הבועה הטובה: כנראה שנוכל לטוס בקרוב, אבל למדינות ספורות בלבד

כדי לעצור את כדור השלג המאיים לפורר את ענף התיירות כולו, החלו מדינות מסוימות ליצור "בועות תיירות", שמאפשרות מעבר חופשי, ללא צורך בבידוד, בין מדינות שמצבן דומה. והנה, חופשת הקיץ נראית שוב אפשרית לחלוטין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים צרפתיות על חוף הים אחרי פתיחת החופים בצרפת, השבוע

המספרים של ענף התיירות העולמי הקורס לא פחות ממהממים. ארגון התיירות העולמי של האו"ם, (UNWTO) הצהיר כי צפויה ירידה של כ-80% בתיירות ב-2020 בהשוואה ל-2019. הדבר יוביל לסכנת פיטורים של 100 מיליון בני אדם ברחבי העולם. לא פחות מ-10% מהתמ"ג של האיחוד האירופי קשור לתיירות – דרך עולמות האירוח, המסעדנות וכודומה – וכשמגיעים לדרום היבשת המספרים נוסקים עוד יותר (רבע מכוח העבודה של יוון מועסק בענף התיירות, לדוגמה).

בהתאם, גם חברות התעופה, מאל על ועד לופטהנזה, נמצאות בקשיים חמורים ואליהם ניתן להוסיף גם את יצרניות המטוסים הגדולות, בואינג ואיירבוס, שפיטרו אלפי עובדים ונמצאות מול רשימת הזמנות ריקה לגמרי לשנים הקרובות. אך רגע לפני שהענף מתרסק סופית, יש מי שמנסה להזרים קצת אוויר למערכת על ידי יצירת "בועות תיירות".

העיקרון בבסיס בועות התיירות הוא יצירת מסדרון לתנועה חופשית בין תיירים ממדינות שכנות, שהשיגו תוצאות טובות ודמות במאבק שלהן בקורונה. נציבות האיחוד האירופי פרסמה כללי בסיס בהם צריכה מדינה מעוניינת לפתוח את גבולותיה לעמוד, והם כוללים יכולת בדיקות וניטור חולים גבוהה, מגמה יציבה של השתלטות על המגפה ופתיחת הגבול עם מדינה המתואמת מבחינה אפידמיולוגית. בנוסף, האיחוד האירופי דורש שמדינות לא יפלו אחרות, כלומר לא יתירו כניסה ממדינה אחת בעוד הכניסה ממדינות אחרות נמנעת. למרות ההמלצה הזו, זה בדיוק מה שמדינות רבות מתכננות כעת.

הראשונות להכריז על בועת תיירות הן המדינות הבלטיות. לטביה, ליטא ואסטוניה פתחו בתחילת השבוע את הגבולות ביניהן, זאת אחרי שמספר הנדבקים בשלושת המדינות צנח משמעותית. אנשים הנכנסים לאחת מהמדינות הללו ממדינה שאינה בתוך בועת התיירות, ייאלצו להיכנס לבידוד בן 14 יום. גם צ'כיה, סלובקיה וקרואטיה, מדינות שחוו מספר מקרים מועט של הידבקויות בקורונה בתחומן, הודיעו על פתיחה עתידית של מסדרון תיירות ביניהן. גם צרפת, מדינה שנפגעה משמעותית מהנגיף, הודיעה כי היא מסירה את מגבלת 14 ימי הבידוד על נכנסים מתוך האיחוד האירופי, זאת בתקווה ליצור מסדרון תיירות בטוח ופתוח עם השכנה שמעבר לתעלה – בריטניה.

היוונים מתכוננים לפתיחת החופים, עם הגבלותצילום: Yorgos Karahalis/אי־פי

אל ישיבת הממשלה של אוסטרליה בשבוע החולף הצטרפה אורחת מפתיעה – ג'סינדה ארדן, ראשת ממשלת ניו זילנד. היא השתתפה במטרה לסכם יצירת בועת תיירות בין שתי המדינות השכנות. הבועה, שכבר זכתה לכינוי "טראנס-טזמנית", תיפתח עם דעיכת ההתפרצות באוסטרליה וייתכן כי תכלול מדינות נוספות מאסיה כמו טייוואן וסינגפור. בנוסף, חתמו קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום קוריאה וסינגפור על הסכם "מסדרון סחר" בין המדינות. ההסכם מקל על מעבר הסחורות בין המדינות ללא ההגבלות החלות על כניסת ציוד וצוות ממדינות אחרות.

אל מול השמחה שבצפייה בבועות התיירות המתהוות להן, עולה השאלה "מה איתנו"? משרד התיירות הישראלי נמצא בדיונים הנמשכים כבר מספר שבועות עם הרשויות בקפריסין ויוון, כדי להגיע להסדר שיאפשר הקמת בועה בין שלוש המדינות. על פי המסתמן, בועה כזו אכן תקום וכבר במחצית חודש יוני יוכל התייר הישראלי להיכנס ליוון או קפריסין וגם לחזור לארץ ללא צורך בבידוד בן 14 יום. בימיםה אחרונים נודע שגם מונטנגרו ואוסטריה עתידות להיכנס לבועה "הישראלית", והלרחיב מעט את טווח החופשה של הישראלים. תהליך הכניסה והיציאה מהמדינה ילווה בבדיקות חום – ייתכן שאף בדיקת קורונה בכפוף לתשלום – ועוד מגבלות נוספות. בנוסף, במשרד החוץ הישראלי עמלים על צירוף ישראל לבועת התיירות של הונגריה הנקייה אף היא, צ'כיה, סלובקיה וקרואטיה (אליה זוממת להצטרף גם גרמניה), אך המגעים נמצאים בשלבים ראשוניים יותר.

מטרת כל התכניות הללו היא פתיחת גבולות מצומצמת שתיתן חמצן לתעשיית התיירות, מבלי להוביל לגל שני של התפרצות – שיהיה מסוכן הרבה יותר, בריאותית וכלכלית. זה אמנם לא מושלם, ותלונות רבות אודות אפלייה כלכלית של מדינות מסוימות שלא מצליחות להיכנס לתוך הבועות הללו מתחילות להישמע, אבל אם היו אומרים לתייר הישראלי שכבר בסוף יוני הוא יוכל להשתזף באחד האיים היווניים האהובים עליו, הוא היה קונה זאת בכסף רב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ