סילבסטר בברלין: המדריך המלא לחוגגים בעיר

איפה נמצאות המסיבות הכי שוות, מתי כדאי להגיע אליהן, עם מי כדאי לבלות וממה רצוי להיזהר: כל מה שצריך לדעת כדי להתכונן ללילה הכי פרוע בשנה בבירת המסיבות של אירופה

אורי ברקוביץ', ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ברקוביץ', ברלין

אולי משום שהיא מקפחת את עצמה בחגיגות יום איחודה, ובאופן כללי לא עיר לאומנית במיוחד, בליל השנה האזרחית החדשה ברלין מפצה את עצמה ובענק. הדיכאון של תחילת החורף והידיעה שהגרוע עוד בדרך, פלוס העובדה שאלו הימים הכי קצרים וחשוכים בשנה, פלוס המשפחתיות החמימה של חג המולד שבוע קודם - מתנקזים כולם אל כור אטומי שמתפוצץ בין לילה. לילה שבו לברלינאים אין מחר והעיר כולה שרויה במעין מצב חירום חיובי.

החגיגות הרשמיות

לפי האתר הרשמי, חגיגות השנה החדשה הרשמיות של ברלין הן מסיבת הסילבסטר (כן, השם כמו בישראל) הכי גדולה בעולם, ששמה בכיס הקטן אף את אירועי טיימס סקוור בניו יורק. למעלה ממיליון בני אדם צפויים להשתתף בחגיגת ענק לאורך שני קילומטרים ובשטח של 80 אלף מטר רבוע. באוהלים ינגנו דיג'ייז מוזיקה עד אור הבוקר, על הבמות יופיעו כוכבי רוק ולהקות בינלאומיות, ובחצות צפוי מופע זיקוקים ענק. האירוע מתרחש בשדרת ה-17 ביוני היפיפה והמפורסמת, בין שער ברנדנבורג לעמוד הניצחון והכניסה חינם.

אישית, מעולם השתתפתי במסיבה הזו, ויש הטוענים שעדיף בהרבה לבלות את ערב השנה החדשה במקום חמים עם חברים ולצפות בזיקוקים מרחוק (למשל מפארק ויקטוריה, בקרויצברג) במקום לעמוד שעות בקור. חברי הברלינאי ריצ'י אף מרחיק לכת וממליץ במפורש להדיר רגליים מה"מסיבה" הזו - "שמיועדת לטיפוסים מפוקפקים ותיירים בורים". אם בכל זאת אתם רוצים לקחת סיכון, דאגו לפחות להתלבש בבגדים חמים בהתאם.

» אתר החגיגות הרשמיות: www.silvester-berlin.de

תאכל אבק, כדור הטיימס סקוור. סילבסטר בברלין (צילום: האתר הרשמי)

תכנון הערב

מומלץ לתכנן מראש בקווים כלליים את המסלול לערב כדי לא לבזבז זמן יקר במעברים בין המסיבות וחיפוש היעד. זה אומר שאם אתם לא שולטים במפת העיר והתחבורה הציבורית שלה, בררו מראש היכן ממוקמים המקומות אליהם אתם מתכננים ללכת ומהי הדרך הטובה ביותר להגיע אליהם באמצעות התחבורה הציבורית. בכתבות המועדונים הקודמות (חלק 1, חלק 2) הסברנו למשל שבחלק מהמקרים כתובת מדוייקת לא עוזרת להבין היכן מתחבא המועדון, וכדאי לראות בעיניים בגוגל מפות היכן הוא נמצא.

כרטיסים

במידת האפשר, כדאי לנסות ולקנות את הכרטיסים למסיבה מראש. כך יימנע מכם מפח נפש אפשרי אם המסיבה אליה תגיעו מלאה או שתור אינסופי משתרך מול קופותיה. האם נמכרים כרטיסים מראש, והיכן, אפשר לברר באתרי המועדונים. הכלל הוא שככל שהמסיבה יותר פלצנית כך לא רק סביר שתצטרכו להשיג כרטיסים מראש, אלא גם שכרטיסים אלה וודאי אזלו מזמן. אם אתם בליינים צעירים זה לא אמור לשנות לכם. נכון, לא תצליחו להיכנס לנשף הבוהמה הפראית, לא תצפו במופע בורלסק, לא תרקדו בסגנון שנות ה-20, צ'רלטון, טנגו וכלייזמר ולא תקבלו בכניסה 50 מיליון רייכסמארק לבזבז בקזינו. אז מה.

מי רוצה בכלל לחגוג עם האליטה? נשף הבוהמה הפראית (צילום: האתר הרשמי)

מתי להגיע

ערב הסילבסטר 2011 נופל ממש על סוף השבוע, בלילה בין שבת לראשון, מה שעוזר להפוך אותו לוויקאנד ארוך של מסיבות. בחלק מהמועדונים יתחילו המסיבות כבר ביום חמישי ובמועדונים אחרים אפשר יהיה לבלות גם בלילה בין ראשון לשני. אם אתם בליינים כבדים תרצו אולי לשקול לא להסתפק רק בלילה בו מתחלפת השנה אלא להגיע קצת קודם ולעזוב קצת אחר כך.

בערב הסילבסטר עצמו לא מומלץ לנסות להיכנס למועדונים בין השעות 01:00 ל-3:30. אין מה לדאוג מתמורה ראויה עבור הכסף ששילמתם בכניסה (שיכול להגיע ל-25 יורו - יותר מכפול מבערב רגיל), מאחר שמסיבות רבות נמשכות עמוק אל צהרי ה-1 בינואר ואף יותר מכך. מה שיקרה קודם הוא לא הפסד גדול, להיפך - בברלין כל אחד חושב שערב הסילבסטר תהיה המסיבה של חייו, אבל התוצאה היא בדרך כלל צפיפות יתר. סביבות ארבע לפנות בוקר, כשכל האנשים האלה (שעבור חלקם זהו היום היחיד בשנה בו תראו אותם במועדון) הלכו כבר הביתה, היא השעה שבה מתחיל הכיף האמיתי. יותר מזה, לא חייבים להגיע בארבע בבוקר, אלא מראש בשעות הבוקר לאחת המסיבות שנמשכות עד מאוחר.

היזהרו מהצפיפות. סילבסטר באדמירלס פאלאס (צילום: Admiralspalast Berlin, פליקר)

לאן ללכת

כמובן שאי אפשר להקיף את כל האירועים והמסיבות בעיר. יחד עם זאת, סביר שהמסיבות הכי טובות במועדונים היותר גדולים ומרווחים, שצפויות להימשך זמן רב ושמדיניות הכניסה אליהם לא נוקשה מדי, יתקיימו בריטר בוטצקה, ארנה ו-ווילדה רנאטה. מסיבה שווה וודאי תתרחש גם במועדון Kater Holzig (המחליף של בר 25), אם לשם לא בהכרח תצליחו להיכנס. בכל מקרה, עד מועד כתיבת הכתבה לא כל פרסמו המועדונים את הליין-אפ שלהם, כך שאם פרטים אלה חשובים לכם, כדאי לבדוק זאת סמוך למועד המסיבה.

כדי לגלות אפשרויות נוספות מומלץ לבקר בכתבת מקורות המידע שפורסמה כאן, ובה המלצות על מקורות המידע הטובים ביותר לחיי לילה ותרבות בברלין. שימו לב במיוחד לאתרי האינטרנט שמספקים מידע נגיש ונוח ספציפית על אירועי היום, המחרת והשבוע.

לחיים. כרזת המסיבה של הווילדה רנאטה (צילום: האתר הרשמי)עם מי לבלות

אחת הדרכים הכי טובות להגיע למסיבות שוות, כולל מסיבות בית פרטיות, היא להסתובב עם מקומיים. מה לעשות אם לא מכירים אף אחד בעיר (או שאתם שמכירים, אבל לא מדובר בחיות לילה שאפשר לסמוך עליהם בעניין זה)? סילבסטר הוא היום שבו הברלינאים משאירים את הבושה בבית ויוצאים להשתגע כאילו מדובר בלילה האחרון בחייהם. ברבעים קרויצברג ובפרידריכסהיין, בליינים רבים נודדים ממסיבה למסיבה ומחפשים לעשות חיים. לפגוש אותם ברחוב ולבקש להצטרף אליהם ספונטנית הוא מעשה לגיטימי. זה מה שעשיתי בשנה שעברה, ואכן זכיתי לליל המסיבות הכייפי ביותר בחיי.

להצטייד בחברים מראש

אפשרות אחרת היא לחפש חברים בפורום ברלין בקאוצ'סרפינג (הסבר על מהות האתר בכתבה הזו). שם אפשר למצוא עשרות זרים ומקומיים שמחפשים לבלות יחד את ליל השנה החדשה בדיוק כמוכם. לא חייבים לבלות איתם את כל הלילה, אבל זו דרך מצויינת להתחיל את הערב מוקדם, להיכנס לאווירה ולהכיר אנשים נוספים עימם תמשיכו את הלילה. כבר עכשיו השרשור על הסילבסטר הוא השוקק שבפורום ברלין, עם הודעות רבות של אנשים המעוניינים לצאת לבלות יחד וכאלה שמתכנים מסיבות קאוצ'סרפינג לשנה החדשה.

» פורום ברלין: www.couchsurfing.org/group.html?gid=639

» לינק ישיר לשרשור על סילבסטר: www.couchsurfing.org/group_read.html?gid=639&post=10612828

הכי טוב בבית. מסיבת סילבסטר בברלין (צילום: SPNR, פליקר)

כללי זהירות

1. גרמנים שיכורים יכולים להיות כיפיים אבל גם מסוכנים, ואת זה אומר ריצ'י, לא אני. לטענתו, סילבסטר הוא הלילה שמניב הכי הרבה קטטות ואפים שבורים בהשוואה לכך לילה אחר בשנה.

2. האזהרות מפני איזורי הקרבות של ילדי נויקלן וקרויצברג בערב הסילבסטר מזכירות את סיפוריו של הבלוגר שלום בוגוסלבסקי על יום המים בקריית יובל. בעוד חבריהם הירושלמים מפגיזים במים כל עובר אורח שנקרה בדרכם במארבים מתוחכמים, ילדי ברלין מהשכונות הטרנדיות אך עניות הם סכנות נפשות של ממש, בשל הזיקוקים שהם משגרים במשך שעות והנפצים שהם משליכים. בברלין ירי זיקוקים הוא המקבילה לפטיש והקצף של יום העצמאות. בסילבסטר האחרון, על גג רעפים משופע מכוסה שלג, התקבלה 2011 עם אחד המחזות המרהיבים שראיתי מחיי - במשך שעה נראה כאילו בעלות הברית חזרו להפגיז את בירת גרמניה, רק הפעם מלמטה למעלה, ובצבע.

פוזה בהשפעת האלכוהול. חוגגים סילבסטר (צילום: hyunlab, פליקר)

היום שאחרי

אם באתם לברלין במיוחד לכבוד הסילבסטר, מומלץ לא להזמין טיסה חזרה לפני ה-2 בינואר בערב, כדי לאפשר לכם מינימום זמן להתאוששות. מצד שני, לא מומלץ להישאר בעיר יום אחד מיותר לאחר מכן. ברלין של תחילת ינואר היא עיר שתושביה מדוכאים ורחובותיה פצועים ומדממים נחלים של בדלי סיגריות, שברי בקבוקים, צואת כלבים ותרמילי זיקוקין במשך ימים ארוכים.

כתבות מומלצות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה