יום השואה: מוזיאוני היהדות המיוחדים בעולם

מבנה אדריכלי בלתי נשכח בברלין, חוויה אישית בוושינגטון וסצנות מהגטאות בפריז - כל טיול בחו"ל הוא הזדמנות לחזור ולחקור את העץ המשפחתי. מוזיאוני יהדות ושואה בלתי נשכחים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יד ושם
הארץ

השנים חולפות, ניצולי השואה הולכים ומתמעטים, והזכרון הופך להיות אחריותם הבלעדית של מרכזי ההנצחה ומוזיאונים ברחבי העולם. אלה מציגים את העדות האחרונה לזוועות, לקורבנות ולשורדים. כמעט בכל עיר מרכזית בעולם יש מוזיאונים להנצחת השואה, ודרכם אפשר לבחון את אופי ההתמודדות הייחודי של כל מקום. מוזיאונים בערים מרכזיות מציגים בדרך כלל תמונה רחבה וכוללת של המלחמה, בעוד מוזיאונים קטנים מביאים נקודת מבט מקומית, לעתים שונה ואישית יותר.

אנדרטאות מיוחדות בעולם לזכר השואה
כל הטקסים והאירועים ביום השואה 2020

מוזיאון ארה"ב להנצחת השואה בוושינגטון

המוזיאון של ארצות הברית כולל גם מרכז חינוכי גדול וענף, המהווה גג לפעילויות ומרכזים שונים להנצחת השואה ומאבק באלימות. המוזיאון בנוי כמחנה ריכוז, וכל מבקר מקבל עם כניסתו תעודת זהות של אדם שנספה, אותו הוא נושא לאורך כל הביקור. הכרטיס מעצים את החוויה הרגשית והופך את הביקור לאישי ואינטימי יותר.

"השואה", היא תערוכת הקבע המקיפה והגדולה ביותר במוזיאון, המציגה תמונה כרונולוגית מעליית הנאצים לשלטון, דרך "הפתרון הסופי" ועד שחרור אירופה על ידי בעלות הברית ותוצאות המלחמה. שתי תערוכות נוספות עוסקות בזווית האמריקאית על השואה - "אמריקאים והשואה", המספקת מבט-על הבוחן את הלחצים, הפחדים והמחסור במידע, שעיצבו את תגובת העם האמריקני לשואה בזמן אמת; ו"עדות אמריקאית" - המאגדת עדויות ממקור ראשון של חיילים אמריקאיים שנחשפו לזוועות הנאציזם בזמן המלחמה. בנוסף "1,078 שמיים כחולים" המציגה צילומי שמיים מ-1,078 מחנות השמדה וריכוז ברחבי אירופה, ותערוכה נוספת, המתאימה לכל המשפחה, בשם "נזכור את דניאל", בה מספר דניאל על קורות משפחתו בזמן השואה, דרך שיחזור הבית בו גר, החדר שלו ומשחקיו.

The United States Holocaust Memorial Museum
כתובת:  Raoul Wallenberg Place 100, SW Washington DC 20024-2126. 

United States Holocaust Memorial Museumקרדיט: United States Holocaust Memorial Museum

מוזיאון השואה בפריז

מוזיאון השואה בפריז נחנך ב-2005 לציון 60 שנה לשחרור אושוויץ. התיעוד האינטנסיבי של משטר וישי בצרפת שימר עדויות רבות מהתקופה, ובמוזיאון מוצגת ההיסטוריה של היהודים בצרפת לפני ובתקופת השואה. במקום גם אגף חיצוני המוקדש להנצחת הנספים. על "קיר השמות" חקוקים שמותיהם של 76,000 יהודים (ביניהם 11,000 ילדים), שגורשו מצרפת ונרצחו במחנות ההשמדה בין השנים 1942-1944. האנדרטה מנציחה בנוסף גם את שמותיהם של 2,693 חסידי אומות עולם של צרפת.

תערוכת הקבע במוזיאון, "ההיסטוריה של יהודי צרפת בזמן מלחמת העולם השנייה", מחולקת ל-12 אגפים, ועוקבת אחר התפתחות הנאציזם, בשני מסלולים ביניהם אפשר לעבור - האחד סוקר את עלייתו של הנאציזם בעולם כולו, והשני מספק מבט ממוקד להתרחשויות בצרפת. בתערוכה תמונות, טקסטים, מסמכים מקוריים, חפצים וסרטים, הנוגעים לקולקטיב ולאישי. בין נקודות הציון בתערוכה - עלייתו של הנאציזם, בצרפת - מבידוד ועד למחנות הראשונים, גירוש יהודי צרפת, הישרדות, מרד, השחרור, בניית הזכרון של השואה.

Shoah Memorial - לכל הפרטים

מוזיאון השואה בפריזצילום: AFP

המרכז להנצחת השואה בבודפשט 

המרכז להנצחת השואה בבודפשט נבנה על ידי ממשלת הונגריה ב-2002, בצמוד לבית הכנסת שהיה בזמנו השני בגודלו בבודפשט, ברחוב Pava שמחוץ לרובע היהודי העתיק בעיר. תערוכת הקבע של המרכז, הנקראת "משלילת זכויות ועד רצח עם", מוצגת בשטח של כ-1,500 מטרים רבועים, באולמות תצוגה הממוקמים בחדרים תת קרקעיים שבקומת המרתף של הבניין, כסמל לפרק האפל בהיסטוריה של המדינה. הרצפה משופעת וחלוקת החלל בעמודים מעצימים את תחושת האי-נוחות.

תערוכת הקבע מציגה את ההיסטוריה של השואה היהודית והצוענית דרך מצגות מולטימדיה על מסכי מגע, ומסמכים וחפצים מקוריים המתארים את ההיסטוריה האישית והמשפחתית של הקורבנות. בנוסף, במוזיאון קיר הנצחה מזכוכית בגובה שמונה מטרים, עליו חרוטים שמות יהודי הונגריה שנספו בשואה, ובחצר מוצב עמוד זכוכית, עליו חרוטים שמותיהן של קהילות יהודי הונגריה שהוכחדו. התערוכות הזמניות מוצגות בחלל שהיה בעבר בית הכנסת, בו אפשר לבקר גם כשאין תערוכה.

Holokauszt Emlekkozpont / Holocaust Memorial Center
כתובת: 1094 Budapest, Pava St. 39. 

Holocaust Memorial Center, Budapest, Hungaryקרדיט: Bahr Meets World

המוזיאון היהודי בברלין

המוזיאון היהודי בברלין נבנה ב-2001 ותוכנן על ידי האדריכל דניאל ליבסקינד. המבנה א-סימטרי, שבור ומפוצל והקורות והתקרות יוצרים תחושה מטרידה של אי-יציבות. למוזיאון אין יציאה לרחוב, והכניסה אליו היא דרך מעבר תת-קרקעי מהמבנה הסמוך, המהווה חלק מהמוזיאון הגרמני להיסטוריה. על מנת לגרום לתחושת תסכול וחוסר נוחות אצל המבקרים, המוזיאון תוכנן כך שאין בו מסלול עיקרי, ומבקרים רבים עלולים לחזור שוב ושוב לאותו חלל.

תערוכת הקבע בוחרת נקודת מבט יוצאת דופן על ההיסטוריה של גרמניה ושל טריטוריות דוברות גרמנית, מציגה אלפיים שנות היסטוריה יהודית בגרמניה, ומאפשרת למבקר לראות את גרמניה בעבר ובהווה דרך עיניו של המיעוט היהודי שחי בה. בין היתר ניתן לראות מוצגים אישיים ומסורתיים, טקסטים, מוצגי אמנות ותרבות יהודית לאורך ההיסטוריה ומוצגים מחייהם של היהודים לאורך השנים. בנוסף במוזיאון ישנה תערוכה המאגדת ביוגרפיות של יהודים גרמנים בין השנים 1933-1945, וניתן לראות גם את "שלכת", מיצבו של האמן הישראלי מנשה קדישמן, ובו מעל ל-10,000 פרצופים פעורי פה, עשויים מפלטות ברזל כבדות, מפוזרים ומכסים את רצפת החלל.

Jewish Museum Berlin – לכל הפרטים

המוזיאון היהודי בברליןצילום: Markus Schreiber / AP

המוזיאון היהודי ומוזיאון היודנפלאץ בוינה

המוזיאון היהודי המקורי בווינה, שהיה באותו מקום כמו זה הנוכחי, נוסד ב-1895 על ידי הקהילה היהודית דאז, והיה הראשון מסוגו בעולם. המוזיאון הוקדש לתרבות ולהיסטוריה של היהודים באימפריה האוסטרו-הונגרית ולאוספים ותערוכות של פריטי יודאיקה, נסגר לאחר סיפוחה של אוסטריה לגרמניה הנאצית ונפתח מחדש ב-1988. במוזיאון מוצגים אוספים גדולים וייחודיים מחיי הקהילה היהודית בווינה, תצוגות נרחבות של אמנים יהודיים, חפצי יום יום ומסמכים מתקופות שונות. במקום גם ספריה עשירה וארכיון בו אצורות תעודות נדירות, מסמכים שונים ועוד. המוזיאון מציע סיורים וירטואליים בבתי כנסת המדמים את אלה שהיו קיימים בעיר לפני שנת 1938. בקומת הקרקע מוצגת התערוכה שמספרת על הקהילה באוסטריה משנת 1945 עד היום. זו הייתה השלישית בגודלה באירופה, ונהרסה כמעט עד היסוד במלחמת העולם השנייה.

התערוכה ממשיכה במוזיאון יודנפלאץ, הנקרא על שם הכיכר בה הוא עומד, שמשמעות שמה "כיכר היהודים". כיכר זו הייתה מרכז החיים היהודים של העיר מאז ימי הביניים ועד היום. מוזיאון יודנפלאץ מציג את וינה של המאה ה-14, אז חיה בה קהילה יהודית  אשר נחשבה לאחת הגדולות והחשובות באירופה. במקום מוצגים גם שרידיו של בית כנסת הרוס, אשר התגלו בכיכר היהודים בשנת 1995, לצד מוצגים וממצאים אחרים, המהווים עדות לחיי הקהילה העשירים בימי הביניים, עד להשמדתה ב-1420.

Jewish Museum Vienna
כתובת: Dorotheergasse 11, 1010 Vienna.
Jewish Museum Judenplatz
כתובת: Judenplatz 8, 1010 Vienna.

Welcome to the Jewish Museum Vienna!קרדיט: JewishMuseumVienna

המוזיאון לתולדות יהודי פולין

בניין המוזיאון הייחודי, שנחנך ב-2013, הוא מבנה מודרני עשוי אבן וזכוכית. בולט האולם המרכזי, ובו חומה גבוהה מעוגלת ומשובצת סדקים המסמלים את ההיסטוריה של יהודי פולין. במוזיאון, שחרט על דגלו להקיף את ההיסטוריה היהודית בפולין מרגע היווצרותה, ישנם כמעט 13,000 מטרים רבועים של שטח, ותצוגת הקבע שלו היא בין המרשימות בתחום. היא נפרשת על שטח של 4,300 מטרים רבועים, ומציגה 1,000 שנות היסטוריה של יהודי פולין, שהייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם.

התערוכה מחולקת לשמונה אגפים נפרדים לפי תקופות היסטוריות: יהדות פולין בימי הביניים, באיחוד הפולני-ליטאי, בימי הרפובליקה הפולנית השנייה, בשואה ובתקופה שלאחריה, ומתמקדת בין היתר בצירי הזמן הבאים: בריחת היהודים אל פולין מהרדיפות במערב אירופה, תור הזהב בו הקהילה היהודית בפולין שגשגה, היהודים בחברה הפולנית בזמן המהפכה התעשייתית והופעת האנטישמיות המודרנית, זוועות השואה שכמעט מחקה לחלוטין את הקהילה היהודית בפולין, ו-לאחר המלחמה, בו מוצגים הגירת היהודים מחוץ למדינה יחד עם תחייה מחודשת של קהילה יהודית קטנה אך דינמית בפולין. בנוסף, חלל המוזיאון מכיל תערוכות מתחלפות בשטח של 1,300 מטר רבוע.

POLIN Museum of the History of Polish Jews
כתובת: Anielewicza 6, 00-157 Warszawa.

שחזור גג בית הכנסת במוזיאוןצילום: עופר אדרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ