סופית: פסטיבל מידברן לא יתקיים השנה

אחרי שנדד מאזור שדה בוקר בשל מחאת תושבים ומחסור באישורי צה"ל, גם המתחם החלופי שאותר לפסטיבל נפסל. ראש מועצת רמת נגב: "הצבא מסרב לשחרר שטחי אש לא פעילים. משרד הביטחון הפך לאחד מגדולי מעכבי ההתפתחות בנגב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מידברן 2015. תושבי אזור שדה בוקר התלוננו

שלושה חודשים אחרי שהוכרז כי לא יתקיים ביוני באזור שדה בוקר, שם נערך מדי שנה מאז 2014, פסטיבל מידברן בוטל סופית — זאת לאחר שמאמצים למציאת שטח חלופי בנגב נתקלו בהתנגדות מצד משרד החקלאות ומצד חלק מתושבי היישובים הסמוכים.

עם פרוץ מחאת תושבי האזור סביב חודש מארס האחרון נבחן שטח אש באזור הר שחר, שהצריך את אישור צה"ל — אבל האישור לא התקבל. בשבועות האחרונים נעשה ניסיון לאתר מקום נוסף בשטח המועצה האזורית רמת הנגב, באזור קיבוץ רתמים. במקום נערכו בדיקות של השפעת הפסטיבל על הסביבה, אולם כאשר נודע למשרד החקלאות על התכנון לקיים את הפסטיבל בשטח המוגדר חקלאי, הם הודיעו למועצה האזורית על התנגדותם — מה שגרם למועצה לחזור בה ולהודיע כי לא תוכל לארח השנה את הפסטיבל.

פסל במידברן. "לא ניתן לקיימו בסמוך ליישובים בשל המטרד לתושבים"צילום: אילן אסייג

"בשבועות האחרונים השקענו מאמצים באיתור שטח חדש שיהווה לנו בית", מסרה מנכ"לית עמותת מידברן, קאבירה שרעבי, עם פרסום הדברים, "זאת, מתוך אמונה שמידברן הינו אירוע חשוב, עצמאי ולא מסחרי, עם מסר חברתי, המשמש כפלטפורמת האמנות הקהילתית הגדולה בישראל. יחד עם ראש מועצת רמת נגב, ערן דורון התומך בקיום הארוע, נבדקו שטחים בתחום המועצה ובמקביל נמשך הדיאלוג עם צה"ל ומשרד הביטחון לאיתור אפשרויות נוספות. השמועות על האירוע בתחומי המועצה הציפו התנגדויות מצד התושבים. אין לנו עניין ליצור מטרד לתושבים, אנחנו אירוע קהילתי ואין לנו רצון להקים את העיר כשברקע יש תחושות של פגיעה. לכן, הבנו שזה הזמן לשחרר את קיום האירוע בשנת 2019 ולהשקיע מאמצים באיתור בית קבע למידברן. אנחנו עם הפנים למידברן 2020".

ראש המועצה האזורית רמת הנגב, ערן דורון, מסר: "לצערנו אנו נאלצים לא לאשר את קיום המידברן בשטח המועצה כי לא נמצא לכך שטח פנוי. המועצה משתרעת על פני למעלה מארבעה מיליון דונם אך עבור הפסטיבל לא נמצאים 1,500 דונם פנויים שאינם בקרבת יישובים. הסיבה לכך היא ש–98% מהשטח מוחזק בידי הצבא או רשות הטבע והגנים, כאשר מאות אלפי דונמים המוגדרים שטחי אש כלל אינם פעילים — אך הצבא מסרב לשחררם.

"את הפסטיבל לא ניתן לקיים בסמוך ליישובים בשל המטרד לתושבים והנזק הסביבתי הגדול שנגרם באירוע ההמוני. לצערנו משרד הביטחון הפך לאחד מגדולי מעכבי ההתפתחות וההתיישבות בנגב. החזקת שטחים רבים כל כך על אף שאינם פעילים, מונעת התפתחות כלכלית ותיירותית ברמת הנגב וביטול המידברן היא דוגמה אחת מרבות לכך".

אלמוג בן זכרי

אלמוג בן זכרי

כתב "הארץ" בדרום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ