אור בר שלום

הדת היהודית תמיד עשתה קצת קולות של איכסה מול מוות ובתי קברות. בתי הקברות אצלנו, מלבד אולי כמה אתרי קבורה צבאיים, נראים כמו מקום שלא נעים לבקר בו, בטח שלא למטרות פנאי ותיירות. לשמחתם של התיירים בעלי האופי המורבידי, ברחבי העולם (ובמדינות נוצריות בפרט) מוות הוא חלק עיקרי מהחיים. לכן בגולה נחשבים בתי קבורה לעיתים לאתר עלייה לרגל, מקום נפלא לערוך בו פיקניק או סתם אופציה נעימה לבלות אחר צהרים שמשי.

ד"ר רוני סקוט מאוניברסיטת מרכז לנקשייר באנגליה טוען כי אם בעבר טיולים בבתי קברות נחשבו ל"Dark Tourisam" ומשכו בעיקר חובבי גותיקה, מורבידיות ועוסקים במאגיה שחורה, ב-200 השנים האחרונות המגמה הופכת להיות יותר לגיטימית ופופלרית. את תחילת השינוי הוא תולה בתחילת המאה ה-19 בפריז כאשר בית הקברות פר לשז (ע"ע) הופך להיות יעד טיול אופנתי עבור החיים והמתים גם יחד.

בשנים שחלפו הפכו בתי הקברות השווים לתחנת חובה בעת הביקור בערי אירופה הודות לנקברים מפורסמים בשטחם. העיריות בתגובה בחרו להשקיע כספים בטיפוח המקומות הללו, ובחלקם אף גובים מחיר כניסה ומציגים מזכרות רלוונטיות. "סיור בבית קברות הוא דרך נפלאה לגלות את העיר שבה אתה מבקר" מצהיר ד"ר סקוט, שגם ייעץ לאגודת בתי הקברות של אירופה. "תיירים היום רואים זאת כחלק מביקור תרבותי, שלא לומר תרבותי פופולרי והזדמנות לראות היכן נקברו האמנים האהובים עליהם".

בית הקברות מונפרנאס Cimetiere du Montparnasse בפריז

בית הקברות נמצא ברובע ה-14 בפריז והוא אתר חובה למבקרים בעיר. לאחר שב-1726 יצאה תקנה עירונית האוסרת על בניית בתי קברות בתוך העיר (מחשש למחלות, מגפות ורוחות רדופות), החלו הפריזאים להקים אתרי מנוחת עולם בפרברי העיר. בדרום פריז, בשטח שהיה בעבר חווה חקלאית, רכשה ממשלת צרפת בקיץ 1824 שטח של 190 דונם כדי להפוך אותו לבית הקברות. שם המקום נגזר מ-‘Mount Parnassus' - ביוונית עתיקה זהו ביתו של אפולו, אל המוזיקה, השירה והיופי במיתולוגיה היוונית. במהלך השנים נשתלו בו כ-12 אלף עצים, פרחים, מדשאות ואף הוצבו ספסלי עץ לנוחיות המבקרים. בית הקברות בנוי על מישור וקל מאוד להתמצאות, ואף נחשב כ"ריאה ירוקה" בעיר. הקברים בו מעוטרים לרוב בפסלים, פסלי ראש וביטויים שהיו מזוהים עם הנקברים.

קברי סטטוס: בית הקברות הומה מרוב קברים של ידוענים, אמנים, סופרים והוגים. בין המצבות תוכלו לאתר את אלפרד דרייפוס, סימון דה בובואר ובן זוגה ז'אן פול סארטר, שארל בודלייר, מרגריט דיראס, אנרי פנטין לטור, אז'ן יונסקו, סמואל בקט, גי דה מופסאן, קלוד סוטה, סרז' גינסבורג, רנה קסן, אנרי פואנקרה, קמיל סן סנס, ג'ין סיברג ועוד.

» Cimetiere du Montparnasse - כתובת: Montparnasse Cemetery, Paris, France

ריאה ירוקה באמצע העיר. בית הקברות במונפראנס (צילום: Jim Linwood פליקר) בית הקברות Zentralfriedhof בוינה שמו של בית הקברות Zentralfriedhof באוסטריה הוא, בתרגום לגרמנית, "בית הקברות המרכזי". למרות שניתן היה לצפות שבית הקברות יימצא במרכז הבירה הוא שוכן דווקא בפאתי העיר ונחשב לשני בגודלו באירופה. הוא נפתח ל"עסקים" ב-1863 בעקבות החלטה של קברניטי העיר שוינה, בירת האימפריה האוסטרית, זקוקה למקום קבורה ענקי שיצליח להכיל את תוצאות פיצוץ האוכלוסין בעיר. בשטח של 2.4 קילומטר רבועים נקברו יותר משלושה מיליון מתים בשטח שחולק לאיזור קתולי, פרוטסטנטי, רוסי-אורתודוקסי ויהודי (המצבות בשטח היהודי נופצו בחלקם בליל הבדולח). במרכז בית הקברות נמצא כנסיית צ'רלס בורמאו (Karl-Borromaus-Kirche) שידועה גם בכינוי "הכנסייה של ד"ר קארל לוגאר" (Dr.-Karl-Lueger-Gedachtniskirche) על שמו של ראש העיר של וינה. אלפי מבקרים פוקדים את הקברים מידי שנה ומטיילים בין קבריהם של גדולי המלחינים האוסטרים, וכן נהנים ממצבות יפהפיות ומושקעות, כרי דשא והיכלי קבורה מרשימים.

קברי סטטוס: לודוויג ואן בטהובן, פרנץ שוברט (שהועברו לשם ב-1888), יוהן ברהמס, יוהן שטראוס ועוד.

» Zentralfriedhof - כתובת: Simmeringer Hauptstrasse 230–244, Vienna 1110; שעות פתיחה: ינואר – פברואר 8:00-17:00, מרץ- אפריל 7:00-18:00, מאי – אוגוסט 7:00-19:00, ספטמבר – נובמבר: 7:00-18:00, אוקטובר – דצמבר: 8:00- 17:00

כאן קבורים מלחינים. בית הקברות Zentralfriedhof (צילום: Ethan Prater, פליקר)

בית הקברות Highgate Cemetery בלונדון

בית הקברות הייגייט נפתח ב-1839, זמן קצר לאחר שהמלכה ויקטוריה התיישבה על כס המלכות נחשב לחלק אינטגרלי מההיסטוריה של לונדון. גם אז תנאי הסניטריה הראויים יצרו מחלות, מגפות וסתם גועל כללי. בחוק שהעביר הפרלמנט הצטוותה עיריית לונדון להקים בתי קברות ראויים. 3,500 פאונד שולמו עבור 17 אקרים באחד המקומות הגבוהים ביותר סביב לונדון. בצירוף השקעה כספית בשטח ואדריכל גאוני הפך בית הקברות לפינת חמד ארכיטקטונית יפהפיה שמשכה אליה את עשירי העיר, שמיהרו לרכוש חלקת קבר במקום היפה ביותר בעיר.

קברי סטטוס: ג'ורג' אליוט, דאגלס אדמס, קרל מרקס, גרמי בידל, המאייר וילירן רוברט באס, פטרקי קולפילד, הוריו של צ'ארלס דיקנס, פול פוט, ויליאם גרינט ועוד.

» Highgate Cemetery - כתובת: 7 Highgate High Street, London N6 5JR; שעות פתיחה: 10:00 – 17:00 (בסופי שבוע מ-11:00)

היזהרו מרוחות רפאים. בית הקברות הייגייט (צילום: spiraltri3e, פליקר)

בית הקברות פר לשז (Pere Lachaise) בפריז

אם תיירות של בתי קברות מבעיתה אתכם וגופות רקובות באדמה לא מעוררות בכם את יצר הטיולים, מוטב שתוותרו על כל שאר בתי הקברות הפזורים ברחבי העולם והצטרפו ליותר משני מיליון איש בשנה שמבקרים בבית הקברות פר לשז. בית הקברות השוכן בצפון פריז נקרא על שמו של האב פרנסואה דה לה שז, שהיה הכומה המוודה של המלך לואי ה-14 והתגורר באיזור הכפרי המבוקש. ב-1804 רכשה עיריית פריז את השטח ונפוליאון בונפרטה ציווה להקים שם בית קברות. בשל פופלריות נמוכה של המתחם החליטו לעלות בו את הרייטינג עם כמה מתים נחשבים, והעבירו את קבריהם של הממשיל לה פונטיין והמחזאי מולייר. הטריק היחצ"ני עבד, וכיום קבורים במקום יותר מ-300 אלף איש ועוד אלפים שביקשו להטמין במקום את אפרם.

במקום אף קבורים בקבר אחים לוחמים מהקומונה הפריזאית של חודש מאי 1871 שהתבצרו בבית הקברות והוצאו להורג על ידי הממשלה. מאז נחשב המקום לאתר עלייה לרגל לאנשי השמאל הצרפתי. כמו כן באתר עצמו ישנה חלקה מגודרת השייכת לבית הקברות היהודי שם נקברו בכירי משפחת רוטשילד המפורסמת ונכבדים יהודים אחרים. ב-1817 הועברו לשם קבריהם של הנאהבים מתקופת ימי הביניים אבלר ולואיז ועל פי המסורת, אנשים בודדים נוהגים להשאיר מכתבי אהבה על קבריהם בתקווה למצוא שידוך או אהבת אמת. כמעט כמו בקברי צדיקים בעמוקה.

קברי סטטוס: סולן להקת הדלתות ג'ים מוריסון, אדית פיאף, איב מונטאן, פרדריק שופן, אוסקר וויילד, הרוזנת קונסואלו דה סנט אכזופרי (אלמנתו של אנטואן דה סנט אכזופרי), מריה קאלאס, הרופא קלוד ברנאר, הבמאי ז'ורד' מלייס, הצייר קאמי פיסרו, הסופר מרסל פורסט, המלחין ג'ואקינו רוסיני (גופו הועבר בסוף המאה ה-19 לפירנצה, אבל קברו נשאר מומנטום ואתר עלייה לרגל), השחקנית היהודיה שרה ברנאר, הפוליטיקאי פרנסואה אראגו, קלונד אנרי דה סן סימון ועוד.

» Cimetiere du Pere-Lachaise - כתובת: 16 rue du Repos 75020 Paris, טלפון: 33.1.40.71.75.60+, אתר רשמי: www.pere-lachaise.com

לו הייתי רוטשילד - הייתי קבור פה. בית הקברות פר לשז (צילום: mayanais, פליקר)

בית הקברות היהודי בפראג בית הקברות היהודי בפראג יעורר בכם רצון לחלוק דקת דומיה, ולו בשל האפיל ההיסטורי שלו ותחושת ההוד שהוא מעורר. הוא נבנה ב-1478 ונחשב לבית הקברות העתיק ביותר באירופה, ואחד המטופחים שבה. מסגרת בית הקברות מוקפת עצים עתיקים ומטופחים, הצמחייה במקום מטופלת על בסיס יומי ויותר מעשרת אלפים מצבות שהוצבו בצפיפות ומתחתן יותר מ-100 אלף יהודים קבורים. בשל חשיבות מקום הקבורה לקהילה היהודית הוותיקה בפראג והאיסור להרחיב את שטח בית הקברות, חלק מנקברים נקברו בשכבות (במקומות מסוימים עד ל-12 שכבות) עד ל-1787, השנה האחרונה שבה הורשו היהודים לקבור את מתיהם בתחום בית העלמין.

קברי סטטוס:רבי אביגדור קארו, המדען דויד גאנס, קברו של המהרל, הרב דויד אופנהיים ומרדכי מייזל שכיהן בתפקיד הגביר הגדול של הקהילה במאה ה-16.

» Stary zidovsky hribitov - כתובת: U stareho hrbitova 243/3a 11000 Praha, טלפון: 420.222.326.660+

הם משלנו. בית הקברות היהודי בפראג (צילום: dreamstime)בית הקברות הפרוטסטנטי ברומא

בית הקברות הפרוטסטנטי ברומא נקרא באופן רשמי "בית הקברות הלא קתולי", או בית הקברות של האנגלים. קבורים בו, במפתיע, נוצרים לא קתולים (אבל לא רק אנגלים). הוא ממוקם סמוך לפורטה סאן פאולו ליד הפרימידה של CESTIUS ובנוי בסגנון צפון אירופאי, כולל ברושים שמסוככים על הקברים, ספסלים נוחים לישיבה ומרחבי דשא למנוחה. הנקבר הראשון אגב, בשנת 1738, היה סטודנט מאוקספורד.

קברי סטטוס:המשורר האנגלי ג'ון קיטס, המשורר פרסי ביש שלי (מחשובי המשוררים בתקופה הרומנטית), הצייר הרוסי קארל ברילוב, ג'ון גיבסון, אנטוניו גראמסי, פרנקלין סימפסון ועוד עשרות משוררים, סופרים, הוגים, ציירים, פסלים ואמנים שנקברו באלגנטיות בבית הקברות הקטן.

» The Protestant Cemetery - כתובת: Via Caio Cestio, 6 00153 Rome, טלפון: 39.06.574.1141+; שעות פתיחה: ב'-ש: 9:00-17:00ראשון: 9:00-13:00

מנוחת עולם של הוגי דעות. בית הקברות הפרוטסנטני ברומא (צילום: האתר הרשמי)בית הקברות בליפציג (Sudfriedhof leipzig), גרמניה על גבי שטח של 820 דונם נמצא בית הקברות הגדול ביותר בליפציג, ואחד מהפארקים הגדולים בגרמניה. בעקבות תהליך תיעוש מואץ בעיר והגידול באוכלוסיה החלו ביוני 1886 בבנייתו. כשפרנסי העיר גילו שבית הקברות החדש והמעוצב (בסגנון ארט-דקו, לא פחות) לא סובל מעודף פופלריות בקרב תושבי העיר, החליטו לנטוע בו אלפי עצים שהפכו את המקום לפארק ענקי ואתר מנוחה אחרונה מבוקש. בבית הקברות מפוזרים גם מונומנטים היסטורים ויצירות אמנות של מקס לנגה, קרל שפנר, מקס לינגר ופריץ בהן (behn). כיום המקום הוא מוקד לחובבי בוטניקה ומצויים בו אלפי סוגי עצים, שיחים ופרחים, 60 מיני עופות, סנאים אדומים, ארנבות ושועלים, שאותם ניתן לראות בעיקר בשעות הערב.

קברי סטטוס: ד"ר מקס ברגר, אוסקר קנלר, רודלוף קיטל, פרד דלמר, ארתור הופמן, קארל שפנר, ארווין פרייר ורואפאים, הוגים, פובליציסטים ואמנים נוספים.

» Sudfriedhof - כתובת: Friedhofsweg 3, 04299 Leipzig, Germany

גם מלאכים מתאהבים. פסל בבית הקברות בליפציג (צילום: dreamstime)

בית הקברות של מונמארטר (Cimetiere de Montmartre) בפריז

אחד מבתי הקברות המפורסמים בעולם ומקום מושבם האחרון של כמה סלבריטאים, סופרים, מדענים ואמנים צרפתיים וזרים. הוא נמצא ברובע ה-18 של פריז על גבעת מונמארטר ומהווה יעד תיירותי ורומנטי, כולל כמה הצעות נישואין מתועדות היטב בין המצבות. הוא נבנה על שטח של מחצבה ישנה והקבר הראשון נחפר בו ב-1825. למרות שהוא נמצא באחד הצמתים הסואנים ביותר בפריז, בכניסה לתוך בית הקברות תרגישו מיד כאילו עברתם לעולם אחר (כן, משחק המילים מכוון) שבו שולט השקט והשלווה.

קברי סטטוס: רשימת הקברים המלאה היא ארוכה ומרשימה, אבל הנה כמה קבורים מעניינים: הסופר אמיל זולא (עד שהועבר ב-1908 לפנתיאון של פריז), פרנסואה טריפו, המשורר היינריך היינה, המדען לאון פוקו, המחזאי אלכסנדר דיומא הבן, הצייר אדגר דגה, המלחין ז'אק אופנבאך, הצייר גוסטב מורו, מריה דרייסמה, תיאופיל גוטייה, אדולף אדם, הבלרינה פאני קריטו ועוד רבים וטובים.

» Cimetiere de Montmartre - כתובת: Avenue Rachel 20, 75018 Paris, France, טלפון: 33.1.5342.3630+

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?