הפתעה: כדור הארץ הופך דווקא לירוק יותר, והאחראיות לכך מפתיעות לא פחות

מחקר חדש של נאס"א גילה שכמות העלים בכדור הארץ צמחה ב-5% בעשרים השנים האחרונות. העלייה לא מספיקה כדי לבלום את ההתחממות הגלובלית, אך בהחלט נוטעת תקווה ביחס ליכולת האנושית לחולל שינוי

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האמזונס
איתן לשם
איתן לשם

בין התחזיות השחורות מפיח ושעוני העצר שסופרים לאחור את קץ העולם, בולט המחקר האחרון של אוניברסיטת בוסטון בשיתוף עם נאס"א שמצא כי כדור הארץ הופך דווקא לירוק יותר. צוות החוקרים גילה שכמות היערות, או העלים בעולם כפי שהם מגדירים זאת, עלתה בחמישה אחוזים מאז שנת 2000. לא פחות מפתיעה מהמסקנה עצמה, היא זהות האחראיות להטבה במצבו הירוק של הכדור – סין והודו.

שתי המדינות המאוכלסות ביותר בעולם, ושתיים מהאשמות הגדולות בזיהום ופליטת גזי החממה נכון להיום, אחראיות לכשליש מהשטחים הירוקים בעולם, בשעה ששטחן שווה ל-9% בלבד משטח כדור הארץ. שתי המדינות הציגו גידול ירוק מואץ, סין הגדילה את השטחים הירוקים שלה ב-11% והודו ב-6%, הודות לתכניות ממשלתיות שאפתניות ומעבר לחקלאות ממוסדת ומבוקרת. 

החוקרים השתמשו בשני לוויינים של סוכנות החלל האמריקאית, והשוו אותם לצילומי לוויין משנות ה-90'. שני הלוויינים צילמו ארבע תמונות שונות של כל שטח על פני כדור הארץ, בכל יום. מסקנות המחקר מראות כי למרות כריתת היערות המסוכנת ב"ריאות הירוקות של העולם", בעיקר בברזיל ובדרום-מזרח אסיה, העולם הצליח להגדיל את שטחו הירוק בשטח שמקביל לגודלם של יערות האמזונס כולם. 

לצד סין והודו ישנם עוד שני איזורים מפתיעים שאחראים לתוספות העלים הירוקים לעולם – אפריקה ואוסטרליה. שתיהן סבלו דווקא מבצורות ארוכות, אך הציגו עלייה בשטחים הירוקים, לא מעט בזכות פרויקטים של נטיעות ושימור יערות. בתחילה חשבו החוקרים כי האחראית לעלייה הירוקה היא ההתחממות הגלובלית שהובילה לשינויי אקלים ש"מיטיבים" עם אזורים מסוימים. בחינה מדוקדקת יותר של הנתונים העלתה כי מדובר במגע יד אדם מתוכנן, ודי מפתיע. 

פרופסור רנגה מיניני, שניהל את המחקר באוניברסיטת בוסטון, התמלא אופטימיות לגבי עתיד האנושות בעקבות התוצאות. "ברגע שאנשים מבינים שיש בעיה, הם נוטים לתקן אותה", הוא אומר. "בשנות ה -70 וה-80 בהודו ובסין, המצב סביב אובדן הצמחייה לא היה טוב. בשנות התשעים, אנשים הבינו את זה, והיום המצב השתפר. בני האדם הם גמישים להפליא. זה מה שאנחנו רואים בנתוני הלוויין". כך הוא כתב בהודעה מיוחדת שמקדימה את מחקרו.

מסקנות המחקר גורסות כי אמנם יש בנתונים כדי להאט במידה מסוימת את ההתחממות הגלובלית, כיוון שהתוספת הירוקה בעולם צפויה להעלות את כמות הפחמן הדו חמצני שנקלטת (רק רבע מהפליטות המזהמות שבני אדם אחראים להן נקלטות על ידי צמחים כיום), אך אין בה כדי לעצור לחלוטין את המגמה האקלימית העולמית. בנוסף, כך ציינו החוקרים, העלמות השטחים הירוקים במדינות אחרות משנה את המארג הביולוגי בהן, ולכן הנזק לכדור הארץ שנגרם מכריתת יערות ימשיך לתת את אותותיו.

סין, שעצם הזכרתה כתורמת לבריאות כדור הארץ מפתיעה, השיקה בשנים האחרונות את פרויקט "סין הירוקה" שנועד להפוך אותה למדינה הידידותית ביותר לסביבה בעולם. לצד נטיעת עצים ויערות, היא הפכה למובילה ברכבים חשמליים ונטישת דלק מאובנים, השקיעה הון במעבר לאנרגיות מתחלפות ומשמרת מקורות מים ומנקה אותם. לצד השאיפה הזו, סין גם הפסיקה לקבל את פסולת הפלסטיק העולמית, ואילצה את מדינות המערב לייצר פתרונות ל"התמכרות הפלסטיק", כפי שהיא מכונה. אכן, סין החדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ