בדרך לשמורת אור כוכבים: במצפה רמון מעמעמים את תאורת הרחוב

כדי למשוך תיירים מרחבי העולם, במצפה רמון מחליפים את תאורת הרחוב בתאורה חסכונית ומפחיתת "זיהום אור", על מנת לשמור את שמי הלילה במצבם הטבעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצפה רמון

לפני שנה זכה אזור מכתש רמון בכבוד בקנה מידה עולמי, אבל גם במחויבות לא פשוטה. הארגון האמריקני(IDA International Dark Sky Association) הכריז על המכתש וסביבתו "כשמורת אור כוכבים" בינלאומית. ישראל היא המדינה הראשונה במזרח התיכון בה הוכרזה שמורה כזו, שעשויה להפוך מנוף תיירותי משמעותי בקרב מבקרים חובבי אסטרונומיה וצפייה בכוכבים. עד כה זכו בתואר 54 שמורות טבע ב-15 מדינות ברחבי העולם. בנגב הישראלי יש לכך חשיבות גדולה במיוחד בקיץ, כשבגלל החום קשה לטייל באזור בשעות היום.

שמורת אור כוכבים היא אזור בו מקפידים לשמור את שמי הלילה במצבם הטבעי, ללא הפרעות של אור מלאכותי או "זיהום אור" שמגיע מתאורת רחוב וכדומה. זה אמנם די קל בסביבה הטבעית של המכתש אבל מורכב מאוד בסביבה העירונית של מצפה רמון.

כדי לעמוד במחויבות שמכתיב התואר החל בימים אלה פרויקט משותף של המועצה המקומית מצפה רמון ומשרד התיירות במסגרתו מוחלפת תאורת הרחוב בתאורה ידידותית לסביבה, חסכונית וקרובה ככל האפשר לתאורה טבעית המסייעת לצמצום "זיהום האור". עלות הפרויקט נאמדת בארבעה מיליון שקלים ואת המהלך מלווה צוות יועצים מקצועי מטעם עמותת "אור מכוון".

המכתש וסביבתוה הוגדרו "כשמורת אור כוכבים" בינלאומיתצילום: Alex Bellink

במסגרת הפרויקט מתקינים במצפה רמון תאורת רחוב מכוונת וממוקדת מטה ולא כפי שנהוג במקומות רבים בארץ ובעולם – בהם התאורה מופנית מעלה, יוצרת מכלול של השפעות שליליות ובעיקר מתסכלת את הרוצים לצפות בכוכבים. התאורה החדשה מכוונת בחרוט צר כלפי מטה ואינה מתפזרת לצדדים.

עד כה הוחלפו כ-80 אחוז מגופי תאורת הרחוב במצפה רמון. בחודשים הקרובים תושלם החלפת התאורה במועצה המקומית כולה. אבל יש עדיין אי בהירות מסוימת לגבי החלפת התאורה גם במוסדות ציבור ובאתרים פרטיים דוגמת בתי המלון. בעבר התנהל ויכוח ער סביב התאורה במלון "בראשית" שצופה על המכתש, כאשר מקימי שמורת אור הכוכבים דרשו לעמעם אותה או לכוון אותה באופן שונה.

אבי הפרויקט שליווה ודחף אותו מתחילת דרכו הוא דוקטור נועם לידר, מנהל אגף אקולוגיה ברשות הטבע והגנים. לדברי לידר כשני שליש מאוכלוסיית העולם חיה כיום תחת שמי לילה שמוארים מעבר לרמות הטבעיות. מחקרים מדעיים הוכיחו בשנים האחרונות שהחשיפה לאור מלאכותי עז גורמת לנזק בריאותי והשלכותיה ניכרות  בירידה בתפקוד המטבוליזם, מערכת העצבים, ירידה בכמות המלטונין ועוד. כמו כן ניכרת פגיעה בהתפתחות בעלי חיים הזקוקים לאור טבעי.

פרויקט משותף של המועצה המקומית מצפה רמון ומשרד התיירות במסגרתו מוחלפת תאורת הרחוב בתאורה ידידותית לסביבה, חסכונית וקרובה ככל האפשר לתאורה טבעיתצילום: ללא קרדיט

נדב סילברט, מנהל מרכז "הדרכה בטבע" ובעליו של הפלנטריום ומצפה הכוכבים הנייד במצפה רמון מסביר שההכרה במצפה רמון כשמורת אור כוכבים עשויה למשוך למקום תיירים מרחבי העולם ולשנות את פני התיירות המקומית.

בימים אלה מלווה סילברט חוקרים מקומיים לצד תיירים. ב-27 ביולי יתקיים במצפה רמון אירוע שיתמקד בליקוי הירח בו אפשר יהיה לצפות באותו לילה. האירוע בשיתוף עמותת SPACEIL  - הלוקחת חלק בתחרות עולמית שמארגנת חברת גוגל שמטרתה להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ