עכבר העיר

בניין הרייכסטאג המפואר, אלכסנדרפלאץ השוקקת, שער ברנדבורג, החומה שכבר לא מאיימת, שדרות אונטר דן לינדן השוקקות – ברלין מלאה במקומות נפלאים לטיול ולא לחינם היא אחד מיעדי התיירות המובילים בעולם. עיר הבירה של גרמניה היא בית והיכל לפסטיבלים ואירועי תרבות ובילוי רבים, ומומלץ להתעדכן בפסטיבלים ובאטרקציות על מנת לתכנן היטב את החופשה שלכם בברלין. להלן האירועים הבולטים המצדיקים טיסה לברלין במהלך שנת 2016. אירוע מרכזי אחד בכל חודש.

ינואר: תערוכת המזון הבינלאומית תערוכת המזון הבינלאומית שנערכה לראשונה ב-1926, תתקיים השנה בפעם ה-81. חקלאים ויצרני מזון, קמעונאים וסיטונאים גם יחד, מגיעים מרחבי העולם כדי להציג את מרכולתם ביריד המזון הגדול בעולם, הסוחף אליו כ-400 אלף איש בכל שנה. עבור היצרנים, זו הזדמנות לבדוק את תגובת הקהל על מוצרים חדשים. עבור המבקרים, מקום טוב ללמוד על האוכל שאנו אוכלים, להתעדכן בנעשה בשוק המזון, ועל הדרך ליהנות מארוחת טעימות בחינם. בשר, דגים, יין ובירה מקומיים, מוצרי חלב, ובהתאם לרוח הזמן יפעל במקום שוק אורגני.

מתי? 15-24.1, בין 10:00-18:00כתובת: Messedamm 22מחיר כניסה: החל מ-9 אירולפרטים: http://www.gruenewoche.de/en/פברואר: פסטיבל הקולנוע הבינלאומי

אחד מפסטיבלי הסרטים הגדולים בעולם, ה"ברלינהאלה" (Berlinale), נחשב לאחד מהשיאים בלוח השנה התרבותי העמוס והגדוש של העיר. במאים, שחקנים, מבקרים, מרצים ואנשי מקצוע – מעל 19 אלף מהם מגיעים לפסטיבל, בו נמכרו ב-2015 מעל 300 אלף כרטיסים, הכמות הגדולה ביותר אי פעם בכל פסטיבל קולנוע.

הפרסים המוענקים ב"ברלינהאלה" הם "דב הזהב" לסרט הטוב ביותר ולמפעל חיים, ו"דב הכסף" לבמאי, השחקן והשחקנית הטובים ביותר, לצד קטגוריות נוספות (מוזיקה, תאורה וכו'). ב-2007 זכה הבמאי הישראלי יוסף סידר בפרס "דב הכסף" על הסרט "בופור". השנה יוענק פרס מפעל חיים לבמאי הגרמני מיכאל בלהאוס.

מתי? 11-21 בפברוארכתובת: Potsdamer Strase 5לפרטים: http://www.berlinale.de/en/HomePage.html

את פסטיבל ברלין יקדים פסטיבל סרטים נוסף, לסרטי אינדי עצמאיים, דלי תקציב בדרך כלל. סצינת הסרטים העצמאיים באירופה הולכת וצוברת תאוצה, וכמו אחיו הגדול והרשמי, גם פסטיבל זה הוא אחד המרכזיים בקרב היוצרים העצמאיים.

מתי? 6-11 בפברוארכתובת: Rosa-Luxemburg-Strase 30לפרטים: http://www.berlinfest.com/אבק כוכבים. נטלי פורטמן וכרטיסטיאן בייל בפסטיבל הקולנוע של ברלין (צילום: ברלינאלה - האתר הרשמי)

מרץ: פסטיבל למוזיקה עכשווית

גשר בין מסורת וחדשנות, בין קלאסי למודרני, בין עבר להווה – אלה מטרות הפסטיבל למוזיקה עכשווית, המתקיים בכל שנה בחודש מרץ ולכן זכה לכינוי MarchMusic. הוא מתמקד במוזיקה הקלאסית במאה ה-20 מוזיקה פילהרמונית וקאמרית, הצגות תיאטרון, עבודות מדיה ארט – קשת רחבה של יצירות ינוגנו ויוצגו בפסטיבל. כמו כן יוצגו בו חידושים בתחום הסאונד, האקוסטיקה והפן החזותי.

מתי: 11-20.3איפה? Schaperstrase 24

תכנית הפסטיבל, מחירי הכרטיסים ופרטים נוספים יופיעו במהלך פברואר באתר הפסטיבל http://bit.ly/1cfwBemאפריל: יום חנויות התקליטים

מאז 2007, כל שבת שלישית בחודש אפריל היא יום חנויות התקליטים. למעשה, זהו יום בינלאומי שהחל בארה"ב, במטרה להפנות את תשומת הלב לחנויות תקליטי וינייל ואל לייבלים עצמאים של מוזיקה. הרעיון פשט במהרה לאירופה, אוסטרליה ואסיה, ולמעלה מ-3,000 חנויות נוטלות חלק ביום זה, 20 מהן בברלין. מעבר למכירת התקליטים הרגילה, מתקיימות בחנויות הופעות של הרכבים שונים, מסיבות וג'ם-סשנס שונים.

מתי? 16 באפרילאיפה? ברחבי ברלין, פרטים באתראתר: http://www.recordstoredaygermany.de/

מאי: פסטיבל תרבויות

במשך 4 ימים אביביים תתקיים ברובע קרויצברג, ובפרט בכיכר הרמן (Hermannplatz) ובסביבתה, מסיבת רחוב ענקית, או בשמה הרשמי "פסטיבל תרבויות". הפסטיבל האורבני בא לציין ולהדגיש את הגיוון האתני וריבוי הזהויות בברלין. הוא משמש כתמונת מראה של העיר, המפגישה אמנים מקצועיים ומתחילים, מבוגרים וצעירים, מכל קצוות תבל. הפסטיבל פתוח לכל סוגי המוזיקה, בעיר בה חיים לא פחות מ-450 אלף מהגרים מ-180 מדינות. שיא הפסטיבל יגיע ב-15 במאין, במצעד ענק בהשתתפות מוסיקאים, להטוטני רחוב, משאיות מוזיקה ומשהו כמו מיליון וחצי איש מסביב.

איפה? רובע קרויצברג, ברליןמתי? 13-16.5לפרטים: http://www.karneval-berlin.de/en/צבעוני ומוזיקלי. פסטיבל התרבויות בברלין (צילום: Daniela Incoronato)יוני: מוזיקה בחינם (Fete de la Musique)

בכל שנה ב-21 ביוני גודשים מוזיקאים, הרכבים ולהקות את רחובות בעיר ומופיעים בחינם לאורך כל היום. מתזמורות מלאות ועד די ג'יי יחיד, מקלאסי ועד אלקטרוני, והכל בחינם.

ה- Fete de la Musique אינו ייחודי לברלין, ולא פחות מ-540 ערים, 300 מהן באירופה ו-60 בגרמניה, מציינות את בוא הקיץ עם הופעות רחוב חיות וחינמיות. בברלין נערך הפסטיבל מ-1995 (הראשון היה בפאריס ב-1982). יש לציין כי הופעות הערב, אשר יחלו ב-22:00 והלאה, יתקיימו באולמות סגורים.

מתי? 21.6איפה? ברחבי העיר, מומלץ לעקוב אחרי הפרטים באתראתר: http://www.fetedelamusique.de/en/

יולי: לילה בוטאני

אחת לשנה מתקיים בגן הבוטני בברלין "לילה בוטאני", בו משרים הפרחים והצמחייה אווירה רומנטית של גן פורח ומלבלב בלב העיר ההומה. מסלולים באורך מצטבר של 16 ק"מ מציעים עצירה להופעת ג'אז פה, כוס קפה שם, קצת שירי אופרה, מוזיקה קלאסית, כוס יין. סיורים והדרכות יערכו היכרות עם שפע הפרחים והצמחים שבמקום, ומופע זיקוקי די-נור יצבע גם את השמיים בצבעים פרחוניים.

הגן הבוטני בברלין שנפתח ב-1910 משתרע על פני 430 דונם ובו 22 אלף סוגי צמחים והוא אחד מה הבוטניים הגדולים בעולם. אם אתם ביולי בברלין אל תחמיצו את האירוע הזה!

מתי? 16.7איפה? הגן הבוטאני – Kenigin-Luise Strase 6כרטיס: החל מ-35 אירו

אתר: http://www.botanische-nacht.de/start.htmlזה יפה וירוק. הגנים הבוטניים בברלין (צילום Dreamstime)

אוגוסט: פסטיבל בירה

לא צריך לחכות לאוקטובר פסט ולא צריך לנסוע עד למינכן. חגיגת שתייה גרמנית כהלכתה תתקיים באמצע הקיץ ברובע פרידריכסהיין, בין תחנות הרכבת שטראוסברגר פלאץ לפרנקפוטר טור. 340 מבשלות בירה מ-87 מדינות ימזגו לא פחות מ-2,400 סוגי בירה שונים.

אזור הפסטיבל יחולק לפי מדינות – יפן, וייטנאם, צ'כיה, בלגיה ועוד המון. כל מחוז בגרמניה – וסטפליה, בוואריה, סקסוניה וכו', יזכה אף הוא לאזור משלו. הופעות רחוב של מוזיקה ובידור יעניקו לפסטיבל טאץ' של פולק גרמני אמיתי.

מתי? 5-7.8איפה? רובע פרידריכסהייןאתר: http://www.bierfestival-berlin.de/index%20eng.html

ספטמבר: יום המורשת (Heritage day)

"יום המורשת", או בשמו המלא "יום המונומנטים הפתוחים" (Day of the open Monument) מתקיים בכל שנה בספטמבר, ולא רק בברלין אלא במקומות נוספים באירופה. מטרתו היא לקרב קהל ותיירים למבני ציבור ותרבות, כדי שיכירו את הסיפורים מאחוריהם ואת המורשת התרבותית שגנוזה בין קירותיהם.

ארכיאולוגים, מומחי שימור, היסטוריונים ומומחים נוספים ידריכו סיורים במוזיאונים והיכלי קונצרטים יספרו את הסיפורים העומדים מאחורי המבנים ויחשפו צדדים חבויים שביום-יום נותרים סמויים מן העין. הסיורים יכללו לא רק את המבנים המוכרים והידועים של העיר, אלא גם כאלה שאינם נמצאים ברשימת אתרי החובה לתיירים, או אתרים הסגורים בדרך כלל לציבור. הסיורים עוברים ברחבי העיר, מזרח ומערב, בכנסיות, בתי ספר, גנים ובמאות מבנים, ציבוריים ופרטיים. משתתפים בהם אלפים רבים, תיירים ומקומיים, המעוניינים להכיר לעומק את עברה של העיר.

המוטו של יום זה ב-2016 יהיה "מגלים את העיר ביחד". ב-2015 הוקדש יום המורשת של העיר ל"מלאכת יד, טכנולוגיה ותעשייה".

מתי? 10-11.9איפה? ברחבי העירמחיר: הסיורים בחינם, כולל כניסה למבנים בהם נדרש תשלום בדרך כלל. עם זאת, יתכן כי נדרש רישום מוקדם כדי להבטיח מקום.אתר: http://www.tag-des-offenen-denkmals.de/

עיר ללא הפסקה. הקתדרלה בברלין (צילום: pixbay)

אוקטובר: ברלין זוהרת

פסטיבל Berlin leuchtet, ברלין המוארת או הזוהרת, מציג את יופייה של העיר בלילה. מבני ציבור, תחנות רכבת, גשרים, גנים ובתים יוארו באופן אמנותי ויהפכו למיצגים ליליים מיוחדים. הרעיון – למשוך את תושבי העיר והתיירים החוצה, לסיבוב אחרון בעיר לפני שהחורף מגיע. רגע לפני הלילות הארוכים והחשוכים, מגע אחרון של אור צבעוני זוהר על העיר ועל מורשתה התרבותית הענפה.

מעל 500 מבנים יזכו לתאורה ציבורית ייחודית זו, כמו למשל מגדל הרדיו המפורסם של ברלין (Funkturm), גשר אוברבאום (Oberbaumbrecke ), עמוד הניצחון (Siegess?ule) ועוד.

מתי? 30.9-16.10איפה? עיינו במפה: http://berlin-leuchtet.com/events/karte/

אי אפשר לפספס. הרייכסטאג בברלין (צילום: pixbay)נובמבר: פסטיבל הג'אז

ה- Jazzfest Berlin מסמן את סופה הקלנדרי של סצנת הג'אז השוקקת בעיר. הפסטיבל מתקיים ברציפות מאז 1964 והוא אחד הגדולים והמפורסמים בעולם. מי לא ניגן בו? דיוק אלינגטון, מיילס דיוויס, צ'רלי מינגוס, והניימדרופינג עוד ארוך. התוכנייה של פסטיבל 2016 תתפרסם רק בספטמבר, אבל שוחרי הג'אז כבר משריינים מקומות.

מתי: 3-6.11פרטים באתר הרשמידצמבר: יריד אמנות שימושית

ה- Zeughausmesse הוא יריד לחפצי אמנות ביתיים ושימושיים, הנחשב אחד מהגדולים מסוגו בעולם. לא מדובר ביריד דוכני רחוב. בכל שנה, ועדה מיוחדת בוחרת 85 אמנים שיציגו ביריד, בדגש על אמנות שימושית לחיי היום-יום, המיוצרת באיכות גבוהה. בסוף היריד נבחרים שלושה אמנים שזוכים בפרסים כספיים על יצירתם.

מתי? 10-13.12איפה? המוזיאון להיסטוריה גרמנית, כתובת: Unter den Linden 2 אתר: http://www.zeughausmesse.de/english/decorative-arts-fair

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ