בניו מקסיקו חוגגים עוד "פארק שמיים בהירים" שינסה להילחם בזיהום האור. ובישראל?

ארגון השמיים החשוכים הבינלאומי מציין כ-80 שמורות טבע ופארקים שהוגדרו כ"משמרות את השמיים החשוכים", רק אחד מהם בישראל, בה זיהום האור נוסק משנה לשנה. על פי מחקרים אחרונים כ99 אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב ואירופה חיה תחת זיהום אור

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמיים בהירים וזרועי כוכבים
בקרוב יהפוך למראה נדיר - 99% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים מזיהום אורצילום: Travis Heying/אי־פי / טר
איתן לשם

לעולם יש כרגע לא מעט צרות, בראשן בעיות אקולוגיות חמורות שהובילו למשבר אקלימי חסר תקדים. אבל בין כל הפליטות והזיהומים האנושיים ישנה בעיה אחת, שהולכת ומחריפה, אך כמעט שלא מדברים עליה – זיהום האור. הערים המוארות, הדרכים מרושתות עמודי תאורה ולאחרונה אפילו מהחלל מגיע זיהום אור – לא מעט בשל פרויקט המיני-לוויינים של אילון מאסק, הסטארלינק, ששואף לפרוש עשרות אלפי לוויינים כאלה שיחוגו סביב כדור הארץ בגובה די נמוך (כדי לספק אינטרנט מהיר לכל מקום על פני הגלובוס). כך שבחלקים הולכים וגדלים על פני כדור הארץ פשוט לא ניתן עוד להרים את הראש למעלה ולראות שמיים זרועי כוכבים. או לפעמים, אפילו כוכב אחד לרפואה.

כדי להבטיח כמה פיסות שמיים נקיות מזיהום, בהן יהיה ניתן ליהנות ממרבדי כוכבים גם כשבעיית זיהום האור תנסוק עוד ועוד, השיקו ב-IDA (International Dark-Sky Association) יוזמה המעניקה לפארקים ושמורות טבע הכרה כ"אתר שמיים חשוכים בינלאומי" או "שמורות אור כוכבים", כפי שקרויה היוזמה בחלק מהמקומות. היוזמה הושקה כבר ב-2001 ובסך הכל ישנם כ-80 פארקים ושמורות טבע ברחבי העולם שזכו לקבל מעמד כזה. שיאניות הפארקים החשוכים הן ארצות הברית (33 פארקים) וקנדה (21 פארקים). בישראל הוכרז אזור מכתש רמון כ"שמורת אור כוכבים" ב-2017 והוא האתר היחיד ברחבי המזרח התיכון שקיבל הכרה כזו. יחד עם זאת, העובדה שהמכתש אינו מיושב ורק זיהום האור ממצפה רמון עלול להפריע לשמי הלילה, מקלה על השארת שטח המכתש חשוך במיוחד.

השבוע נודע כי פארק חדש הצטרף לחגיגה – שמורת הטבע Valles Caldera, שנמצאת בניו מקסיקו, כ-100 קילומטר צפונית לאלבקרקי. ההגדרה כ-"International Dark Sky Park" אמנם אינה נושאת שום סמכות חוקית או רגולטורית, אך היא מוכיחה מחויבות של מנהלי הפארקים לשפר את שמי הלילה באמצעות תאורה חסכונית ובת קיימא. ההכרה גם מקדמת חינוך ציבורי ובילוי מבוסס אסטרונומיה בפארקים, תוך שיפור יעילות האנרגיה והפחתת עלויות תפעול באמצעות שדרוג התאורה החיצונית לפארק. מנהלי הפארק כבר הודיעו על השקת לוח אירועים מבוססי אסטרונומיה לאורך השנה ובשיתוף פעולה עם ארגוני התחום השונים.

"שמי הלילה היוו השראה לאינספור בני אדם לחלום, להמציא ולחקור", אמר מנהל השמורה בהודעה רשמית. "עם הכרה זו אנו מחויבים לשמר את שמי הלילה החשוכים שלנו ולשתף את כל מה שאנחנו יכולים ללמוד מהם עם הסביבה שלנו". במרץ 2020, כשהעולם היה עסוק במגיפה שהתפרצה זה עתה ואיימה להרוס אותו כליל, אירעה היסטוריה בתחום השמיים הבהירים כשמדינת האי הזערורית ניואה הוכרזה כולה כ-"אתר שמיים חשוכים בינלאומי". הפארק הוגדר כמקום אידיאלי לצפות ממנו בשביל החלב, מטרי מטאורים וקבוצות כוכבים.

ה-IDA מגדיר זיהום אור כ-"שימוש בלתי הולם או מוגזם באור מלאכותי העלול להיות בעל השלכות סביבתיות חמורות על בני האדם, חיות הבר והאקלים שלנו". זיהום אור הוא תופעת לוואי של הציוויליזציה התעשייתית, כשמקורותיו כוללים בניית תאורה חיצונית ופנימית, שלטי פרסום, נכסים מסחריים, משרדים, מפעלים, פנסי רחוב ומקומות ספורט מוארים. אלא שבארגון הבינלאומי המנסה להיאבק על השמיים הבהירים שלנו מבהירים כי "תאורת חוץ בה מרבים להשתמש בלילה אינה יעילה, בהירה מדי, ממוקדת בצורה גרועה, אינה מוגנת כראוי, ובמקרים רבים היא מיותרת לחלוטין".

הם טוענים כי האור עצמו והחשמל המשמש ליצירתו, מבוזבזים על ידי "שפיכת" האור לשמיים, זאת במקום למקד אותו לאובייקטים או אזורים שאנשים רוצים שיוארו בפועל. חלק ניכר מאוכלוסיית כדור הארץ חיה בשמיים מזוהמים מאור, ותאורת יתר היא עניין בינלאומי. על פי "האטלס העולמי של בהירות שמיים בלילה מלאכותית" שיצא לאור ב-2016, לא פחות מ-80% אחוז מאוכלוסיית העולם חיה תחת Skyglow - הבהרת שמי הלילה מעל אזורים מיושבים. בארצות הברית ובאירופה 99% מהציבור לא יכול כבר לחוות לילה טבעי.

ניתן לצאת לטיול סביב מוקדי זיהום האור בכדור הארץ במפה האינטרקטיבית הזו, בה ניתן לזהות בבירור את הצבע האדום הבוהק בו צבועה כמעט כל ישראל - עדות לזיהום האור החמור השורר כאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?