נשבר שיא מבקרים בתקופת הקיץ בתיירות הר הנגב

החום לא הרתיע: יותר מ-150 אלף ישראלים פקדו הקיץ את אתרי התיירות והלינה בהר הנגב וקבעו שיא היסטורי

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכבי אופניים בנחל צין
רוכבי אופניים בנחל צין צילום: חיים טרגן
משה גלעד
משה גלעד

עונת השיא בתיירות הר הנגב מתמקדת בכל שנה בחודשים מרס-אפריל ולפעמים גם במאי. 2020 איננה שנה רגילה. חודשי השיא באביב היו חודשי סגר בגלל הקורונה והחדשות הטובות הן שהעונה לא בוטלה אלא "נדחתה".

עסקי התיירות באזור הר הנגב – בין מצפה רמון לירוחם, דיווחו היום על תפוסות גבוהות מאוד, יותר מ-90 אחוז, בחודשים יולי ואוגוסט, שהם בשנים רגילות חודשים חלשים בתיירות לאזור. יותר מ-150 אלף ישראלים פקדו השנה את אתרי התיירות והלינה בהר הנגב. עסקי תיירות באזור אומרים: "בקיץ הקודם לא היו פניות. הקיץ הטלפונים לא הפסיקו לצלצל. הקמנו חמ"ל".

בתיירות הר הנגב מסכמים בימים אלה את הקיץ העמוס ביותר בתולדות המרחב. בבדיקה שערך ארגון התיירות האזורי, נמצא ששיעור תפוסת הלינות הממוצעת במהלך חופשת הקיץ כולה היה גבוה משמעותית מן הממוצע העונתי. רוב האתרים דיווחו על תפוסות גבוהות מ-80 אחוז במשך רוב הקיץ. האטרקציות המסובסדות שהוצעו במסגרת קמפיין "לילות קיץ קרירים" התמלאו תוך זמן קצר ואירועי "קיץ של כוכבים" היו מהמצליחים שנרשמו, למרות שהתקיימו בקפסולות. 

מעלה פלמחצילום: משה גלעד

שבוע השיא של הקיץ, שהתקיימו בלילות של 12-13.8, משכו להר הנגב כ-60 אלף מבקרים שבאו לתצפיות כוכבים.

באופן לא ממש מפתיע, גם עסקי תיירות רבים דיווחו שהקיץ הנוכחי היה העמוס ביותר בתולדותיהם. אורה רובין, הבעלים של צימר "אירוחם" בירוחם אמרה: "לא היה לנו דבר כזה. חודשי הקיץ הם בדרך כלל רגועים יותר והתפוסה הממוצעת היא סביב ה-30%. השנה, לאורך כל הקיץ הייתה תפוסה של למעלה מ-80% שזה מדהים. עם ישראל הצביע ברגליים והגיע לטייל בנגב ואנחנו מאושרים מכך".

גולן כהן מחוות שירת המדבר הסביר: "בקיץ הקודם לא היו פניות כלל. לעומת זאת במהלך אוגוסט 2020 פקדו אותנו מאות אנשים שבאו לפעילויות וללינה". אילנה ואבישי אפרת, הבעלים של הגסטהאוס בירוחם אמרו "אם היו לנו עוד ארבעה גסטהאוסים, גם הם היו מתמלאים. הביקוש היה מטורף וכל היום היינו בטלפונים עם לקוחות".

גולן כהן מחוות שירת המדברצילום: משה גלעד

בועז שר שלום, הבעלים של "הרפתקה במדבר", שמציע מגוון חוויות מדבריות תיאר מצב דומה: "כמות כזו של פניות לא הייתה מעולם. הקמנו חמ"ל במשרדים  ובשטח. רשמנו בקיץ הזה גידול של כמעט 400 אחוז ביחס לקיץ הקודם בלינות ובסיורים. אחרי חודשי הסגר הקשים, זה הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לנו. הרגשנו חיבוק מהקהל הישראלי וזה חימם את הלב".

ד"ר חיים ברגר ממדרשת בן גוריון סיפר "כל קיץ אנחנו יוצאים לחופשה משפחתית ארוכה כי אין עבודה. השנה היה ביקוש גדול כמעט פי עשרה משנים קודמות. הביקוש הכי גדול היה לפעילות ספארי לילה כאשר היו לילות שיצאתי לכמה סבבים של סיור בג'יפ - כדי לתת מענה מרבי לפניות שהגיעו".

מלון קדמא בשדה בוקר צילום: ניר יפת

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב אמר: "ההכנסה לתושבי רמת הנגב נשענת בעיקרה על תיירות וחקלאות. תקופת הקורונה הציבה לנו חששות כיצד נפתח את עונת הקיץ שאליה התכוננו חודשים ארוכים. אני שמח מאוד שהציבור הישראלי גילה שהמדבר שלנו אטרקטיבי גם בחודשי הקיץ בייחוד בתקופת הקורונה. השנה כל התנאים התחברו לבילוי אולטימטיבי: מזג אוויר מצוין, מטר כוכבים ואפילו גבים מלאים מהחורף. החגים בפתח ואנו כבר היום ערוכים ומזמינים את החברה הישראלית לטעום מטעם המדבר".

לכך יש להוסיף את פתיחתו בתחילת החודש של מלון קדמא בשדה בוקר. בנוסף, מדווחים מנהלי התיירות באזור, כי התנועה לאילת בכביש 40 לבדו, הביאה להר הנגב עוד כרבע מיליון חולפים שצרכו שירותי תיירות ומסחר בדרכם דרומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ