טיפשות ההמונים |

חוקרים מצאו שיש קשר בין כמות המילים בוויקיפדיה לבין כמות התיירים ביעד

לא רק מזג אוויר, אטרקציות או טיסות זולות, אלא גם תמונה יפה והרבה מלל בעמוד הוויקיפדיה של מקום גורם לתיירים לרצות לחפוש בו. למרות כמה יוצאי דופן, מדובר בתהליך עריכה מהיר שעשוי להוביל לעלייה בתיירות של ערים קטנות

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וויקיפדיה
איתן לשם

קבוצת חוקרים מאיטליה וגרמניה מצאה קשר מפתיע בין ויקיפדיה לתיירות. החוקרים גילו שבאמצעות הוספת טקסט ותמונה לעמודי ערים באנציקלופדיה המקוונת, ניתן להשיג עלייה בתיירות. החוקרים, מקולג' פאולו אלברטו בטורינו ומה-ZEW במנהיים גרמניה, לקחו קבוצת עיירות ספרדיות כמבחן, כשערכי הוויקיפדיה של מחציתן עברו מתיחת פנים באיטלקית, גרמנית ואנגלית. התוצאה מפתיעה בהחלט – קבוצת הערים שזכתה לשדרוג דף הוויקיפדיה שלה זכתה בעלייה נאה במספר הלינות בה, שעשויה להכניס להן רווח נוסף של כ-150 אלף דולר בשנה.

החוקרים הוסיפו לכל ערך שתי פסקאות ותמונה אחת באיכות טובה. את שתי הפסקאות שהוסיפו לערכים של הערים בשפות שונות, הם שאבו מעמודי הוויקיפדיה שלהן בספרדית, שבאופן טבעי מכילים יותר מידע אודותיהן. התוצאות, כפי שמגלים החוקרים, הפתיעו אפילו אותם. הערכים שעברו שדרוג הובילו לעלייה של כ-10% בכמות הלינות במהלך עונת התיירות. עבור עיירות אחרות, קטנות יותר, חלה עלייה של כשליש בכמות הלילות – מהפכה של ממש בתיירות שלהן.

"כשמבינים שניתן להשתמש בתהליך הזה בערים רבות ברחבי העולם, התוצאה עשויה להגיע למיליארדים רבים של רווח עבור אותן ערים ועבור תעשיית התיירות כולה", החוקרים כתבו בדברי ההסבר למחקר שלהם. למרות ההצלחה של המחקר שלהם בגרמניה ובאיטליה, דווקא בהולנד הוסרו כל התוספות של החוקרים בתוך 24 שעות. זאת אחרי שעורך בכיר של וויקיפדיה הולנד זיהה עריכה שנחשדה כ"עריכה מסחרית" – שאינה מותרת בפלטפורמה.

החוקרים אף תהו מדוע עיירות קטנות ברחבי העולם אינן מנוהלות בצורה טובה יותר את דף הוויקיפדיה שלהן, וכך מובילות לעלייה משמעותית בכמות התיירים המבקרים בהן. ויקיפדיה היא האתר השמיני הכי נפוץ בעולם, שערכיו נערכים על ידי מתנדבים ועורכים. עורכי המחקר הנוכחי מציינים שכל גווני האוכלוסייה משתמשים באנציקלופדיה המקוונת כמקור מידע בסיסי, וכתמיכה בטענתם הם אף מציגים מחקר שהוכיח כי שינוי ערכים בוויקיפדיה עשוי להוביל לשינויים גדולים גם במחקרים. מה שמוכיח, לכאורה, כי גם פרופסורים וחוקרים משתמשים בוויקיפדיה כמקור מידע.

למרות הקשר שהצליחו להוכיח החוקרים, בין כמות המילים בוויקיפדיה לבין כמות המבקרים באתר, חוקר ניו זילנדי דווקא מצא כי ערכים שאינם מטופלים כהלכה – גם אם ארוכים ומפורטים – עלולים להשיג תוצאה הפוכה. ד"ר מייק דיקיסון ניסה להבהיר לעורכי הוויקיפדיה את כוחם, כשהשווה בין שני ערכים – קרחון פוקס במערב ניו זילנד ועיירת החוף ליים בריג'ס בבריטניה. למרות שלעיירת החוף היו הרבה יותר מילים בדף שלה (2,600  מילים לעומת כ-400 בלבד עבור הקרחון), כמות התיירים בשני היעדים הייתה דומה. זאת בשל העובדה שבדף הקרחון צויינו תאונות רבות של מטיילים ובדף עיירת החוף התמקדו בעיקר בשחיתות ובמריבות עירוניות. דיקיסון השתמש בדוגמה כדי להפציר בעורכי הערכים לשפץ אותם לטובת העלאת כמות התיירים בהן.

גם אם תוצאות המחקר יוכלו להיות מיושמות כהלכה רק בתקופה שאחרי הקורונה, יש בתוצאותיו של המחקר הזה כדי לדכא את קוראיו. הוא מבהיר, שוב, שההחלטות של האדם הרציונלי ביותר אינן מתקבלות בהכרח בדרך הרציונלית ביותר. לפעמים, כך מתברר, מספיקה תמונה יפה בוויקיפדיה כדי לגרום לאדם להידלק על יעד החופשה הבאה שלו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ