"המשבר החמור אי פעם": ענף המלונאות בישראל נערך לפגיעה משמעותית

4,000 עובדים הוצאו לחופשה והענף מתכונן לנזק של ארבעה מיליארד שקלים בעקבות משבר הקורונה. יו"ר התאחדות המלונות בארץ טוען שהממשלה "פגעה בי כלכלית" ודורש פיצוי, ומיד

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון באיטליה
"הממשלה פגעה בי כלכלית". מלון באיטליהצילום: KHAM/רויטרס

הקורונה פגיעות רבות לה, החל מענף התעופה שנכנס להשבתה, עבור דרך המסעדנים וענף המזון כולו שצופה – חושש – פני עתיד, וכלה בשוק הדלק העולמי שנחתך במהירות בעקבות התנודתיות בביקושים. יחד איתם, ואולי אף גרוע מהם, נמצא ענף התיירות. בדומה לביטולים במלונות, תפוסת חדרים אפסית והדממה כמעט מוחלטת של הענף בעולם, גם בישראל מביטים במצב ורואים שחורות.

"זה המשבר הכי חמור אי פעם", מבהיר מיד נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק. "אנחנו מצפים שהממשלה כמו שהכריזה על צעדים דרסטיים שמנעו הגעת תיירים לישראל, כך היא תדע לפצות אותנו כרגע. המצב הרבה יותר גרוע ממבצע צבאי, למשל, מאחר ופה גם לא רואים את הסוף". חייק מזהיר מפני קריסה מוחלטת של הענף, כשכבר כעת הוצאו למעלה מ-4,000 עובדים בענף לחופשות כפויות.

"חייבים להבין", מוסיף חייק, "שלא מדובר רק על המלונות ועל העובדים שלהם, אלא גם על ספקים, חברות ניקיון, שמירה, הסעות, מדריכי טיולים ועוד ועוד. אנחנו לא סתם קוראים 'זאב זאב' כאן, אלא מבינים שהמצב עכשיו פשוט מטורף".

אז אתה נגד ההחלטה להכניס לבידוד את המגיעים ארצה?

"אני לא ממליץ לממשלה, אבל אתה היית נוסע לניו יורק אם היית צריך להיכנס לשבועיים בידוד? כנראה שלא, אז אני חושב שמגיע לנו פיצוי על כך שהממשלה גרמה – דה פקטו – לפגיעה בתיירות בישראל".

"הענף שהתאמצנו כל כך לבנות, עומד לקרוס". אמיר חייקצילום: מוטי מילרוד

מה לגבי הורדת מחירים, מבצעים, כדי לפתות את הקהל הישראלי?

"אני לא יכול להורות למלונות להוריד מחירים, למעשה אסור לי לעשות את זה. אבל אתם חייבים להבין שכמו שיש יוקר מחיה על הכל, כך הדבר לגבי המלונות. המצב חמור עוד יותר כשמדובר על 250 מלונות קטנים, כמעט משפחתיים. הם לא יכולים להזיז עובד מפה לשם".

למה אתה חושב שהממשלה צריכה לפצות אתכם, זה משבר עולמי?

"חד וחלק: כי הממשלה פגעה בי כלכלית".

בהתאחדות המלונות מעריכים כי הנזק השנתי לענף יעמוד על למעלה מארבעה מיליארד שקלים, כשהתפוסה במלונות ירדה אל מתחת ל-40%. "מדובר בענף שעמלנו קשה במשך 72 שנים כדי להפוך אותו למה שהוא, המצב כיום יכול פשוט לחסל אותו – עד כדי סגירת מלונות לחלוטין".

בהתאחדות מודים כי הערים שנמצאות בסיכון מוגבר הן "ערי תיירות חוץ", כמו תל אביב, ירושלים ונתניה, בעוד "ערי תיירות פנים" כמו ים המלח ואילת, יישארו יחסית יציבות בעקבות המשבר. העובדה שאנחנו נמצאים בתקופת ממשלת מעבר נצחית, ובעיצומו של משבר רב מערכתי שפוגע בחלקים רבים במשק עשויה לעכב משמעותית את הסיוע – בבמקרה בו יוחלט להזרימו – אל המלונאים. עיכוב שעשוי להוות גזירת מוות על הענף, לדבריהם.

"מדובר על אנשים שאוהבים לארח, שאוהבים את העבודה שלהם שפתאום היו צריכים לא לקבל אורחים או להכניס אותם לבידוד", מסיים חייק את דבריו. "חייבים לעזור להם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ