משה גלעד
משה גלעד

יש רגעים שבהם קשה להבין מה קורה כאן. אלה הרגעים בהם האבסורד חוצה את הכביש ומקיש על דלתנו בנחישות. עכשיו אנחנו מתבוננים בהשתאות באחד הרגעים האלה. מפתה לכתוב שנשבר שיא חדש בתחום האבסורד, אבל אם למדנו משהו בחודשים האחרונים הרי ששיאים זה קלי קלות. בכל רגע נשבר אחד.

על פי החלטת הממשלה מיום ראשון, עד כמה שאפשר להבין את פרטיה, הרי שהמצב החל מיום שישי יהיה כדלקמן: אסור לשהות במלון בישראל, אלא אם כן אתם אנשי צוות אוויר או אנשי עסקים שבאו מחו"ל. כל המלונות ייסגרו, אורחיהם יפונו (כנראה) ופעילתם תופסק. לעומת זאת – פעילות נמל התעופה בן גוריון לא תיפסק ולכן אפשר לנסוע לבית מלון בחו"ל כדי לבלות בו את החגים בחיק המשפחה, עם מי שרק מתחשק לנו, בלי מגבלות או הפרעה כלשהי. אחר כך, אם נסעתם למשל לאחד מאיי יוון* או לחופיה היפים של קרואטיה**, אפשר לחזור לישראל ולשוב לעיסוקיכם בלי תקופת בידוד כלשהי. מדינות אלה הרי קיבלו פטור מבידוד, למרות שבעיני מדינות אחרות – בריטניה למשל – הן אדומות. אפשר גם פשוט להמתין בחו"ל (אם אתם יכולים להרשות לעצמכם את הלוקסוס הלא זול הזה) עד סיומו של הסגר בישראל, כי אז יהיה כאן קצת יותר נוח. אפשר יהיה לשאוף אוויר ואפילו לבלות במלון ישראלי.

באופן טבעי האבסורד הזה צץ גם לעיניהם של רבים מן העוסקים במלונאות בישראל וכיוון שהעצבים שלהם רופפים גם כך בתום שבעה חודשים של התמודדות אימתנית עם משבר חסר תקדים – הרעיון הניב מכתב מנוסח היטב של מנהלי רשת קלאב הוטל בישראל. רשת קלאב הוטל מנהלת שלושה מלונות בישראל - שניים באילת ואחד בטבריה. במכתב הזועם שמופנה אל שר התיירות אסף זמיר, שר האוצר ישראל כ"ץ ואל שר הבריאות יולי אדלשטיין נכתב בין היתר כך: "אנו פונים אליכם בדחיפות, על מנת למנוע את רוע הגזירה, שאינה מידתית, כפי שיפורט להלן, ומהווה, הלכה למעשה, מכת מוות למלונאות בישראל."

"במקום שממשלת ישראל תעודד את אזרחיה לנפוש במלונות בישראל היא מעודדת את אזרחיה לצאת לנפוש בחו"ל, בתקופה קשה זו למשק הישראלי". מלון קלאב הוטל טבריה צילום: גיל אליהו

"מדובר בצעד בלתי מידתי. כך, במקום איסור על פעילויות שונות בבתי המלון שניתן להצדיק את הגבלתן מטעמים אפידמיולוגיים, תוך נקיטת כל הצעדים הנדרשים (כגון הצהרת בריאות, מדידת חום יומית וכדומה), מעדיפה הממשלה לאסור את פעילות בתי המלון בכללותה. זאת, על אף שהשהות בבית המלון, שהינה שהות בדרך כלל של בני משפחה גרעינית בחדר אחד, דומה מבחינה מהותית לשהות של בני משפחה גרעינית בביתם.

"הדברים מתחדדים ומקבלים משנה תוקף, לנוכח כוונתה של ממשלת ישראל להתיר, במקביל לאיסור על פתיחת בתי המלון בישראל, יציאה לחו"ל, בעיקר לצורכי נופש. דהיינו, ממשלת ישראל מכירה בכך, שיציאה לנופש, כשלעצמה איננה מסוכנת מבחינת בריאות הציבור, והיא מתירה אותה. ואולם, ההיתר עתיד להיות אך ורק לנופש מחוץ לישראל.

"במקום שממשלת ישראל תעודד את אזרחיה לנפוש במלונות בישראל היא מעודדת את אזרחיה לצאת לנפוש בחו"ל, בתקופה קשה זו למשק הישראלי".

בהמשך למכתבם תוהים כותביו מה אמורים המלונות לעשות עם האורחים ששוהים אצלם בימים אלה. הם גם מתריעים מפני פיטוריהם של עשרות אלפי עובדים ודורשים לשקול צעדים מידתיים יותר.  

על דבר אחד אין כנראה ויכוח בין הממשלה למלונאים – כולנו זקוקים לנופש.

*נכון לכתיבת שורות אלה יוון חוזרת להגביל את מספר הישראלים הרשאים להיכנס לתחומה ל-5,000 בשבוע, בגלל עלייה תלולה בתחלואה.

**בשורה קצת פחות טובה ליוצאים ולחוזרים מקרואטיה - זו הפכה למדינה אדומה והחוזרים ממנה נדרשים להיכנס לבידוד. אז תזכירו לנו למה בכל זאת המלונות נסגרים?

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ