איתן לשם

המרכז לחקר מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) עדכן השבוע את ההמלצות לגבי נסיעה למדינות שונות בעולם, ואם לשפוט לפי ההמלצות של הממשל הפדרלי – עדיף להשהות את החלום שלנו לטייל שוב, לפחות לעת עתה. באוגוסט האחרון, כשהיה נראה כי גם ארצות הברית בדרכה לצאת מהמגפה, עודכנו המלצות הטיסה לרמה 3, "לשקול מחדש טיסה", אלא שכעת – ולמרות מבצע החיסונים המוצלח במדינה שחיסן כבר כמעט 200 מיליון מאזרחי המדינה – רמת האזהרה דווקא עלתה.

ה-CDC העלה את האזהרה לרמה 4, "Do Not Travel" (לא לטייל), בעוד ישראל אגב נשארה ברמה 3, יחד עם הגדה המערבית ורצועת עזה. נכון לעכשיו, ההמלצה של הממשלה האמריקאית היא לא לטוס לכ-80% ממדינות העולם. למרות זאת, טיסות רבות כבר התחדשו ותנועת התיירים היא הגבוהה ביותר בשנה האחרונה. לאור הנסיבות המיוחדות של טיסה בימים אלה, השיקו בנמל התעופה של אטלנטה (פעם הנמל העמוס בעולם, שהודח בידי נמל התעופה של אלסקה, שמשמש בעיקר למטוסי תובלה וכבש את הפסגה בעת השבתת המטוסים הגדולה של הקורונה) שירות חדש – תמיכה נפשית לנוסעים.

צוות של 40 מתנדבים החל לפעול בשדה התעופה במהלך המגפה, אך שירותיו הוכרו כנחוצים כל כך עד שהוא הוצב בנמל באופן קבוע. לא זאת אף זו, לאור הצלחת הפרויקט, שדות תעופה נוספים צפויים להשיק מערך תמיכה נפשית דומה. אנשים היו לחוצים בצורה ניכרת בשנה האחרונה, מיהרו לאבד את העשתונות, לאבד את הסבלנות ויותר התמוטטויות והתקפי פאניקה דווחו במהלך המגפה, כך סיפר בלייר ווקר למגזין usa today. "כל הלחץ הזה נוסף ללחץ הרגיל שאנשים רבים חווים לפני טיסות, וכעת אנחנו כאן כדי לתמוך בהם".

השירות כולל חדרי מדיטציה והדרכות מיינדפולנס, מתנדבים שמסתובבים בנמל ויוזמים שיחות עם אנשים שנראים במצוקה ועוד. עוד סיפר ווקר כי רוב המקרים החמורים התחילו כריב פשוט בין המאבטחים לנוסעים אודות הנחיות כגון עטיית מסכה, ריחק חברתי וצורך הצגת אישורי בדיקה שלילית. כעת, 40 המתנדבים מתהלכים בשדה התעופה ההולך ומתמלא מחדש, ומפנים את תשומת הלב לחרדות, לחץ ומצבים נפשיים קיצוניים, כדי להפוך את שדה התעופה למקום מעט יותר שקט ובטוח עבור הנוסעים.

שדה התעופה של אטלנטה פרץ את הדרך לא רק לעזרה נפשית עבור הנוסעים, אלא גם לניהול פרויקט חברתי מוצלח ובעל ערך, במסגרתו שוכנו בשדה התעופה הנטוש כ-300 חסרי בית. הצלחת הפרויקט הולידה כעת שיתוף פעולה בין שדות תעופה שונים, כדי לבחון כיצד ניתן ליישם מתן מענה לחסרי בית בהתבסס על חללים לא מנוצלים במבני ציבור גדולים ובראשם נמלי התעופה.

במקביל להתנעה המתחדשת של עולם התעופה, התגייסו בחברת טיולים אחת כדי לנסות ולהקנות מחדש לתיירים את כללי ההתנהגות בחברה. זאת, אחרי שבמשך שנה רצופת סגרים, רובם לא תרגלו את הכישורים האנושיים שלהם. ניל פטריק האריס, הזכור לכולנו כדוגי האוזר הרופא המוזר בן ה-14 או מהסדרה "איך פגשתי את אמא", שם הוא מגלם אדם מוזר בן 30, הוא הפרזנטור של רכישת הכישורים האנושיים מחדש. וזה קצת מצחיק, קצת עצוב או אירוני ובעיקר, מעורר התרגשות מחזרתן של הטיסות.

"להיות אנושי זה קשה, אבל לחקות התנהגות אנושית, זה יכול להיות קל", מצהיר המורה של פטריק האריס להתנהגויות אנושיות, העונה לשם פרידריך. סדרת הסרטונים בהפקת חברת הטיולים ALL צפויה להשתחרר במהלך השבועות הקרובים בהדרגה. כך למשל, המדריך להתלבשות יעלה לרשת ב-29 באפריל; המדריך לאריזה ב-13 במאי; הוראות לברכות שלום נכונות יופיעו ב-27 במאי; והמדריך המלא לסמול טוק יעלה לרשת ב-10 ביוני. יש למה לצפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ