חצי שעה מאלכסנדרפלאץ: הכרות עם מזרח ברלין

שכונת הוהנשונהאוזן במזרח ברלין מציעה למי שמוכן לצאת מהאזור התיירותי של העיר היסטוריה, אדריכלות, אמנות ואפילו חוף מסודר בימים החמים

תמר גבלינגר, עכבר עולם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר גבלינגר, עכבר עולם

רוב התיירים שמגיעים לברלין מתמקדים בטיולים באזור הרינג, הטבעת הפנימית העוטפת את העיר וכוללת אלכסנדרפלאץ המפורסמת, שכונת קרויצברג וחומת ברלין. מבקרים "נועזים" יותר  מרחיקים עד למרכזי הקניות הגדולים של שטגליץ או שפנדאו. אבל ברלין היא הרבה יותר מזה, ובעיר יש עוד עולם ומלואו לגלות, גם באזורים שבדרך כלל אינם מתוירים. שכונת הוהנשונהאוזן (Hohenschonhausen) היא חלק מרובע ליכטנברג, ולמעשה לא מאוד רחוקה מהרינג המתויירת. היא כוללת בתוכה אדריכלות מעניינת, ביקור בבית הכלא של השטאזי ואפילו אגם וחוף מסודר באמצע העיר.

סיורי אסירים ואדריכלות מודרנית

שכונת הוהנשונהאוזן ידועה בעיקר בגלל בית הכלא שנמצא בגבולה ונקרא על שמה. בבית המעצר בהוהנשונהאוזן נכלאו החל מ-51' מתנגדי משטר מזרח גרמנים ואנשים שהיו קורבנות להלשנות והפחדות ממשטר האימים שהפעיל שירות ביטחון המדינה של מזרח גרמניה, השטאזי. לפני כן, החל מ-1945, נכלאו בו אזרחים שמשטר הכיבוש הסובייטי ראה בהם גורמים עוינים, כולל למשל נערה בת 14 שנאסרה כי הוסיפה זקן לדיוקן של סטאלין באמצעות ליפסטיק. חלק מן המדריכים באתר ההנצחה, בעיקר מדריכי סיורים בשפה הגרמנית, הם אסירים לשעבר בבית הכלא. סיורים מודרכים יוצאים כל יום בשעות 10:30, 12:30 ו-14:30 ועולים שישה אירו לאדם (3 אירו לזכאים להנחות).

» Gedenkstatte Berlin – Hohenschonhausenכתובת: Genslerstr. 66, 13055 Berlin; אתר רשמידרכי הגעה מאלכסנדרפלאץ: קו M5 עד תחנת Freienwalder Str (תחנות נוספות של קווי החשמלית M6, 16 , 27 ו-M17 במרחק קצר)

בהוהנשונהאוזן אפשר למצוא דוגמאות להתפתחות העירונית של ברלין מאז סוף המאה ה-19. בין היתר יש שם בנייה קלאסית בסגנון ה"עיר גנים", מתחם מגורים שתוכנן על ידי ברונו טאוט, מהאדריכלים החשובים בסגנון הבינלאומי, שהשפיע רבות על שיכוני העובדים בשנות ה-20. בחלקים החדשים יותר של השכונה ניתן לראות את ה"פלאטנבאו", שיכוני ענק שנבנו במזרח גרמניה לדיור המוני וזול.  גולת הכותרת לחובבי האדריכלות בהוהנשונהאוזן היא הווילה שתכנן אחד מגדולי האדריכלים של המאה ה-20, לודוויג מיס ון דר רוהה עבור משפחת למקה. "בית למקה", הכולל קומה אחת, חלונות גדולים וקווי תכנון ישרים ונקיים, עומד על גדות האובר-זה, אגם קטן ונאה. זהו הבניין האחרון שתכנן ואן-דר-רוהה בברלין לפני בריחתו מהנאצים לארצות הברית, והבית הפרטי היחיד שתכנן בעיר ושניתן גם לבקר בו. היום הבניין משמש כגלריה לאמנות עכשווית. הכניסה חופשית.

Mies van der Rohe Haus – כתובת: Oberseestrasse 60, Berlin 13053 . שעות פתיחה: ימים ג' - א' , 11:00 - 17:00, ניתן לתאם סיורים מודרכים מראש. אתר רשמי; דרכי הגעה מאלכסנדרפלאץ: M5 עד תחנת Oberseestr, תחנה של קו החשמלית 27 במרחק קצר.

חוף באמצע העיר

אזור הוהנשונהאוזן מלא כולו באגמים. באגם אובר-זה (obersee) אין חוף רחצה מסודר, והחלקים הנגישים שלו משמשים כפארק. האגם הצמוד לו, האורנקה-זה (Orankesee), כבר מסודר יותר וכלל חוף מסודר, שתי מגלשות מים - אחת לקטנטנים ואחת לגדולים יותר, מלתחות ושאר מתקנים. בחורף, כשהאגם קפוא, שוחה בו אגודת ספורט שדוגלת בשחייה במי קרח. אגם נוסף באזור הוא הפאולר-זה (Fauler See), שנמצא צפונית לאורנקה-זה וסביבו שמורת טבע לעופות ולצמחים.

דרכי הגעה: חשמלית 27 עד Stadion Buschallee/Sauermondtstr (עדיף), או עם קו M4 עד Buschallee/Hansastr

ברחוב קונראד-וולף (שנקרא על שם הקולנוען היהודי המזרח גרמני, ואחיו של רב-המרגלים מרכוס וולף) נמצאת אנדרטה לזכר בית הכנסת של הוהנשהאוזן, שנחרב על ידי הנאצים. במקומות אחרים בשכונה ניתן למצוא "אבני נגף" או אנדרטאות לזכר היהודים שהתגוררו בשכונה. לא רחוק מן האגמים הציוריים, נמצא בית העלמין של קהילת "עדת ישראל", קהילה אורתודוקסית שהתפצלה מן הקהילה היהודית של ברלין במהלך המאה ה-19. בבית העלמין קבורים כמה מן היהודים המפורסמים בהיסטוריה של ברלין, ובניהם הרב עזריאל הילדסהיימר. 

» בית קברות "עדת ישראל"; כתובת: Herbert-Baum-Straße 45, 13088 Berlin, Germany; שחות פתיחה: שני-חמישי, 7:30-17:00, בראשון נפתח ב-8, בשישי נסגר ב14:30; אתר רישמי

השוק הווייטנאמי של הרצברגשטראסה בליכטנברג, גבול הוהנשוטנהאוזן הוא אטרקציה שאסור לפספס. בלב ברלין, בתוך בניינים מסחריים סתמיים למראה, מסתתר שוק אסיאתי מקורה ענק, שנקרא על שמו של השוק הגדול של האנוי. ה-Dong Xuan Centre מכיל חנויות לממכר אוכל אסיאתי, מסעדות קטנות וחנויות שמוכרות מבחר מוצרים תוצרת אסיה. לצד כל אלה מתנהלים בשוק גם ארגונים קהילתיים של הוויטנאמים בברלין. גם סוחרים לא-וייטנאמים גילו את האבן השואבת ושכרו חנויות במתחם, וניתן למצוא בו גם חנויות של המיעוט ההודי או הסיני. מאחורי הדלתות האפורות של כל ההאנגר מסתתר עולם אחר לגמרי: לוחות מודעות בווייטנאמית בלבד, ריחות אקזוטיים וצלילים זרים.

» Dong Xuan Centre - כתובת: Herzbergstrasse 128, 10365 Berlin. פתוח בימים רביעי - שני החל מ-11:00. דרכי הגעה: M8 עד Herzbergstrasse

תמר גבלינגר היא מומחית לחקר וניהול מידע ובמסגרת זו גם מתחקרת, מארגנת ומדריכה סיורים מיוחדים בברלין ובסביבתה. למידע נוסף www.berlinhebrew.com , הטיולים של נדב גבלינגר בברלין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ