כך הפך הסלפי לאחד מהסכנות הגדולות ביותר של החופשה שלכם

למעלה מ-300 בני אדם מתו כתוצאה מניסיון סלפי כושל בטיולים. המוות האחרון, של תייר צרפתי בתאילנד, העלה מחדש את החשיבות של הגדרת אזורים אסורים בצילום

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלפי טראמפ
איתן לשם

ב-15 באוקטובר 2011 נכנסו שלוש צעירות אמריקאיות, בעל כורחן, להיסטוריה. הן היו הראשונות למות כתוצאה מניסיון סלפי. שלוש הבנות – שתי אחיות וחברתן – ניסו לצלם את עצמן לפני רכבת דוהרת במהירות ואף הספיקו לשתף את התמונה תחת הכותרת "Standing right by a train ahaha this is awesome!!!!". שניות לאחר מכן הרכבת פגעה בהן, והאירוע הזה הפך להיות חולייה ראשונה בשרשרת שהסתיימה, נכון לעכשיו, בשבוע שעבר בתאילנד.

ביום חמישי שעבר מטייל צרפתי שניסה לצלם את עצמו באחד המפלים של פארק נמואנג שבאי קו סאמוי בתאילנד, החליק אחורה וצנח אל מותו. כך סיפרו חבריו לתקשורת העולמית, שהתעניינה במקרה לא מעט מפני שבאותו מקום בדיוק נפל אדם נוסף באפריל השנה. גם כן בגלל צילום סלפי שהסתבך. מחקר שנערך על ידי חוקרים מהודו בשנת 2018, מצא שבין השנים 2011-2017  מתו לא פחות מ-259 בני אדם כתוצאה מתאונות סלפי. אין פלא שדווקא ההודים בחרו לעסוק בטרגדיה הזו, מאחר וכמחצית מן ההרוגים כתוצאה מתאונות סלפי בהודו. החוקרים תולים זאת בהיעדר תשתית בטיחות מספקת, לצד התפתחות טכנולוגית מואצת מדי.

אחרי ההודים היו אלה הרוסים והאמריקאים שנפגעו הכי הרבה מניסיון סלפי כושל. 72% מההרוגים הם גברים מתחת לגיל 30. בשנתיים האחרונות מתו כ-50 בני אדם כתוצאה מתצלומי סלפי שהפכו לטרגדיות, רובם כתוצאה מטביעה (באוקטובר האחרון נהרגו ארבעה בני משפחה אחת אחרי שנפלו למים במהלך צילום סלפי בחתונה), כשסיבות המוות הנוספות הן תאונות, פגיעת רכבות ונפילה מגובה רב.

אחת ההמלצות המרכזיות של מחברי הדו"ח, הייתה להגדיר אזורים מסוימים כ"אסורים לצילום סלפי" כדי למנוע מאנשים לסכן את עצמם או לפחות להגביר את המודעות שלהם לסכנה. כתוצאה מכך הפכו 16 מוקדים בעיר מומבאיי ל"אזורים ללא סלפי", כמו גם רבים מהחופים של גואה. הודו היא לא היחידה שמתמודדת עם בעיות סלפי, כשהמצטרפת האחרונה לרשימה היא וייטנאם. הרכבת המפורסמת של האנוי הפכה לאטרקציית סלפי מסוכנת במיוחד, ששיבשה לא רק את התנועה עצמה. התיירים שסיכנו את עצמם בזמן הצילום הובילו את הממשלה לסגור לחלוטין את הנתיב, כדי למנוע פגיעות מיותרות.

גם עיריית פמפלונה שבספרד, ביתן המפוקפק של מלחמות השוורים הידועות לשמצה, אסרה על צילום סלפי במהלך מרדף השוורים המפורסם. המפגש בין האדם הרעב לסלפי עם הטבע מוליד גם מפגשים מסוכנים לחיות רבות. מקרה מפורסם כזה היה של בני זוג שבמהלך ירח הדבש שלהם שלפו גור דולפין מן המים עבור סלפי, והוא מת כתוצאה מכך. בעקבות ריבוי המקרים של פגיעה בחיות או הגברת סיכון בעבור הצלמים עצמם, אסרו פארקים רבים על צילום סלפי, ביניהם ניתן למנות את פארק האריות של יוהנסבורג ואגם טהאו רווי הדובים בארצות הברית.

לצד הסכנות לטבע ולאדם, ישנם מקומות שהחליטו להילחם בסלפי מסיבות אחרות. אתר העלייה לרגל במכה שבסעודיה אסרו על צילומי סלפי "מפאת קדושת המקום" וכך גם כנסיית העצמות בצ'כיה. הקולוסיאום ברומא אוסר על תיירים להכניס מקלות סלפי, כדי להקטין את הסיכון שהם לוקחים על עצמם. הנהלת אושוויץ ביקשה בחודש מאי האחרון מתיירים לכבד את המקום ובין היתר לחדול מצילומי סלפי, כשסדרנים מסתובבים במחנה ההשמדה ומקפידים על התנהגות המבקרים. למרות הסכנות יש מי שרוצה למנוע סלפי מסיבות אחרות. חוף לה גרופ הפופולרי שבריביירה הצרפתית אסר על צילומי סלפי כחלק ממדיניות ה"אסור להשוויץ" שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ