ל"ג בעומר: כך תארגנו מדורה עם כמה שפחות נזק סביבתי

אילו עצים אסור לכרות, באיזו כמות של מים יש להצטייד ובאילו חומרים אסור להשתמש? טיפים שיעזרו לכם לערוך קומזיץ מהנה ובטוח, והכי חשוב - בעל חותם סביבתי מינימלי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדורה באשדוד, הערב
מדורה באשדודצילום: אילן אסייג

כמויות  הבשר ביום העצמאות לא הספיקו לכם? מתכננים לערוך קומזיץ ססגוני בליווי מרשמלו מתוק ושירי ארץ ישראל? בהחלט ניתן לחגוג את ל"ג בעומר אבל רצוי לקחת בחשבון כמה אפשרויות לצמצום הנזק הסביבתי, כדי שגם אתם וגם העצים תהיו מרוצים. 

טיפים של מומחים: כך תשדרגו את המדורה שלכם
חמש דרכים מעולות לצליית תפוח אדמה
ארוחת מדורה עשירה: ל"ג בעומר לפי אייל שני
ממרשמלו ועד תפוח אדמה: 16 מתכונים לל"ג בעומר

מדורה עם כמה שפחות נזק, כך תעשו זאת נכון:

הדליקו מדורות צנועות. עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה.

לא לכרות עצים חיים אך גם לא עצים מתים. לאלו, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. הם משמשים לדוגמה למקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות.

יש לבחור איזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.

את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת.

יש להציב אבנים מסביב למדורה בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

אין לזרוק למדורה ולשרוף מוצרי פלסטיק שונים או צמיגים. בל"ג בעומר עולה רמת זיהום האוויר בכל רחבי מדינת ישראל. שריפת חומרים אלה מגדילה בהרבה את רמת זיהום האוויר, דבר המסכן גם את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את המבוגרים יותר והתינוקות.

לא להשתמש בחומרים מאיצי התלקחות.

יש להצטייד בכמות מים מספקת המוקדשת למטרות כיבוי המדורה. יש להרטיב היטב את שרידי המדורה בכדי לוודא שכל שרידי האש כבויים.

יש לקחת את שאריות האוכל והפסולת, לשים אותם בתוך הפחים המיועדים לכך ולסגור היטב. כך, השטחים הפתוחים נשארים נקיים, וחיות הבר לא ניזוקות מאכילת הפסולת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ