כדי שלא תהיו נעמה יששכר הבאים: המדינות שלא כדאי להיתפס בהן עם סמים

המטיילת הישראלית חטפה עונש אבוסרדי משלטונות רוסיה, אך מדינות רבות אחרות מחזיקות בחוקים נוקשים במיוחד בנושא. החל ממלקות ועד עונש מוות - איפה כדאי לחשוב שוב על הצתת הג'וינט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מעשן

נעמה יששכר התחילה לרצות עונש בן שבע שנים וחצי בגין החזקת 9.6 גרם חשיש. היא אולי נפלה בין הכיסאות של משחק הורדת ידיים בין מעצמתי (וישראל אחת קטנה), אך המקרה שלה רק מבהיר שהתיירים הסטלנים עדיין לא בטוח ברחבי העולם. רחוק מכך. לא פחות מ-33 מדינות עדיין מחזיקות בעונש מוות כלפי נאשמים בסחר בסמים, כשלעיתים ההגדרה ל"סחר" היא מספר גרמים בודדים. יחד עם זאת, רק שש מדינות אכן ביצעו בעשור האחרון הוצאות להורג כעונש על עבירות סמים – סין, סינגפור, מלזיה, וייטנאם, אירן וסעודיה. בסך הכל, 1,320 בני אדם הוצאו להורג ברחבי העולם בגין עבירות סמים בין השנים 2015-2017. המספרים אמנם בירידה, אך מאסרים ממושכים, עונשים גופניים אכזריים ואפילו עבודות פרך עדיין ממתינים לצרכני הסמים במדינות רבות.

גם כשמשנים את טבלת הסבל מדם לכסף, מגלים את המחיר של המלחמה העולמית הכושלת בסמים. 400 מיליארד דולר יוציאו ב-2019 ממשלות, גורמי אכיפת חוק, מתקני כליאה ומשרדי פרסום ממשלתיים כדי לנסות ולנצח במלחמה אבודה. כדי שלא תהפכו לעוד שורה בסטטיסטיקה, ריכזנו עבורכם את המדינות המסוכנות ביותר בעולם להצית בהן ג'וינט. בזמן שבצד השני של העולם חוגגים את קפה הקנאביס הראשון, המדינות הללו מנהלות משפטי ראווה מול צרכני סמים מערביים. כל הנתונים מתייחסים לעבירות קנאביס, כששימוש בסמים קשים יותר גורר עונשים חמורים יותר.

החשודות המידיות

כל מספרי ההוצאות להורג בגין עבירות סמים לא כוללים את אלה של סין, משום שהרפובליקה העממית לא מפרסמת אותם. ההערכות מדברות על למעלה מ-2,000 בשנה, אך המספרים הללו מתייחסים למקומיים ולא לתיירים. זה לא הפריע לה להוציא להורג אזרח בריטי ב-2009, שהורשע בהברחת הרואין למדינה. אמנם אנחנו מדברים כעת על קנאביס, אבל למה להסתבך? גם בסינגפור, שמחזיקה באחת מפקודות הסמים המחמירות בעולם, העשן הירוק מביא עימו צרות. 15 גרם קנאביס שווים לסחר בסמים, והעונש על העבירה הזו מגיע עד לכדי מאסר עולם. 500 גרם "יסדרו" לכם כבר עונש מוות.

מלזיה, ידועה לשמצה בעולם השימוש בסמים בזכות סרטים כמו "בחזרה למלזיה", עשויה להפוך למדינה הראשונה באסיה שתהפוך שימוש בקנאביס רפואי לחוקי. בינתיים שימוש עצמי בכל כמות עשוי לשלוח את המשתמש לכלא לעשר שנים. המלחמה בסמים של רודריגו דוטרטה סידרה למדינתו, הפיליפינים, את המקום הרביעי ברשימת המדינות המסוכנות בעולם ודיון בבית המשפט הבינלאומי בהאג. משתמשים נרצחים על ידי הרשויות, סוחרים מוצאים להורג והנשיא ממשיך להפציר בעמו "להרוג כמה שיותר מכורים".

אסיה בכללותה, כולל אינדונזיה (בין 4-8 שנים על שימוש), תאילנד (עד חמש שנים), יפן (עד עשר שנים) ואפילו הודו (חצי שנת מאסר לשימוש עצמי) למרבה ההפתעה, אינה סובלנית כלל לשימוש בסמים. נתון שיש לקחת בחשבון כשמתארגנים אי שם במזרח.

המסוכנות

אין בהן עונש מוות אבל עונשים מגוחכים וארוכים מאוד על החזקה לשימוש עצמי, יש ויש. רוסיה שבכותרות מאפשרת לבתי המשפט להטיל עונש של עד תשע שנים ושישה חודשים על עבירה כזו, והיא רחוקה מלהיות הגרועה שבמדינות. 11.5 שנים ימתינו לעובר על החוק בסלובקיה, 10 שנים הוא העונש המקסימלי הקבוע בחוק של דרום אפריקה (שבית המשפט שלה הטיל על הממשלה לגבש חוק חדש כבר בשנה הקרובה) ושמונה שנות מאסר הם השוט של השלטונות בטורקיה במלחמתם נגד הסם (רק בין שנה לשנתיים למחזיקים חומר לשימוש עצמי). 

כל המדינות שהוזכרו עוברות רפורמה כזו או אחרת בתחום, כולל הקלות משמעותיות לחולים הזקוקים לקנאביס רפואי. כך שהחוקים הללו אולי יתרככו בקרוב, אך לא כדאי להיקלע לתחום האפור שבין החוקים המשתנים. ניגריה, אגב, היא המדינה עם עונש הגבוה ביותר – עד 12 שנים בכלא לשימוש עצמי. זאת למרות אחוז גבוה מאוד של מעשנים בתחומה, ועל אף שיתוף פעולה עם הממשל האמריקאי כדי למנוע הברחות קנאביס מניגריה.

המפתיעות

שוודיה הייתה מגדלור של לגליזציה, עד שהרשויות ביצעו פנייה של 180 מעלות בעקבות עלייה במספר הנערים המכורים לסמים. כעת שימוש בכמות קטנה במיוחד עלול לשלוח אתכם לעד שלוש שנות מאסר. איטליה נמצאת כעת באזור האפור. מצד אחד מותר למכור בירות עם CBD או עם THC ברמה נמוכה מאוד של 0.2%, מצד שני משרד המשפטים שם מנהל מדיניות של "אפס סובלנות" עם שנת מאסר לכל משתמש שייתפס.

הלגליזציה האמריקאית (עשר מדינות כבר התירו שימוש בקנאביס למטרות פנאי) והאי הפללה האירופאית, עשויות להניב שינויים משמעותיים בכל הנוגע לשינוי שיטת הענישה במדינות רבות בעולם. אחת המדינות שעוקבת מקרוב אחרי הנעשה בתחום היא לבנון. השנה הצהיר יו"ר הפרלמנט כי מדינתו "בוחנת את ההשלכות של המהלכים הללו בארצות הברית ואירופה, לקראת הבאת חוק בנושא לפרלמנט הלבנוני". 

ישראל היא אינה המדינה המחמירה בעולם בכל הנוגע לקנאביס, אך ייתכן שהיא היקרה ביותר. החל מהראשון באפריל השנה נכנסה לתוקפה רפורמת אי ההפללה, במסגרתה כל מי שייתפס כשברשותו סם ללא רישיון ייקנס באלף שקלים. סכום זה יוכפל וישולש בעבירות השנייה והשלישית בהתאמה. אם כך, ייתכן שבקרוב יהיה בטוח יותר לסטלני העולם לנסוע ולטייל בלבנון מאשר בשכנתה מדרום, הדמוקרטית והנאורה – ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ