"מסתירים אותו מאיתנו": יום אחד הוא מצא נחל איתן עם נביעות מתוקות בלב הכרמל ויצא למאבק להצילו

נחל סעדיה זורם בחיפה כל השנה אבל סובל מזיהום והזרמת ביוב. אריק דרובוט יצא לטיול במקום בימי הקורונה, גילה מחדל ויצא למאבק להצלת הנחל הייחודי הזה. בינתיים הוא מנקה לבדו ולא מתייאש גם ממאבק עם הרשויות

נחל סעדיה
נחל סעדיהצילום: קוסטה גרישקוב
איתן לשם - צרובה
איתן לשם
איתן לשם - צרובה
איתן לשם

בתקופת הקורונה כל אחד מאיתנו יצא לטיול שנדמה כי מעולם לא חלם עליו – הטיול הקרוב לבית. כך יש מי שמצא גבעה לטפס בה עם הילד בזמן שאחרת התוודעה לציפור שאף פעם לא ראתה ליד ביתה; כל אחד ואחת במסגרת הגבלת המרחק (מאה מטרים תחילה ואחר כך קילומטר) הארורה שרבים היו נחושים להפוך אותה ליתרון. גם אריק דרובוט יצא לטיול כזה בטבע שליד ביתו, בהר הכרמל. אלא שהוא מצא משהו גדול הרבה יותר מתל או עדות לחיה עלומה, הוא מצא נחל איתן שזורם ממש בתוך העיר חיפה ונראה שאף אחד לא מכיר בו.

דרובוט, בן 32 מנשר, מנהל קיר טיפוס במקצועו, יצא לפני כשנה וחצי אל הטיול שיהפוך למשימת חייו, כשפגש בתוואי של נחל סעדיה. הנחל הוא אחד מיובליו של נחל הקישון, הוא שואב את מימיו מחמש נביעות שונות והוא זורם באופן יציב בכל ימות השנה – אירוע נדיר כשלעצמו בנחלי ישראל. אלא שדרובוט מצא גם זוהמה אדירה שהפכה את הנחל המוזנח למאוד לא קוסם לטבילה ולא פחות חמור מכך – הזרמה של ביוב לתוואי הנחל. ההלם מכך שמצא מקור מים בתוך השטח המוניציפלי של חיפה והתדהמה ממצבו הירוד של הנחל הזה שלחו אותו למסע ציבורי לניקוי הנחל והפסקת הזרמת הביוב אליו.

נחל סעדיהצילום: קוסטה גרישקוב
נחל סעדיהצילום: קוסטה גרישקוב

"אני מאוד אוהב טבע ומאוד אוהב מים ויוצא לי לבקר לא מעט בכל מקורות המים שסביב הכרמל וחלק מהתחביב הזה גיליתי את הנחל הזה, נחל סעדיה, וגיליתי שיש לנו נחל איתן באמצע חיפה, נחל עם חמש נביעות באמצע הכרמל – נביעות שמגיעות לפעמים לרמה של מי שתייה", כך הוא נזכר במפגש שהפך למאבק מתיש מול הרשויות לצד פליאה מהטבע המתאושש גם בתנאים הקשים ביותר.

השטח שסביב נחל סעדיה מונה 11 דונם וכולו חלק מתכנית מתאר שנועדה להקים במקום פארק הייטק. התכנית אושרה ב-2012 אך מאז לא נעשו פעולות כלשהן בשטח כדי לקדם אותה, כך לדבריו. בינתיים עומד הנחל בעיזבונו, בשיממונו ובזוהמתו כשברשויות מוסיפים חטא על פשע ולא רק שמזניחים אותו אלא גם מזרימים אליו ביוב מהעיר. דרובוט פנה לעיריית חיפה ושמע ממנה שהאחראי להזרמת ביוב הוא תאגיד מי כרמל, אך בתאגיד שמע כי העניין הוא סוגיית תשתית ניקוז ולכן נמצא באחריות העירייה. אחרי שגם במשרד להגנת הסביבה הוא לא מצא אוזן קשבת, החליט דרובוט להתחיל ולנקות את הנחל בעצמו.

נחל סעדיהצילום: קוסטה גרישקוב
אחד ממבצעי הניקיון בנחל סעדיהצילום: אריק דרובוט

הוא הקים קבוצת פייסבוק שכותרתה "מצילים את נחל סעדיה" ובה חברים 1,400 אנשים; הוא מבקר במקום מדי יום, בדרכו אל העבודה וממנה, ומנקה בכל יום קצת; במקביל, הוא פונה ללא הרף לרשויות השונות במטרה להגיע להפסקת הזרמת הביוב והתחלת מבצע ניקיון במקום; ובינתיים, מנהל ימי ניקיון מרוכזים עם מתנדבים שהתוודעו לנחל האיתן הזה דרך הפייסבוק. דרובוט גם הניח את ידיו על סקרים שערכה רשות ניקוז נחל קישון בנביעות הנחל שמצאה כי הם נקיים ולדבריו "עד שנות ה-80 תושבי חיפה אפילו שתו ממי הנחל הזה".

"צריך להבין שיש הזרמת ביוב לנחל עד היום, עד עכשיו, אני לא הייתי מוכן לקבל את זה שפשוט לא מטפלים בזה. את הנחל הזה מעלימים מאתנו, מהציבור. רוב תושבי חיפה וישראל לא מכירים את קיומו של הפלא הטבעי הזה – אזור ייחודי בעל אקלים מלוח ונביעות מים מתוקות - ומדובר כאן על נחל איתן עם מקורות מים נקיים. תכנית המתאר הזו לא קודמה באחוז אחד כבר תשע שנים ועם כל הכבוד, היא נהגתה בזמן אחר שהיו לו צרכים שונים. כיום חשוב הרבה יותר להגן על הטבע, ויש גם גב ציבורי לתחושה הזו. עד שאנחנו לא נגרום לרשויות לשינוי תכנית ולטפל בנחל בצורה הולמת, הוא יישאר כפי שהוא היום – מוזנח ומלוכלך". 

הנימפאות חוזרות לנחל סעדיהצילום: אריק דרובוט

שנה וחצי אחרי שהכיר את הנחל, דרובוט התחיל לראות פרי בעמלו. "ב-2010 כשבנו פה את החניון התת-קרקעי של בית החולים רמב"ם, ייבשו את כל המעיינות והגיעו חוקרים כדי לאסוף מכאן מינים של צמחים ובעלי חיים ייחודיים כדי לפזר אותם במקומות אחרים. היום, 11 שנים אחרי שהנחל יובש וחמש שנים אחרי שהתחילו להזרים אליו ביוב, חזרו לכאן הנימפאות. הטבע בעצמו מתחדש וכאילו מסמן לנו 'תילחמו עלי'".

נחל סעדיהצילום: קוסטה גרישקוב

גם ההשוואות לדון קישוט הנלחם בענקים או טחנות רוח לא מרפות את ידיו. "אני מיום ליום מגלה שהנחל הזה הוא המראה של כולנו – אזרחים, אנשי האקדמיה, הרשויות, הרשויות הסביבתיות, המראה של הבלוגרים של הטבע בפייסבוק – שמאוד אוהבים טבע ומצלמים טבע. אבל בסוף, אנחנו עוסקים במה שמצטלם טוב, ויש כאן נחל שבאמת אין כמוהו בישראל. נכון, יש בו הרבה לכלוך והוא שוכן באזור תעשייה ואף אחד לא בא לטייל בו. אבל אני לא מתייאש. יש בארץ שני מקרי עבר שעצרו תכניות בנייה, ואני מקווה שבסוף יהיה מישהו שיקשיב לנו ויהרוס את הרס הטבע הייחודי הזה".

דרובוט מתאר במהלך השיחה מסכת התעללות בירוקרטית שיכולה להתיש כל חובב טבע, שלא לומר כל בן אנוש. פניות לעיריית חיפה, תאגיד מי כרמל, המשרד להגנת הסביבה – כולן לא נענו או נענו כלאחר יד בתשובה שהתבררה כלא יותר ממריחת זמן. "התרשמתי שאף רשות לא רוצה לגעת בשטח הזה כי יש לו תכנית מתאר, אבל התכנית עשויה לפגוע אנושות בשטח ולהשאיר רק חלק מזערי מהנחל הזה זורם", הוא מבהיר.

גם השבוע, כמו בכל יום בשנה וחצי האחרונות, הוא ייצא לטיול בנחל הנסתר בצוותא עם כלבו. "בכל יום אני יוצא לראות אולי משהו השתנה, אולי מישהו התעשת והחליט להילחם על הנחל הזה, אבל אני מגלה שהכל כרגיל אז אני מנקה קצת וממשיך הלאה", הוא מספר. ממש בסמוך לסיום השיחה, דרובוט מספר כי כשגילה את הנחל באותו טיול של תחילת הקורונה אירע בחייו אירוע משמעותי נוסף, כשבתו הבכורה נולדה. אולי כדי להתמודד עם המציאות החדשה הוא גילה משמעות חדשה בעולם. לפעמים גבר הולך לאיבוד דרך נחל, אלא שהפעם האבדון שלו יכול להשתלם לציבור כולו שעשוי לקבל במתנה נחל איתן בליבו של הכרמל.

תגובת עיריית חיפה: מדובר בהתנהלות של חתול ועכבר במסגרתה גורמים עברייניים מזהמים את רשת הניקוז העירונית במגוון חומרים הפוגעים בנחל. 
עיריית חיפה בשיתוף המשרד להגנ״ס ואיגוד ערים ימשיכו לפעול ביד קשה כנגד כל מי שיפגע באוצרות הטבע של העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ