האגם מריקוד מושחת נעלם. כעת הוא החל לחזור לעצמו, לשמחת המעריצים

מאונטיין לייק הוא אגם ייחודי שמנקז את מימיו לחלוטין בכל כ-400 שנים. כעת, אחרי שנים של יובש, האגם חזר להתמלא ונתן את האות לחקייני הסרט לצלם שם את הסצנה המפורסמת ממנו

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטריק סוויזי וג'ניפר גריי, "ריקוד מושחת"
איתן לשם

הוא ממוקם ברכס הרי הבלו רידג', קוראים לו בשם הדי גנרי Mountain Lake, אבל כולם מכירים אותו מהסרט האיקוני "ריקוד מושחת". בסרט המצליח משנת 1987 לוקח ג'וני (פטריק סוויזי) את בייבי (ג'ניפר גריי) לאגם הפסטורלי כדי להתאמן על "ההנפה" המפורסמת. אלא שב-12 השנים האחרונות - התיירים שעלו לרגל לאתר כדי לשחזר את צעדי הריקוד של גיבוריהם, גילו שהאגם נעלם כלא היה.

מי האגם נעלמים לחלוטין וחודרים דרך נקיקים מיוחדים לקרקע. על פי הערכות גאולוגים, מדובר על מערכת ניקיון עצמי טבעית ומשוכללת, באמצעותה האגם "מזיז" את המים שאגורים מתחת לקרקעית שלו, מחליף אותם במים חדשים, ואז מתחיל להתמלא מחדש בעצמו. 

"האגם הזה הוא היחיד בכוכב הלכת שעובר סוג כזה של מחזוריות ויש לו מערכת אינסטלציה שלעיתים גורמת לו להיעלם באופן מסתורי ל'נקיון עצמי'", כך אומר פרופסור ג'ון קאולי  ממכללת רואנוק. האגם מתייבש בעצמו בכל כמה עשרות שנים, והוא עמד יבש לחלוטין בין השנים 2008-2012. אז החלו מאמצים הנדסיים כדי להשיב לו את המים שנעלמו.

"כשהאגם מתרוקן, הוא למעשה מנקה את עצמו על ידי הזזת משקעים שהצטברו בקרקעית האגם דרך אותה מערכת אינסטלציה מורכבת למדי, כל זאת כדי להפוך את האגם בפועל לגדול, עמוק יותר ולשמור עליו נקי. האגם הזה הוא ייחודי לחלוטין, לא רק באזור האפלצ'ים אלא בעולם כולו", הוסיף קאולי בסרטון הסבר מיוחד על המצב.

כעת, 12 שנים לאחר שנעלם לגמרי ולמעשה החל בהליך הניקיון העצמי המיוחד שלו, האגם חזר לממדיו הרגילים. כשליש ממנו התמלא במים, דבר שהופך גם את מלון מאונטיין לייק הסמוך – ששימש תפאורה לסרט "ריקוד מושחת" – לאטרקטיבי הרבה יותר. התנודות הדומות למה שנראה בשנים האחרונות בגובה מי האגם, נראו לאחרונה ב-1751, אז החלו דיווחים על עומק משתנה של המים. למרות שירידה ועלייה במפלס המים מתרחשים לעיתים קרובות באגם, העלמות המים לגמרי היא אירוע נדיר למדי.

סרטונים המציגים מעריצים שיוצאים למסע בעקבות אתרי הצילום של "ריקוד מושחת", קיבלו חשיפה רבה בפלטפורמות השונות. הם הציגו את האגם הריק בפני המעריצים, וזכו למיליוני צפיות ברחבי הרשת. כעת נכתב עוד פרק בתולדותיו של אחד האגמים המיוחדים ביותר על פני כדור הארץ, בו המעריצים יכולים לשוב ולחזר את ההנפה ולהוכיח שוב – אף אחד לא שם את בייבי בפינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ