איתן לשם
איתן לשם

רשת מלונות 'מריוט' הבינלאומית הודיעה כי בכוונת החברה להוציא מכלל שימוש את כל קשי הפלסטיק ומקלות הערבוב שנמצאים בשימוש במלונותיה, עד יולי 2019. ברשת ישנם 6,500 מלונות בפרישה עולמית, בהם מתבצע שימוש שנתי של כמיליארד קשים ו-250 מיליון מקלות ערבוב למשקאות. הנהלת החברה הודיעה כי "משך הזמן שהוקצב - כשנה - יעניק למלונות זמן כדי להיערך למהלך", ומי שיחפוץ בכל זאת בקש יקבל תחליף על פי דרישה.

'מריוט' למעשה מצטרפת לגל נטישת קשי הפלסטיק, שהפכו לסמל במאבק נגד זיהום הפלסטיק ביבשה ובימים (בעיקר "בזכות" צילומים של צבי ים עם קשים תקועים בנחיריהם). את הגל הזה התחילה רשת סטארבקס, שהודיעה בתחילת החודש שתסיר את קשי הפלסטיק מכל סניפיה עד שנת 2020, ואליה הצטרפה במהרה חברת 'אמריקן איירליינס' שהודיעה הודעה דומה. שתי רשתות מלונאות נוספות - 'הילטון' ו'האייט' הצהירו שהן שוקלות את המהלך ויודיעו השנה על תכניותיהן בנושא.

למעשה חלק ממלונות החברה כבר החלו להסיר את קשי הפלסטיק, כולל 65 הסניפים בבריטניה - ממובילות המאבק בזיהום הפלסטיק בימים. מעבר לבעיית הזיהום על פני האדמה - הפלסטיק הוא בעיה בפני עצמה, וליתר דיוק חלקיקי הפלסטיק, שנשטפים אל הימים והאוקיאנוסים ומשנים לחלוטין את מרקם החיים שם. 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק, שאחראי לתמותה של אלפי מינים חיים באוקיאנוסים כל שנה. על פי הערכות מומחים, עד שנת 2050 יהיו יותר חלקיקי פלסטיק בים מאשר יצורים חיים.

כל כלי הפלסטיק החד-פעמיים הם המזהמים העיקריים, בעיקר בשל יכולת ההתפרקות שלהם לחלקיקים קטנים שפשוט נשטפים אל הים ומזהמים אותו. הנהלת 'מריוט' ציינה כי במלונות שהסירו את כלי הפלסטיק נתקלו בתגובות חיוביות, ורק 20% מהאורחים ביקשו לקבל קשים בכל זאת. "התגובות החיוביות מגיעות בעיקר מפני שהצבנו שלטים שהסבירו מדוע נקטנו בצעד הזה, ופירטו את הנזקים שכלי הפלסטיק מביאים עמם", אמרה אמנדה קוקס, מנהלת 'מריוט ריזורט' בפלורידה, למגזין טיים.

אם המהלך הזה נראה כמו טיפת פלסטיק בים, הרי שרק השבוע התבשרנו בנתונים המפתיעים של "חוק השקיות" שהביא להפחתה של 80% בצריכת שקיות הנשיאה החד פעמיות, וירידה של 53% מכלל השקיות בשוק. עשר האגורות הנדרשות מהלקוח על כל שקית עשו את העבודה בעיקר מהכיוון התודעתי – הבהרה כי נטילת שקית אינה טובה לסביבה. וכמו שהתרגלנו אנחנו להביא שקית בד רב פעמית מהבית, כך יתרגלו הנופשים בקלות לשתיית משקה ללא קש. ואם האף ייגע בקרח? נדמה שזה מחיר ששווה לשלמו עבור גמילת האנושות מהתמכרות הפלסטיק שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ