תחבורה ציבורית בבודפשט: המדריך המלא

מערכת התחבורה בבודפשט היא מהטובות בעולם, חבל שלא תנצלו אותה כראוי. הרי לכם כל הדרכים להתגלגל ממקום למקום

הארץ טיולים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 vorosmarthy square
הארץ טיולים

התחבורה הציבורית בבודפשט היא מהטובות בעולם - יעילה, מהירה, מדויקת וזולה. כמעט לכל מקום בעיר ניתן להגיע בכל שעה ביום. אין מה לחשוש בנסיעה ברכבת התחתית גם בלילה, סדרנים בריאי גוף שומרים כל העת על הסדר.

עם העלייה לרכבת התחתית, לאוטובוס, לחשמלית או לטרוליבוס (אוטובוס חשמלי) עליכם להחתים את הכרטיס במתקן מיוחד. יש הרבה ביקורות, במיוחד באזורים המתויירים, ומי שיתפס ללא כרטיס בר תוקף יידרש לשלם קנס (6,000 פלורינט במקום או 12,000 בדואר תוך 30 יום). ויכוחים, הסברים, תחנונים או מענה בעברית בדרך כלל אינם עוזרים. שימו לב שבאוטובוסים החשמליים אין אפשרות לקנות כרטיס, לכן יש לרכוש אותו לפני העלייה לקרון. התחבורה הציבורית פועלת בדרך כלל בין 23:00-4:30. כרטיסים ניתן לרכוש בקופות תחנות המטרו, בדוכני עתונים, בחנויות טבק ובמכונות אוטומטיות שנועדו למטרה זו.

Keleti , The main international railway terminal in Budapest was builtin 1884 צילום: Jeff Whyte / Shutterstock.com

כרטיס בודד או "חופשי-חודשי"? כרטיס תייר:

תקף ל-72 שעות ולכל אמצעי התחבורה בבודפשט (מטרו, אוטובוס חשמלית וטרוליבוס) מתאים למי שמתכנן נסיעות מרובות. 4,150 פורינט. 

כרטיס בודד (vonaljegy):

מתאים לנסיעה אחת פלוס מעבר אחד בין קווי מטרו. מחיר: 350 פורינט.

כרטיסיה ל- 10 נסיעות: 3,000 פורינט. 

כרטיס חופשי ליום אחד (napijegy): תקף ל- 24 שעות מרגע הקנייה. מחיר: 1,650 פורינט. 

חופשי ל- 3 ימים (heromnapos turistajegy): תקף ל- 72 שעות לאחר הרכישה. מחיר: 3,850 פורינט.

חופשי לשבוע: 4,950 פורינט.

כרטיס משפחתי: תקף לנסיעה בכל אמצעי התחבורה בבודפשט למשך 24 שעות. ניתן לשימוש על ידי מקסימום חמש נפשות, 3,300 פורינט.

כרטיס בודפשט (Budapest kertya): נסיעה חופשית בעיר וגם הנחות במוזיאונים ובמסעדות. כרטיס ליום - 4500 כרטיס ליומיים – 7500 פורינט, 3 ימים – 8900 פורינט.

התחבורה הציבורית מנוהלת על ידי חברת הנסיעות של בודפשט (BKV), באתר האינטרנט שלה תמצאו מידע שימושי באנגלית הכולל לוחות זמנים ועלויות. כלי הרכב נוסעים מ- 5 בבוקר ועד 11:30 בערב. לאחר מכן יש רשת נרחבת אוטובוסי לילה.

keleti train stationצילום: trabantos / Shutterstock.com

מטרו

בעיר פועלים שלושה קווי מטרו (אדום, כחול וצהוב), והם יעילים וקלים להתמצאות:

נתיב הקו האדום (פירוש - Piros) מחבר את שני חלקי העיר (בודה ופשט) ועובר מתחת לנהר הדנובה.

הקו הכחול (קק - Kek) והארוך ביותר נוסע לאורך הדנובה בפשט, והוא יוצא מ-Ujpest וVaroskozpont ומגיע עד ל- Kobanya-Kispest.

הקו הצהוב (שרגה Sarga), בין קווי המטרו הראשונים באירופה, הוא קצר ביותר ונוסע רק בפשט, מ-Vorosmarty Square עד ל- Mexikoi ut.

Tram in Budapestצילום: Shutterstock.com

קו רביעי, ירוק, (M4) הושק רק בשנים האחרונות ועדיין לא הסתיימה חפירתו מתחת לרחובות העיר.  הקו מחבר את דרום-מערב קלנפולד ואסוטלומאלאס, הממוקם בבודה, ואת קאליטי פליודוואר (Pleiudvar) המזרחי בפסט, תחת נהר הדנובה.

ניתן לקנות כרטיס בודד, כרטיס יומי, לכמה ימים או כרטיסיה, אך כדי להחליף בין הקווים דרוש כרטיס נוסף. שלושת הקווים נפגשים במרכז העיר בכיכר דאק, כשלוש דקות הליכה מהרחוב הראשי ומאצי אוצה (Vaci utca). 

חשמליות

צבועות בצהוב, ונעות על מסילה – כך שבימי החורף המושלגים זה הפתרון המועדף לנסיעה למקומות שאליהם אוטובוסים או מוניות אינם מגיעים. זו דרך נעימה לראות את העיר. במיוחד בבודה. שימו לב לדלתות, הן נפתחות מצדדים שונים בתחנות שונות.

הקווים העיקריים הם 47 ו- 49. הם נעים ממרכז העיר לכיוון בודה. קווים נוספים הם קו 2, שנוסע לאורך הדנובה בצד פשט וקו 19 שנוסע לאורך הדנובה בצד בודה, והקווים 4 ו- 6, שנתיבם כמעט זהה למעט פיצול בסוף: שניהם יוצאים מכיכר מוסקבה (Moskva Ter) בבודה, נעים במסלול מעגלי דרך פשט והאי מארגיט ומגיעים חזרה לבודה לשתי נקודות סיום נפרדות בסמוך לכיכר מוריץ זיגמונד (מוריץ זיגמונד טר - Moritz Szigmond Ter). יש לזכור לקנות כרטיס לפני העליה לחשמלית, שכן ברכבת עצמה אין אפשרות לרכוש כרטיסים.

אוטובוסים

רשת ענפה של אוטובוסים שמחברת את אזורי העיר והפריפריה עם תחנות מטרו ורכבת ומרכז העיר. את שיטת המיספור של האוטובוסים שינו בספטמבר 2008 ומאז קל להבין אותה. המספרים מתחת ל- 299 מראים על נתיבים רגילים. למספרים שמתווסף E זהו שרות אקספרס שלא עוצר בכל התחנות. A בתוספת למספר מראה על נתיב קצר יותר מאשר הנתיב של המספר המקורי. ומספרים מעל 900 מעידים על שירות לילה.

אוטובוס חשמלי (טרוליבוס Trolley-bus)

קיימים 13 קווים בעיר והם משרתים את מרכז וצפון-מזרח פשט. הם ממוספרים החל ממספר 70. מידע על קווי האוטובוס והטרוליבוס, ניתן לקבל בתחנות המטרו או תחנות המידע לתיירים.

רכבת הפרברים (HEV)

מחברת את מרכז בודפשט עם כמה פרברים והיא פחות שימושית לתיירים. אחד הקווים יוצא מכיכר בטיאני (בטיאני טר - Batthyeny tar), נע בבודה לאורך הדנובה ומגיעה לסנט אנדרה (Szentendre), עיירה קסומה במרחק 40 דקות נסיעה. כרטיסים מיוחדים לנסיעות מחוץ לגבולות העיר יש לרכוש בתחנה.

סירות

ממאי ועד ספטמבר חברת התחבורה של בודפשט (BKV) מפעילה סירות שיוצאות כל שעה וחצי בין 8:00-20:00. מחיר הכרטיס נע בין 250-1000 פורינט.

קווי הלילה

העיר מרושתת ב-37 קווי אוטובוס הנעים בלילה. האוטובוסים יוצאים כל 15-60 דקות ומתחילים פעילותם בשעה 23:00 ועד 04:00. אנשי אבטחה עומדים בתחנות האוטובוס ברחבי העיר ומלבד שמירה על בטחון הם גם מתפקדים כמוכרי כרטיסים במשך כל הלילה.

מוניות

פרק חשוב בעיר. החוק מתיר לכל מונית לגבות סכום שונה עבור נסיעה זהה, בתנאי שהמחיר יפורסם ברכב. מאוד כדאי לנסוע רק במוניות של חברות גדולות (למוניות סמלים של החברה על הדלתות), שלהן המחירים הזולים ביותר, והסיכוי שהנהג יגבה סכום של טיסה בסילון על נסיעה במונית קטן יותר. אל תעצרו מונית ברחוב, אפילו אם היא שייכת לאחת החברות המובילות – אין פיקוח על המחירים בנסיעה שכזו והנהג יכול לדרוש מכם כל סכום שירצה. הזמנת מונית בטלפון היא המומלצת, הנסיעה זולה יותר (הפוך מהמצב אצלנו), המונית מגיעה בזמן סביר. כל שעליכם לעשות הוא לומר לסדרן את מספר הטלפון (אפשר גם באנגלית) שממנו אתם מחייגים, גם מטלפון ציבורי, והוא, בעזרת מחשב, יודע בדיוק היכן אתם נמצאים (כדאי שתבדקו באיזה רחוב אתם נמצאים כי ייתכן שהסדרן יבקש לוודא זאת עמכם). חמש דקות ואתם בתוך המונית. בהזמנת מונית למלון ייגבה תעריף גבוה יותר ולכן כדאי לשקול ירידה לטלפון הציבורי ברחוב. נסיעה במוניות שבבעלות המלון, שאותן יציע לכם הבל בוי בחיוך, היא שוד לאור יום – השתדלו להימנע.

חברות מומלצות:

סיטי טקסי (City Taxi), טל' 211-1111. פו טקסי (FO-taxi ), טל' 222-2222.Taxi 2000, טל' 200-0000 . Radio Taxi, טל' 777-7777.

אופניים

אינם כלי תחבורה נפוץ כאן (וגם לא טוסטוסים ואופנועים), בגלל החורף הארוך והקר, בגלל זיהום האוויר ובגלל התחבורה הצפופה ומיעוט שבילי האופניים. אם אתם בכל זאת רוצים להכיר את העיר באמצעות דיווש, תוכלו לשכור אופניים ולטייל באי מארגיט. אפשר אפילו למצוא כאן אופניים לילדים. יש כמה שבילי אופניים בבודה, לאורך הדנובה עד סנט אנדרה.

אחת מחברות השכרת אופניים היא Budapest Bike, טל' 5954 884 20 36+.

חברה אחרת היא Bikebase, אך חשוב לדעת שהחברה סגורה במשך עונת החורף ונפתחת רק בתחילת מרץ. טל' 8501 625 70 36+.

השכרת רכב

לא פתרון אידיאלי. העיר עמוסה וכבישים נסגרים לטובת שיפוצים לעיתים קרובות. יש ריבוי גרירות של מכוניות והחנייה היא לא עסק פשוט. אם בכל זאת בחרתם באופציה הזו, משרדי השכרת רכב של החברות הגדולות נמצאים בנמל התעופה, מומלץ להזמין מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ