ברלין דרך הסמארטפון: אפליקציות חובה לכל תייר מתחיל

בין אם ליומיים או לשבועיים - הביקור שלכם בברלין יוכל להפוך זול ונוח יותר אם תציידו כהלכה את הסמארטפון שלכם. מהאפליקציה שתתרגם לכם כל דבר ועד האפליקציה שתפשט לכם את מערכת התחבורה הציבורית: כך תשדרגו את הטיול בנגיעת כפתור

אורי ברקוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ברקוביץ'

בין אם זו הפעם הראשונה או העשירית שלכם בברלין, ולא משנה לכמה זמן הגעתם, הביקור שלכם לא יהיה נוח באמת בלי היתרונות שאתם יכולים להפיק מהמכשיר הנייד החכם. המדריך שלפניכם יביא לכם את המידע הבסיסי שמתאים לכל מבקר - כל מה שצריך לדעת כדי להתחבר לאינטרנט הסלולרי בגרמניה ומהן אפליקציות החובה הכי שימושיות. המדריך פונה למכנה המשותף הרחב ביותר וכולל רק את הפונקציות השימושיות והנוחות לתפעול, לאחר שוויתרתי על אפליקציות שהגם שהן מגניבות, לא הוכיחו את עצמן כשימושיות. המדריך מבוסס על האפליקציות למערכת ההפעלה הנפוצה אנדרואיד. לכל פרק מצורף גם קישור לאפליקציה מקבילה באייפון. לבעלי מכשירים חכמים עם מערכות הפעלה אחרות מומלץ לבדוק את זמינות האפליקציות עבורם.

משיגים מספר מקומי

נחתתם בברלין, והתמקמתם במלון, ירדתם לבדוק את מזללת הדונר או הקארי וורסט הקרובה. עכשיו שכחו משער ברנדנבורג או מועדון ברגהיין. היעד הראשון שלכם הוא חנות הסלולר, שם תרכשו כרטיס סים שיעניק לכם מספר מקומי ואפשרות לגלוש באינטרנט בעלות נמוכה (במידה שהמכשיר שלכם נעול לכרטיס סים זר, עליכם לדאוג לפתוח אותו מבעוד מועד). למה לרכוש כרטיס מקומי ולא להסתפק בסים מהבית וגלישה ברשתות אלחוטיות חינמיות? פשוט מאוד - בלי אינטרנט סלולרי לא תוכלו ליהנות מהאפליקציה הכי שימושית - זו שתאפשר לכם להתמצא בנבכי התחבורה הציבורית של ברלין. בעזרת המספר המקומי בני המשפחה שלכם יכולו לתפוס מבלי שתשלמו עבור השיחות הנכנסות, וחוץ מזה, מספר מקומי יאפשר לכם לצלצל ולסמס בזיל הזול לחברים שתפגשו במהלך הביקור.

היכן תשיגו סים מקומי? בין אם זה אולם מכירות של אחד המותגים המקומיים, או חנות קטנה של מהגרים טורקים, ברלין משופעת בחנויות סלולר. ההבדלים במחירים לא משמעותיים ואין סיבה להעדיף חנות רשמית על פני חנות שכונתית שמוכרת מכשירי יד שנייה משנת 2000. המפעילים המקומיים מציעים כרטיסי סים בתשלום מראש (פריפייד) שבניגוד למפעילים הישראלים, מציעים מחירים אטרקטיביים לדקת שיחה מקומית ולחיבור לאינטרנט.

מתחברים לאינטרנט הסלולרי

מאחר שמדריך זה עוסק באינטרנט, נציין רק שכדאי להשוות את מחירה של דקת שיחה של כל מפעיל אם כי לרוב המחירים דומים ובכל מקרה אינם גבוהים. חברת Blau, למשל, מציעה שני סוגים של כרטיסי סים, אחד לשיחות מקומיות זולות וכרטיס אחר לשיחות בינלאומיות זולות, כולל לישראל. החיסרון של חברה זו הוא העלות הגבוהה של החיבור לאינטרנט - 20 יורו. כרטיס הסים עצמו עולה כסף אם כי במקרים מסויימים הכרטיס יגיע מוטען בשיחות בשווי שמגיע לעלות הכרטיס כך שלמעשה לא תשלמו עבור הכרטיס. אני העדפתי להשתמש בכרטיס של חברה אחרת -O2 שהציעה לי את החיבור הכי זול לאינטרנט - 10 יורו בחודש (בעוד ששאר החברות הציעו חיבור בעלות 15 או 20 יורו).

חבילות הגלישה מגיעות במהירויות ונפחים שונים וכדאי לוודא שלא מדובר בחבילה איטית מדי (מספיק שהיא נמדדת ב-mbps ולא ב-kbps). באשר לנפח הגלישה, מומלץ לקנות חבילה גלישה ולא לשלם לפי כמות הגלישה בפועל. גם חבילה קטנה של 100 מגה בייט לחודש תספיק לצרכים הבסיסיים - אימייל, פייסבוק, והאפליקציות שבמדריך זה, אך היא לא תספיק בשביל הורדת קבצים גדולים, לשיחות VoIP (סקייפ), לצפייה בווידאו או להאזנה לרדיו אינטרנטי. עוד משהו שכדאי לדעת הוא שחלק מהחברות מציעות למעשה אינטרנט ללא הגבלה, כאשר המכסה המצויינת היא מכסת האינטרנט המהיר, שלאחר מיצוייה פשוט תועברו לגלישה במהירות איטית יותר.

לבסוף, חשוב מאוד מאוד לבקש מהמוכר בחנות לבצע עבורכם את האקטיבציה של המכשיר, ושל החיבור לאינטרנט. אל תיבהלו אם הוא יבקש מכם לשם כך דרכון וירשום את פרטיכם במחשב - זהו נוהל מקובל.

עכשיו כשיש לכם אינטרנט סלולרי תוכלו ליהנות בכל זמן ובכל מקום מהאפליקציות הכי שימושיות. כדאי להוריד עוד בבית, לפני הטיסה ולא לבזבז לשם כך בייטים יקרים מהחבילה הסלולרית. אם בכל זאת שכחתם להיערך, רצוי לחפש חיבור לאינטרנט בבית קפה קרוב ולבצע את ההורדות משם ולא באמצעות האינטרנט הסלולרי.

» O2 החנות המרכזית - כתובת: Schonhauser Allee 114, 10439 Berlin, Germany, טלפון: 49.30.4473.6400+

בלי מפות, בלי שאלות - מנווטים בתחבורה הציבורית של ברלין

הברלינאים הם עם חביב אדיב ולרוב גם דוברי אנגלית ונכונים לעזור. ברוב התחנות תלויות מפות ברורות של רשת הרכבות. אבל כדי לספר סיפור ארוך בקצרה - ברגע שהם מגלים אותה, גם ברלינאים ותיקים לא מסוגלים לזוז בלי אפליקציית התחבורה הציבורית Offi. מערכת התחבורה הציבורית בברלין היא מהנוחות והאמינות בעולם, והיא מורכבת מרשתות של רכבת תחתית (U-Bahn), רכבת עילית (S-Bahn), חשמליות ואוטובוסים. ההתמצאות במערכת הרכבות התחתיות והעיליות קלה ופשוטה אבל כשמכניסים למשוואה גם את החשמליות והאוטובוסים כבר מדובר במשימה ממש בלתי אפשרית. בעזרת אפליקציית Offi תוכלו להגיע ממקום למקום, בדרך הכי יעילה ומהירה, בכל שעות היממה, כבר מהיום הראשון שלכם בעיר.

איך זה עובד? מזינים כתובת מוצא וכתובת יעד, והאפליקציה מציגה לכם את כל הקומבינציות האפשרויות להגעה מנקודה א' ל-ב', כולל סוג אמצעי התחבורה, שם הקו, כתובת התחנה, משך זמן הנסיעה וגם כמה זמן לוקח להגיע רגלית אל תחנת המוצא, מתחנה לתחנה, ואל היעד הסופי.

האפליקציה גם חוסכת את הצורך לברר עד איזו שעה פועלים אמצעי התחבורה השונים. החל משעה מסויימת יוצגו רק אמצעי התחבורה הפועלים בשעה המבוקשת, כמו למשל קווי האוטובוס הליליים המחליפים את הרכבת התחתית. בקיצור, עם האפליקציה הזו, תמצאו את עצמכם מהר מאוד מובילים ממקום למקום אפילו את החברים הברלינאים שלכם.

יתרון משמעותי נוסף לשימוש באפליקציה הוא במקרה שאינכם יודעים בדיוק היכן אתם נמצאים. האפליקציה מזהה אוטומטית את מיקומכם בעזרת שבב ה-GPS במכשיר וכל שנותר הוא להזין רק היעד - בין אם זו כתובת או שם של תחנה. מערכת המידע הזו פועלת גם באתר האינטרנט של חברת התחבורה הברלינאית אך זו מסורבלת מאוד בהשוואה לאפליקציה.

אני נוהג להשתמש באפליקצייית Offi בשילוב עם גוגל מפות, משום שהיא מספקת הדרכה רק עד התחנה הקרובה ביותר ליעד המבוקש, אך לא ליעד עצמו. טרם היציאה, אני נוהג לסמן על גבי גוגל מפות את הכתובת המדוייקת באמצעות כוכבית, וכאשר אני מגיע לתחנה הסופית אני מפעיל את המפות ומנווט רגלית עד ליעד הסופי.

לאפליקציה לאייפון - FahrInfo Berlin

אמנם במסעדות ובתי קפה רבים תמצאו תפריטים באנגלית, אולם למה להיות תלויים? הורידו את אפליקציית התרגום של גוגל Google Transate ותוכלו לתרגם מגרמנית לכל שפה, כולל עברית. המכשול היחיד בפני שימוש חלק בשירות זה הוא תלותו בחיבור רציף לאינטרנט. מי שהתרגל לאמינות רשתות התקשורת בישראל עלול להתאכזב מכך שגם ליעילות הגרמנית יש גבולות. קשיי קליטה, בפרט בתוככי בניינים הם תופעה שכיחה מאוד. לכן מומלץ מאוד להוריד ולהתקין את אפלקיציית התרגום והמילון ColorDict אשר ניתנת להפעלה בכל זמן מתוך המכשיר ללא תלות בחיבור לאינטרנט. לאחר הורדת והתקנת האפליקציה הפעילו אותה, הקליקו על הכפתור Download Dictionary Data מצד שמאל למטה ובחרו במילונים שתרצו להתקין במכשיר שלכם. המילון המומלץ הוא גרמני-אנגלי (German-English Dictionary). לאחר ההורדה כדאי להפעיל את המילון מתוך תפריט האפליקציות כדי ליזום פעולה שתעביר את המילון לכרטיס הזיכרון שתשחרר לכם מקום בזיכרון המיידי של המכשיר שלכם. פעולה זו נעשית אוטומטית לאחר הפעלת המילון והיא לא בגדר חובה. המילון יפעל גם אם לא תבצעו פעולה זו.

לאפליקציית ColorDict לאנדרואיד

לאפליקציית Google Transate לאנדרואיד

לאפליקציית Google Translate לאייפון

רדאר הבילויים והמסעדות   

הנוסעים לברלין לא צריכים לחכות עד ששירותים מבוססי מיקום יכבשו את המיינסטרים. בגרמניה, פועלת הרשת החברתית המוצלחת Qype (האפליקציה זמינה גם לבלקברי ונוקיה) שתעזור לכם לגלות מקומות בילוי ועסקים הסמוכים למקום הימצאכם בכל רגע מבלי שתצטרכו להיות פעילים ברשת או בעלי חברים בה. המידע בה פתוח וחופשי לכל משתמש.

קייפ מכסה מגוון רחב של קטגוריות עסקים - מסעדות, בתי קפה, מזון מהיר, פאבים וברים, חיי לילה, קניות, מלונות, או מוניות ומספקת עליהם מידע בסיסי ושימושי - המרחק שלהם ממקום הימצאכם, תמונות, כתובת, תיאור ודירוג המשתמשים. קייפ מציעה גם מידע במגוון קטגוריות נוספות כמו: בנקים, אופניים, בתי קולנוע, אופנה ועוד. 

שימו לב: קייפ היא אמנם גרמנית אך ניתן לבחור ששפת המימשק והביקורות יהיו באנגלית. כמו כן ייתכן שתוכלו להתקין ולהפעיל את קייפ רק עם כרטיס הסים המקומי ולא עם הכרטיס הישראלי שלכם.

Qype לאנדרואיד

Qype לאייפון

במדריך הזה תמצאו המלצות לאפליקציות אייפון בנושאי אמנות, תערוכות, מסעדות ובילויים

לא רק בעונות המעבר, מזג האוויר בברלין רגוע אך הפכפך. לפני שיוצאים לעיר כדאי לבדוק מה המצב העניינים בחוץ ומה צפוי בהמשך היום. מזג האוויר בגרמניה מתנהג קצת שונה ממה שאנחנו רגילים מישראל - שעות השיא של החום בקיץ עשויות להגיע דווקא בערב ולא בצהריים - לכן כדאי לראות איזו טמפרטורה צפויה בכל שעה, ולא רק מהן טמפרטורות המינימום והמקסימום. אני מאוד אוהב את אפליקציית wetter.info וממליץ עליה גם למי שלא קורא גרמנית. לאחר שתגדירו את המיקום - ברלין, תקבלו את מזג האוויר הצפוי להיום (Heute) קליק על הכפתור הסמוך (Vorhersage) יראה לכם את מזג האוויר הצפוי בהמשך השבוע.

Wetter.info לאנדרואיד

Wetter.info לאייפון

טיפ אחרון לסיום: השימוש באפליקציית המפות והאיתור האוטומטי ב-Offi מחייבים שימוש ברשת דור שלישי והפעלת שבב ה-GPS, ואלו ירוקנו את הסוללה שלכם במהירות רבה. מומלץ לחסוך במשאבים ולכבות במשך היום את הפונקציות הלא נחוצות ובמידת האפשר לשאת עמכם מטען ומפת נייר לגיבוי.

מכירים אפליקציות מגניבות נוספות? ספרו לנו בתגובות או כתבו לי uri.berkovitzuri.berkovitz@gmail.comgmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ