל המשמעות היא שצריך לשהות חמישה ימים בעיר. בקפריסין, לעומת זאת, אפשר לקבל את החותמת באותו היום. אין ספק שפראג יפה יותר, אבל רק בעלי תעודת לידה ישראלית או רוסית יכולים להתחתן בה. עבור ילידי מדינות אחרות זה קצת בעייתי". גם בצ'כיה המחירים משתנים בהתאם לעונה והם עולים באביב ובקיץ. בסאן ליין המחיר מתחיל ב–690 יורו לאדם לשלושה לילות, ואילו ב-Wedding Tours מוצעות חבילות שמחירן החל ב–520 יורו לאדם.

מאחר שזוגות רבים בוחרים לשלב ירח דבש עם החתונה, בכל החברות מציעים אפשרות להאריך את השהות בפראג. כך למשל, חבילת נישואים אזרחיים של חברת השטיח המעופף לחמישה ימים בסוף אפריל במלון שלושה כוכבים תעלה 883 דולר. עם זאת, זוגות שהתחתנו בפראג ציינו כי קל יותר לעבור את התהליך באמצעות סוכנויות המתמחות בחבילות נישואין, ובקיאות בהליכים הביורוקרטיים בצ'כיה.

עד שגשר קארל יפריד בינינו. חתונה בפראג (צילום: dreamstime)

איי סיישל: האופציה היקרה

באחרונה החל יגאל לוקיאנובסקי מ-Wedding Tours לארגן חבילות נישואים גם לאיי סיישל ולמאוריציוס. לדבריו, "אלה יעדים יקרים, שנציגים מתחום התיירות שלהם יצרו אתנו קשר והציעו חבילות. החתונות שם מתקיימות על חוף הים, או בריזורט קרוב לים". המחירים לחבילה של שבוע במלון חמישה כוכבים איי סיישל, כולל טיסה וסידורי חתונה, יחלו ב–6,000 יורו, ובמאוריציוס כבר מדובר בסכום התחלתי של 8,000 יורו.

ארה"ב: מארגנים את כל החתונה לבד

כמה ממדינות ארה"ב, כמו ניו יורק, מאפשרות לישראלים להינשא בהן. עם זאת, אין חברות שמארגנות חתונות בארה"ב, ולכן כל הסידורים וההתרוצצויות הביורוקטיות חייבות להיעשות על ידי בני הזוג עצמם. על פי משפחה חדשה, מחיר חתונה בניו יורק מתחיל ב–1,600 דולר לאדם - כולל סידורי החתונה, מלון לשני לילות, טיסה ומסי נמל.

בתפוח הגדול. חתונה בניו יורק (צילום: dreamstime)

חתונה אזרחית אקסטרים: להטיס את הרב והאורחים ליוון

בתחום החתונות, גם השמים הם לא הגבול להוצאה הכספית. זוגות המבקשים להתחתן כדת וכדין, בעזרת רב, אבל בחו"ל - יכולים לעשות זאת בטברנה יוונית או על חוף הים בכרתים, בעזרת חברת easywed ותמורת כ-300 אלף שקל.

עמית בר ציון, מנכ"ל החברה המתמחה בארגון חתונות, מסביר כי "החתונה האולטימטיבית היא עבור 170 איש, כי זו תכולת מטוס איירבוס: המטוס הכי קטן שיכול לקחת הכי הרבה אנשים. המטוס יוצא מנתב"ג בשישי ב-10:00. האורחים נפגשים בנמל לקוקטייל מהיר, האוטובוסים לוקחים אותם לטרמינל מצדה, הם עוברים בידוק מהיר ותוך 45 דקות הם ממריאים לטיסה של שעה וחצי.

אם זו חתונה קטנה של כ-60 איש אפשר להתחיל בחאניה, שם שוכן בית כנסת עתיק בן 500 שנה ששופץ לא מזמן על ידי רון לאודר, ומשם להמשיך לריזורט. אם הזוג רוצה משהו אחר, אפשר לערוך את החתונה בטברנה מבודדת על החוף". בר ציון מוסיף כי כרגע החברה מארגנת חתונות מסוג זה רק בכרתים, מאחר ששם נמצא שדה התעופה הכי גדול באזור. קפריסין לא נמצאת על הפרק, בגלל המצב הכלכלי בה.

לשבור צלחות במקום כוסות. חתונה ביוון (צילום: dreamstime)

"עם האורחים טסים צוות הפקה, מאפרות ומעצבות שיער, די.ג'יי שמתחיל לנגן במטוס וצלם כמובן", מרחיב בר ציון. "האורחים שמים את הכסף בכספת של ברינקס עוד בישראל, והזוג מקבל אותו הביתה בתום החתונה, כך שלא צריך לדאוג לכסף ביוון. את הרב אפשר להטיס ולהלין שם, או להביא רב מאתונה. עלה לי רעיון להשיא את הזוג על המטוס, לפני הטיסה וכך לא צריך לדאוג לרב ביוון".

על המחיר הגבוה אומר בר ציון: "זה מוצר מדף, ויש אנשים שזה מתאים להם. במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, למשל, חתונה ל-350 איש תעלה 220 אלף שקל רק עבור השכרת המקום, עם אוכל של המלון. השכרת הבריכה תעלה יותר. כמובן שחייבים לקחת עיצוב ומפיק, וכבר הגענו ל-350 אלף שקל. בסופו של דבר חתונה כזו תעלה 500 אלף שקל. חתונה בהאנגר 11 תגיע לעלות של 400 אלף שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ