משה גלעד
משה גלעד

אפשר כבר לחשוב על תחפושת, לבחור מסיכה, לצחצח את המצילתיים. הקרנבלים של החורף נפתחים השנה מוקדם יחסית. מרדי־גרא, יום שלישי שמסמן את שיא החגיגות, חל השנה ב–5 במרץ ואירועים רבים נפתחים כבר בתחילת השנה החדשה ולמעשה החל מסוף ינואר. 

אלה הקרנבלים המסורתיים ביותר, אבל יש כמה שמתקיימים אחר כך, בעיקר כדי למשוך קהל גדול. בתחילת הקרנבל בניס, נקלעתי לאולם בו הכינו לתהלוכה את מלכת הקרנבל, צעירה נאה, חייכנית ומתולתלת שיער. מארחיי, מארגני הקרנבל, הסבירו שמאות צעירות התייצבו שלושה חודשים קודם לכן לתהליך מיון ארוך, בסופו נבחרה המלכה. הקריטריונים פשוטים - המועמדות חייבות להיות בנות העיר שגילן יותר מ–18 שנים ופחות מ–25. המלכה חייבת גם לחייך באופן שובה לב. במהלך שלושה שבועות היא נוסעת על כס מלכות בראש אינספור תהלוכות ואירועים, מחייכת באושר ומנופפת לקהל המריע. גם בצרפת רוצים מלכה, לפחות לכמה ימים, הסבירו המארגנים ולאור המצב הכללי מוטב שתדע לחייך.

מלכות הקרנבל נבחרות בימים אלה ברחבי אירופה ובאמריקה הדרומית. ארצות הקרנבל, כולן מדינות עם מסורת קתולית, מתכוננות לשיא אירועי החורף. משברים כלכליים, פגעי מזג האוויר, פיגועים ומצב רוח עגמומי, כל אלה נעלמים כאשר מגיע הקרנבל ואולי הם פשוט נמוגים בזכותו, לפחות לכמה ימים.

קרנבל ונציה

מתי: 16 בפברואר עד ה-5 במרץ
נושא השנה: החיים בצבעים

התפאורה שמספקת אחת הערים היפות בעולם, אולי הכי יפה, היא הבסיס המוצק לקרנבל החורף המפורסם ביותר באירופה. זה לא הקרנבל עם המסורת הארוכה ביותר, אבל הוא מושך בכל שנה המונים לצפון איטליה. התעלות המוארות, הארמונות הנהדרים, התחושה שאנחנו בעיצומו של סרט הוליוודי ענק, כל אלה מספקים את הפנטסיה הגדולה של ונציה. כל הפרטים על פסטיבל ונציה כאן.

קרנבל ונציהצילום: משה גלעד

לא קל לבלות בוונציה בתקופת הקרנבל. המסעדות מלאות, הסירות שמשמשות לתחבורה לאורך הגרנד קנאל מאיימות לטבוע מעומס יתר והצפיפות מעיקה, אבל מה שזוכרים אחר כך הן התמונות של הפנטזיה, המסיכות והמגדלים. הן אלה שנחרתות בזיכרון, ולא התיירים חדי המרפקים שמאתגרים את תחושת המרחב הטריטוריאלי שלנו.

הדרך להתגבר על כל אלה עוברת בנשפים הפרטיים, שוונציה מצטיינת בהם יותר מכל מקום אחר. הנשף הכי מפורסם ואחד היקרים ביותר הוא “הנשף של הדוג’ה” (Il Ballo del Doge) שמארגנת אנטוניה סאוטר בפלאצו פיזאני מורטה, אחד הארמונות המפוארים בוונציה, הניצב על גדת הגרנד קנאל מאז המאה ה–15. ב–2018 ציינה סאוטר 25 שנה לנשף שלה וכינתה אותו “מהדורת הפלטינה”. איפוק ומינימליזם, קל להבין, הן לא התכונות הבולטות של סאוטר. הנושא המרכזי השנה הוא “הכל אודות האהבה - ארוס, תשוקה ורומנטיקה”.

בפגישה ובראיון ארוך הבהירה סאוטר שהמוסר של משתתפי הנשף אינו העסק שלה ושעיקר התשוקה שלה היא עיצוב התלבושות. ואכן, 400 משתתפי הנשף רוכשים או שוכרים בכל שנה מאות תלבושות תקופתיות שהיא מכינה במיוחד עבורם, רובן דומות לאלה שלבשו במאה ה–18. כרטיס שכולל ארוחת ערב, תוכנית אמנותית ומשקאות ללא הגבלה עולה 1,500 יורו, ואין טעם להתלבט כי הכרטיסים נמכרים כמעט שנה לפני האירוע.

מידע על הנשף של סאוטר כאן.

הקרנבלים של הריביירה

אנטוניה סאוטר בוונציהצילום: משה גלעד

ויארג'ו: 9,17, 23 בפברואר; 3, 5 במרץ
ניס: 16 בפברואר עד 2 במרץ
מנטון: 16 בפברואר עד 3 במרץ

אין קשר בין שלושת הקרנבלים הגדולים האלה אבל המרחק הקצר - רק 250 קילומטר מפרידים בין ניס בצרפת לוויארג'ו באיטליה - מאפשר לרקוד בכולם במהלך סוף שבוע אחד. בוויארג'ו מציינים 140 שנה לקיומו של הקרנבל, שהוא אחד הוותיקים והפופולריים ביותר באיטליה. הוא נחשב עדיין לאירוע עם אופי סאטירי, שחלק גדול מן התהלוכות והבובות שלו מוקדש לדמויות פוליטיות שהמארגנים, בעלי נטייה ברורה לשמאל, רוצים לצחוק עליהן. יותר ממיליון צופים מגיעים לעיר החוף בכל שנה כדי להשתתף בקרנבל. התהלוכות נוסעות לאורך הטיילת הארוכה בסופי שבוע והאירועים נפרשים בכל העיר. כרטיס יומי ליציע הקרנבל עולה 15 יורו.

ניס (Nice) מארחת את אחד הקרנבלים הוותיקים באירופה. יש בו חלוקה ברורה בין אירועי היום לאירועי הלילה. במשך היום, מתקיימות בשעות אחר הצהריים תהלוכות “מלחמת הפרחים”: יותר משמונים עגלות ענק, מכוסות בפרחים, נוסעות לאורך הטיילת המפורסמת של העיר, ועליהן ניצבות צעירות נאות שמטילות על הקהל אלפי פרחים. הצופים, ששילמו עשרה יורו תמורת כרטיס ליציע, מסתערים על הפרחים מבלי להתחשב בנימוס האירופי, בקשישים ופעוטות. צופים שהגיעו בתחפושת מרשימה וילדים עד גיל שש נכנסים חינם. כאשר טעיתי והענקתי פרח שנפל בידי לילדה שישבה לצדי, הביט בי יציע שלם ברחמים מהולים בבוז. ככה לא מתנהגים בקרנבל.

בשעות הערב מתמקדים האירועים בכיכר מאסנה, שם עוברות עשרות עגלות ענק ועליהן בובות סאטיריות, תזמורות ורקדנים. נושא הקרנבל השנה הוא “מלך חמש היבשות” ובמרכזו תרבויות דוברות צרפתית ברחבי העולם.

פסטיבל הלימון במנטון: בפעם ה-85 ברציפות מציינים השנה במנטון, כשעה נסיעה מניס, על גבול צרפת-איטליה, את פסטיבל הלימון. זה לא דומה לקרנבלים האחרים, כיוון שבכל שנה עומד פרי אחד צהבהב במוקד החגיגות. האקלים הים תיכוני החמים של מנטון מאפשר לתושביה לגדל עצי לימון ובמרוצת השנים נהפכו הפרי והפסטיבל שלו לסמליה של העיר. החגיגות משלבות קולינריה, אמנות ותהלוכות קרנבל שמיועדות בעיקר לילדים.

הקרנבלים של שווייץ

באזל: 2-5 במרץ
לוצרן: 28 בפברואר עד 5 במרץ
שאטו דה: 26 בינואר עד 3 בפברואר

לפאסנאכט - הקרנבל של באזל - יש חוקים ברורים וקבועים ומסורת קשיחה. הקרנבל נפתח תמיד ביום שני בארבע בבוקר ונמשך 72 שעות. מוסיקה מסורתית, שרובה בוקע ממשרוקיות מחרישות אוזניים, ולפידים בוהקים הם המאפיינים הבולטים. מאה קבוצות משתתפים צועדות ברחובות, מנגנות ומדקלמות. בערב יום שלישי, בדיוק בשמונה, מתקיים בשלוש כיכרות (Marktplatz, Barfusserplatz, Claraplatz) קונצרט מוסיקת ה”גוגה”, כלי נשיפה מסורתי.

במוקד הקרנבל של לוצרן עומד הגיבור המקומי פריצי, שמגיח ביום חמישי - בו נפתח הקרנבל - מחלון בניין העירייה ומבשר על תחילת החגיגות. הקרנבל, שנחשב סוער במיוחד, נמשך חמישה ימים ובעיקר חמישה לילות: תזמורות ענק משוטטות בעיר ומנגנות בלי הפסקה. אלפי דמויות מחופשות מתרוצצות ברחובות והאווירה סוערת מאוד.

שאטו דה (Chateau d’Oex) מציעה קרנבל שונה לחלוטין - בעיירה הקטנה מתקיים בכל חורף כינוס גדול של מפעילי כדורים פורחים. אלה יוצרים תמונה צבעונית ומרשימה על רקע השלג הלבן. השנה מתקיים הפסטיבל בפעם ה–41 וכולל תחרויות ניווט, מופעים של כדורים מיוחדים, מופעי אירובטיקה של מטוסים קלים. המבקרים יכולים לטוס במהלך הפסטיבל בכדור פורח במחירים סבירים.

הקרנבל של ריו דה ז’ניירו

מתי: 1-9 במרץ

שלוש ערים מתחרות בברזיל על תואר הקרנבל הטוב ביותר - ריו, אולינדה וסלבדור. הקרנבל בריו הוא בלי ספק הגדול והמפורסם ביותר. אי אפשר להספיק ולראות בו הכל ולכן כדאי להתמקד בכמה אירועים, ומצעד בתי הספר לסמבה הוא הבולט שבהם. לצדו כדאי להתמקד בכמה ממסיבות הרחוב הטובות ביותר - זאת של איפנמה, ואלה שמתקיימות בעיר התחתית (Cordao do Bola Preta) מושכות במיוחד. אם רוצים לבחור נשף ריקודים אחד כדאי ללכת לזה שמתקיים במלון קופקבנה פאלאס. כדאי לנסות ולהשיג כרטיסים גם לנשף המסיכות הצבעוני בסקאלה, שנחשב לאירוע שמושך את הקהילה הגאה בעיר.

איך בוחרים קרנבל?

יש לאורך פברואר עשרות קרנבלים ואי אפשר להספיק ולרקוד בכולם. רבים מהם מתקיימים בתאריכים זהים ולכן חייבים לבחור. מה השיקולים בבחירה?

המסורת והאווירה: כמה שנים מתקיים הקרנבל? מארגני קרנבלים אוהבים מאוד לציין את המסורת הארוכה שהם נושאים על גבם. יש קרנבלים שעיקר תשומת הלב מופנה בהם לשימור המסורת הזאת - כלי הנגינה, האגודות שמשתתפות, המוזיקה שנבחרת, שעת הפתיחה, התחפושות. כל אלה בעלי משמעות גדולה בקרנבלים המסורתיים ומעניקים להם חלק חשוב מן האווירה.

המרחק והמחיר: טיסה היא מרכיב משמעותי ולכן המרחק והמחיר שלובים. כדי ליהנות מחוויית קרנבל חורף אפשר לנסוע לקרנבל אירופי קרוב אפילו רק לסוף שבוע ובמחיר כמה מאות יורו. אף אחד לא מבצע גיחה כזאת לקרנבל בברזיל. שם מתכננים את הקרנבל כפרק בטיול ארוך ויקר יותר בדרום אמריקה. בסוכנויות הנסיעות מציעים חבילות מאורגנות לקרנבלים מרכזיים, בעיקר בוונציה. חבילות אלה כוללות בדרך כלל טיסה, מלון וכרטיס ליציע מרכזי. הן לא כוללות השתתפות בנשפים.

הקרנבל והטיול: יש קרנבלים שקל לשלב בטיול באזור. כזה הוא למשל הקרנבל בניס בדרום צרפת, אותו כדאי לשלב בטיול לאורך הריביירה למנטון ולחלק האיטלקי. את הקרנבל בוונציה אפשר לשלב בביקור בטרייסטה. יחד עם זאת - כדאי לזכור - זאת לא עונה שקל לטייל בה באירופה. מזג האוויר קר ולא תמיד מסביר פנים, מלונות רבים סגורים בחורף והתנועה לפעמים קשה.

הרחוב, הגיל ואולמות הנשפים: בכל הקרנבלים עיקר ההתרחשות ברחוב. יש להבחין בין תהלוכות היום לאלה שמתקיימות בלילה. הראשונות מיועדות למשפחות. האווירה ידידותית לילדים, אלכוהול אינו בולט והסקסיות של הצועדות מוצנעת יחסית. כאלה הם הקרנבלים בוויארג'ו, בבאזל ובניס. במקומות אחרים כמו בוונציה חלק חשוב מן ההתרחשויות מתקיים מאחורי דלתיים סגורות של אולמות נשפים פרטיים, רובם במלונות. הכרטיסים לאירועים אלה יקרים יחסית והם אינם מיועדים לילדים.

תגיות קשורות:

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ