איפה הדוגמה האישית? ערימות אשפה ולכלוך עם תום האזכרה לבן גוריון

לכלכו והלכו: תושבי מדרשת בן גוריון נדהמו לגלות לאחר הטקס, שנערך במתכונת סגורה, את גלי האשפה שהותירו אחריהם המוזמנים לאזכרה, בהם נשיא המדינה וראש הממשלה ופמלייתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלכלוך שנשאר אחרי הטקס בשדה בוקר

ביום ראשון (22 בנובמבר) התקיים באחוזת קבר בן גוריון במדרשת שדה בוקר, טקס האזכרה השנתי לזכרו של ראש הממשלה הראשון. הטקס, במלאת 47 שנים לפטירתו של בן גוריון, התקיים השנה במתכונת שונה בגלל הקורונה. הכניסה הייתה למוזמנים מעטים בלבד. נכחו בטקס נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפמליות שלהם, אנשי אבטחה רבים ובני משפחתו של בן גוריון.

תושבי מדרשת בן גוריון הסמוכה נדהמו לגלות לאחר הטקס, שנערך כאמור במתכונת סגורה, את גלי האשפה שהותירו אחריהם המוזמנים. כפי שרואים בתיעוד המצולם של תושבי המדרשה, משתתפי הטקס השאירו פסולת פלסטיק, בקבוקים, כלים חד פעמיים, מסיכות וכדומה. הפסולת לא נאספה לשקיות ולא פונתה אלא פשוט ננטשה פזורה בשטח אחוזת הקבר. במהלך יום שני התגייסו רבים מתושבי המקום לאסוף ולפנות את ערמות האשפה שנותרו באחוזת הקבר. 

תושבי המקום ציינו בשיחות עימם במהלך היום שמלבד הסלידה מצורת ההתנהגות הזו, של מי שאמורים לשמש דוגמה לאחרים, ומחוסר הכבוד כלפי האתר שהוא גן לאומי מוכרז ובעל חשיבות עצומה למדינת ישראל, יש באירוע סכנה חמורה לבעלי החיים הרבים, בעיקר יעלים, שמשוטטים באופן חופשי במתחם אחוזת קבר ובסביבה הקרובה. המתחם גובל בשמורת הטבע מצוק הצינים ובנחל צין ונחשב אחד האזורים היפים והרגישים לחיי הטבע בישראל.

הלכלוך שנשאר אחרי טקס האזכרה לבן גוריון בשדה בוקרצילום: יעל לנרד

יעל לנרד תושבת מדרשת בן גוריון כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כך: "האזכרה השנתית לבן גוריון הסתיימה בטעם רע במיוחד. השנה, הפסולת לא פונתה מיד לאחר הטקס (בשעות אחר הצהרים היה לכך די והותר זמן) ונשארה מפוזרת ברחבי אזור הטקס הממלכתי תוך שהיא מושכת אליה בעלי חיים: יעלים (מין בסכנה), כלבים, חתולים, ציפורים וחרקים ומסכנת אותם. חלקים מן הפסולת התפזרו ברוח לתוך שטח הגן הלאומי עין עבדת.בין היתר נמצאו בשטח שאריות אוכל רבות, מסכות, אזיקונים, כפפות, סוללות(!), חומרי ניקוי/ חיטוי ובקבוקי מים. פסולת זו מהווה סיכון של ממש לחיות הבר שזהו ביתן ואשר מבלבלות לא פעם בין שארית אוכל לפסולת מסוכנת. נראה של'מכובדים' ופמליותיהם לא הפריע להשאיר את הרחבה מלאה בפסולת או שהניחו שמישהו תמיד ינקה אחריהם... ובכן, הם צדקו כי בעלי החיים באמת באו לנקות אחריהם, רק שזה אף פעם לא מסתיים טוב. איך ב-2020 לא ברור שטקס בגן לאומי (במיוחד טקס רשמי, ממלכתי, שתפקידו הבעת כבוד וזכרון) חייב להסתיים בניקיון?

לקחו אחריות וניקו כשהתגלה הבלאגן: תושבים, סטודנטים מקמפוס Ben-Gurion University of the Negev ותלמידי התיכון לחינוך סביבתי. בחלק מהפרסומים ואף בהודעות שקיבלנו בעודנו מנקים את השטח צויין שחברת ניקיון ביצעה את פינוי הפסולת, במשך כל זמן הניקיון שביצענו לא ראינו אף עובד של חברת ניקיון שקשור לאירוע באזור הטקס וברחבת הקבר. אמנם העדפנו לצחוק כשקיבלנו את ההודעות הללו אבל זה ללא ספק מכעיס שכך פורסמו הדברים".

הלכלוך שנשאר אחרי טקס האזכרה לבן גוריון בשדה בוקרצילום: יעל לנרד

ערן דורון, ראש מועצה אזורית רמת נגב הסביר כך:  "מטה ההסברה במשרד התרבות אחראי על הפקת הטקס. הייתה תקלה וכשיידענו אותם למחרת בבוקר הם הגיעו זמן קצר לאחר מכן ותיקנו אותה. האשפה פונתה במהירות. נכון, זה נראה רע, אבל זו תקלה".

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ