ילדי אור הירח? סופר-מון חרך הלילה את שמי ישראל. אלה התמונות המצטיינות

הירח הוורוד (לא באמת ורוד) והגדול (פשוט קרוב יותר לכדור הארץ) כיכב הלילה ברחבי העולם

סופר מון
הסופר-מון מעל לאיסטנבולצילום: MURAD SEZER/רויטרס
איתן לשם
איתן לשם

כל שנה והסופר-מון שלה, כשהשנה נוכל לחזות במראה רק פעמיים. הפעם הראשונה התחילה כבר אמש (שני) אז הופיע המופע המרהיב, בו הירח נמצא בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ולכן, נראה גדול יותר ובוהק יותר. "סופר-מון" זו ההגדרה שניתנה לירח מלא שנראה גדול יותר מהרגיל. במהלך אירוע סופר-מון, הירח המלא יכול להיראות עד 14% גדול יותר ו -30% בהיר יותר מאשר כשהוא נמצא בנקודה הרחוקה ביותר מכדור הארץ. הסיבה לכך שהוא ייראה גדול יותר היא שהלילה יגיע הירח לנקודת פריגיאה (perigee). כלומר, לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ במסלולו. הנה מיטב התמונות מהופעת הירח המלא והקרוב בשמי ישראל:

סופר-מון בשמי ישראלצילום: אוהד צויגנברג
סופר-מון בשמי ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ
סופר-מון בשמי ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ
סופר-מון בשמי ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ
סופר-מון בשמי ישראלצילום: אוהד צויגנברג

במהלך מופע ה"סופר-מון" של הלילה, הירח המלא יהיה במרחק של כ-357,378 קילומטרים מכדור הארץ, כלומר קרוב בכ-8% ממרחקו של ירח מלא ממוצע. תנודה זו במרחק הירח המלא נגרמת מכך שמסלולו סביב כדור הארץ אינו מעגלי לחלוטין אלא מעט אליפטי. אם הירח המלא מתרחש קרוב יותר לפריגיאה, הוא יכול להיראות גדול יותר מאשר אם הוא "מתמלא" קרוב יותר לאפוגיאה, הנקודה הרחוקה ביותר.

הסופר-מון מעל הוואנה, קובהצילום: ALEXANDRE MENEGHINI/רויטר
הסופר-מון ברקע של "רכבל האמירויות" בלונדוןצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס
הסופר-מון מעל טיראנה, ארמניהצילום: FLORION GOGA/רויטרס

ירח מלא באפריל נקרא גם "סופר-מון ורוד", אך אין לכינוי שום קשר לצבעו. על פי נאס"א, הירח המלא של אפריל קיבל את שמו על שם האזוב הוורוד שהוא אחד מפרחי האביב המוקדמים ביותר הפורחים בארצות הברית. המופע החל, כאמור, כבר אמש כאשר בערים רבות ברחבי העולם נלכדו תמונות יפות במיוחד של ירח גדול מהרגיל. המופע יימשך גם היום (שלישי) ואף יהיה קרוב יותר מאמש.

מקור השם "סופר-מון" או "ירח-על" מגיע בכלל מעולם האסטרולוגיה. למעשה, אסטרונומים מכנים את התופעה "ירח הפריגיאה" – על שם הפריגיאה. מי מבין המבטים מעלה שלא יוכל לצפות במחזה, בעקבות תנאי ראות לא מספקים, יוכל לעשות זאת בשידור הלייב סרטימינג באמצעות הטלסקופ המקוון הממוקם באיטליה. מי שמפספס לגמרי את מופע הסופר-מון הנוכחי, לא יצטרך להמתין זמן רב, מאחר שעל פי אתר time and date, מופע הירח המלא והקרוב במיוחד לכדור הארץ הבא יתרחש כבר ב-26 במאי והוא יהיה אף קרוב יותר אלינו ב-157 ק"מ. כך לפי המדריך שנאס"א הוציאה בנושא.

מטוס נוחת בשדה התעופה שלואיוויל, כשמאחוריו הסופר-מוןצילום: Charlie Riedel/אי־פי
הסופר-מון מעל לאיסטנבולצילום: MURAD SEZER/רויטרס
הסופר-מון מעל לקתדרלה הגדולה של דרזדן, גרמניהצילום: MATTHIAS RIETSCHEL/רויטר

הנקודה הקרובה ביותר של הירח לכדור הארץ משתנה מדי שנה, ובין השנים 2008-2013 המרחק גדל בעקביות. ואולם, מאז שנת 2013 מקרי ה"סופר-מון" מתרחשים קרוב יותר לכדור הארץ, וב-25 בנובמבר 2034 היא צפויה לרדת אל מתחת למרחק ה-356,500 קילומטרים ולהתרחש במרחק של 356,446 ק"מ מכדור הארץ. בשנת 2052 היא צפויה להתרחש קרוב עוד יותר - במרחק של 356,425 ק"מ מכדור הארץ. ועדיין, לא יהיה זה המפגש הקרוב ביותר בין כדור הארץ לירח. ב-14 בינואר 1931, נצפה "סופר-מון" במרחק של 356,397 ק"מ בלבד מכדור הארץ. האירוע צפוי לחזור על עצמו, פחות או יותר, בינואר 2057 – אז יוכלו תושבי כדור הארץ ברי המזל לצפות בירח מלא שנמצא רק 356,371 ק"מ מהם.

תודה למיכל מורנו על העזרה בהכנת הכתבה.

הסופר-מון מעל לסידני, אוסטרליהצילום: Mark Baker/אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ