מסע כורסא: טיולים בעקבות ספרים וסופרים

איפה גרה בת הים הקטנה, מה קרה בבית ברחוב בייקר 221B, ולמה ויקטור הוגו התאהב בכנסיית נוטרדאם? הצעות למסלולים ספרותיים ברחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבית של שרלוק הולמס, מקום המסתור של ז'אן ולז'אן, הדירה שבה גרגור סמסא התעורר יום אחד כג'וק והנמל שסיפק השראה לבת הים הקטנה - המקומות האלו אולי בדיוניים, אבל ניתן לראות אותם בשלל אתרים ובתים שהפכו למוקדי עלייה לרגל לתיירים מרחבי העולם. טיול בעקבות סופר או יצירה ספרותית הוא דרך מקורית ומרתקת להכיר את האזורים הנסתרים של העיר, החל מהסמטאות הציוריות של פריז בהן מיקם ויקטור הוגו את עלילת "עלובי החיים" וכלה בבית ברחוב בייקר B221 שבו שרלוק הולמס פתר תעלומות בעזרת ווטסון הנאמן.

ברוב הערים הגדולות ניתן לבחור בסיורים ספרותיים מודרכים, אבל מי שמעדיף לחסוך כסף יכול להגיע בעצמו למוקדים העיקריים. אתם מוזמנים להיזכר בקלאסיקות ספרותיות ולצאת (מבלי לזוז) לטיול הכנה לקראת הביקור הבא שלכם בחו"ל. ואם תגיעו לסמטה שקטה, אולי תוכלו לדמיין שהשנה היא 1805 ומלכת השלג עושה את דרכה לקופנהגן.

לונדון של שרלוק הולמס

שרלוק הולמס, הבלש הספרותי המפורסם בעולם, התגורר ברחוב בייקר 221B בין השנים 1881-1904, או כך לפחות טען ארתור קונן דויל. בכתובת הזו שוכן היום מוזיאון שרלוק הולמס, ששימר את הבית הוויקטוריאני בדיוק כפי שהוא נראה ב-1936 (כניסה עולה 6 ליש"ט למבוגר ו-4 ליש"ט לילד). בנוסף לביקור במוזיאון, ניתן להצטרף לסיור מודרך בעקבות מעלליו של הולמס, לראות איפה גר עוזרו הנאמן ווטסון ולהמשיך במורד Regent Street. מי שמתעניין בסיורים נוספים בלונדון בעקבות ספרות בלשית וספרות אימה ופנטזיה, יוכל גם להצטרף לסיורים בהשראת הארי פוטר, דרקולה וג'ק המרטש

» עלות: 7 ליש"ט לאדם (לא כולל כניסה למוזיאון)
» זמן: כשעתיים
» תדירות: סיור יוצא כל שבת בשעה 14:00, מרחוב בייקר 230. טלפון: 44.208.806.8321+
» כתובת: מוזיאון שרלוק הומלס - 221b Baker Street London NW1 6XE.

פריז של ויקטור הוגו

ב-1831 פרסם ויקטור הוגו את "הגיבן מנוטרדאם", ספר שנכתב כדי להכיר להמון הצרפתי את מעלותיה של כנסיית נוטרדאם, שכמעט נהרסה כליל בידי מתנגדי השלטון בימי המהפכה הצרפתית. הרומן זכה להצלחה כבירה וסייע לייסד תנועה לשימור מבנים גותיים, במסגרתה שוחזר בין השאר המבנה המקורי שהפך בינתיים לאחד המוקדים התיירותיים המפורסמים בעולם. בנוסף לנוטרדאם, הוגו הפך את רחובות פריז ואתריה למוקד ההתרחשות של ספרו המופתי "עלובי החיים". בהתחשב בעובדה שהסופר עצמו חי במספר בתים בעיר, אין זה מפתיע שניתן למצוא שם לא מעט סיורים מודרכים בעקבותיו ובעקבות גיבורי ספריו. סיור בעקבות "עלובי החיים", למשל, מתמקד ברובע המארה (Le Marais) ועובר ברחובות הצרים מהמאה ה-17 שבהם ז'אן ולז'אן נמלט מהחוק. קיימת אפשרות לסיור יקר יותר, בעקבות בתיו השונים של ויקטור הוגו - מידע נוסף באתר

» עלות: 50 יורו לאדם
» זמן: שלוש שעות
» תדירות: מדובר בסיורים בקבוצות קטנות, כך שניתן להזמין מקום מראש באתר או בטלפון: 33.143.723.882+.
» כתובת: כנסיית נוטרדאם: Rue du Cloitre Notre Dame. רובע המארה: Le Marais, Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie, 75004

עם פרנץ קפקא בפראג

על רקע פתיחת הכספות הסודיות וגילויים של כתבים חדשים של הסופר היהודי כדאי להכיר את ההיסטוריה הפרטית של אחד מהסופרים הגדולים ביותר של המאה העשרים. תעשיית התיירות בעקבות קפקא בפראג חדשה יחסית, משום שעד 1989 השלטון הקומוניסטי אסר על הפצת ספריו. בעשורים האחרונים פראג הפכה את קפקא לאחד מגיבוריה ולמוקד משיכה תיירותי, והעיר מציעה סיורים מודרכים בהתאם. את הסיור תוכלו להתחיל בבית שבו נולד קפקא, בהצטלבות הרחובות מייזלובה וקפרובה ליד כנסיית ניקולאס הקדוש. כיום משמש הבית כמוזיאון פרנץ קפקא, המנציח את חייו ומציע תמונות וכתבים מקוריים של הסופר. ברחוב Parizska נמצאת הדירה שבה כתב קפקא את אחד מסיפוריו המפורסמים ביותר - "הגלגול". הסיור המודרך כולל טיול דרך בתיו השונים של קפקא בעיר ומוזיאון קפקא.

» עלות: 12 יורו לאדם
» זמן: שעתיים (לא כולל מוזיאון קפקא, שבו הסיור מסתיים)
» תדירות: הסיור יוצא מדי יום בשעה 15:00 (עד אוקטובר), מכיכר קפקא 7, ליד כיכר העיר העתיקה.
» כתובת: כיכר קפקא: Namesti Franze Kafky 17/7, 110 00 Praha

קופנהגן בעקבות הנס כריסטיאן אנדרסן

"בת הים הקטנה", "הברווזון המכוער" ו"בגדי המלך החדשים" הן רק חלק מהאגדות של הנס כריסטיאן אנדרסן שנולד בדנמרק ב-1805. סיפור חייו של אנדרסן מזכיר מאוד את הברווזון המכוער: הוא נולד למשפחה ענייה ואמו מתה מאלכוהוליזם. אחותו נאלצה למכור את גופה כדי להתפרנס ואביו היה סנדלר שהתקשה לפרנס את ילדיו ומת כאשר הנס הצעיר היה בן 11 בלבד. אולם, בזכות לא מעט כשרון ואמביציה הצליח אנדרסן לעבור לקופנהגן ולהתקבל לאוניברסיטה. בין השנים 1835 - 1872 פרסם אנדרסן סיפורי אגדות לילדים, חלקם מתבססים על פולקלור וסיפורי עם וחלקם מקוריים לחלוטין, ובהם "בגדי המלך החדשים", "בת הים הקטנה", "הנסיכה על העדשה", "חייל הבדיל" ו"מלכת השלג". רבים מהסיפורים מושפעים מאוד מהאקלים הדני הקר, וסיור בקופנהגן, שבה בילה אנדרסן את מרבית חייו הבוגרים, הוא הזדמנות נהדרת להתוודע למקומות שהיוו לו השראה.

חברת השכרת האופניים "סיטי ספארי" מציעה מסלול רכיבה בעקבות המשורר והסופר. הסיור, שאורך כארבע וחצי שעות, מתחקה אחר מקורות ההשראה של אנדרסן ותחנות שונות בחייו בקופנהגן.

» עלות: 200 אלף קרונות לאדם
» זמן: כארבע וחצי שעות
» כתובת: Islands Brygge Metro Station - Orestads Boulevard, 2300 Kobenhavn, Denmark

אדגר אלן פו בניו יורק

מהו המקום שהיווה השראה ל"עורב"? איפה לגם אדגר אלן פו את הבירה שלו? על השאלות הללו ניתן לענות בביקור ספרותי בגריניץ' ווילג' בניו יורק, האזור בו התגוררו ובילו עשרות אמנים וסופרים חשובים ובהם ארנסט המינגוויי, עזרא פאונד, אדוארד הופר, בוב דילן, ג'ק קרואק ורבים אחרים. הרבה לפניהם, אבי ספרות האימה האמריקאית הגיע לווילג' ב-1836 עם דודניתו בת ה-13, שאותה נשא לאישה. הוא גר באזור תקופה קצרה יחסית, כחלק מהנדודים הרבים שאפיינו את מרבית חייו. בתקופה הזו הפך אלן פו לאבי הפריחה האמנותית והתרבותית שמאפיינת את הווילג' עד היום. הסלונים הספרותיים והבילוי החברתי בפאבים הרבים הפזורים באזור יצרו מסורת שעשרות אמנים אמריקאים לקחו בה חלק.

אם תבחרו בסיור מודרך, תוכלו להתחיל בוושינגטון סקוואר פארק, להמשיך דרך אוניברסיטת ניו יורק וכיכר שרידן, לבקר בכמה מהפאבים העתיקים שעדיין פועלים באזור, ביניהם Cafe wha המיתולוגי, ולסיים בבית שבו התגורר אלן פו.

» עלות: 25 דולר לאדם (20 דולר לילד)
» זמן: שעתיים
» תדירות: ימי שני, שישי ושבת ב- 14:00. מומלץ להזמין מקום מראש באתר
» כתובת:  Washington Square N 20, New York, NY 10003

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ