איתן לשם

תקופת התיירות החלומית שעוברת על ישראל נמשכת, והיא מתבטאת הן במספר תיירים גבוה והן במספר האזכורים של יעדים ישראליים כשווים ביקור על ידי המגזינים והעיתונים הגדולים בעולם. אחרי שהערבה נבחרה על ידי בלומברג כיעד תיירותי ששווה הגעה לישראל והפורבס גם כן, כעת הגיע תורו של העיתון החשוב בעולם, הניו יורק טיימס, לעשות זאת כשבחר אף הוא בקיסריה כיעד שמוגדר אחד מ"52 היעדים לבקר בהם השנה".

העיתון בוחר כמדי שנה ב-52 יעדים מומלצים, שכוללים הפעם את וושינגטון שהחלה לנצוץ על בימת התיירות העולמית, לצד טוקיו בגלל המשחקים האולימפיים, הפירנאים בספרד בגלל שפע מסלולי הטיול החדשים (בקרוב כתבה במדור) או בוליביה המתאוששת מטלטלות מדיניות וגרינלנד שנפתחת בעקבות ההתחממות הגלובלית, אך המקום העשירי והמכובד שייך כולו לעיר הנמל הרומאית העתיקה. "הורדוס כינה את עיר הנמל העתיקה הזו קיסריה לכבוד הקיסר אוגוסטוס לפני יותר מאלפיים שנה. כיום היא משמרת רבות מהשרידים הרומיים המרשימים בעולם, כולל אמפיתיאטרון, אמת מים העוברת במקביל לים התיכון והיפודרום עם אובליסק מצרי", כך נכתב על העיר.

העיתון מסביר את בחירתו בקיסריה בעבודות השיפוץ המסיביות שנערכו ברחבי העיר העתיקה, והפכו אותה "ליעד תיירות היסטורי מוביל בעולם, כמעט שווה לאקרופוליס באתונה". לא מעט מהפוקוס נלכד בזכות מרכז המבקרים החדש והמפואר, הקרוי על שמו של המלך הורדוס. במרכז שנבנה בחללים התת קרקעיים שהיו בסיס למקדש, נמצאים ממצאים ארכיאולוגיים שונים כמו פסיפסים צבעוניים ומטבעות זהב.

במרכז המבקרים החדש של קיסריה שוחזרו הקמרונות שבנה המלך הורדוס. הם שימשו כבסיס למקדש אוגוסטוס שפעל בסמוך לנמל קיסריה. מערכת הקמרונות הנרחבת נחשפה לפני חמש שנים במסגרת חפירות ארכיאולוגיות מואצות באתר, ובנייתן מתוארכת למאה האחרונה לפנה"ס. מרכז המבקרים נבנה בעלות של 150 מיליון שקלים על ידי קרן הברון אדמונד דה רוטשילד, ומלבד מוצגים ארכיאולוגיים היא כוללת גם טיילת חדשה שמחברת בין החומות והביצורים העתיקים לבין אמת המים, לטובת טיול היסטורי ופסטורלי על המים.

זו אינה הפעם הראשונה שקיסריה מוזכרת כיעד תיירותי לוהט של התקופה, כשהמגזין Travel and Leisure בחר בעיר כאחת מ-50 היעדים לבקר בהם השנה, בגלל אותן סיבות של הניו יורק טיימס. אשתקד צוינו על ידי אתרים מובילים בעולם אילת, תל אביב ויפו כיעדים ששווים ביקור. הכל מתכנס לידי מסקנה אחת בלתי נמנעת – ישראל עלתה בגדול על מפת התיירות העולמית. האם ב-2020 יישבר שיא התיירים הנכנסים של ישראל ונחצה לראשונה את קו ארבע מיליון התיירים? הניו יורק טיימס התגייס לעזרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ