מהן המדינות הנקיות (באמת) מקורונה?

200 מדינות בעולמנו וב-185 מהן ישנם מקרים מאומתים של קורונה. אם מנכים את שלוש הדיקטטורות, מקבלים 12 איים מרוחקים ועוד כמה טריטוריות שהן נצר קולוניאליסטי משכבר הימים. כולן הטילו סגרים, עוצרים והנחיות מחמירות על טיסות והתקהלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איי קומורו

העולם מונה כ-200 מדינות, פלוס מינוס ישויות עצמאיות או כאלו המגדירות עת עצמן ללא הכרת העולם, וב-185 מהן יש מקרים מאומתים של קורונה. מי הן אותן 15 אומות שהצליחו להימנע מהמחלה? תלוי את מי אתם שואלים. אם תפנו את השאלה הזו לשליטי קוריאה הצפונית, טורקמניסטן וטג'יקיסטן, הם יספרו לכם שבמדינותיהם אין ולו אדם אחד שנמצא כחולה בווירוס. אלא שהעולם מתייחס לכך בספקנות. במקרה, לכולן משטרים דכאניים שמנסים להציג לעולם מצג שווא של חוסן, למרות שקרבתן למוקדי התפרצות ותלותן הכלכלית בסין מעמידה את הצהרותיהן בספק רב.

הוירוס הגיע לכל מקום בעולם, כמעט. נציג משרד הבריאות של קובהצילום: ALEXANDRE MENEGHINI/רויטר

אחרי ניכוי של ניקיון מטעם עצמן, הגיעה שעתן הגדולה של מדינות האיים הכי מרוחקות בעולם. האיים הללו סגרו את שעריהם בשלב מוקדם יחסית (לקראת מרץ) ומציגים כעת ניקיון מקורונה. על מצב ההתפשטות העולמי ניתן ללמוד במפה האינטראקטיבית המקוונת של אוניברסיטת ג'ון הופקינס, שמציגה את מצב המגפה המעודכן בכל רחבי העולם. חילצנו את המוץ מן התבן עבורכם, כדי לספק את יצר הסקרנות ולהבין אילו מדינות נקיות מהנגיף. רובן, אגב, מאזור גיאוגרפי שמוכר לאוהדי הכדורגל מהימים שנבחרת ישראל הוגלתה לשחק בבית אזור אוקיאניה, כולן מככבות ברשימת המדינות הכי פחות מתוירות בעולם.

איי קומורו

36 אלף מבקרים בלבד נוחתים בארכיפלג השוכן במזרח אפריקה, במצר מוזמביק. המדינה סגרה את השמיים בסוף מרץ והחלה לספק לאזרחים תרופות נגד מלריה. 

קיריבאטי

6,000 בני אדם בלבד מגיעים לאחד האיים הבלתי נגישים בעולם. הרשויות באי אסרו על הגעה של כל תייר המגיע ממדינה בה ישנה התפרצות של המחלה, והצליחו לשמור על האי בעל השוניות המופלאות נקי מהווירוס.

לסוטו

המדינה האפריקאית השנייה בלבד שהצליחה להתחמק מהמגפה היא אחת המפוקפקות ברשימה. בראש המדינה בת שני מיליון התושבים עומד אדם שנאשם ברצח, מניע שיכול להסביר את שאיפתו להציג את "הצלחותיו" בטיפול בנגיף. העובדה שמדובר במובלעת הנטועה בתוך דרום אפריקה בה יש למעלה מ-3,000 מקרים מאומתים, לא מוסיפה להצהרת הניקיון של לסוטו אמינות.

איי מרשל

המדינה השנייה הכי פחות מאוכלסת בעולם היא נקודה נידחת באוקיינוס השקט, שעלתה לגדולה עולמית בזכות אתרי הניסויים הגרעיניים ביקיני ואנווטוק. כעת הצליחו בארכיפלג להתחמק מהסכנה העולמית הנוכחית.

מיקרונזיה

ידידתה הטובה ביותר של ישראל בתחילת שנות האלפיים היא עוד מדינה בחוג האוקיאני שנותרה נקייה מקורונה. 607 איים נמצאים בתחומה של המדינה הזו, כשבאף אחד מהם לא נמצא מקרה של קורונה. למעשה, חלק מהקהילות כל כך מבודדות כך שמומחי טיולים משתעשעים במחשבה כי ייתכן ואינם מודעים כלל להתפרצותה של המגפה בעולם.

נאורו

המדינה העצמאית הכי קטנה מבחינת תושבים ושטחה, היא מדינת-אי של מיקרונזיה (היי שוב). נאורו, כמו פלאו כאן בהמשך, הפכו למקלט מס מועדף על עשירי תבל, אך סגרה את שעריה בפני מבקרים ממוקדי ההתפרצות. תיירים אחרים יידרשו להיכנס לבידוד של 14 יום.

פלאו

"רווחים באים והולכים, אבל אדם חי רק פעם אחת, והוא זה שבראש סדר העדיפויות שלנו. זוהי הסיבה שעד היום לא התגלה אצלנו אף חולה בנגיף". כך סיפר הנשיא טומי רמנגסאו לרויטרס. ואכן, פלאו שלו נותרה נקייה מווירוס הקורונה, אך כמו במקרה של ישראל - הכלכלה שם נמצאת במצב רע מאוד.

סמואה

אחת האומות הגדולות אי שם באוקיינוס, הצליחה להישאר נקייה מקורונה בעקבות סגר מקיף שהוטל עליה ב-20 למרץ. הסגר גם כולל איסור כניסה למדינה, למקרה שחשבתם לברוח לשם.

איי שלמה

900 איים, רק שישה מהם מיושבים בקביעות, כ-700 אלף תושבים ואף לא מקרה קורונה אחד. סגר מלא כמובן, כמו גם איסור טיסות, הובילו לניקיון הזה.

טונגה

אי שם ממזרח לאוסטרליה, בערך בחצי הדרך בין ניו זילנד לאי פיג'י, נמצאת מדינת האיים הזו. סגר מלא, כמו גם עוצר בשעות הלילה, עזר למונרכיה החוקתית הזו לשמור על עצמה. בינתיים.

טובאלו

המדינה השנייה הכי קטנה בעולם, 11 אלף תושבים בלבד, ואף לא מקרה אחד. אולי בגלל שאף אדם לא באמת יודע היכן המדינה הזו בכלל.

ונואטו

82 איים, למעלה מ-382 אלף תושבים ולא קורונאי אחד שצריך לרפא אותו. אך גם כאן מקפידים על הכללים – אסורה התקהלות של יותר מחמישה אנשים ובתי העסק כולם נסגרים בשעה שבע וחצי בערב. יותר טוב מכלום, לא?

אלא שעם כל הכבוד למדינות איים מרוחקות שלעולם לא תגיעו אליהם, ישנן טריטוריות רבות הנמצאות בבעלות מדינות – קרובות או רחוקות – שגם כן מחזיקות בתואר "נקיות מקורונה" אז מה אם הן לא מדינות אמיתיות. סמואה האמריקאית, בונייר (אי קריבי בשליטת הולנד), איי קוק של ניו זילנד, ואליס ופוטונה שבאוקיינוס השקט אך בריבונות צרפתית, סנטה הלנה הבריטית, סוולארד – אי בים הצפוני שבשליטת נורבגיה, איי חג המולד של אוסטרליה, האי נורפולק גם כן אוסטרלי, ו- נונאווט – הטריטוריה הקנדית החמישית בגודלה המרכיבה את צפון המדינה נקייה, נכון להיום, מהמחלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ