איתן לשם

לפני מספר שבועות דיווחנו כאן על אפליקציה מיוחדת שתאפשר למטיילים להעלות בזמן אמת דיווחים על סכנות אפשריות הממתינות במסלולים שונים. והנה, שיגעון הטיולים ששטף את העם הכלוא בציון מפאת המגפה, הופך לעוד אפליקציה מיוחדת (תוכנה קהילתית, למי שמחפש לדקדק בקטנות). הפעם כזו שמאפשרת למטייל לדעת מבעוד מועד מה בדיוק צפוי לו במסלול אליו הוא מתעתד לצאת.

אין הרבה דברים יותר מאכזבים מטיול לגב או מעיין, כולל הפנטזיה על המים הקרירים ששוטפים את הזיעה, שמסתיים בדיכאון גלוי מול גב או מעיין יבשים ממים. אותו הדבר נכון גם לשלג, פריחות או סתם כמויות ענק של מטיילים שרצו כולם את אותו הדבר, וכעת מתחרטים על כך.

"דיווחי טבע סביבי" הוא שמו של המיזם פרי יצירתו של אמיר נתיב, תושב ראש העין ומטייל ותיק בשבילי הארץ. בשיחה עמו, נתיב מבהיר מדוע הקים את האתר. "אני פעיל בקבוצת מטיילים בפייסבוק ואנשים רבים נוהגים לשאול שאלות אודות מצב הגבים, כמות השלג וכדומה. לעיתים קרובות הם שואלים את אותן שאלות ורבים מאבדים את הסבלנות כלפיהם. חשבתי לעצמי שאם היה דף אחד שמרכז את כל המידע הזה אולי הרבה כאב ראש היה נחסך", הוא מסביר.

נתיב עצמו מטייל עשרות שנים בשבילי הארץ ("אין הרבה מסלולי טיולי שלא הלכתי בהם") כשהוא חורש את הדרכים גם ברגל וגם באופניים. אחרי שעלה על בעיית העדכון בזמן אמת הוא גייס את כישורי הטכנולוגיה שלו, בכל זאת – הייטקיסט, ויצא לעבודה של כשבועיים כדי לתכנן את האתר.

דיווח מצב המעין עין לבן בירושלים, בזמן אמתצילום: צילום מסך

"כל משתמש יכול לפתוח כל דיווח בכל מקום", נתיב מסביר כיצד האתר לעדכון בזמן אמת פועל. "ניתן לדווח על מצב המים בגבים, צפיפות מטיילים, שיטפונות, גשם, פריחה ושלג – כאשר כל אחד מהדיווחים מקבל 'זמן חיים משלו'". לעומת דיווח על שלג שיישאר באוויר במשך שלוש שעות בלבד, דיווח על מים בגב מסוים יחזיק מעמד כחודש וצפיפות מטיילים תישאר מעודכנת לארבע שעות.

לנתיב חשוב להבהיר כי שום מידע לא נאסף על המשתמשים וכל הדיווחים מבוצעים תוך שמירה על פרטיות. "כשנכנסים לשירות מקבלים מספר סידורי שילווה כל דיווח של אותו מכשיר, אבל המידע אודות המכשיר עצמו לא נשמר", הוא מבהיר ומוסיף כי הדבר נוסף כאמצעי להבטיח שכתובות המסתוות לדיווחים, מסוג "דוד היה פה", לא יופיעו על המפה.

למרות שישנה לפחות עוד אפליקציה בה נמצאים דיווחים אודות אתרי טיול, נתיב מודה שאינו מכיר אפליקציה מרוכזת שפועלת גם בקלות וגם בניקיון יחסי. "עמוד ענן זו אפליקציה מעניינת שלכאורה הייתה יכולה לשמש בית למיזם הזה, אבל היא כבדה מאוד ומלאה בדיווחים כך שקל מאוד ללכת לאיבוד בתוכה", הוא מוסיף.

"אם יש רעיונות חדשים לסוגי דיווחים שלא קיימים כעת, אשמח לשמוע ואוסיף אותם", מבהיר נתיב כמבקש מהמוני המטיילים לאמץ את האפליקציה אל חיקם ולהעניק לה חיים משל עצמה. בנוסף לעצם הדיווח ושורת הערה חופשית, ניתן גם להוסיף לייק או "דיסלייק" לאתר – ובכך בעצם לסמן בדרך הטובה ביותר למטיילים אחרים האם הטיול לנקודה הזו שווה או לאו. כי לצאת מהבית זה מצוין, אבל לצאת כדי להתאכזב עלול להיות פעולה שתשמיד עבור האדם הממוצע את חוויית הטיול לשנים קדימה. כעת יש דרך לדעת את סוף המסלול עוד בתחילתו.

ניתן לצפות, לדווח ולהתעדכן במצב האמיתי במסלולי הטיול כאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?