איתן לשם
איתן לשם

האביב כבר כאן, לפחות לפי עצי הדובדבן היפניים. למעלה מ-350 עצי דובדבן החלו לפרוח ברחבי המדינה, חלקם כחצי שנה לפני הזמן, כך דיווח השירות המטאורולוגי היפני. הסיבות לפריחה המוקדמת מאוד הזו היא תנאי מזג האוויר הקיצוניים שפקדו את יפן בקיץ האחרון – טמפרטורות גבוהות וריכוז סופות טייפון. פריחת עצי ה"סאקורה" מתרחשת בדרך כלל לאורך חודשי האביב, כשהפריחה המוקדמת ביותר, באוקינאווה שבדרום המדינה, מתחילה בסוף ינואר והפריחה המאוחרת יותר מגיעה רק בסוף מאי.

"הפרחים של עצי הדובדבן מתחילים לנבוט כבר בחודשי הקיץ", הסביר הירוקי וואדה, מומחה לעצי הדובדבן שהתראיין ל-'nhk', "אך הורמון מסוים שנמצא על העלים מעכב את התהליך עד לחודשי הקיץ. השילוב של רוחות הטייפון העזות שהעיפו עלים רבים מהעצים עם הטמפרטורות הגבוהות, הוביל לכך שאין שום גורם מעכב פריחה. לכן אנחנו רואים את פריחת העצים בתזמון הבעייתי הזה לכל אורך המדינה".

הצפייה בפריחת הדובדבן, או ה"הנאמי", היא מסורת ארוכת שנים ביפן שמסמלת את מחזוריות החיים והיא הפכה לענף תיירות המכניס למדינה עשרות מיליונים. בחודשי האביב גודשים את אזורי הכפר תיירים ומקומיים שנוסעים בעקבות פריחת הדובדבן. המדינה מתחזקת אתר מיוחד שמדווח על פריחת עצים לכל אורך שרשרת איי יפן, אך עדיין לא מעודכנים בו זמני הפריחה המשוערים ל-2019.

כעת מודאגים ביפן, כיצד משפיעה הפריחה המוקדמת על התיירות הנכנסתצילום: AP

הסמל היפני הזה שימש כגשר בין התרבויות היפנית והאמריקאית, כשעצים רבים ניתנו במתנה ל"דוד סם" ורבים נהנים מפריחתם האביבית על גדות נהר הפוטומק שבוושינגטון הבירה.

בעבר נרשמו כמה מקרים של פריחה מוקדמת, של 10-15 ימים לפני המועד המשוער, אך כעת מדובר על "פריחה משוגעת"  ששופכת  אור על העתיד הצפוי למדינה עם עליית הטמפרטורות הצפויה לפי הערכות האו"ם בנושא. במשרד התיירות של יפן כבר החלו חוששים מהפריחה המוקדמת, שכן אין ספק שהיא עשויה להשפיע על התיירות הנכנסת אל המדינה. אולם דבר אחד ברור: למרות שהפריחה הנוכחית היא נדירה במועדה ועוצמתה, היא אינה צפויה לסכל את פסטיבל "חזית פריחת הדובדבן" המסורתי במהלכו משוטטים היפניים בין העצים הלבנים ומחשבים את עצמם ביחס לעולם. השנה, החשבון הזה הגיע מוקדם מתמיד, אולי כרמז לחשבון העולמי שעוד עתיד להגיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ