יום הזיכרון לשואה לגבורה: אנדרטאות מיוחדות בעולם לזכר השואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יד זיכרון ליהודי אירופה לזכרם של מיליוני היהודים שנספו במלחמת העולם השנייה, בברלין
יד זיכרון ליהודי אירופה לזכרם של מיליוני היהודים שנספו במלחמת העולם השנייה, בברליןצילום: Soeren Stache/אי־פי
הארץ
הארץ

השואה, זכרה ולקחיה מהווים מזה שנים נושא לאינספור עבודות אמנות. אמנים בודדים לצד קהילות ברחבי העולם מחפשים להנציח את הנספים ולנסות למצוא תשובה בתקופה שאין בה טיפה של היגיון. אנדרטאות רבות לזכר השואה פזורות ברחבי אירופה ובארצות הברית וההתרשמות מהן אינה כרוכה בתשלום או עמידה ארוכה בתור. ברשימה הנוכחית תמצאו מונומנטים, ותיקים וחדשים, הנמצאים במרכזי הערים הגדולות בעולם, אך מאפשרים התייחדות אינטימית עם הקורבנות.

מוזיאוני היהדות המיוחדים בעולם

ברלין: Memorial to the Murdered Jews of Europe

בליבה של ברלין, לצד פארק טירגארטן ומוסדות תרבות ברלינאים מוכרים, נחנך בשנת 2005 יד זיכרון ליהודי אירופה לזכרם של מיליוני היהודים שנספו במלחמת העולם השנייה. אתר ההנצחה עוצב על ידי הארכיטקט היהודי-אמריקאי פיטר אייזנמן, ורחבתו מכילה 2,711 מלבני בטון מסיביים בגבהים משתנים, המשתרעים על שטח של כמעט 20 אלף מטר מרובע. מיצב זה יוצר מונומנט סביבתי שאינו עומד ב"סטנדרט" של אתרי ההנצחה המפורסמים: אין אזכור ישיר לקורבנות, אין סימבוליקה ברורה ואין תמונות ועדויות מרגשות. מה שכן קיים במקום הוא תזכורת חדה, ברורה ומתמשכת לשואת יהודי אירופה וחוויה של שיטוט בסמטאות הקלוסטרופוביות שיוצרות הקוביות (בזמן שילדים משחקים ביניהן מחבואים ותיירים מצטלמים). מתחת לאתר (אליו הכניסה חופשית) נמצא מרכז המידע וההנצחה למבקרים המפעיל גם סיורים מודרכים באתר וסביבותיו. הכניסה מצידו המזרחי של המתחם.
כתובת: Stresemannstrasse 90, D - 10963 Berlin, אתר רשמי

יד זיכרון ליהודי אירופה לזכרם של מיליוני היהודים שנספו במלחמת העולם השנייה, בברליןצילום: AP

ברלין: Judisches Museum

לא רחוק מצ'ק פוינט צ'ארלי, תחנת הגבול המפורסמת המסמלת את ברלין המחולקת, נמצא המוזיאון היהודי. הארכיטקט היהודי דניאל ליבסקינד ניסה לבטא בעבודתו את מצבם ותחושותיהם הקשות של יהודי גרמניה, ויצר מבנה לא שיגרתי שכשלעצמו משמש כאנדרטת הנצחה - חזות מיוחדת של קווים חדים אלכסוניים היוצרים מעין מגן דוד לא שלם. באמצעות הבנייה המלבנית ניסה ליבסקינד ליצור תחושה של ניכור ודוחק מהם סבלו היהודים בגטאות ובמחנות. החלונות האלכסוניים המעטרים את המבנה יוצרים תחושה של תלישות ומהווים בכך סמל לקריעתה של הקהילה היהודית והעם כולו. בחצר המוזיאון נמצא "גן הגלות וההגירה" ובו מסודרים בצורת ריבוע 49 עמודים עשויים בטון, בגובה שישה מטרים כל אחד, כשבראש כל עמוד צומח עץ זית.
כתובת: Lindenstrasse 9-14, 10969 Berlin, אתר רשמי

Jewish Museum - Berlin
המוזיאון היהודי בברליןצילום: Markus Schreiber / AP

ברלין: Memorial in memory of the burning of books

נקודת ציון קטנה אבל מלאת משמעות נמצאת בכיכר בבל. בכיכר המפורסמת, בה שרפו הגרמנים מאות אלפי ספרים (רובם יהודיים) בשנת 1938, ניצבת אנדרטה פרי יצירתו של הפסל הישראלי מיכה אולמן - אנדרטת הספרייה הריקה. האנדרטה לזכר ליל הבדולח נחנכה ב-1995 והיא למעשה פסל תת קרקעי המדמה ספריה ריקה. ניתן להביט על הספרייה הריקה מלמעלה דרך לוח זכוכית המקובע בקרקע.

Memorial in memory of the burning of books Berlin

לונדון: Kindertransport Memorial

יד קינדר-טרנספורט הוא אתר לזיכרון משלוחי ההצלה של כעשרת אלפים ילדים יהודים והוצאתם משטחי גרמניה הנאצית לבריטניה, זמן קצר לפני פרוץ המלחמה. מדובר בתגובה מצד הממשלה הבריטית לאירועי ליל הבדולח, שהיתה הישג מדהים יחסית באותה התקופה. האתר נחנך בשנת 2003, והפסל הבולט בו הוא של ילדה קטנה ולידה מזוודה שקופה וגדולה, מלאה מזכרות שהביאו איתם הילדים: ספרים, צעצועים, תמונות של בני משפחה אשר נספו, קרוב לודאי, במהלך השואה, שכן לרבים מהילדים נודע על פשר העברתם וגורל משפחותיהם שנותרו מאחור רק עם תום המלחמה
כתובת: Liverpool Street Station, London, אתר רשמי

אנדרטת קינדר-טרנספורט בלונדוןצילום: Kirsty Wigglesworth / AP

בוקרשט: Holocaust Memorial

אחרי שנים בהם התעלמה רומניה מהעיסוק במעורבותה בשואה ופועלה בנושא גירוש, נחנכה ב-2012 המצבה לזכר קורבנות השואה בבוקרשט - אנדרטה ענקית לזכרם של 300 אלף יהודים וצוענים שנספו בשואה. האנדרטה, שנבנתה בעלות של שבעה מיליון דולר, עשויה שיש ובטון ומדמה קבר אחים גדול. נשיא רומניה, טראיאן בססקו, אמר בטקס חשיפת האנדרטה כי היא מלאה סמליות. "מאות אלפים מהנרצחים היו יכולים לתרום לשגשוג התרבותי והכלכלי ברומניה", אמר בטקס מנחם הכהן, הרב הראשי של רומניה.
כתובת: Dambovita river north bank - מרכז בוקרשט, מצידו השני של בית הפרלמנט הרומני.

אנדרטה לזכרם של 300 אלף יהודים וצוענים שנספו בשואה, בבוקרשטצילום: Mountain Cubs / Shutterstock

פריז: Memorial de la Shoah

בין גני טווילרי למוזיאון קרנוול‏ה, נמצא מוזיאון השואה, שנפתח מחדש בשנת 2005 לרגל ציון 60 שנה לשחרור אושוויץ. המוזיאון מחולק לשני אזורים נפרדים אשר שוכנים זה לצד זה, משתלבים ומשלימים אחד את השני בתוכנם. החלק החיצוני מורכב ממספר אנדרטאות העושות שימוש בטכניקות של משחקי אור וצל. אחת מהן היא "קיר השמות" הנושאת את שמותיהם של יותר מ-11 אלף קורבנות שנספו בין השנים 1942-44.
כתובת: 17 rue Geoffroy l'Asnier, 75004 Paris, אתר רשמי

"קיר השמות" בפריזצילום: lizada Studios / Shutterstock.co

פריז: Le Mémorial des martyrs de la Déportation

מאחורי כנסיית נוטרדאם, נמצאת האנדרטה לזכר יהודי צרפת המגורשים. האתר הוקם בשנות ה-60 לזכרם של 200 אלף היהודים שגורשו מצרפת של וישי למחנות הריכוז במהלך מלחמת העולם השנייה. האנדרטה עוצבה על ידי ארכיטקט צרפתי, סופר, מורה ומתכנן עירוני - ג'ורג' הנרי פינגוסון, כך שהמבנה הארוך והצר ייצור תחושה של קלסטרופוביה. מבחוץ נראה המבנה אפרורי ובלתי מיוחד והכניסה אליו צרה מאוד. פנים האולם מכוסה בכ-200 אלף נורות קריסטל זוהרות, כמספר המגורשים למחנות. הלוחית העגולה בתחתית האולם מסמלת את שקיעתם הנצחית של הנספים אל נבכי האדמה. בלב החדר בוערת "שלהבת התקווה הנצחית", לצד קברם של המגורשים האלמונים.
כתובת: Square de l'Ile-de-France, 75004 Paris

האנדרטה לזכר יהודי צרפת המגורשים בפריזצילום: anastas_styles / Shutterstock.co

בודפשט: Dohány Street Synagogue

בית הכנסת הגדול של בודפשט הוא השלישי בגודלו בעולם (אחרי בית המדרש של חסידות בעלזא בירושלים ובית הכנסת עמנואל בניו יורק). בחצר האחורית של בית הכנסת, לצד רחבת זיכרון לראול ולנברג, ניצב הפסל המפורסם של הערבה הבוכייה, המשמש כאנדרטה ליהודי הונגריה שנספו בשואה. האנדרטה הוקמה בתרומתו של יהודי - שחקן הקולנוע טוני קרטיס שאביו היגר מהונגריה לארצות הברית. היא עוצבה על ידי אימרה וגה, ומסמלת את הקרע והקושי שחוותה הקהילה המקומית. הערבה הבוכייה עשויה כולה מתכת, מעוצבת כמנורה הפוכה כשבחזיתה עמוד שחור המדמה את לוחות הברית. צמרתה, עשויה מתכת גם היא, מורכבת מאלפי עלים כשעל כל אחד מהם כתוב בהונגרית שמו של אחד מיהודי הגטו שנספה בשואה. בראש האנדרטה מתנוססת הכתובת - "אם יש מכאוב כמכאוב אשר עולל לי".
כתובת: Budapest, 1074 Dohany utca 2

Dohány Street Synagogue
פסל "הערבה הבוכייה", המשמש כאנדרטה ליהודי הונגריה שנספו בשואהצילום: גיל כהן-מגן

פראג: Pinkasova synagoga

בית הכנסת פינקס הוא מבנה מהמאה ה-16 שהוזמן על ידי משפחת הורוביץ, אחת המשפחות העשירות בגטו. בשנת 1625 נוספו לו החזיתות הרנסנסיות. לאחר מלחמת העולם השנייה הפך בית הכנסת לאתר זיכרון ליהודי מוראביה ובוהמיה שנרצחו על ידי הנאצים. על קירותיו חקוקים 77,297 שמות הקורבנות היהודים, כולל מידע אישי עליהם ושמות הקהילות אליהן היו שייכים. בקומה השנייה של המבנה מוצגת תערוכות ציורי ילדי גטו טרזין, התחנה האחרונה של יהודי צ'כוסלובקיה בדרך למחנות המוות. הכניסה לאתר היא חלק מכרטיס כולל לכל האתרים היהודיים של הרובע היהודי בפראג: מבוגר 480 קרונות, ילדים עד גיל 15 – 320 קרונות, ילדים עד גיל 6 – חינם. את כרטיסי הכניסה לכל האתרים ניתן לקנות בכל הקופות של המוזיאון היהודי בפראג ובחנות ממול הכניסה לבית הכנסת הישן חדש.
כתובת: Siroka 23/3 11000 Praha, אתר רשמי

Pinkasova synagoga
77,297 שמות הקורבנות היהודים חקוקים על קירות בית הכנסת העתיק בפראגצילום: Petr David Josek / AP

אמסטרדם: Homomonument

יותר מ-50 אלף  גברים הומוסקסואלים נשפטו בתקופת הנאצים, ועוד רבים מחברי הקהילה נרדפו רק בשל נטייתם המינית שנתפסה כמחלה. בשנת 1987, אחרי איסוף כספים שנמשך כשמונה שנים, נחנכה באמסטרדם אנדרטת ה-הומומונומנט המציינת את השמדתה של הקהילה ההומוסקסואלית במהלך השואה. האנדרטה מורכבת משלושה משולשים ורודים גדולים, עשויים גרניט, אשר יחד יוצרים משולש אחד גדול, שכל אחת מפינותיו פונה אל אתר סמלי אחר: בית אנה פרנק, מטה התנועה ההולנדית לזכויות ההומואים וכיכר דאם (שם נמצאת האנדרטה הלאומית לזכר המלחמה). המשולשים מסמלים את טלאי המשולש הוורוד אותו היו מחויבים האסירים ההומוסקסואליים לשאת במחנות הריכוז. גרסה מוקטנת של האנדרטה נמצאת במוזיאון המיניאטורות 'מדורודאם' שבהאג.
כתובת: Westermarkt, Beside Westerkerk church, Amsterdam

אנדרטת ה-הומומונומנט המציינת את השמדתה של הקהילה ההומוסקסואלית באמסטרדםצילום: Wut_Moppie / Shutterstock.com

ניו יורק: The Museum of Jewish Heritage

מוזיאון המורשת היהודית וזכר השואה, ניצב בדרום מנהטן כאנדרטה חיה לשואה. מבנה המוזיאון הוא משושה המסמל את שש פינותיו של מגן הדוד ושישה מיליון היהודים שהושמדו בשואה. כמו כן, בגן המוזיאון אפשר לראות את "גן האבנים" - 18 עצי אלון ננסיים (18 = חי) הצומחים מתוך סלעים ומסמלים את ההתחדשות וכוח החיים. המוזיאון מציג מגוון תערוכות קבועות ומתחלפות, עם אלפי צילומים, סרטים, אילוסטרציות ועדויות של ניצולים, ומשמש כמרכז לימודי עשיר ומשמעותי.
כתובת: 36 Battery Place, New York, NY 10280, אתר רשמי

קרון רכבת גרמני ששימש לטרספורטים של יהודים אל מחנות ההשמדה, ברחבת מוזיאון המורשת היהודית שבניו יורקצילום: Elizabeth Bick/The New York Times

מיאמי: Holocaust Memorial Miami Beach

אנדרטה יפהפיה הניצבת במרכז שדרות מרידיאן דרייב ושדרות דייד, אשר את הקמתה יזמה ועדת זיכרון השואה בשנת 1985, ארגון ללא רווח המורכב מניצולי שואה. האנדרטה עוצבה על ידי קנת' טריסטר, כיד המושטת למרומים. את פני המבקרים מקדם ציטוט מיומנה של אנה פרנק "ולמרות הכל, עודני מאמינה שבני האדם טובים ביסודם". באתר לוחות גרניט שחורים ועליהם תיעוד בצורת תמונות והסברים, המלווים את המבקר, פסלים של דמויות אנושיות בוכיות ופסל גדול של כף יד המופנית כלפי מעלה. אנדרטת השואה במיאמי ביץ' נפתחה לציבור בפברואר 1990.
כתובת: Meridian Avenue 1933-1945, Miami Beach, FL 33139, אתר רשמי

Holocaust Memorial Miami Beac

וושינגטון: United States Holocaust Memorial Museum

המוזיאון הלאומי לזכר השואה בוושינגטון הוא החשוב והמפורסם ביותר מחוץ למדינת ישראל, וכולל מליוני פרטי ארכיון ומיצגים חדישים. עיצוב המוזיאון הוא חוויה מחוללת בפני עצמה, והארכיטקט, ניצול השואה ג'יימס אינגו פריד ביקש באמצעותו לייצור "תהודת זיכרון". הבניין משחזר מבנה של מחנה ובולט בעיצובו על רקע הארכיטקטורה הניאו-קלאסית של וושינגטון הבירה. לטובת הבנייה ערך פריד מחקר עשיר על ארכיטקטורה גרמנית וביקר במספר מחנות ברחבי אירופה. המבנה והתצוגות בו נועדו לעורר סלידה, פחד, יראת כבוד וחוסר נוחות. כל מבקר מקבל עם כניסתו תעודת זהות של אדם שנספה בשואה, שמתלווה אליו לאורך כל הביקור במקום.
כתובת: 100 Raoul Wallenberg Place, SW, Washington, DC, אתר רשמי

המוזיאון הלאומי לזכר השואה בוושינגטוןצילום: GiuseppeCrimeni / Shutterstock.c

בוסטון: New England Holocaust Memorial

אנדרטת ניו אינגלנד לשואה ניצבת בפארק כרמן, מרכז בוסטון, והוקמה ביוזמתם של ניצולי שואה שמצאו את ביתם החדש בבוסטון. האנדרטה נחנכה בטקס שהתקיים באוקטובר 1995, והיא ניצבת ליד "שביל החירות", באופן המדגיש את חשיבות זכויות האדם בחברה. האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל סטנלי סייטטוביץ, ועיצובה משקף סמלים לשואה: שישה מגדלי זכוכית, הנישאים לגובה 16.4 מטרים, אשר על לוחותיהם מוטבעים בצפיפות 6 מיליון מספרים, כמספר הנרצחים בשואה, וחלקי טקסט מעדויות הניצולים. כמו כן, ששת המגדלים מסמלים את ששת מחנות ההשמדה המרכזיים: אושוויץ-בירקנאו, חלמנו, טרבלינקה, מיידנק, סוביבור ובלז'ץ, וגם את ששת הנרות בסמל המנורה. בשעות החשיכה מוארים המגדלים בתאורה מיוחדת. המגדלים ניצבים בשורה על גבי מעבר ישר הבנוי מאבן גרניט, באופן המאפשר למבקרים להלך דרכם.

אנדרטת ניו אינגלנד לשואה בבוסטוןצילום: Paula Stephens / Shutterstock

כתובת: Carmen Park, Congress Street near Faneuil Hall, אתר רשמי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ