פקקים, שתן וסכנת מוות |

רגע לפני שאולורו באוסטרליה נסגר למבקרים, התיירים נוהרים אליו וההרס רב

אתר האולורו הקדוש לאבורג'ינים באוסטרליה, צפוי להיסגר למטפסים באוקטובר. מועד הסגירה רק האיץ מבקרים להגיע אליו, ובדרך למעלה הם משחיתים את המונולית המרהיב

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האולורו
איתן לשם

אחד מסמליה של אוסטרליה, סלע אולורו (הידוע גם בשם איירס רוק) ייסגר רשמית וסופית בפני מבקרים המבקשים לטפס עליו, החל מה-26 באוקטובר השנה. אלא שהאיסור לטפס על המונולית הקדוש לאבוריג'ינים השיג את המטרה ההפוכה, כשאלפי בני אדם נוהרים כדי לטפס עליו – בטרם ייכנס האיסור לתוקפו. התיירים, רובם מאוסטרליה עצמה, מצלמים את עצמם על הסלע הקדוש, יוצרים פקקי ענק בדרך למעלה ומסכנים את עצמם ואחרים בשל התוואי הבעייתי של השביל. כל זאת למרות שלט שמפציר במבקרים לא לטפס, ולכבד את קדושת המקום.

האולורו הוא סלע ענק הנמצא בליבה של יבשת אוסטרליה, ונחשב לקדוש עבור האנגו – שם כולל של מספר קבוצות אבוריג'ניות ממרכז אוסטרליה. אחרי מאבק ממושך הוא נמסר בחזרה לאבוריג'ינים ב-1985, ומאז הוא בניהול משותף של הממשלה ושל הנהלת האנגו. למרות שמרבית המבקרים בפארק הלאומי אולורו-קאטה ג'וטה מכבדים את הבקשות ולא מטפסים על הפארק, לאחרונה זרם המתעלמים עולה בהתמדה.

ב-2017, בטרם הוכרע לאסור על הטיפוס במעלה האולורו, טיפסו עליו כ-170 בני אדם בכל יום. כעת עומד המספר הזה על כ-500 בני אדם, כשזרם המבקרים צפוי רק גדול ככל ששעת סגירת האתר – באוקטובר כאמור – תתקרב. לא רק שמירה על מקום קדוש עומדת בראש מעיני הנהלת הפארק, אלא גם ביטחון המבקרים, כשלא פחות מ-35 בני אדם מצאו את מותם במהלך הטיפוס התלול בן 320 המטרים, לאורך ההיסטוריה.

אחוזי המבקרים המאמירים נותנים את אותותיהם לא רק במונולית עצמו, אלא גם בסביבתו שהופכת מטונפת ומלאה במוקדי זבל שמשאירים אחריהם הנוהרים. את מרבית הזעם של המקומיים מרכזים, כמובן, תיירי האינסטגרם. הם מבזים את האתר, כך לפי מומחי אנוגו והאבוריג'ינים עצמם, בשל התמונות עם כוסות משקה, בימוי תנוחות משונות על הפסגה ואפילו תמונות בעירום מלא או חלקי, כמו שאירוע במקרה המפורסם מ-2010 אז תיירת צרפתייה בשם אליז סרי הצטלמה עם ביקני על הסלע. ואם זה לא מספיק אז תיירים רבים מטילים את מימיהם באתר הקדוש, לתדהמת מנהליו.

האיסור, הנהירה והתגובות מפלגות את האוסטרלים, לפי פוזיציה פוליטית כמובן. בעוד מגיני התרבות האבוריג'ינית קוראים להתנהגות הזו "חילול קודש ו-ונדליזם בקנה מידה עצום", כך לפי מרסיה לנגטון שכתבה ספר אודות תרבות האנגו, המתנגדים לסגירת האתר חושבים שהמהלך הזה יפגע בתיירות במדינה.

בין אם התיירים בוחרים לטפס ובין לכבד את בקשות המקומיים, זה השלט שימתין להם בבסיס הסלע - "אנחנו, בעלי האנגו המסורתיים, ויש לנו מה לומר. הטיפוס אינו אסור, אך אנו מבקשים מכם לכבד את החוק ואת התרבות שלנו, ולא לטפס על האולורו. יש לנו אחריות ללמד ולשמור על המבקרים בארצנו. הטיפוס יכול להיות מסוכן. יותר מדי אנשים מתו תוך כדי ניסיון לטפס על הסלע". רק עוד שלושה חודשים נותרו לנהירה הזו, בטרם הסלע ישוב לשקט הקדוש שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ