טיול בקניה פותח צוהר ליבשת אפריקה

טיול בקניה אינו מיועד לכל תייר, אולם מי שיגיע יופתע לגלות מדינה מגוונת עם נופים מרהיבים מהרים מושלגים ועד מדבריות, מחופים טרופיים בעלי חולות לבנים ושמורות הטבע מהיפות בעולם

שבט המסאי בקניה
שבט המסאי בקניה צילום: Vadim Petrakov / Shutterstock
יניב דוידסון
יניב דוידסון

"סביב סביב מכל עבר
נשמע קולם העמוק של תופי הטם- טם
מכים בעוז.
בלב אפריקה בכפר קטן,
כולם מתכוננים לחגיגה הגדולה"

(מתוך הספר "יקובה" שכתב ואייר תירי דדייה)

ספארי בקניה צילום: Sergey Novikov / Shutterstock

הספר היפהפה הזה, "יקובה", מכניס את הקורא לאווירה של טיול באפריקה עוד בטרם יצא למסע בה. הן בתוכנו והן בעיצובו החזותי, זהו ספר שכתוב כמעט בקצב של תופים. יקובה עוסק בטקסים המסורתיים עתיקי היומין בשבטים האפריקאים, ונותרו חלק מדרך החיים באפריקה שלא השתנתה במשך אלפי שנים. הספר מפשיט ומלביש במחשבות ודעות על אפריקה בכלל ועל קניה בפרט. אם התאהבתם, סימן שאתם בדרך הנכונה.

ניירובי צילום: Sopotnicki / Shutterstock.com

טיול בקניה, כזה שצולל אל הקרביים שלה, אינו מתאים לכל אחד. הוא מתאים אולי לאנשים שרוצים להתחבר לאדם הקדמון שבהם, לאנשים שמתעניינים בשאלות כמו איפה התחילה האנושות? האם האדם הראשון הגיע מאפריקה? האם מוצאו של האדם מן הקוף? ומה הקשר בין האדם המודרני לטבע שמסביבנו, במיוחד לעולם החי?

ניירובי: לא מה שחשבתםצילום: Peter Ptschelinzew / Lonely Plan

כמו רבות מארצות אפריקה, גם קניה הייתה נתונה לשליטה קולוניאלית של האדם הלבן. הבריטים שלטו בה עד 1963. את מלחמת העצמאות של קניה הוביל ג'ומו קניאטה, אחד ממנהיגי המורדים שנקראו המאו מאו ומהדמויות המפורסמות בארץ זו. ג'ומו קניאטה נאסר ונכלא על ידי הבריטים בשנת 1952 ואחרי שחרורו נבחר לנשיא הראשון של קניה. המאו מאו השביעו את הלוחמים, וערכו טקסים שכללו כשפים וקסמים. מעין וודו שמוכר יותר מארצות מרכז ודרום אמריקה, אבל סביר להניח שמקורו מאפריקה. עד היום הקנייתים לוקחים ברצינות את כל העסק הזה שנקרא כישוף וקסמים, ולא מעט מהמקומיים מאמינים באמונות טפלות.

גומו קניאטה היה ידיד גדול של ישראל. בספרו "מול הר קניה" מתאר קנייתה את החיים בקניה עד שנות ה-60 המוקדמות מפתיע לגלות הקדמה שנכתבה על ידי ראש ממשלת ישראל גולדה מאיר. אגב, מומלץ לקרוא גם את הספר הזה לפני טיול בקניה. זוהי עוד דרך נחמדה להיכנס קצת לאווירה של אפריקה. נשיאה הנוכחי של קניה, אוהורו קניאטה, הוא בנו של הנשיא הראשון מאשתו הרביעית.

ניירובי צילום: Syrus Neilson / Shutterstock

אחד הדברים המשותפים לנשיאי קניה הוא התמיכה שלהם במאבק נגד ציד לא חוקי של פילים וסחר בשנהב. דניאל אראפ מוי, נשיאה השני של קניה, היה למעשה הראשון שהחליט לשרוף את השנהב בשנת 1989. השנהב אמנם לא נשרף בקלות, אך הבחירה להשתמש באש ולא באמצעים אחרים כדי להשמיד את השנהב הייתה על מנת להפיק מהשרפה תמונות רבות עוצמה. כדי להפוך את השרפה למרהיבה יותר, הביאו אפקטים מיוחדים מעולם הקולנוע - כולל דבק דליק - והכל על מנת ליצור תצוגת אש שתמשוך תשומת לב עולמית.

האש משרפת השנהב בערה במשך שלושה ימים. האירוע השפיע על אנשי שמורות טבע אחרים שהשמידו אף הם את המאגרים שלהם בצורה דומה על מנת לגרום לחרם בינלאומי על הסחר בשנהב החוקי. מאז השרפה הראשונה ב-1989, התקיימו שלוש שרפות נוספות בקניה שהשמידו שנהב בשווי 250 מיליון דולר.

בתי הפרלמנט בניירובי צילום: \ Sopotnicki / Shutterstock.com

באפריל 2016, הנשיא אוהורו קניאטה הצית את הערימה הגדולה ביותר אי הפעם של שנהב מוחרם בפארק הלאומי ניירובי. הערימה כללה כ-100 טונות של שנהבי פילים שנלקחו מכ-8,000 פילים בנוסף לכמה טונות קרניים שנלקחו מכמה מאות קרנפים. השווי הכולל של הערימה שנשרפה מוערך בשוק השחור ביותר מ-172 מיליון דולר. החטים נערמו אחד על השני למגדלים בגובה של שלושה מטרים. את מגדלי השנהב בנו פקחי מחלקת חיות הבר של קניה. המדורה הכילה בנוסף לחטים וקרני הקרנפים גם פרוות  בעלי חיים אחרים שניצודו באופן לא חוקי. נשיא קניה כתב במאמר מערכת בעיתונים במדינה ש"זה יהיה תענוג בשבילו לשרוף את השנהב, ולהרוס לציידים ועוזריהם את כל האפשרויות להפיק תועלת מטבח הפילים בקניה".

שוק פירות וירקות בניירובי צילום: Photosite / Shutterstock

למרות שקניה היא אחת הארצות המיוחדות ביותר לטייל בהם, בעיקר בגלל השמורות  ועולם החי, אין לה תשתית תיירות מפותחת. במילים אחרות, זאת לא המדינה הכי נוחה וקלה לטייל בה. האנשים מסבירי פנים וחביבים ביותר, אבל הביטחון האישי הוא בעייתי בקניה, במיוחד בעיר הבירה ניירובי. צריך לקחת את זה בחשבון כשמתכננים טיול בקניה. המלצה לא רשמית בקרב מטיילים בקניה שעוברת מפה לאוזן היא לא לרדוף אחרי גנבים או אם שודדים אתכם ברחוב. הסיבה לכך היא שבמידה והמקומיים קולטים שמתקיים מרדף אחרי גנב הם עלולים לנסות ולעצור אותו בשבילכם והדבר עלול להיגמר בלינץ' לגנב, שיכול להתגלות כקנייתי עני שבסך הכול מנסה להשיג כמה דולרים למשפחתו הרעבה. אז פשוט תוותרו וכך לא גרמתם לטרגדיה אפשרית בשביל כמה שקלים.

דווקא בטבע ובשמורות עם כל חיות הטרף שמסתובבות כל כך קרוב, מרגישים הרבה יותר בטוח, וזה הרבה בזכות המסאים שחיים בצורה מסורתית ופחות הושפעו לרעה משנות הקולוניאליזם בקניה.

לביאה צדה זברות צילום: GUDKOV ANDREY / Shutterstock

אין זה סוד שבקניה יותר נוח לטייל במסגרת טיול מאורגן מאשר בטיול בודדים, אך זה אפשרי. מסביב תראו תיירים שבדרך כלל מגיעים בקבוצות מאורגנות, והם ישנים גם במלונות מפוארים המוכרים כלודג'ים בתוך השמורות עצמן. לעיתים אף תראו אותם טסים בכדורים פורחים (אטרקציה חביבה אך יקרה). בקניה יש פחות תרמילאים והיא לא ממש יעד מועדף לטיול של אחרי צבא, אבל כן מתאימה לטיול הרפתקני יותר. מעבר לכך, קניה מתאימה ביותר לטיול לאנשים שאוהבים טבע ולצלם אותו.

איך מגיעים ואיך מתניידים?

בעבר התקיימו טיסות ישירות מתל אביב לניירובי ולמומבסה, אולם הן הופסקו וכיום נדרשת עצירת ביניים באדיס אבבה למשל, בדרך אליה. הטיסות אולי מוגבלות יחסית, אבל לקניה יש כל כך הרבה מה להציע לתייר. פשוט גן עדן לתיירים אוהבי טבע, מראות בראשית, מקומות אותנטיים ודרך חיים שלא השתנתה כמעט בכלל במשך אלפי שנים.

מומבסהצילום: Nigel Pavitt / AWL Images RM / G

במידה וכבר אתם עושים עצירת ביניים  באדיס אבבה  אז שווה לפחות  לעשות את המאמץ לשתות קפה באתיופיה, מולדת הקפה. באופן כללי קפה הוא עסק רציני באפריקה, בעיקר כלכלי. לא סתם הוא נקרא הזהב השחור. לקפה במזרח אפריקה, כולל את קניה, יש טעם אחר מהקפה המוכר לנו בארץ שבדרך כלל מגיע מדרום אמריקה או מאסיה.

חברות תעופה ישראליות אינן נוחתות בקניה מאז הניסיון להפיל את אחד ממטוסי ארקיע ב-2002, שהמריא משדה התעופה במומבסה. טיסת ארקיע המריאה מנמל התעופה מוי במומבסה ב-28 בנובמבר 2002 בשעה 07:30 לעבר נמל התעופה בן-גוריון. כדקה וחצי לאחר ההמראה נורו לעבר המטוס שני טילי כתף מדגם SA-7 והחטיאו את המטוס. כשבוע לאחר האירוע נמצאו שרידי אחד הטילים בכפר צ'יזרי, הטיל השני שאינו התפוצץ נמצא בכפר נגינדו, כשני קילומטרים מצ'יזרי. בעקבות האירוע הופסקו טיסות מטוסים ישראליים לקניה. אחרי תקרית זו הושקעו מאמצים בינלאומיים במחקר ובפיתוח מערכות מתקדמות להגנה על מטוסים מפני טילים. בחודשים האחרונים נודע כי חברת קניה איירוויז מקיימת מגעים מחודשים לטיסות ישירות.

מומבסה צילום: Nigel Pavitt / AWL Images RM / G
מבצר ישן במומבסה צילום: Dan Rata / Shutterstock.com

בקניה פועלים מספר נמלי תעופה קטנים, בהם אפשר לנחות עם מטוסים קלים. טיסות פנימיות בקניה הן מהאופציות הטובות והבטוחות לטיול בארץ זו. הטיסות יחסית זולות, בטוחות ובזמינות גבוהה. התחבורה הציבורית בקניה היא נוחה להפתיע ופועלים בה באוטובוסים בין-עירוניים נוחים שניתן לקנות כרטיסי נסיעה באינטרנט.

זריחה במומבסהצילום: \ Andrew Atina / Shutterstock.c

אפשרות נוספת לטייל ברחבי קניה היא באמצעות אחת מחברות הטיולים המקומיות. החברות האלו משתמשות במיניבוסים שאיתם גם נכנסים לתוך השמורות ולרובם יש גג נפתח שמאפשר צפייה בחיות בפארקים השונים של קניה. לא מעט תיירים עצמאיים בוחרים להתנייד בקניה באמצעות רכבים, אבל מומלץ יותר לקחת רכב עם נהג מקומי שישמש גם כמדריך וגם כסוג של איש ביטחון.

פסלי ג'ירפות על חוף ים במבורי במומבסה צילום: Philou1000 / Shutterstock.com

לצד האוטובוסים המפוארים והנוחים,בקניה יש אנשים רבים כולל תיירים הרפתקנים  שמגיעים ממקום למקום במיניבוסים הצבעוניים שנקראים מטטו Matatu בהם תראו את המקומיים נוסעים יחד עם החיות הבית שלהם ומיני ירקות. דרך התניידות שנעשתה פופולרית בקניה היא באמצעות אפליקציית אובר, בעיקר בתוך הערים הגדולות.

החוף במומבסה צילום: Andrzej Kubik / Shutterstock.com

הרכבת מניירובי למומבסה שודרגה והיום הנסיעה אורכת כארבע שעות. עדיין ניתן לקחת את רכבת הלילה, מעין אוריינט אקספרס בגרסה המקומית, בה ניתן ללון בקרון שינה מפואר, לאכול בקרון המסעדה או לבקש להביא את האוכל לקרון האישי. טיפים, עדיין נפוצים בקניה לטוב ולרע, יעזרו לקבל שדרוג לקרון השינה ושירות VIP.

בקנה מידה אירופאי קניה אולי תיראה כפחות מערבית ומודרנית, אולם היא עדיין אחת המדינות המפותחות באפריקה. יש לה תשתית עסקית יציבה, לא מעט בזכות בעלי העסקים הפרטיים שכוללים גם הרבה מתיישבים, הודים, אירופאים וגם ישראלים. אגב, לקניה יחסים טובים עם ישראל. באופן מפתיע, מוצאים הרבה ישראלים בקניה. מרביתם עוסקים בחקלאות, בבניה, בעולם החי וגם בהתנדבות, חינוך וטיפול. גם סטארטאפים ישראלים תמצאו בקניה. אחד מהם קשור למניעת מחלת המלריה על ידי שימוש בשיטה מתקדמת של טיפול במים נגועים ביתושים בצורה לא רעילה וידידותית לסביבה, שיטה  שכבר נהוגה בחלקים רבים בעולם. פעילות אחרת של ישראלים בקניה היא של חברה שנהלה מעין חווה בה טיפלו בתנינים. הפרויקט מצוין כאבן דרך בכל מה שקשור לשימור והגנה על התנינים מפני הכחדה. המלצה קטנה שלי היא לנסות להתחבר לישראלים שגרים בקניה לפני שטסים אליה על מנת להתעדכן לאן מומלץ לטייל (וגם לאן לא מומלץ), לקבל מידע עדכני.

האוכלוסיה בקניה מורכבת בעיקר משבטים אפריקאיים אבל הם שונים זה מזה ואפילו לא מדברים את אותה שפה. בקניה יש גם תושבים הודיים שהגיעו עם הקולוניאליזם הבריטי ואוכלוסיה ממוצא ערבי.

להתחיל מבראשית

קניה היא ארץ גדולה ומגוונת מאוד, בהתאם למיקומה הגיאוגרפי על מפת העולם. קו המשווה עובר בה וחלקים ממנה נמצאים באזור הטרופי, אולם בחלקה צפוני תמצאו בכלל מדבריות. מחוף האוקיינוס ההודי במזרח מתמשכים מישורים עד לרמה המרכזית. הרמה המרכזית חצויה על ידי השבר הסורי אפריקני ובה נמצא גם ההר הגבוה ביותר במדינה (והשני בגובהו באפריקה) - הר קניה. מה שאומר שמלבד הסוואנות בשמורות הטבע המיוחדות שלה, יש בקניה גם הרים גבוהים שמגיעים לגובה של יותר מ-5,000 מטרים. בחלקים מסוימים אפשר לראות את הקילימנג'רו המפורסם, אך הוא בעצם בשטחי טנזניה השכנה. נקודה מעט עצובה למחשבה היא שלשני ההרים הללו היה שלג עד בפסגה, אולם כפי שניתן לראות - חלקים גדולים מהשלג נמסו בשנים האחרונות, בעקבות שינויי מזג האוויר העולמיים. בקניה תמצאו גם אגמים של מים מלוחים ומתוקים, לדוגמה אגם ויקטוריה - האגם הטרופי הגדול בעולם ואגם המים המתוקים השני בגודלו בעולם.

ישנם מקומות רבים בעולם, לא רק באפריקה, שבהם הטבע לא השתנה מאות אלפי ואולי מיליוני שנים. אולם בקניה, במיוחד בשמורות, ניתן לראות יופי בראשיתי שיד האדם כמעט ולא נגעה בו, ציידים לקטים שעדיין חיים כאבות אבותינו לפני עידן החקלאות והרבה לפני המצאת הכתב, וכמובן - חיות שמדגימות את חוקי הטבע הבסיסיים של הברירה הטבעית.

טקס חתונה מסורתי של שבט המסאי צילום: Dietmar Temps / Shutterstock

בשמורות קניה עולה תחושה חזקה שפה הכול התחיל. כך נראה העולם הקדום, כך נראתה הסביבה הסביבה בטרם הגיע האדם ושינה אותה. ובאמת, לפי מחקרים רבים המין האנושי התחיל באפריקה. בקניה התגלו רבים מהמאובנים החשובים ביותר בחקר האדם. מאובנים אלו כוללים את אחד ממה שנהוג לחשוב כאב הקדמון המשותף של האדם והשימפנזה ושאר קופי האדם. עוד התגלו שרידי אדם שהתפצלו משאר קופי האדם  והפכו להיות אבותיהם של המין האנושי, של האדם המודרני.  ממצאים אלו   התגלו בעיקר במספר אתרים ליד אגם טורקאנה שברובו נמצא בקניה וחלק קטן ממנו נמצא באתיופיה. שם גם נמצאו כלי האבן העתיקים בעולם.

שמורות הטבע

בימינו בשמורת המסאי מרה שבקניה, חיים  בני שבט המסאי הגאה. זהו שבט אפריקאי קדום של רועי צאן ובקר ושל לוחמים, שהמפגש עמם הוא אחת החוויות המיוחדות של טיול בקניה. שבט המסאים מפורסם בין היתר בזכות ריקוד קפיצות במקום, שלעיניים מערביות נראה כמו טקס מסתורי אך ראוותני, אולם מדובר במהלך שנועד להראות כוח וזריזות לאויב. מנהגיהם כוללים יריקה לברכת שלום, עקירת שיניים, גילוח הראש ועד לא מזמן מסאים צעירים נהגו גם להרוג אריות בחנית כדי לקבל את הזכות לשאת אישה. בקניה מספרים בגאווה שאריות יכולים לזהות את המסאים לפי נצנוץ החניתות שלהם ומסתתרים מפניהם, לכן אין זה פלא שבני השבט מסתובבים חופשי בשמורות, באזורים בהם התיירים בדרך כלל לא חושבים אפילו לצאת מרכבי הספארי שלהם.

עם כל הכבוד למסאים, רוב התיירים מגיעים לקניה בשביל חיות הבר שלה, ובמיוחד חיות הטרף. במסאי מרה אפשר לפגוש את "חמשת הגדולים": אריה, נמר, פיל, קרנף ותאו. מקור הכינוי הוא בתקופה בה הבריטים שלטו בקניה , כשהציד היה ספורט פופולרי וחמשת בעלי החיים הללו נחשבו לא רק למסוכנים ביותר, אלא גם לנחשקים ביותר עבור הציידים. 

את החיות בשמורה ניתן לראות בשני מצבים בעיקר: הליכה ומנוחה. אם יתמזל מזלכם תוכלו גם לצפות בחיזור, המלטה או מרדף אחרי טרף עניין שנחשב לדובדבן שבקצפת לאוהבי מסעות הספארי. אבל גם צפייה בחיות צמחוניות, כמו בעדר פילים או תאו, יכולה להיות חוויה מרגשת ביותר, במיוחד אם יש פרטים צעירים בעדר, כי אז ניתן לראות באיזה רגישות ועדינות מתנהגים כלפי הגורים הקטנים, כיצד הם מגוננים עליהם ואפילו מנחמים ומעודדים אותם במקרה הצורך.

שבט המסאי צילום: Travel Stock / Shutterstock

אחת מתופעות הטבע המדהימות ביותר בעולם החי, שרבים נחשפו אליה בסרט האנימציה "מלך האריות", מתרחשת בקניה בשמורת המסאי מרה בעונת הנדידה של הגנו. בתקופה הזו שמתרחשת בחודש אוגוסט כשני מיליונים של בעלי חיים, בהם עדרי ענק של זברות וגנו, נודדים בין טנזניה לקניה בחיפושם אחר מזון. המראה המרהיב של חיות שמנסות לחצות את נהר המרה, כנחיל שאינו לא נגמר הוא סרט בפני עצמו. החיות מזנקות למים, מנסות לחצות את הנהר ורובן מגיעות לגדה השנייה, אולם יש גם לא מעט מחזות בהם תנינים וחיות טרף אחרות טורפים את החלשים, אלו שלא מצליחים להגיע לגדה השנייה וכולם נוטלים חלק בסעודה ענקית של הטבע.

זברות עוברות את נהר המארה צילום: Jane Rix / Shutterstock.com
להקת פלמנגו בשמורה הלאומית של אגם בוגוריהצילום: \ pornpoj / Shutterstock

בקניה ישנן שמורות טבע נוספות ששווה לטייל בהן, אחת מהן נקראת טסבו. למעשה, מדובר בשתי שמורות: מזרח טסבו ומערב טסבו. בדרך לטסבו עוברים דרך שפך הבזלת הארוך בעולם, שבו זרמה לבה לאורך של כ-300 קילומטר לפני עידן ועידנים. בפי המקומיים נקרא המקום "שטאני" ומשמעותו בסווהילית, השפה המקומית, "נהר השטן".

רוב התיירים מגיעים לקניה בעבור טיולי ספארי, אבל שוכחים שמדובר במדינה השוכנת לחופי האוקינוס ההודי. לכן, סיבה נוספת לבוא לקניה היא לנופש. מעיר הנמל הססגונית מומבסה, שבעצמה שווה ביקור, ניתן להגיע לאתרי הנופש והריזורטים השונים לאורך קו החוף. כאן מגלים את קניה האחרת. הסוחרים הערבים שהגיעו לחוף המזרחי שילבו את תרבותם בתרבות המקומית, ובאזור החוף מגלים גם השפעות פורטוגזיות לצד הבריטיות בעקבות שלטונם בקניה בתקופות שונות.

החופים שבסביבה הם טרופיים ובים מפליגות סירות דאו משולשות מפרש, שהן מיוחדות וייחודיות לאזור הזה. לא נרחיק לכת אם נאמר שהאי לאמו Lamu, מזכיר קצת את זנזיבר. לאמו הוא אחד המקומות המיוחדים בקניה בו מוצאים חופי רחצה לבנים וחוליים, מים בצבע טורקיז, עיר עתיקה צבעונית ושוקקת, בעלת היסטוריה עשירה ואתרים היסטוריים רבים.

העיירה לאמו היא למעשה כפר ערבי-קנייתי שנבנה מאבני אלמוגים ולא מעט תיירים אירופאים מגלים אותה כפינת חמד לחוף האוקיינוס ההודי. בשנות ה-70 היה המקום מוקד עלייה לרגל להיפים שבאו לכאן, כמו לקטמנדו שבנפאל, בחיפושם אחר גן העדן האולטימטיבי. לאמו היא העיירה המיושבת העתיקה ביותר בקניה, ומראיה ואופייה השתנו אך מעט במשך השנים. הרחובות המפותלים צרים מדי למכוניות ורק הולכי רגל, על שתיים ועל ארבע, פוסעים בהם. מרבית הבתים הנוכחיים נבנו במאה ה-18, אם כי בסיסיהם ומרתפיהם עתיקים בהרבה.

Lamuצילום: \ Authentic travel / Shutterstoc
לאמו, קניה צילום: \ Byelikova Oksana / Shutterstock
Lamu old townצילום: javarman / Shutterstock.com

כמו בבתיה העתיקים של זנזיבר, גם כאן בולטים המשקופים המגולפים להפליא, שסיפקו תעסוקה לדורות של נגרים. לאווירה המיוחדת תורמות הסירות החד מפרשיות דאו דאו. סירות מהסוג ששייט פעם במרחבי האוקינוס, וכיום מוגבל רק לאזור החוף והאיים שמולו. שיט בסירת דיג כזו, בעיקר בליל ירח, הוא חוויה רומנטית מרגשת להפליא.

Lamuצילום: m.mendelson / Shutterstock.com
Lamu islandצילום: Przemyslaw Skibinski / Shutters

אוהבי הים והצלילה ימצאו אתרים נוספים לאורך קו החוף המזרחי של קניה, מדרום ומצפון למומבסה. החופים המומלצים ביותר הם וואטמו, מלינדי ודיאני. אגב, זול כאן משמעותית מזנזיבר ויפה לא פחות.

ספק כפר-ספק עיירה קטנה וואטמו נמצאת כ-105 קילומטרים מצפון למומבסה, בין מפרץ הלגונה הכחולה למפרץ וואטמו. מרבית תושבי העיירה (שמניין כל תושביה מסתכם בכ-1,500 איש) עוסקים בדיג ובתיירות. קו החוף החלומי כולל חולות לבנים כמובן, לא מעט מפרצים ושוניות אלמוגים יפות. הפארק הימי נחשב לאחד האזורים הטובים ביותר בחופי מזרח אפריקה לשנורקלינג ולצלילה. האזור מדורג כחוף השלישי הטוב ביותר באפריקה, בזכות אותם יתרונות שמנינו מקודם. מעבר לכל אלה, באזור תמצאו לא מעט חוות אקולוגיות וסביבתיות, חלקן עוסקות בהצלת בעלי חיים כמו צבי ים ונחשים.

מלינדי, שמרוחקת כ-120 קילומטרים מצפון למומסבה, היא כבר עיר גדולה של ממש בה חיים למעלה מ-200 אלף תושבים, שמרביתם מוסלמים, ולכן יש פה גם שדה תעופה פעיל. התיירים האיטלקיים עשו אותה לביתם, על כן זה לא ממש מפתיע לשמוע איטלקית ברחובות וחלק מהמקומיים מדברים בשפת ארץ המגף. כמו בוואטמו גם כאן לא מעט פארקים ימיים ואוצרות טבע מרהיבים, אך העיר עצמה שווה מבט גם בזכות האדריכלות הסווהילית שלה. כעיר נמל שיושבת גם בקרבת נהר, התחרתה מלינדי במומבסה וכאן ואסקו דה גאמה הפורטוגלי עצר על מנת לחתום על הסכם סחר בדרכו להודו במסעו המפורסם. דה גאמה הקים פה עמוד אלמוגים שנחשב לאטרקציה תיירותית עד היום. הפורטוגלים השאירו פה עוד לא מעט סממנים שנותרו חקוקים בעיר.

Malindiצילום: \ idfied / Shutterstock.com
Malindi, Kenyaצילום: FranciscoMarques / Shutterstock.

חוף דיאני Diani נחשב לאתר הנופש הגדול ביותר באזור, כ-30 קילומטרים מדרום למומבסה. העיירה (בת 100 אלף תושבים) וחופיה נבחרו ליעד החוף המוביל של אפריקה מאז 2015. אורך החוף הוא כ-17 קילומטרים וגם כאן מדובר במצבור מרהיב של מים תכולים רדודים, שוניות אלמוגים יפות ועצי דקל. כאזור תיירותי מבוקש תמצאו לצד שמורות הטבע הימיות לא מעט מסעדות וברים ושלל תיירי קייטסרפינג שמגיעים אליה מאירופה.

חובבי אמנות, בעיקר גילוף בעץ, ימצאו באזור פסלים מדהימים כאופציות לא רעות בכלל למזכרות הביתה, אבל לדברי המקומיים ישנם פסלי אדם מסוג מסוים שיכולים להביא מזל רע אם מוציאים אותם מקניה. כבר אמרנו שבקניה יש הרבה שמאמינים באמונות טפלות, מזל וכשפים? למי שלא אוהב להתעסק עם הגורל, מומלץ לחשוב פעמיים לפני שקונים.

טיול בקניה, כן או לא?

ברור שכן. אבל כמו שציינו קודם, זה לא מתאים לכל אחד. המגוון והיופי של קניה יכולים לייצר מספר טיולים שונים - ספארי, טיפוסי הרים או בטן גב על החוף. למי שחושש מכל הקניה הזאת בטיול אחד כדאי לשקול לשלב את הביקור בה עם יעדים נוספים. אופציות טובות הן לשלב את הטיול עם ביקור באתיופיה או לחילופין עם טנזניה. שילוב נוסף שאינו נדיר הוא קניה וזנזיבר, הכל תלוי בזמן העומד לרושתכם, בעונה ובתקציב.

במיוחד שווה לחשוב על השילובים האלו לאור העובדה שאין טיסות ישירות לניירובי או מומבסה מישראל ויש צורך לעשות תחנת ביניים, סביר להניח באדיס אבבה.

בנוסף לעניין הטיסות, חלק ממדינות מזרח אפריקה בהן קניה, טנזניה ואתיופיה, מנסות לעשות מעין שוק תיירותי משותף, דבר שמקל את המעבר בין הארצות. בעבר הלא רחוק מעבר גבול באפריקה היה יחסית מסובך ולעיתים קרובות הרתיע את התייר הממוצע, כעת מדובר בעסק נוח בהרבה.

כמה זמן לטייל בקניה? זמן הטיול המומלץ בקניה הוא בין 10-14 ימים. בתכנית הטיול כדאי להשאיר זמן לביקור באזור החוף המזרחי, דרומית וצפונית למומבסה. כמובן לבקר בשמורת המסאי מרה לה רצוי להקדיש לפחות שלושה ימים ולהוסיף עוד שמורה כמו  טסבו או אמבוסלי. שווה לבקר גם באגם ויקטוריה או באגם נקורו, אחת מהשמורות היפות שבה התצפיות על בעלי הכנף הרבים מרהיבות.

__

יניב דוידסון הוא מדריך טיולים ברחבי העולם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ