בודדים? אפשר לראות מיכלאנג'לו מהספה: המוזיאונים המובילים בעולם מציעים סיור וירטואלי

500 מוזיאונים שיתפו פעולה עם גוגל ויצרו תפריט וירטואלי של מאות מיצגים, יצירות, אפשרויות שיטוט באתרים היסטוריים ועוד. עבור מוזיאונים רבים שנסגרו, גלריית אופיצי למשל, מדובר בסיור האפשרי היחיד בימים אלה. אמנות או נמות (משיעמום)

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון גוגנהיים במנהטן
מוזיאון גוגנהיים במנהטן צילום: AP
איתן לשם

כל הטיולים נדחו, המוזיאונים נסגרו ו"בידוד" או "סגר" הן כנראה מילות השנה בעולם. אבל עבור האנשים שלא רוצים להעביר את הבידוד הכפוי (או הרצוי) שלהם בבהייה חסרת משמעות במסך, יש אפשרויות אחרות. סיור וירטואלי ב-500 המוזיאונים והגלריות המובילים בעולם, למשל. Google Arts & Culture חברה לגלריות, כולל הגלריה המלכותית של לונדון, הגוגנהיים בניו יורק וגלריית אופיצי המפורסמת של פירנצה, כדי להפיק סיור וירטואלי מושלם לימי הקורונה.

אמנם, הפרויקט אינו קשור להתפרצות המחלה ששולחת מיליונים לבידוד בביתם, אך השקתו הפכה חגיגית מאי פעם ונחוצה יותר מתמיד, בעיקר עבור המבודדים שרוצים לשמור את מעט תרבות בין דל"ת אמותיהם הסוגרות עליהם. רוב המוזיאונים הכלולים בפרויקט מציעים גם אפשרות של street view המאפשרת לשוטט בתוך מסדרונות המוזיאונים, ולגלות עוד ועוד יצירות אמנות. כל המקומות מציעים אפשרויות תקריב על יצירות, דברי הסבר ומבט מעמיק יותר על התערוכות המוצגות בהם.

פרט לפרויקט הנוכחי של גוגל, מוזיאונים רבים מציעים סיורים ווירטואליים משלהם, כמו הלובר למשל, שדרכם ניתן לקבל טעימה מהתחושה של ביקור במוזיאון. אמנם, נעדרת תחושת החגיגיות המתלווה לסיור במוזיאון, האפשרות ללכת לאיבוד בנבכי ההיסטוריה ובין כפלי היצירות השונות, ועדיין – מדובר בזמן מסך איכותי שלכל הפחות יכול לספק לכם עוד "משהו שחייבים לראות ולעשות כשיוצאים מהבידוד". לטובת האנשים שאינם מעוניינים לגלוש בין כל 500 הגלריות, גוגל יצרה רשימה מצומצמת יותר של 10 המוזיאונים המובילים.

בין המוזיאונים המובילים שגוגל ממליצה עליהם נמצאים הבריטיש מיוזיאום – "תחת כיפת הזכוכית והפלדה שיוצרים את הכיכר המקורה הגדולה באירופה, ניתן להתרשם מאבן הרוזטה המפורסמת ומהמומיות המצריות העתיקות"; במוזיאון גוגנהיים של ניו יורק – "תוכלו לסייר במסדרון הספירלי ולחוות את התערוכה כגל מתמשך, בלתי נגמר של מוצגים"; בגלריית אופיצי מפירנצה – "להתרשם מעבודותיהם של מיכלאנג'לו, לאונרדו ובוטיצ'לי, מסורת האמנות של בית מדיצ'י המפורסם"; MASP בסן פאולו – "עוצב על ידי לינה בו בארדי, המוזיאון המודרני הראשון של ברזיל מציג תערוכה צפה עד שנראה כי כל היצירות מרחפות מעל פני האדמה".

בנוסף למוזיאונים בולטים, באמצעות הצגת התערוכות הקבועות שלהם, הכלי של גוגל מאפשר לנוע בין תצוגות מתחלפות – ממוקדות נושא – מכל רחבי העולם. כך ניתן לטעות בין יצירותיו של מונה, ללכת דרך העבודות של אלכסנדר מקווין ולצלול אל עבודותיו של ואן גוך באופן מקיף במיוחד, שלא בטוח שהיה לכם זמן עבורו בטרם המצב החדש.

לא רק סיורים במוזיאון ניתן לקבל דרך סיורי ה"street view" של גוגל, אלא גם אפשרות לסייר באתרי תיירות תרבותיים אמיתיים. השירות מציע לכם סיורים וירטואליים בפארק ילוסטון המפורסם, בשדרות השאנז אליזה הפריזאיות, בטאג' מהאל ואפילו בחוף איפנמה הברזילאי - למעוניינים במעט שפיות מלווה אדוות גלים. אפשרויות נוספות הן לקבל מיקוד לפי אמן, אזור גיאוגרפי, מדינה ואפילו צבע – ולהתמקד ביצירות מאותו עולם דרך כלי השיטוט והלמידה של גוגל.

ואם כל הסיורים והבדיקות המעמיקות לקוצו של י' של משיכת מכחול, לא השביעו את רעב האמנות העולמי שלכם, אז אזור התלת ממד הוא פתרון לא רע לבזבוז זמן מחד ולבחינה אדריכלית של המבנים האיקוניים ביותר בעולם מאידך - משער ברנדנבורג, דרך חדרים רבים בארמון בקינגהאם ועד אנדרטת לינקולן בוושינגטון הבירה. כל בידוד הוא התחלה חדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ