"מטוס שטס לאילת יכול לטוס גם לקפריסין, ובאילת יש יותר חולי קורונה"

אם הקורונה איתנו להישאר, אולי הגיע הזמן לפתוח את השמיים? דיון הוועדה לענייני ביקורת המדינה בדבר עתיד התעופה מגלה מי בעד לפתוח ולאן ממשיכים מכאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוח טיסות בנתב"ג, ביולי
לוח טיסות בנתב"ג, ביוליצילום:

משרד הבריאות יאשר בקרוב מתווה חדש לפתיחת השמיים, במסגרתו המגיעים ממדינות ירוקות לא ידרשו לבדיקת קורונה ולבידוד. דברים ברוח זו אמר המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו. דבריו של גרוטו נאמרו בדיון הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח”כ עפר שלח על עתיד התעופה בעידן הקורונה.

בתגובה לדבריו של פרופ' גרוטו אמר שלח: “התעופה היא אחד הענפים שנפגעו הכי מהר והכי עמוק. בהנחה שלא יהיה חיסון בחצי השנה הקרובה לא יכול להיות מצב שהתעופה בישראל לא תיפתח ונמצא עצמנו ביום שאחרי ללא תעופה ישראלית”.

נתב"ג, החודשצילום: תומר אפלבאום

שר התיירות אסף זמיר אמר באותה ישיבה: “השמיים צריכים להיפתח כמה שיותר מהר, גם אם זה באופן חלקי ותחת הגבלות וחובת בידוד. הצורך בבחינת נוסעים ובדיקתם ילווה אותנו שנים קדימה ולכן אין ספק שנדרשת השקעה תשתיתית ורפואית גדולה בנתב”ג לרבות הקמת מעבדות, בדיקות ונהלים”.

אורי סירקיס, מנכ”ל ישראייר הבהיר את מדיניות החברה בימים אלה, חמישה חודשים לאחר תחילת המשבר: “כל טיסה שתורמת לתזרים וכיסוי ההוצאות אנחנו לוקחים, גם אם זה עם 10 נוסעים. לא יכול להיות שנתב”ג יהיה פתוח לטיסות נכנסות מארה”ב, כי יש פה אינטרסים ומצד שני לא יאפשרו למשפחות לטוס ליוון לחופשת קיץ. אותו מטוס שטס לאילת יכול לטוס גם לקפריסין, ובאילת יש יותר חולי קורונה”.

יו”ר איגוד הטייסים מידן בר הציג את מתווה האיגוד לפתיחת השמיים בהתייחס לטיסות יוצאות: “הנוסע ירכוש כרטיס אינטרנטי ויעשה בדיקה לפני הטיסה או עד כ-48 שעות לפני הגעתו לנתב”ג, כאשר בין הבדיקה לטיסה יהיה תחת מגבלות. נתחיל מיעדים קרובים ושם יוגדר מה נדרש על ידי מדינת היעד. המציאות היא שמטוסים הם לא מדגרות קורונה. יש במטוסים מסנני אוויר כמו בחדרי ניתוח ואיכות האוויר בהם היא טובה יותר מזו שבחדר רגיל”.

שמואל זכאי, מנהל שדה התעופה בן גוריון סיכם את הדיון בהומור שמביע בעיקר ייאוש: "אולי כדאי להכניס את לימודי השחייה ללימודי הליבה כי אזרחי ישראל לא יוכלו לצאת מפה אחרת”.

בעקבות הצהרת משרד הבריאות על המתווה לפתיחת השמיים, פרסם אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס תגובה בה אמר: "ההצהרה של משרד הבריאות על פתיחת השמיים היא צעד אחד בכיוון הנכון, אך הוא חייב להיות חלק ממתווה מסודר והוליסטי.

גם המדינות שמאפשרות כרגע כניסה לישראלים, כמו בולגריה, קרואטיה ומונטנגרו דורשות הצגת בדיקת קורונה שלילית 72 שעות לפני הנחיתה. נכון לעכשיו קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשיג בדיקות קורונה באופן יזום בישראל, מה שיכול לעכב משמעותית את המתווה לפתיחת השמיים. זה הולך להיות הסטנדרט בכל שדות התעופה בעולם בשנה הקרובה לפחות, וכל עוד מערך בדיקות הקורונה יישאר בידי הממשלה - אזרחי ישראל לא יוכלו לטוס באופן חופשי. יש לאפשר למגזר הפרטי להקים מערך בדיקות ייעודי עבור הנוסעים לחו"ל כך שכל אזרח יוכל להיבדק בכל זמן ובפריסה גיאוגרפית רחבה". 

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ