איתן לשם
איתן לשם

לא צריך להיות בעל ראיית על כדי להבחין שהציבור הישראלי מאס בסגר. אך בטרם ייפרץ לחלוטין במעשה מרד אזרחי, קבוצות רבות קמות וקוראות להסרתו בדרך חוקית, כדי לחזור ולטייל בחופים, בפארקים ובמסלולי הטיול השוממים בטבע. לא רק בישראל החלו רבים לעסוק בסוגיה, כשהעין – כמו תמיד – מופנית אל הנעשה באמריקה. שם, למרות ההצהרות הנשיאותיות על פתיחת המשק כולו בקרוב, רבים מבינים כי הדרך לשם עוד רחוקה, אבל שואלים את עצמם באותה נשימה – למה אסור לנו ללכת לים?

אי השקט של רבים בציבור האמריקאי תורגם להפגנות כנגד מדיניות הסגר, שסווגו על ידי התקשורת כהפגנות של קיצוניים או כמחאות בעד ונגד טראמפ. אלא שהמהלך האחרון של פלורידה, שפתחה את חופיה לפעילות פנאי, החזיר מחדש את הדיון בסוגיית השטח הציבורי הסגור. מושל פלורידה, רון דה-סנטיס, הודיע על פתיחת רוב חופי המדינה (ללא החלק הדרומי) לכל פעילות פנאי ובכלל זה ריצה, הליכה, שחייה, משחק בכדור ועוד. עם זאת, הושתו גם שם כמה הגבלות: מבקרי החוף לא יוכלו לשכב על מיטות שיזוף, להדליק אש לברביקיו ולקיים התקהלויות. פריצת הסגר והיציאה בחזרה אל חיק הטבע בפלורידה, גירתה רבים אחרים באמריקה ששואלים כעת "מה איתנו?".

למרות שההנחיות על ריחוק חברתי הוכיחו את עצמן ואין ספק בנחיצותן וביעילותן בימי המגפה, מומחים רבים החלו לקרוא להקלה בהגבלות כדי לאפשר יציאה החוצה לטובת פעילויות שונות. מארק ליפשיץ, אפידמיולוג מאוניברסיטת הרווארד כתב בוושינגטון פוסט כי "סגירת פארקים וגנים ציבוריים צריכה להיות אמצעי אחרון בהחלט לבקרת מחלות. המדע לא יכול היה להיות ברור יותר, היתרונות של היציאה החוצה עולים בהרבה על הסיכון להידבק בפארק". הוא מסיים את דבריו בהמלצה לכולנו, "חבשו מסכה, שמרו מרחק ועשו חיים".

שמורת הטבע אגמון החולה, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

במגזין סלייט הרחיבו את התשוקה לחזור לטבע ולפעילות ספורטיבית בדרישה. "הגיע הזמן שאמריקאים יצאו החוצה" קראה כותרת המאמר, שציטט מומחי בריאות רבים שהבהירו כי הסיכוי להידבק בקורונה בפעילות בחוץ הוא קטן מאוד ולמעשה מתגמד מול התועלת – האישית והכלכלית – שביציאה מבוקרת החוצה. ד"ר אמש אדלג'ה, מומחה למחלות זיהומיות מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, התראיין לכתבה והעמיד דברים על דיוקם. "הנגיף אינו מוטס, ולכן טיפות צריכות לעבור מאדם לאדם אחר כדי שיידבק", הבהיר, "לא הייתי מודאג ללכת ליד מישהו זר ואפילו לעמוד לידו במפגש חולף".

גם בישראל של אחרי תקופת הסגר המשמעותי, צצים קולות שקוראים לשבור את הסגר לחלוטין. אחד הקולות הללו נשמעים מקבוצת הפייסבוק "שַׁלַּח אֶת עַמִּי", המגדירה את מטרותיה כ"מחאה אזרחית א-פוליטית לא אלימה להסרה מלאה של הסגר". בקבוצה מתפרסמים פוסטים שקוראים להפר את הסגר, מציעים דרכים יצירתיות להתגבר על ההגבלות (להתחזות לשליח, למשל) ו-"להסיר את המצור הלא מוסרי מעל תושבי המדינה... ולאפשר לנו להתפרנס, לטייל, ללכת לים, להיפגש עם חברים, לשבור את הבידוד החברתי, לרקוד, להתפלל ולחזור לעשות כל מה שעשינו בכבוד לפני מדיניות הסגרים של מדינת ישראל. מפסיקים לפחד ופותחים במחאה בלתי אלימה, רק אנחנו נשחרר את עצמנו". כך נכתב בדברי ההסבר של הקבוצה.

מתוך דף הפייסבוק של הקבוצה "שלח את עמי"

בשיחה עם יצחק מורנו, מקים הקבוצה, תושב היישוב אשתאול ואיש רב חיוכים (ודי מרשים, למען האמת) הוא מבהיר כי לא מדובר ביוזמה של מנותקים. "מדובר על חזרה מלאה לשגרה בכל התחומים באופן מיידי אבל תוך כדי צעדי זהירות מתבקשים", הוא מסביר. "גם אם זה נראה לאנשים כרגע לא אחראי או מוגזם זה רק עניין של זמן עד שהם יצטרפו אלינו. או שייגמר להם הכסף או שתיגמר להם הבריאות, או שפשוט הם פתאום יבינו שזה לא הולך להסתיים עד שלא נסיים את זה בעצמנו. הצדק איתנו ואנחנו הולכים לנצח".

לצד העלאת תמונות מתגרות של אנשים חובשי מסיכה מול שקיעה יפה או במדבר, לקבוצה יש רשימת דרישות ברורה לביצוע מיידי. "ראשית, אנחנו דורשים הפעלה מיידית של מערכת החינוך", מורנו יורה בלי למצמץ וממשיך באותו קצב. "לאחר מכן, פתיחה מיידית של כל העסקים במדינת ישראל תוך שמירה על אוכלוסיות בסיכון - בידור, פנאי, תיירות, קוסמטיקה, הכל כולל הכל. זוהי זכות יסודית של אדם להתפרנס. במיוחד, או בעיקר אם המדינה מפקירה אותו ואת בני משפחתו לנפשם".

לאחר שהחזיר ילדים לחינוך ועובדים למקומות התעסוקה, מורנו דורש בחזרה את הטבע שלו. "יש לאפשר את החזרת הגישה החופשית באופן מיידי לטבע, לים, לפארקים, לאטרקציות בטבע, לשמורות הטבע, לבתי התפילה, למועדוני הלילה. אנחנו לא חיות בכלוב". בנוסף הקבוצה דורשת גם עזרה כלכלית ומתנגדת לעוצר וסגר מכל סוג. "בסופו של דבר מדובר בהתנגדות אזרחית אקטיבית, אך שאינה אלימה, לשלטון ולהחלטות הבלתי חוקיות בעליל שלו וצווי הבריאות המופרכים. מספיק עם הפאניקה וזריעת הפחד, אנחנו רוצים לחיות", אמר ויצא לטיול בטבע שסביב היישוב שלו.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ