מה ראה מארק טוויין מהחלון? איפה ואיך ניתן לסייר בבתי הסופרים הגדולים

השאטו של אלכסנדר דימא, הגלובוס של ז'ול ורן ובריכת השחייה שסיכסכה בין ארנסט המינגוויי לאישתו. לכבוד שבוע הספר: ביקור בבתי סופרים ברחבי העולם

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביתו של מארק טוויין
משה גלעד

ביקור בבתי סופרים מוביל כמעט תמיד למסקנה, ש"בבית כזה גם אנחנו היינו יכולים לכתוב יצירות מופת". רוב בתי הסופרים שנפתחו לקהל ונהפכו למוזיאונים ניצבים באתר יפה, צופים על נוף מרשים, או לפחות מבהירים בהצהרה אדריכלית בוטה את מעמדו של הסופר שהתגורר בהם.

אין כמעט דוגמאות לבקתה דחוקה, או דירה בקומה רביעית בלי מעלית שנחשפו לקהל הקוראים המעריץ. זאת אולי הסיבה שמעט מבתי הסופרים בישראל נהפכו למוזיאונים. ביאליק הוא הדוגמה החריגה והבית היפה שלו מושך גם היום קהל גדול.

בית ארנסט המינגוויי: קי וסט, פלורידה

הסופר האמריקאי הגדול חי וכתב בבית זה, באי הדרומי ביותר בפלורידה, שקרוב לקובה הרבה יותר מאשר לניו יורק, במשך עשר שנים. חדרי הבית הרבים, הגינה המטופחת, החתולים, הריהוט המקורי ובריכת השחייה שהכעיסה את הסופר, מאחר שאשתו חפרה אותה ללא ידיעתו וההשקעה האדירה נראתה לו מיותרת ובזבזנית, כל אלה כלולים בסיור המודרך שמוביל את המבקרים בין חדרי העבודה לחדרי השינה. המיתוס של ארנסט המינגוויי עדיין מפעם באמריקה בעוצמה אדירה ומעידים על כך התורים שמשתרכים בפתח הבית מדי יום.
» Ernest Hemingway Home & Museum  - כתובת: Whitehead Street, 970, Key West  FL  33040

כולל ריב עם האישה על הבריכה. ביתו של ארנסט המינגווייצילום: אי־פי

בית ויקטור הוגו: רובע המארה בפריז

ויקטור הוגו התגורר בבית המרשים הזה בפינת פלאס דה ווז', בלב רובע המארה בפריז בחברת אשתו אדל וארבעת ילדיהם במשך 16 שנים, בין 1832 ל-1848, הוא כתב כאן את יצירתו המפורסמת ביותר "עלובי החיים". החדרים מרווחים, מוארים היטב וצופים אל הגן הירוק של פלאס דה ווז'.

ב-1902, כחלק מציון 100 להולדתו של הוגו, נפתח הבית כמוזיאון בבעלות העירייה. יש בו ריהוט מקורי מן התקופה, עם מיטות שתמיד נראות קצרות וקטנות ומזכירות בעיקר עריסות תינוק, עשרות תמונות משפחתיות, מכתבים וכמה כתבי יד. ביתו השני של הוגו, שאליו גלה ב-1855 ובו התגורר במשך 15 שנים, היה באי גוורנסי בתעלת לה מאנש, לא רחוק מחופי בריטאני. הביקור בבית בפלאס דה ווז' אינו כרוך בתשלום. המקום פתוח בכל יום מ-10:00 עד 18:00.
» בית ויקטור הוגו - כל הפרטים

בית אלכסנדר דימא: לה פור מארלי, עמק הסיין

לצד העיירה לה פור מארלי (Le Port Marly), כשעה נסיעה מפריז, ניצב "שאטו מונטה כריסטו". הארמון הקטן הזה נבנה בהון עתק שהשקיע בו אלכסנדר דימא. ב-1844 יצא לאור ספרו המצליח "שלושת המוסקטרים". זמן מה אחר כך ראה אור גם רב המכר "הרוזן ממונטה כריסטו".

שני הספרים האלה הביאו לדימא עושר עצום והוא אהב להפגין אותו. הבית בלה פור מארלי נבנה ב-1847. דימא דרש וקיבל גן אנגלי שבמרכזו ארמון בסגנון רנסאנס ומולו ביתן גותי מוקף במים. שמו של הביתן הגותי בגינה, ששימש כחדר עבודתו של דימא, לקוח גם הוא מן "הרוזן ממונטה כריסטו". המבנה הוורדרד מכונה "שאטו ד'יף", על שם הכלא שבו נכלא הרוזן ממונטה כריסטו. על קירותיו החיצוניים חקוקים שמות 88 ספרים שכתב דימא הפורה.
» שאטו מונטה כריסטו - avenue Kennedy, 1, 78560 Le Port Marly

א.א. מילן ואחרים: צ'לסי, לונדון

האוצר הגדול ביותר בלונדון של בתי סופרים מעניינים מצפה לצועדים ברובע צ'לסי לאורך קינגס רוד ולאחר מכן פונים דרומה ברחוב אולד צ'רץ' וחוזרים מזרחה לאורך נהר התמזה. המסלול הזה (שמופיע גם בספרו של דני קרמן "לונדון בעקבות סופרים") מוביל אל הבתים שהתגוררו בהם בין היתר דילן תומס (רחוב מנריסה 3), סמיילי, גיבורו הבדיוני של ג'ון לה קארה (רחוב ביווטר 9), א.א מילן, מחבר "פו הדב" (רחוב מלורד 13), הנרי ג'יימס ואיאן פלמינג יוצרו של ג'ימס בונד (שניהם במעונות קרלייל ברחוב לורנס), תומס קרלייל (צ'ייני רו 24) ומארק טוויין (כיכר טדוורת 23).

בית מארק טוויין: קונטיקט, ארצות הברית

מארק טוויין רכש את בית המשפחה הגדול בעיר הרטפורד קונטיקט ב-1874 והתגורר בו עד 1891. הרטפורד שוכנת בדיוק באמצע הדרך בין בוסטון לניו יורק, כשעה וחצי נסיעה מכל אחת מהן. כאן נכתבו יצירותיו הגדולות והנודעות ביותר. בית המשפחה משמש כיום כמוזיאון למורשת הסופר. הבית מפתיע מאוד במגוון הסגנונות והעיצובים ששולטים בו. בעיקר בולטת בו האהבה של טוויין לחדשנות ולטכנולוגיה. חלק מעיצוב הפנים הופקד בידי האמן לואיס קומפורט טיפאני ומרכיבים שעיצב נחשבים כיום ליצירות חשובות במיוחד.
» Mark Twain House & Museum - כתובת: ,Farmington AvenueHartford, CT 06105

בית ביאטריקס פוטר: היל טופ, בריטניה

היל טופ, ביתה של הסופרת והמאיירת האנגליה ביאטריקס פוטר, נראה כמו הקוטג' האנגלי המושלם. הוא נבנה במאה ה–17, יש בו שתי קומות והוא מוקף בגן גדול ובאפרים ירוקים. בכמה מקומות רואים כבשים רועות באחו. קל לדמיין איך דווקא שם נולד פיטר הארנב. ביאטריקס פוטר נולדה ב–1866 בלונדון ומתה באמצע המאה ה–20, בגיל 77, בביתה שליד אגם וינדרמיר בלב אזור האגמים, שבצפון מערב אנגליה.

קוטג' היל טופ, בו התגוררה ביאטריקס פוטרצילום: משה גלעד

פוטר רכשה את הבית שנמצא על גבעה באזור האגמים, כשנה לאחר צאת ספרה הראשון פיטר הארנב. הספר, שהיה מבוסס על סדרת מכתבים שכתבה לקרובי משפחה, נהפך במהירות לרב־מכר. במרחק ארבעה קילומטרים מהיל טופ, בכפר הוקסהד ובמקום בו שכן משרדו של בעלה, נמצאת גלריה לאומית על שמה של פוטר ובה מוצגים רבים מציוריה ואיוריה המקוריים. ביקור בביתה שהפך למוזיאון יעלה 13 ליש"ט למבוגר. עוד על הביקור בביתה של ביאטריקס פוטר- כאן

Near Sawrey, Hawkshead, Ambleside, Cumbria, LA22 0LF

בית ז'ול ורן: אמיין, צרפת

ז'ול ורן ואשתו אונורה עברו לביתם המרשים באמיין שבצרפת ב-1882. הבית ניצב בפינת הרחובות שארל דבואה ובולבאר לונגוויל. גן גדול ופורח מקיף אותו. הסופר היה אז בן 54 ובשיא תהילתו. בית הלבנים הגדול והאדום משמש כיום כמרכז מבקרים, מוזיאון ומכון מחקר לעוסקים בספריו של ורן.

חדר העבודה באחוזתו של ז'ול ורן. מקור השראה ואולפן הקלטהצילום: PHILIPPE HUGUEN / AFP

בבית באמיין מציגים את חפציו של ורן לצד ספרים במאות מהדורות, עיצובים, עם איורים שונים, כרזות לסרטים, הזמנות לתערוכות וכל פרט אפשרי מן הביוגרפיה של בעל הבית. הפריט המושך ביותר את הלב בבית באמיין נמצא בחדר העבודה של ורן בקומה העליונה. הגלובוס הגדול, החום, המהוה והדי מטושטש ניצב לצד שולחן הכתיבה הגדול. מנהלי הבית סבורים שזה היה הגלובוס שניצב מול הסופר כאשר כתב את "מסביב לעולם ב-80 יום".
» Maison de Jules Verne - כתובת: rue Charles Dubois, 80000 AMIENS

בתיו של פבלו נרודה: צ'ילה

ביקור בשלושת בתיו של המשורר פבלו נרודה בצ'ילה גרם לנו להצטער שאיננו בקיאים מספיק בשירתו. אלו בתים מפתיעים של אספן אובססיבי. כולם עמוסים כמוזיאונים באלפי פריטים מרהיבים ומרתקים. בכל אחד מהם אפשר ללמוד ולהכיר היבטים באישיותו של המשורר. הים, שמופיע ברבים משיריו כמוטיב מרכזי, מככב גם באוספים שליקט. ביתו באיסלה נגרה מלא בדמויות עץ ענקיות שהורדו מחרטומי ספינות טרופות. 

בית נרודה "לה צ'אסקונה" בסנטיאגו: היה מעורב רגשית ומקצועית בחיים הפוליטים בצ'ילהצילום: משה גלעד

בתיו של נרודה נמצאים בסנטיאגו, בעיירת החוף ואלפאראיסו ובכפר איסלה נגרה. בכל אחד מהבתים מוצגים אוספי ענק של צדפים, כובעים, טלסקופים, עניבות, בקבוקי זכוכית, מפות עתיקות, גלובוסים, חרקים נדירים, כורסאות, ציורים, ספרים, מקטרות, כובעים, שכמיות פונצ'ו מסורתיות, תצלומים, גביעי יין, בקבוקי ויסקי, תיבות מוזיקליות ועוד ועוד. עם זאת, הבית באיסלה נגרה הוא היפה והמרתק מבין השלושה. הוא בנוי על גבעה קרובה לחוף הים. גלי האוקיינוס השקט נשברים על הסלעים מול החלונות הענקיים והמראה נהדר. עוד על הביקור בבתיו של פבלו נרודה - כאן

בית אקסל מונתה:  קאפרי, איטליה

סיפור אהבה מלכותי ודיסקרטי אפשר למצוא בכפר אנאקאפרי בדרום איטליה. הרופא השוודי אקסל מונתה הקים כאן בסוף המאה ה-19 בית מופלא, מוקף גן, הצופה אל המפרץ המחבר את האי קאפרי עם החוף האיטלקי. המקום נודע בעיקר בזכות הספר "מגילת סן מיקלה", שבו מתאר מונתה את בנייתו של המקום ואת הקריירה שלו כרופא.

הנוף מווילה סן מיקלה בקאפריצילום: משה גלעד

אף שהוא ממעט לספר על כך, מונתה הירבה לארח בווילה הרומנטית שלו את הפציינטית החביבה עליו ביותר - ויקטוריה, מלכת שוודיה. המלכה נהגה להגיע בכל שנה לכמה חודשים לקאפרי כדי לשפר את בריאותה, ומונתה נהג לבלות בחברתה ימים רבים. שניהם נודעו בחיבתם הרבה למוזיקה ולציפורים, והמלכה נהגה אפילו לנגן בפסנתר ולשיר דואטים בחברת הרופא האישי שלה. במסגרת היחסים עם המלכה בנה לכבודה מונתה במתחם הווילה סן מיקלה קאפלה ששימשה אולם קונצרטים לנגינה המשותפת. ויקטוריה ומונתה נהגו לשוטט בשבילי הגן, לנגן, לשיר ולצפות בנוף מהמרפסות הרומנטיות המקיפות את סן מיקלה. קשה שלא להתאהב, לא משנה במי, במקום רומנטי כל כך. הנגינה המשותפת והציפורים עשויות רק לעזור. בצוואתו הוריש מונתה את הבית והגן לאומה השוודית, וכיום מתארחים בו אמנים ומוסיקאים שנמלטים אל מזג האוויר החמים של דרום איטליה.
כתובת: Viale Axel Munthe, 34, 80071 Anacapri NA

בית הלדור לקסנס: רייקיאוויק, איסלנד

הלדור לקסנס הוא הסופר האיסלנדי הגדול וחתן פרס נובל. כמה מספריו יצאו לאור בעברית וביניהם יצירות נפלאות כמו "גם הדג ישיר", "תחנת האטום" ו"פעמון איסלנד". לא מעט השראה אפשר לקבל בנסיעה קצרה לביתו של לקסנס. הבית שבו התגורר הסופר במשך יותר מ-50 שנה נמצא במרחק כחצי שעה מרייקיאוויק. זה בניין יפה וצנוע למדי על גדת נחל ובחיק הטבע. שביל נוח מוביל אל אחו ירוק מוקף בעצים ובסלעים גדולים. כאשר רואים זאת קל יותר להבין את המשפט הנפלא שמופיע בספרו "תחנת האטום": "תמיד שמעתי אומרים שהערים נחשבות יותר ככל שיש בהן יותר חורבות... תחי פומפיאה". על המסע לרייקיאוויק וההפתעות התרבותיות בה תוכלו לקרוא - כאן.

חדר הקריאה בביתו של הסופר האיסלנדי הלדור לקסנסצילום: משה גלעד

כתובת: Þingvallavegur, 270 Mosfellsdalur. הסבר איך להגיע לביתו של לקסנס מופיע באתר הבית: www.gljufrasteinn.is.

בית תומאס מאן: נידה, ליטא

ביתו של הסופר הגרמני תומאס מאן ניצב על גבעה גבוהה, מבודדת, בקצה כפר קטן בשם נידה (Nida), במחוז קלילינגרד שבליטא (ולמעשה מובלעת רוסית). מפתה לקרוא למקום "הר הקסמים", כשם ספרו הגדול של מאן, אבל הספר יצא לאור כמה שנים לפני שהסופר הגיע לראשונה לחוף הבלטי. מדובר בבית יפהפה שצופה על הלגונה. יש לו תריסים כחולים ומרפסות גדולות. נעים לשבת כאן ואפשר להבין איך הסופר התאהב במקום. הוא אמנם כינה אותו "הנוף האיטלקי שלי", אבל הצבעים כלל לא ים־תיכוניים. הם הרבה יותר אפורים וצפוניים. האווירה סביב מוזרה וקצת מסתורית. משפחת מאן הגיעה לבלות כאן את חופשות הקיץ שלה במשך שלוש שנים רצופות – בין 1930 ל-1932.

ביתו של הסופר תומאס מאן בכפר נידהצילום: משה גלעד

מחדר העבודה של מאן, בקומה השנייה, רואים את מרחבי הלגונה, את הדיונות ואת העצים שניטעו כדי להגן על החולות. לפעמים ירד מאן במורד גרם המדרגות לכתוב על החוף. אחרי שלוש חופשות קיץ מאושרות בנידה נטשה משפחת מאן את הבית. הנאצים עלו לשלטון בגרמניה, המשפחה עקרה לשווייץ והבית על החוף נעזב. בשנות השישים תרמה אותו המשפחה למדינה, הוא שופץ ופועל כיום כמוזיאון ומרכז תרבות. יש בו הרבה צילומים של משפחת מאן, ספרים, מכתבים, כתבי יד וטיוטות ובחודש יולי מתקיים בו שבוע ספרותי במהלכו מגיעים אל הכפר סופרים ומשוררים על מנת לקרוא מיצירותיהם. עוד על המסע בחוף הים הבלטי - כאן.
כתובת: Skruzdyns g. 17, Nida

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ