אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

טיולים בדרום: 14 המסלולים היפים ביותר

E

"הארץ" בחר את מסלולי ההליכה היפים ביותר בישראל. הזינו בשדות החיפוש את הנתונים המתאימים לטיול שלכם, בחרו מהרשימה - וצאו לטבע (רק הקפידו לשמור עליו). חלק שלישי - דרום הארץ

שתפו בפייסבוק

טיולים בדרום: 14 המסלולים היפים ביותר

"הארץ" בחר את מסלולי ההליכה היפים ביותר בישראל. הזינו בשדות החיפוש את הנתונים המתאימים לטיול שלכם, בחרו מהרשימה - וצאו לטבע (רק הקפידו לשמור עליו). חלק שלישי - דרום הארץ משה גלעד

חיפוש מסלול לפי:

נמצאו X מסלולים

בתרונות רוחמה

בתרונות רוחמה

אזור: הנגב המערבי

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: חנייה במפגש שבילים כחול ושחור ממערב לרוחמה

נקודת הסיום: לצד כביש 334, מול חוות השקמים

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: חורף, אביב

דרגת הקושי: קל

מסלול ללא מים

מתאים לילדים

משך הטיול: 4 שעות (6 קילומטרים)

אוטובוס: דן בדרום, 333 מבאר שבע לאופקים

 

אם הגעתם לבתרונות רוחמה בשיא פריחת הכלניות – תאהבו את המקום הזה לנצח. בעונות אחרות אפשר ליהנות מן הנוף הרחב, מן המרחבים הגדולים, הגבעות העגולות וערוצי הנחלים, אבל זה לא אותו הדבר. כביש 334 הוא דרך הבתרונות והוא מוביל מצומת קמה מערבה. הקטע עליו אנחנו ממליצים הוא חמשת הקילומטרים ממזרח לקיבוץ דורות ומצפון לכביש 334. כדאי להמשיך גם מערבה מדורות, בערוץ נחל דורות עד הגבעה שעוברת סמוך לחוות השקמים, בה התגורר ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ועד לגבעה מדרום לחווה ומדרום לכביש, בה נטמנו אריאל שרון ואשתו לילי.

מסלול ההליכה מתחיל מעט מצפון לחורבת גממה, סמוך לכביש 334. בחורבת גממה היה עד 1948 כפר ערבי קטן. שם הכפר נגזר מן המילה הערבית ג'מאם שמשמעותה מים רבים, כנראה בזכות בארות המים הרבות באזור. סמוך לחורבה נמצאו גם שרידי מנזר מהתקופה הביזנטית.

המשך ההליכה באפיק נחל רוחמה מערבה (שביל מסומן כחול) מוביל לבוסתן תאנים יפה ולחורשת עצי אקליפטוס. לאחר כשלושה קילומטרים רואים את קיבוץ דורות וחוצים את נחל דורות לגדה הדרומית. צועדים עוד שני קילומטרים ואז חוצים ליד חוות השקמים את כביש 334 דרומה. כדי להשלים את המעגל אפשר להביא מכונית לנקודה זו או לצעוד בחזרה לאורכה של דרך ארץ הבתרונות.

נחל גרר

נחל גרר

אזור: הנגב המערבי

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: חניון רעים, כביש 232 בין רעים לבארי

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: חורף, אביב

דרגת הקושי: קל

מסלול ללא מים

מתאים לילדים

משך הטיול: 3 שעות (5 קילומטרים)

אוטובוס: דן בדרום, קו 36 מאשקלון

 

אנחנו אמנם בנגב, אבל המים קרובים כאן מאוד לפני הקרקע. דרך מתקני המים של נחל גרר היא אחת הדוגמאות היפות ביותר בישראל לאופני ההשקיה הקדומים מהם נהנו תושבי הארץ. אם מגיעים לכאן בעונת פריחת הכלניות – האושר מובטח.

נחל גרר הוא היובל הגדול ביותר של נחל הבשור. המסורת אומרת שכאן חפרו האבות הקדומים אברהם ויצחק בארות מים כדי להשקות את הצאן. במקום נטועים עצי אשל, אקליפטוס, זית וחרוב. קק"ל סללה בפארק דרכים נופיות המובילות לשמורות של נחל גרר עליון ותחתון. כדאי לדעת שבחודש יוני נעלמים המים מן הנחל. הקנה המצוי שגדל כאן "שותה" אותם בצמא. באוקטובר נפסקת צמיחתו והמים שבים לזרום בערוץ, בלי קשר לירידת גשמים.

תחילה צועדים מערבה ומטפסים על גבעה יפה בשביל מסומן אדום. אחר כך חוצים את האפיק וממשיכים בשביל מסומן כחול עד לבאר אנטיליה מהתקופה העות'מנית. זו מערכת לשאיבת מים מבאר, באמצעות מסילות שכלי קיבול צמודים אליהן וממלאים תעלה. במרחק קצר מהבאר רואים בורות מים בני 1500 שנה. פעם הם היו תת קרקעיים אבל האדמה סביבם נסחפה והם גלויים כיום. ממשיכים בשביל הירוק עד טחנת הקמח וממנה חוזרים בשביל כחול דרומה. לאחר כקילומטר וחצי מגיעים לחורבת מדור – שרידי ישוב מן המאה החמישית – התקופה הביזנטית. מכאן צועדים עוד קילומטר בשביל הכחול עד ששבים לחניון רעים.

 

תל ניצנה

ניצנה

אזור: רמות הנגב

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: חניון תל ניצנה

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: חורף, אביב

דרגת הקושי: קל

מסלול ללא מים

מתאים לילדים

משך הטיול: 3 שעות (5 קילומטרים)

אוטובוס: מטרופולין קו 44 מבאר שבע

 

מעט מקומות יכולים להתגאות בהיסטוריה עשירה כמו ניצנה, שהיתה בעבר עיר נבטית גדולה ופורחת. מעטים המקומות שנראים היום כה רחוקים ונידחים בישראל. הריחוק והנידחות האלה מעניקים למקום את הקסם הגדול שלו. בכל פעם שמגיעים לכאן יש תחושה של תגלית.

לאחר שיוצאים מן החניון, בו ניצבת אנדרטה לזכר חללי חטיבה 8, צועדים מערבה לתל ניצנה והולכים בשביל מסומן ירוק. בתל ניצנה נמצאו שלוש כנסיות מן התקופה הביזנטית ומצודה גדולה. עיקר העניין הם שרידי העיר הנבטית, בת אלפיים השנה אבל מהם נותרו שרידים מעטים יחסית. מלבדם יש כאן שרידי מבנים של בית חולים טורקי-גרמני. בתחילת המאה ה-20 המקום שימש כתחנת משטרה וכעמדת גבול עות'מאנית. הוא נודע גם בשמו עוג'ה אל חפיר. מסילת הרכבת הצבאית שסללו העות'מאנים ב-1916 בסיוע הגרמני הובילה מנחל שורק לקוסיימה. בקרבת ניצנה שוחזרו קטע מן המסילה ואחד מקרונות הרכבת.

לאחר כ-1.5 קילומטר הליכה חוצים מערבה את הכביש מצומת ניצנה לעזוז. עוברים לשביל מסומן כחול וממשיכים דרומה. לאחר כשני קילומטרים מגיעים למערת ניצנה הגדולה והמעניינת וממנה צועדים צפונה, חוצים שוב את הכביש וממשיכים כ-500 מטר עד לחניון ולאנדרטה. 

מעין עבדת לעיר עבדת

מעין עבדת לעיר עבדת

אזור: הר הנגב

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: חניון עין עבדת, מתחת למדרשת בן גוריון    

נקודת סיום: חניון גן לאומי עבדת

הכניסה בתשלום

עונה מתאימה: כל השנה

דרגת הקושי: בינוני

מסלול עם מים

מתאים לילדים  

משך הטיול: 4 שעות (7 קילומטר)

אוטובוס: מטרופולין, קו 65 מבאר שבע למצפה רמון

 

נחל צין הוא אחד הנחלים הגדולים בנגב. באזור עין עבדת הוא יוצר ברך חדה. בקטע זה נהפך האפיק הרחב מאוד של הצין לקניון צר עם מצוקים גבוהים משני צידיו. מי המעיין שנקווים כאן בכמה בריכות גדולות מאפשרים לצמחייה עשירה לצמוח על גדות הנחל המדברי.

מהחניון הצמוד לעין מור צועדים דרומה בשביל מסומן כחול. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים לבריכות וממשיכים לאורכן עד המפל הגבוה (כ-15 מטר). אחר כך שבים מעט לאחור ומטפסים במדרגות שחצובות בסלע לחלק גבוה יותר של השביל. ממשיכים לצעוד בשביל זה עוד כקילומטר, עד לגרם מדרגות ארוך ובו 103 מדרגות שרובן חצובות בסלע. מדרגות אלה מובילות לראש המצוק. העלייה בהן אינה קלה אבל אינה מסובכת. מראש המדרגות יש תצפית נהדרת על עין עבדת ועל ערוץ נחל צין. צמוד לתצפית נמצא החניון העליון של עין עבדת. אפשר לסיים כאן אבל כדאי להמשיך דווקא דרומה לעין מעריף ולהמשכו של נחל צין, שמתרחב במהירות. לאחר כשני קילומטרים נוספים מתקרב השביל הכחול לכביש 40. הסימון נהפך ירוק אבל השביל ממשיך דרומה עד החניון התחתון של העיר עבדת. בתחנת הדלק המקומית פועלים כמה בתי קפה ומסעדות מזון מהיר.

אפשר וכדאי לעלות ולבקר גם בעבדת עצמה – עיר גדולה על דרך הבשמים ששרידיה נבטיים וביזנטיים. כרטיס הכניסה לעין עבדת יכול לשמש גם בכניסה לעבדת.

מחוד עקב לעין עקב

מחוד עקב לעין עקב

אזור: הר הנגב

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: מנחת המטוסים מצפון למדרשת בן גוריון

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול עם מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 6 שעות (11 קילומטר)

אוטובוס: מטרופולין, קו 65 מבאר שבע למצפה רמון

 

הבריכה של עין עקב היא פלא במדבר. אחד המקומות היחידים בהם אפשר לטבול בהנאה במים קרים במשך כל השנה בעיצומו של מסלול הליכה מדברי. העונג הזה שווה כל מאמץ והטיול כרוך במאמץ לא קטן.

תחילה הולכים בשביל מסומן שחור על דרך הנפט עד המפגש עם שביל ישראל. שם פונים דרומה (ימינה) והולכים בשביל אדום (שביל ישראל) ומטפסים עד לחוד עקב (העלייה לחוד בשביל ירוק). משם ממשיכים עוד כשני קילומטרים דרומה עד עין עקב. כדי לשוב להתחלה צועדים מעין עקב צפונה בשביל מסומן כחול, עד ששבים למעלה צין ולדרך הנפט.

מקור השם מגיע מהשם הערבי עין אֻם כַּעְבּ, שפירושו מעיין העקב. ההנחה הרווחת היא שהאבן שעל שמה נקרא המעיין היא אבן צור שחורה שנמצאת בעין עקב עליון. המעיין העליון הוא נביעה קטנה בנחל עקב. המים זורמים לבריכת סלע צרה, ומשם ממשיכים בסבך קנים עד עין עקב התחתון. האטרקציה העיקרית היא מפל יפה בגובה עשרה מטרים, וסביבו בריכה נהדרת בעומק שבעה מטרים ובקוטר כעשרה מטרים. הבריכה מלאה במים במשך כל השנה.

הר כרכום

הר כרכום

אזור: מערב הר הנגב

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: חניון לילה ליד הר כרכום (הגעה לחניון זה ברכב שטח בלבד. יש לבדוק אם כביש 10 פתוח לנסיעה. אם סגור יש להגיע ממזרח – נחל צחור ופארן - בנסיעה ארוכה יותר)

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 6 שעות (9 קילומטר)

אוטובוס: אין

 

הר כרכום, דרומית מערבית למצפה רמון ומזרחית לגבול עם מצרים, מוגדר כשמורת טבע. הרוצים לסייר בסביבתו יכולים לעשות זאת רק בשבת או בחג וברכב בעל עבירות טובה.

אם אתם מאמינים לתיאוריה שהר כרכום הוא הר סיני – יש לכם סיבה טובה לנסוע לשם. גם אם אתם לא מאמינים לתיאוריה הזאת, שוויכוח גדול ניטש סביבה, כדאי להגיע להר כרכום המרוחק. ההר שימש כאתר פולחן קדום ועיקר העניין שהוא מעורר היום טמון בציורי הסלע המסתוריים שפזורים על פסגתו. ארבעים אלף ציורים זוהו בהר. זה הריכוז הגדול ביותר של ציורי הסלע במזרח התיכון. רואים בהם בעלי חיים כעקרבים, נחשים, ראמים ויעלים לצד צורות גיאומטריות. באחד הציורים המפורסמים ביותר רואים צורה שמזכירה את לוחות הברית.

הציורים הבהירים על גבי הסלעים הכהים נוצרו בהקשה בחפץ חד. המבחר גדול ומגוון וכך גם גילם של הציורים. הקדומים ביניהם בני עשרות אלפי שנים והחדשים ביותר בני כמה עשרות שנים. הם מבטאים פחדים, אמונות, חרדות ותשוקות. חלקם נראים כסיפור קומיקס ואחרים כאותיות קדמוניות.

מסלול ההליכה מוביל מן החניון בשביל מסומן כחול לראש ההר ואל מקבצים של מאות ציורי סלע. אפשר לצעוד בשביל הכחול עד למפגש עם שביל ירוק ואז לחזור לנקודת ההתחלה (סך הכל 5 קילומטרים) ואפשר להמשיך בשביל הכחול עד שרידי מקדש קדום, תצפית יפה ומפגש עם שביל שחור, בו חוזרים מערבה לחניון הלילה.

 

מכתש רמון

מכתש רמון

אזור: מערב הר הנגב

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: מרכז המבקרים מצפה רמון

נקודת סיום: לב המכתש, כביש 40, בפנייה לקיר האמוניטים    

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 7 שעות (13 קילומטר)

אוטובוס: מטרופולין קו 65 מבאר שבע למצפה רמון 

 

מכתש רמון הוא אחד האזורים המרתקים בישראל, ומסיבות היסטוריות רבות אין בו עדיין די מסלולי טיול ושבילים מסומנים. מסלול זה שמוצע כאן הוא למעשה חציית המכתש לרוחבו. המכתש הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב. אורכו כ-40 ק"מ ורוחבו כעשרה קילומטרים. רמון הוא הגדול והמרשים מבין חמשת המכתשים בנגב. התבוננות בקירות המכתש מאפשרת להבין את הגיאולוגיה הקדומה, את דרך היווצרותם של ההרים, ולערוך היכרות עם בעלי חיים מאובנים, חולות צבעוניים, סלעים וולקניים ועוד.

יש כמה אפשרויות לצעוד במכתש. הטובה ביותר היא ללכת 700 מטר מערבה לפי סימון שביל ישראל ואז לפנות שמאלה לשביל הירוק היורד ללב המכתש. ממשיכים עד שמגיעים לפריזמות (אבני בזלת שחורות עם צורה ייחודית). כאן צריך להחליט – אפשר להמשיך בשביל הירוק לכיוון צפון מזרח ולהגיע למנסרה וממנה לשוב לכביש 40. זה מסלול שאורכו 6 קילומטרים. מיטיבי לכת ימשיכו בשביל ישראל (סימון אדום) מהפריזמות דרומה לכיוון שן רמון. נקודה זו היא אחת התצפיות היפות ביותר במכתש ובנגב. השן הינה גוש בולט של סלע כהה על רקע ההרים הבהירים. הגובה בראש השן 698 מטר. אחר כך ממשיכים (שביל ישראל וסימון אדום) עד חציית כביש 40 בין סימון קילומטרים 83 ל-84.

נחל פרס

נחל פרס

אזור: צפון הערבה

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: כביש 25 (מדימונה לצומת הערבה) בין קילומטר 111 ל-112     

נקודת סיום: צומת הערבה

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: כל השנה

דרגת הקושי: בינוני

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 5 שעות (6 קילומטר)

אוטובוס: אגד 397 מבאר שבע לאילת

 

נחל פרס נקרא כך על שם הכינוי הערבי של המקום – ואדי פרש שפירושו מזרון או מיטה. רועים מקומיים העניקו את השם לנחל בגלל עמק סמוך שמתאים לרעיית גמלים. פעם, כנראה, קיננו לאורך מצוקי הנחל גם עופות פרס, מה שחיזק את השם העברי.

אם אתם בני מזל וכמה ימים לפני ביקורכם ירד כאן גשם שמילא את הגבים – זכיתם בטיול נפלא מאין כמותו. בכל מועד אחר במהלך השנה – נחל פרס הוא עדיין מסלול טיול נהדר, עם כמה ירידות מעניינות במפלי אבן גבוהים ששלבי מתכת הותקנו בהם כדי להקל עלינו.

צועדים תחילה צפונה בשביל מסומן אדום ואחר כך בשביל מסומן ירוק לכיוון דרום מזרח עד צומת הערבה. כאשר מתחילים לצעוד בשביל הירוק נכנסים לקטע הקניוני הצר והיפה של נחל פרס. כאן יש כמה גבי מים עמוקים, שמלאים רק בימי חורף גשומים.

כקילומטר לאחר תחילת ההליכה בשביל הירוק יש פיצול שבילים: השביל הירוק ממשיך על הגדה הדרומית מעל הערוץ. שביל שחור עובר בתוך הערוץ ובלב הקניון. זו הליכה קשה יותר אבל החוויה חזקה ויפה יותר. שני שבילים אלה נפגשים שוב כקילומטר מסוף המסלול.

מעלה ימין ונחל חתירה

מעלה ימין ונחל חתירה

אזור: צפון הערבה

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: חניון לילה במישור ימין, לצד כביש 227    

נקודת סיום: חניון עין יורקעם לצד כביש 206

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 6 שעות (9 קילומטר)

אוטובוס: אגד 48 מבאר שבע לדימונה. משם יש לקחת מונית

 

גבי ימין ומעלה ימין הם מהמקומות היפים ביותר באזור המכתשים – בין המכתש הקטן לגדול. ההליכה המעט מאומצת מספקת כאן תמורה נהדרת בדמות שני גבי מים גדולים, ובעיקר מה שבא אחריהם – התצפית המדהימה מראש מעלה ימין על נחל חתירה. רק כדי לשבת על מדרגת הסלע הגבוהה הזאת ולהתבונן מטה כדאי לצעוד כמה שעות ברגל.

תחילת ההליכה במישור ימין בכיוון דרום מכביש 227. מסלול מסומן ירוק. לאחר כארבעה קילומטרים מגיעים למפגש עם שביל ישראל ולמעלה ימין.

כאן ממשיכים במורד התלול ומפותל של מעלה ימין בשביל מסומן ירוק ובסימון שביל ישראל עד תום המסלול.

לאחר המורד התלול נחל ימין חובר לנחל חתירה. אנו ממשיכים בנחל חתירה בכיוון מערב עד מעלה פלמ"ח. הטיפוס במעלה פלמ"ח מעט קשה. יש במקום ידיות אחיזה ממתכת שיוצרות מעין סולם בעזרתו אפשר לעלות.

סיירי הפלמ"ח נתקלו במפל הגבוה הזה בשנות הארבעים. תחילה נראה להם כמחסום לא עביר. במאמץ גדול הצליחו להתגבר על המכשול. כאשר העפילו למעלה והגיעו לעין יורקעם פגשו בדווים שלא האמינו שהסיירים עלו מוואדי ירקא (נחל חתירה). לאחר מכן כינו הבדווים את המעלה "נקב אל-יאהוד". בראש המעלה נחרטה בסלע כתובת המנציחה את סיירי הפלמ"ח.

הסנפיר הגדול

הסנפיר הגדול

אזור: צפון הערבה

סוג מסלול: לא מעגלי

נקודת התחלה: חניון עין יורקעם, כביש 206    

נקודת סיום: כביש 206, שני קילומטר מדרום לנקודת ההתחלה לכיוון מפעלי אורון

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: חורף, אביב 

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים

משך הטיול: 5 שעות (5 קילומטר)

אוטובוס: אגד 321 מדימונה לים המלח (האוטובוס מגיע לצומת רותם)

 

הסנפיר הגדול הוא אחד הקטעים האתגריים והיפים בשביל ישראל. למעשה המסלול כולו מטפס על רכס חתירה – הצלע המזרחית של המכתש הגדול הוא מכתש חתירה. כיוון שרוב המסלול נמתח בראש הרכס, על הסנפירים – זוכים במהלך הצעידה לתצפיות נפלאות על המכתש.

תחילת ההליכה לצד עין יורקעם. בדרך כלל יש במקום מים במשך כל השנה. אחרי גשמים הגבים הסמוכים למעיין מלאים והמראה יפה במיוחד. לצד החניון נמצאים שרידי מצד יורקעם, ששימש חאן לשיירות.

חוצים את כביש 206 בכיוון מערב וכ-500 מטר לאחר תחילת ההליכה חוצים במעבר תת קרקעי נמוך מתחת לפסי הרכבת שמובילה חומרים למפעלי אורון, הנמצאים דרומה מכאן. קצת אחר כך מתחילים לטפס על הסנפיר. השביל צר ותלול עד לקצה הרכס. כאשר מגיעים לראשו – כדאי להתרווח ולצפות סביב עד שהנשימה חוזרת. עד כאן השביל בסימון שחור ובסימון שביל ישראל. אחר כך מתחילים לצעוד דרומה בסימון שביל ישראל. בדרך יש כמה קטעים בהם יש להיעזר בידיות מתכת שנקבעו בסלע. גם בדרך חזרה עוברים תחת פסי הרכבת ומגיעים לכביש 206. חניון יורקעם נמצא שני קילומטר צפונה לאורך כביש זה.

 

נחל ברק

נחל ברק

אזור: ערבה תיכונה

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: נחל ברק – פונים מערבה מכביש 90 בין קילומטר 115 ל-116 (שישה קילומטר מצפון לפארן). נוסעים בדרך מסומנת כחול כ-10 קילומטר, עד עץ שיטה גדול בנחל ברק

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים  

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 3 שעות (3 קילומטר)

אוטובוס: אגד 397 מבאר שבע לאילת עוצר בפארן

 

קניון ברק בערבה מציע את אחד המסלולים הקצרים, המאתגרים והמרתקים ביותר בדרומה של ישראל. זה טיול לאמיצים, שמוכנים לטפס בסולמות חבלים כדי להגיע לנוף מפתיע ולעתים די קרובות גם לגבים מלאים במים.

השם קניון ברק ניתן לנחל בזכות שמו הערבי – אלאבריק. הנחל מנקז מי גשמים ממרכז הנגב אל הערבה ומשם לים המלח.

הבאים מצפון פונים מכביש 90 מערבה (ימינה) 7.5 קילומטרים לאחר (מדרום) הכניסה לצוקים. הפנייה לדרך טובה מסומנת כחול. אם הגעתם לכניסה לפארן עליכם לחזור צפונה. לאחר שפונים, נוסעים בדרך המסומנת כחול כ-10 קילומטר ומתעלמים מפניות לדרכים צדדיות. דרך זו מתאימה לכל כלי רכב. מחנים את הרכב כאשר מגיעים לפנייה חדה שמאלה בה צומח עץ שיטה. ממשיכים בהליכה בדרך המסומנת כחול עוד כשני קילומטר עד מפגש שבילים כחול וירוק. בוחרים בירוק וממשיכים עד ראש הקניון (עלייה תלולה בשביל צר, למטיבי לכת אמיצים בלבד). מכאן חוברים חזרה לשביל הכחול (פנייה ימינה), ויורדים לקניון ברק – תחילה במפל יבש שגובהו כעשרים מטר ותחתיו גב מים גדול. אם הוא מלא – גם ההנאה מן המקום שלמה. בהמשך הדרך מחכים סולמות ומפלים ובריכות גדולות. אחרי שמסיימים את הירידה בקניון חוזרים בשביל הכחול למפגש השבילים ושבים בו למכונית.

אופציה נוספת ופחות אתגרית היא לעלות בשביל הכחול, ובסוף העלייה, לאחר שנהנים מן הנוף - להסתובב ולשוב באותה הדרך.

חולות כסוי

חולות כסוי

אזור: הרי אילת

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: כביש הגישה לשחרות, 10.5 קילומטר מדרום לצומת שיזפון

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: בינוני

מסלול ללא מים

מתאים לילדים  

משך הטיול: 4 שעות (4 קילומטר)

אוטובוס: אגד 382 מבאר שבע לבסיס סיירים עוצר בעובדה 

 

כדי להגיע לנקודת ההתחלה נוסעים בכביש 40 דרומה עד צומת שיזפון. מצומת שיזפון ממשיכים דרומה בכביש 12. לאחר כחמישה קילומטר מגיעים לפנייה שמאלה לכיוון בסיס עובדה. פונים וממשיכים עם הכביש עוד כחמישה קילומטר, עד שרואים מצד שמאל שלט של רשות הטבע והגנים ופונים שמאלה לשביל עפר.

לאורך כל המסלול צועדים בנתיב שביל ישראל, שמסומן גם בשחור. כדי להשלים את המעגל חוזרים מן המקום בו שביל ישראל פוגש את כביש 12 קילומטר וחצי דרומה לאורך הכביש עד נקודת ההתחלה.

הדיונות הצהובות כתומות של חולות כסוי נחשבות היפות ביותר בישראל.  הנוף מרשים ונהדר, אבל התענוג האמתי טמון בטיפוס לראש הדיונה ובירידה משם בגלגולים, בקפיצות או בדהרה לתחתית הרכס. החול רך, נעים ומאפשר כל השתוללות שעולה על הדעת. גם מבוגרים ירגישו כאן כילדים קטנים.

גובה הדיונה כארבעים מטר. הרוחות מסיעות את החולות, ומקום הדיונה משתנה מעט. עם זאת, בגלל המקום המוגן שחולות כסוי קיימים בו, התנועה אטית מאוד. חולות כסוי הם "חולות פנימיים", כלומר הם הגיעו מהאזור הקרוב. הסלעים נשחקים בשיטפונות שפוקדים את האזור כמה פעמים בשנה. אחר כך הם מוסעים בעזרת רוחות, אשר מרכזות אותם במזרח בקעת עובדה. מקור החולות הוא בליה של סלעי משקע ימי (גיר וקִרטון), הנמצאים בבקעת עובדה, ואבן חול מאזור בקעת הירח ומזרח סיני.

 

הקניון האדום

הקניון האדום

אזור: הרי אילת

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: חניון הקניון האדום ממזרח לכביש 12

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: בינוני

מסלול ללא מים

מתאים לילדים  

משך הטיול: 4 שעות (5 קילומטר)

אוטובוס: אגד 382 מאילת לצומת סיירים

 

אין מקום בישראל עם תצורות סלע מרהיבות יותר. הקטע אמנם קצר, אבל הוא מרהיב ביופיו. הגוונים האדמדמים של הסלעים העניקו למקום את שמו, שאמנם נשמע מעט יומרני, אבל הוא מעניק למטיילים בו תמורה מלאה על המאמץ. הצבע האדום מעיד על הימצאותן של תחמוצות ברזל בסלע, בדיוק כצבעה של החלודה.

האבן שרואים בטיול זה היא תוצאת בלייה של סלעי יסוד עתיקים. המים פירקו את הסלעים לחרסיות עם גרגרים דקיקים ולגבישי קוורץ עמידים במים. שכבות החול התלכדו יחד לסלע קשה שמכיל תחמוצות ברזל. ככל שכמות התחמוצות רבה יותר – האבן הופכת כהה וקשה יותר. בסלעים הקשים הללו הנחל מצליח לחתור ולפלס דרך צרה – כך נוצר הקניון.

תחילה צועדים בשביל מסומן ירוק. שביל זה מוביל לערוץ נחל שני. המשך הערוץ מתחתר לנקיק צר של אבן חול עם כמה מפלים יבשים. כך נוצר קניון נפלא.

בסוף הקטע הקניוני עולים ימינה בשביל העוקף מדרום מעל הקניון וחוזר אל ערוץ הנחל בו הלכנו קודם. השביל העוקף צר ומעט מפחיד. אחר כך חוזרים אל השביל הירוק וממשיכים בו עד שפוגשים שביל מסומן שחור. כאן פונים ימינה – מערבה וצועדים עוד 2.5 קילומטרים, תחילה בשביל השחור ואחר כך (בצומת בה ניצב עץ יפה), בשביל אדום עד שמגיעים לחניון בו התחלנו.

 

הר שלמה

הר שלמה

אזור: הרי אילת

סוג מסלול: מעגלי

נקודת התחלה וסיום: כביש 12, בחציית נחל שלמה

הכניסה ללא תשלום

עונה מתאימה: סתיו, חורף, אביב

דרגת הקושי: קשה

מסלול ללא מים

לא מתאים לילדים  

משך הטיול: 4 שעות (4 קילומטר)

אוטובוס: אגד 392 מאילת לבאר שבע

 

פסגת הר שלמה מתנשאת לגובה 700 מטר מעל מפרץ אילת. התצפית מן הפסגה שווה מאמץ קשה של טיפוס על סלעים. קשה מאוד להתחרות בנוף שרואים מראש ההר – מדבר וים, הרים וגאיות, אילת ועקבה, ישראל, ירדן, מצרים וערב הסעודית. השילוב של כל אלה עוצר נשימה. גם הידיעה המרגשת שזהו אחד הטיולים הדרומיים ביותר שאפשר לערוך בישראל מוסיפה להתרגשות.

גילו של הר שלמה הקדום נאמד במאות מיליוני שנים. הוא נחשב זקן הרבה יותר מההרים סביבו. הר יהורם הסמוך צעיר ממנו בכ-500 מיליון שנים. הר שלמה שחור כיוון שהוא מורכב מסלעים מגמטיים. הוא נקרא על שמו של שלמה המלך שהקים את המכרות במקום.

הדרך שפונה מכביש 12 מסומנת כחול. נוסעים בה צפונה כקילומטר בנחל שלמה ומגיעים לחניה. מכאן צועדים בשביל כחול צפונה. לאחר כ-800 מטר פונים שמאלה לשביל אדום. במפגש עם שביל שחור עוברים אליו וממשיכים דרומה עד פסגת הר שלמה.

לאחר שמתאוששים יורדים בשביל הכחול לנחל מפלים ופונים שמאלה בשביל הירוק. חוזרים לצומת שבילים בה חלפנו וממשיכים בכחול עד לחניה.   

הכתבות המומלצותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות