מחאה בירושלים: הפגנת ענק להצלת ענף התיירות

ההפגנה הגדולה ביותר בתולדות ענף התיירות תצא היום לדרך כשהיא מאחדת לראשונה את כל אלה העסוקים בלהביא תיירים לארץ ואת אלה הדואגים לשלוח את הישראלים לחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת המחאה של עובדי ענף התיירות בחודש שעבר בירושלים
הפגנת המחאה של עובדי ענף התיירות בחודש שעבר בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

בירושלים תתקיים היום הפגנת ענק של העוסקים בתיירות בישראל. ההפגנה שאמורה להיות הגדולה בתולדות הענף מאחדת לראשונה את מאבקם של העוסקים בתיירות הנכנסת, כלומר אלה הפועלים להבאת תיירים מחו"ל לישראל עם מאבקם של העוסקים בתיירות היוצאת. כמו כן משתלבים בה סוכני הנסיעות וחברות התעופה. ההערכה היא שייטלו בה חלק כ-40 אלף אנשים ועסקים בענף התיירות ישירות ועוד כרבע מיליון בני אדם מועסקים בו בעקיפין - כנהגי אוטובוסים, מסעדנים ואחרים.

הפגיעה בענף התיירות היא קרוב לוודאי החמורה ביותר במשק וכיום הוא נותר האחרון והיחיד שלא נמצא לו פתרון כלשהו. מצבם של עסקים רבים בתחום התיירות – קשה ביותר ועל סף פשיטת רגל.

בהודעתה של לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל נאמר שהם קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר למנוע את אובדנם של מארגני התיירות לישראל שאמורים להציל את הכלכלה ועשרות אלפי משרות בעיקר בפריפריה.

"מארגני התיירות הנכנסת לישראל מייצרים כשמונה מיליארד הכנסה ישירה למדינה בכל שנה ושרידותם הכלכלית של כ-40 אלף משפחות תלויה בהם. בלי תיירות נכנסת אין כלכלה בריאה". כך לדברי דני אמיר, יו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל שינאם היום בהפגנה. "אנו נמצאים כעת בשעה קריטית עבור ענף התיירות הנכנסת. לצערנו הרב ההתנהלות של האוצר תוביל את הענף שלנו לקריסה מוחלטת – פיטורים של עשרות אלפי עובדים, קריסה של מאות אלפי עסקים ומעל הכל אובדן של 8 מיליארד הכנסות למדינה בשנה. התיירות הנכנסת שאנו מביאים לישראל היא הדלק למנוע של הכלכלה בישראל והחמצן לבתי המלון בישראל, לענף המזון והמסעדות, חברות אוטובוסים ונהגי מוניות, מורי דרך, מרכזי קונגרסים, מרכזי קניות, אטרקציות תיירותיות ועוד רבים".

מלון הרודס בתל אביב השבוע. התיירות המאורגנת לישראל אחראית ל-7.5 מיליון לינות בשנה צילום: עופר וקנין

אמיר קרא לממשלה להציל את ענף התיירות הנכנסת לישראל ולמנוע את המחדל של איבוד 140 חברות ובסך הכל 1,500 עובדים שיכולים לסייע להציל את הכלכלה מיד ברגע שייפתחו השמים.

הנתונים על ענף התיירות הנכנסת מוכיחים שהתיירות המאורגנת לישראל, שחברי הלשכה אחראים להבאתה, מייצרת הכנסות של מעל שמונה מיליארד בשנה, שהם 40% מסך כל ההכנסות מתיירות נכנסת בשנה.

בשנת 2018 ביקרו בישראל 1,255,200 תיירים בטיולים מאורגנים במעל 30,000 קבוצות מאורגנות, למעלה מ-80 אחוז מתוכם הם תיירים נוצרים ובהם קרוב ל-38 אחוז אוונגליסטים.

התיירות המאורגנת לישראל אחראית ל-7.5 מיליון לינות בשנה שמכניסים כ-3.8 מיליארד בשנה ומהווים כ-65 אחוז מלינות התיירים בארץ, פרנסתם של כ-12,000 מתוך סך כל 35,000 עובדי תעשיית בתי המלון, חדרנים, פקידי קבלה, מאבטחים ועוד תלויה בהגעת התיירות המאורגנת לישראל.

התיירות המאורגנת לישראל אחראית לכ-6.2 מיליון ארוחות (צהריים וערב) מחוץ לבתי המלון בשווי של כחצי מיליארד שקל בשנה, כך שהיא מייצרת מקור פרנסה ל-20,000 עובדי תעשיית המזון, טבחים, מלצרים, מארחים וכדומה. 

חברי הלשכה לתיירות נכנסת לישראל הם ארגון המעסיקים החתום על ההסכם הקיבוצי של מורי הדרך בישראל ומייצרים  כ-230,000 ימי הדרכה בשנה שמהווה מקור פרנסה ישירה ליותר מ-2,500 מורי דרך מוסמכים מטעם ועל ידי המדינה.

התיירות המאורגנת לישראל מייצרת מעל 200,000 ימי נסיעה באוטובוסים לטיולים ברחבי הארץ, כך שהיא מייצרת פרנסה לכ-2,600 נהגי אוטובוסים.

התיירות המאורגנת לישראל היא קריטית לפריפריה. היא מייצרת 90 אחוז מההכנסות מתיירים בעיר טבריה, 55 אחוז מהכנסות התיירים בנצרת והגולן,57 אחוז מהכנסות תיירים בירושלים ו-55 אחוז מהכנסות התיירים שמגיעים לים המלח והנגב.

קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות ובעלי חברת סיגנל טורס, ביקש השבוע שההתייחסות למשבר תהיה כאל מלחמה. "אנחנו זקוקים למענקים, ולא הלוואות ולא שום דבר אחר. אנחנו באפס הכנסות ורק הוצאות כבר ארבעה חודשים. הקריסה בדרך. יש פה אסון טבע. בכל מדינה אחרת הממשלות נתנו מענקים כי הבינו שאי אפשר להתמודד עם זה לבד. המדינה הצהירה שהיא תתמוך ב-80 מיליארד שקל בפועל היא נתנה שליש מזה. צריך ללמוד לחיות עם הקורונה לא יעזור לא לפתוח את השמיים".

מה צריך לעשות?

לדברי אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס, צריך להתחיל ביישור קו בכל הנוגע לבלבול הרב, חוסר העקביות והמסרים הסותרים באשר למדיניות פתיחת השמיים. "העדר מדיניות מסודרת לפתיחת השמיים משאירה את הענף בחוסר ודאות, ומסכנת את תעסוקתם של עשרות אלפי עובדים. כיוון שמסתמן שאירופה תהיה שותפת התיירות המרכזית של ישראל בשנה הקרובה, מתווה פתיחת השמיים בישראל צריך להיות מתואם למתווה באירופה", הוא אומר.

לפי קרמר, יש לאפשר פתיחה מבוקרת של הפעילות האווירית ליעדים קרובים, לבטל את חובת הבידוד לשבועיים לחוזרים מחו"ל, לבצע מדידת חום בכניסה והיציאה לישראל ולאפשר בדיקות קורונה גם בשדה התעופה. כמו כן, יש להטיל את בדיקות הקורונה על גורמים מסחריים שיוכלו להביא תוצאות עוד באותו יום – זה יועיל לכלל המשק ולא רק לענף התיירות. "אני קורא לשרי האוצר והתיירות החדשים להטיל את מלוא כובד משקלם כדי שהתחבורה האווירית תיפתח וענף התיירות לא יישאר בתחתית סדר העדיפויות הממשלתי. פתיחת ענף התיירות היוצאת בהקדם תאפשר גם פתיחה הדרגתית של התיירות הנכנסת בחגי תשרי ותאפשר תעסוקה ל – 150,000 עובדים ישירים בענף התיירות ועקיפים בענפי ההסעדה, התחבורה ועוד".

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ