התשובה הקלה לתשוקה הטבעית לצאת אל הטבע

יער ראש העין מציע פתרון מקומי טוב, פורח ומעורר הערכה לתושבי גוש דן שחשים שהטבע מתרחק מהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יער ראש העין
יער ראש העיןצילום: מוטי מילרוד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

יער ראש העין הוא פתרון טוב לשאלות רבות. המצוקה הגדולה של חובבי הטבע בארץ היא הצפיפות. גוש דן בנוי כולו ודחוס. עוד ועוד בניינים קמים בכל שנה. התשוקה הטבעית והבסיסית מאוד לצאת לטבע, פשוט כדי לשוטט קצת, לראות עצים ופרחים, נתקלת בקשיים. הטבע מתרחק מתושבי המרכז. הנסיעות לאתרי טבע בצפון או בדרום ארוכות ומעצבנות, ולעתים קרובות הלכלוך והצפיפות ממאיסים את הכול.

יער ראש העין, בקצה הצפון מזרחי של העיר, מציע פתרון מקומי טוב ומעורר הערכה לכמה מן הבעיות האלה. הוא בלב המרכז. תושבי גוש דן יכולים ליהנות ממנו בתום נסיעה קצרה מזרחה. היער אמנם קטן יחסית (כאלף דונם) אבל יש בו לא מעט שבילים שאפשר להתפזר בהם ולהיעלם מעין המטיילים האחרים. בעונה הזו יש בו פריחה נפלאה. השבוע ראיתי בו נוריות אדומות, אינספור רקפות, וגולת הכותרת — צבעונים מעוררי השתאות, גדולים ומרהיבים.

צבעונים ביער ראש העין. גדולים ומרהיביםצילום: מוטי מילרוד
יער ראש העין. בחלקים מסוימים ניתין לטייל בשקט מוחלטצילום: מוטי מילרוד

הריכוז הגדול ביותר של פרחים נמצא באזור שביל הפריחה, גבעה לא גדולה, שכמה שבילים מטפסים עליה. בראש הגבעה שוכנת חורבת א־דוויר ובה שרידים ביזנטיים מן המאה השישית ושרידי כמה מבנים ערביים. כשני קילומטר דרומה מכאן שכן עד 1948 הכפר מג'דל יאבא (או מגדל צדק). ראש העין והקיבוצים עינת וגבעת השלושה נבנו על אדמותיו. כפר קאסם שוכנת מצפון לכביש 5, מרחק כקילומטר מן היער.

יער ראש העין הוא יער קהילתי. קק"ל נטעה את העצים לפני יותר מארבעים שנים, אבל תושבי ראש העין ושני בתי ספר מקומיים אימצו את האתר, הקימו צוות נאמנים והם מטפלים ביער לצד עובדי קק"ל ומטפחים אותו בעקביות. התוצאה נהדרת. המקום נקי, נעים ומסודר. יתרון נוסף טמון בכך שחלק משבילי היער המזרחיים חסומים לתנועת כלי רכב. באזורים אלה אפשר לטייל בשקט מוחלט.

המקום נקי, נעים ומסודר. יתרון נוסף טמון בכך שחלק משבילי היער (המזרחיים) חסומים לתנועת כלי רכב. באזורים אלה אפשר לטייל בשקט מוחלט

יער ראש העין
צילום: מוטי מילרוד
צילום: מוטי מילרוד
צילום: מוטי מילרוד

חובבי ארכיאולוגיה יכולים להמשיך כקילומטר מערבה לעזבת צרטא, אתר בן 3,000 שנה שנחפר והוגדר כחשוב בהבנת ההתנחלות הישראלית בארץ ויחסי ישראל עם הפלשתים והכנענים.

הגעה: יער ראש העין ב"וייז", או רחוב קיבוץ גלויות בראש העין.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ