לקוח זועם החליט להתנקם במלון בתאילנד ועשוי לרצות שנתיים מאסר

חוק לשון הרע הידוע לשמצה בתאילנד מכה שוב, כשהפעם אזרח אמריקאי שכתב ביקורות שליליות על אתר הנופש נתבע, ועומד בפני עונש מאסר בפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאילנד

מה נותר לאדם שאינו מרוצה מהשירות שקיבל? דירוג נמוך של בית העסק, באחד מהאתרים השונים, כמובן. אלא שלפחות בתאילנד, דירוג כזה עלול להפוך להרשעה בבית משפט ולעונש של עד שנתיים מאסר בפועל. המלון Sea View Resort & Spa מהאי קו צ'אנג, הגיש תביעה לבית המשפט בתאילנד נגד ווסלי בארנס – אזרח אמריקאי שעובד במדינה. על פי כתב התביעה, ברנס השמיץ את המלון בביקורות שליליות "במגוון אתרי נופש שונים". אחרי הגשת התביעה ברנס נעצר למספר ימים, שוחרר בערבות ומשפטו צפוי להיפתח במהלך חודש אוקטובר. 

על פי חוק לשון הרע בתאילנד – חוק ידוע לשמצה שנמצא במאבק מתמיד מצד ארגוני זכויות אדם – כל ארגון, חברה או אדם יכולים להגיש ישירות לבית המשפט תביעה בגין לשון הרע. העונשים הקבועים בחוק עומדים על עד שנתיים מאסר וקנס של כ-7,000 דולר. עבור אזרח זר מתלווים לזה צעדים קשים כמו החרמת הדרכון עד לסיום ההליך המשפטי. הבעייתיות הגדולה בחוק התאי, נעוצה בכך שכל אזרח יכול להגיש תביעה משפטית (ללא צורך בתלונה במשטרה) ולהפוך את הנתבע באופן מידי ל"נאשם בפלילים". 

על פי כתב התביעה, המלון מאשים את ברנס בהשמצה ובלשון הרע, תוך שהוא מצטט את אחת הביקורות שהאשימה את המלון ב"עבדות מודרנית". בארנס עצמו שוחח עם ה-BBC, וסיפר כי הביקורת המדוברת כלל לא עלתה לאוויר מאחר שצוות TripAdvisor פסל אותה אחרי ש"הפרה את כללי האתר". בנוסף סיפר בארנס כי הוא חושש מכניסה לכלא, זאת בשל החוויות הקשות שעבר בימים שכבר העביר במאסר בתאילנד. לא רק "עבדות מודרנית" לכאורה התרחשה במלון, בארנס טען בביקורות שלו כי "הצוות לא חייך אף פעם... הימנעו מהמקום הזה כמו שאתם נמנעים מווירוס הקורונה".

התקרית שהציתה את זעמו של בארנס, וככל הנראה גרמה לו לצאת למסע השמצות באתרי הזמנות ודירוגים שונים, התרחשה בארוחת ערב בחודש יוני. בעקבות ויכוח על בקבוק ג'ין, שבארנס נדרש לשלם עליו דמי חליצה, החליט האחרון לתקוף את המלון בעקבות היחס שקיבל, לטענתו. המלון ציין בכתב התביעה כי "האורח עורר מהומה ופגע בשם המלון", זאת כשבארנס עצמו טוען כי אף אחד לא ניסה לפנות אליו כדי להוריד את הביקורות מהרשת טרם הגשת התביעה.

המלון ציין כי "קיבלנו ביטולי הזמנות רבים בעקבות הדירוגים הנמוכים וההשמצות של מר בארנס". למרות זאת, האורח האמריקאי הלא מרוצה סיפר כי הוא מקווה ליישב את הנושא מחוץ לכותלי בית המשפט. מעצרו של בארנס התרחש לאחר שהוא פרסם ביקורת של כוכב אחד באתר גוגל מפות, כך צייץ ידיד שלו בטוויטר.

זו אינה התביעה היחידה שעשויה להשפיע על הביקורת באתר TripAdvisor. בחודש ינואר השנה הגישה בריאנה איילה, אזרחית אמריקאית בת 24, תביעה נגד החברה אחרי שנפלה מגמל במהלך טיול במרוקו. איילה נפלה מהגמל ונפצעה בגבה, והיא תובעת את האתר על כך שפרסם את שירות הרכיבה על גמלים כ"בטוח". הנפילה שלה אירעה ב-2018, ואיילה טוענת בכתב התביעה כי בטרם הרכיבה, הקבוצה לא קיבלה הוראות בטיחות כלשהם. שתי התביעות, האחת בתאילנד והשנייה בארצות הברית, עשויות לשנות את הדרך בה מטיילים רבים מזמינים טיולים או מדרגים חוויות טיול שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ