האם שבוע עבודה מקוצר יכול להציל את ענף התיירות הקורס?

ג'סינדה ארדרן, מנהיגת ניו זילנד, מסכימה ששבוע העבודה כפי שהכרנו עתיד להשתנות ומבהירה את הרווח שיכול להיווצר מקיצורו - יותר זמן פנוי לחופשה במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הר קוק בניו זילנד

במשך שנים ניסו לשכנע אותנו שהצבת נשים בעמדות הנהגה היא התרופה למרבית בעיות העולם. על פי הכהונה של ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, ייתכן שכך הדבר. אחרי שהצליחה לעבור ביחד עם מדינתה את מגפת הקורונה ללא נזקים משמעותיים, ואחרי שניהלה ראיון טלוויזיוני במהלך רעידת אדמה, התרכזה ארדרן במאמצים להשיב את הכלכלה הניו זילנדית למסלול. גם עידוד התיירות במדינה נמצא בראש סדר העדיפויות, כשהצעה מעניינת במיוחד לעשות זאת הגיעה בדמות אפשרות לקיצור שבוע העבודה לארבעה ימים.

ארדרן העלתה את הרעיון במסגרת שידור לייב בפייסבוק שלה, בו אמרה "כי זהו דבר שעדיף שייסגר בין המעבידים לעובדים". למרות שכביכול הרחיקה עצמה מהחלטה בנושא, היא אמרה כי החודשים האחרונים הוכיחו כי ניתן לעבוד מהבית, בשעות גמישות יותר ולהציג תפוקת עבודה דומה. הוספת יום חופש לציבור העובדים, עשוי לעודד אותם לצאת לטיולים ברחבי המדינה ולהזניק מחדש את ענף תיירות הפנים שספג מהלומה קשה.

על פי הנתונים שהציגה ארדרן בעצמה, כ-60% מהתיירות במדינה בימי שגרה מגיעים מניו זילנדים, אלא שה-40% הנותרים לא צפויים לנחות שם בקרוב. זאת בשל ההגבלות החמורות החלות על כל נוסע שנוחת במדינה. למרות החתימה על הסכם "בועת תיירות" עם אוסטרליה השכנה, הסכם שיכול לתפוח ולהכיל עוד שלוש מדינות – טייוואן, סינגפור ויפן – בניו זילנד מביטים פנימה בניסיון להבין כיצד ניתן להתניע מחדש את ענף התיירות.

ההצהרות של ארדרן מצטרפות לניסיונות שונים ברחבי העולם לאושש את ענף התיירות, שכמעט נמחק בעקבות משבר הקורונה. ארגון התיירות העולמי של האו"ם (UNWTO) הצהיר כי צפויה ירידה של כ-80% בתיירות ב-2020 בהשוואה ל-2019. על פי דו"ח של הארגון, הדבר יוביל לסכנת פיטורים של 100 מיליון בני אדם ברחבי העולם. הנתונים הקשים מעודדים תכניות חילוץ ממשלתיות וחבילות סיוע שונות (אל על, למשל, נמצאת בדיונים עם משרד האוצר לגבי גובה הזרמת הון מהמדינה). בניו זילנד עלתה לראשונה ההצעה הסוציאלית הזו, שתחסוך גם הרבה כסף לקופה הציבורית.

ארדרן בבית הפרלמנט בוולינגטון, הלילהצילום: /אי־פי

בנוסף העלתה ראשת הממשלה שנחשבת על ידי רבים כ"טובה ביותר שהייתה למדינה במאה השנים האחרונות", הצעות נוספות כמו הוספת ימי חופש או הרחבת החופשות, אך הפצירה במעסיקים "לחשוב על צמצום שבוע העבודה, מאחר שמהלך כזה באופן ודאי יעזור לתעשיית התיירות במדינה". ניו זילנד מפלרטטת עם הרעיון של שבוע עבודה קצר כבר מספר שנים, וב-2018 אף השיקה יוזמה ממשלתית שקראה למעסיקים לנהל שבוע עבודה גמיש ומתירני יותר לפי מראית עינם. כעת מגיע הרעיון הנוכחי, שבזמן משבר עולמי מצליח להכניס אופטימיות גם בענף התיירות הגוסס. אכן, נשים בעמדות הנהגה זה מה שהיה חסר לנו כנראה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ