איך הגיע צימר בשדה בוקר לראש רשימת מקומות הלינה המומלצים בישראל?

חברת בוקינג פרסמה אמש את רשימת המקומות שהישראלים אוהבים ללון בהם. התוצאות המפתיעות מצביעות על נטישת המלונות הגדולים והעדפת האירוח האלטרנטיבי, אבל גם על העיוות המעצבן שרשימות כאלה יוצרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 'ורד המדבר'

Booking.com, אחת מפלטפורמות הזמנת מקומות לינה הפופולריות בעולם, פרסמה אמש את רשימת מקומות הלינה שזכו לציונים הגבוהים ביותר באתר. הרשימות מבוססות על חוות דעת של לקוחות שלנו במקום לפחות לילה אחד. העובדה הבולטת ביותר היא שכל מקומות האירוח שנבחרו כמסבירי הפנים ביותר שייכים למגזר שמכונה בימים אלה "האירוח האלטרנטיבי". הכוונה היא למקומות לינה שאינם בתי מלון כלומר צימרים, B&B, אירוח בחווה, בתי הארחה ומלונות דירות.

עיון ברשימת מקומות האירוח שזכו בציונים הגבוהים היותר בישראל מפתיע מאוד. כל המקומות הללו קיבלו ציון גבוה של 9.8 ב-Booking.com ודורגו כמקומות הכי מסבירי פנים בישראל. האורחים באתרים אלה דירגו אותם בציונים הגבוהים ביותר.

מלון קינג דיוויד בירושלים זוכה באתר בוקינג לציון 8.8 צילום: יורם אשהיים

הרשימה כוללת את הצימר 'ורד המדבר' במדרשת בן גוריון (ליד שדה בוקר בנגב, 156 דולר ללילה), הצימר 'אגמה' מהיישוב החקלאי ליבנים (בין טבריה לצפת, 98 דולר), 'סתיו בגולן', צימר בעל אופי יווני מהיישוב אניעם (140 דולר), 'בקתות עדן רמות' ממושב רמות בגולן, 'אמירא וג'ורג'' מיסוד המעלה, 'אוליב – צימר ישראלי' מבית הלל, 'נוף אינסוף' מכפר קיש, 'צימר לכנרת' בכנרת ו'אחוזת המאירי' בראש פינה.

ההסבר לתוצאות המפתיעות האלה טמון כנראה בשיטת הבחירה והדירוג של הפלטפורמה. לשם השוואה – מלון קינג דיוויד בירושלים זוכה באתר בוקינג לציון 8.8. דירוג זה מבוסס על 287 חוות דעת. מלון הילטון בתל אביב מקבל ציון 8 על סמך 461 חוות דעת. האתר הזוכה "ורד המדבר" בשדה בוקר נהנה מציון נפלא - 9.8, אלא שהציון מבוסס על 67 חוות דעת בלבד. אפשר לשער שאם היו לאתר כמה מאות חוות דעת – הן היו גוררות את הציון מטה. ככל שמספר חוות הדעת גדול יותר כך סביר שהאתר יקבל ציון נמוך יותר, אבל הציון אמין יותר. הציון של "סתיו בגולן" (9.8) מבוסס על 56 חוות דעת. "נוף אינסוף" מכפר קיש (288 דולר ללילה) זוכה לציון 9.8 על בסיס 70 חוות דעת.

הצימר 'אגמה' מהיישוב החקלאי ליבניםצילום: אלברט אדוט

זו שנה שנייה ברציפות בה זוכות דירות כמקום האירוח הפופולרי ביותר. יותר משליש מהפרסים הוענקו השנה לדירות אירוח. זו גם השנה השנייה ברציפות, שארבעה מתוך חמשת סוגי האירוח עם ההישגים הגבוהים ביותר הם מקומות לינה שמכונים "אלטרנטיביים": דירות (269,649), מלונות (148,913), בתי הארחה (78,574), B&B (66,697)  ובתי נופש  (56,303).

על פי סקר שערכה Booking.com בו השתתפו 21 אלף נוסעים מ-29 מדינות נראה ששליש מהנוסעים מעדיפים לשהות בשנת 2019 ביחידת נופש (בית נופש או דירה). 43% מהנוסעים רוצים לשהות בסוג מקום לינה שלא חוו בעבר.

רשימות נוספות שפרסמה בוקינג.קום מדרגות את המדינות הכי מסבירות פנים לאורח. דירוג שזה מבוסס על מספר מקומות האירוח המצטיינים בכל מדינה. בסך הכול נקבעו השנה 759,845 מקומות אירוח מצטיינים ב-219 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם. כדי לקבל פרס, מקומות אירוח היו צריכים לקבל ציון ממוצע של 8.0 או יותר בהתבסס על חמש חוות דעת לפחות. רק לקוחות שלמעשה שהו במקום האירוח יכולים להשאיר חוות דעת על החוויה שלהם.

אתר בוקינגצילום: Getty Images IL

המדינות המובילות במספר מקומות האירוח שמקבלים פרס הן איטליה (106,513), ספרד (46,646), צרפת (45,286), גרמניה (36,042), ארצות הברית (35,626), קרואטיה (34,027), בריטניה (31,206), רוסיה (26,729), פולין (26,572) וברזיל (24,477). ישראל אינה מופיעה בעשירייה הראשונה.

העיר שקיבלה הכי הרבה פרסים בעולם היא רומא. העיר שקיבלה את מספר הפרסים הגבוה בישראל היא אילת.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ