סאן טרופה של דרום מזרח אסיה: סיור בחופי קמבודיה

לאחר שנים של הזנחה מגיעה תנופת הפיתוח לדרום־מערב קמבודיה. טיול בעיירת החוף קאפ הוא פרידה מחופים בתוליים וכפרי נופש כובשים בפשטותם

אונדין קוהאן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אונדין קוהאן, ניו יורק טיימס

ביום שמשי בעיירת החוף קפ, הנמצאת במרכז דרך החוף של קמבודיה, שוק הסרטנים המה אדם. נשים בכובעי קש ובמגפי גומי עמדו כשרגליהן בתוך המים וצעקו את המחירים, וילדים בני כל הגילים רצו בין הדוכנים. נדמה היה כאילו כל העיירה התקבצה באזור הזה. בקרבת מקום, על פני המים, השקיפו מסעדות על ים סין הדרומי.

באחת הקטנות שבהן, סי־גאל, ישבתי עם בני ובעלי וצפינו בסירות הדיג נעות באטיות לאורך קו החוף, בשעה שהמשפחה המנהלת את המסעדה שקדה על הכנת הסרטנים הטעימים ביותר שאכלתי מעודי. אפילו בני בן השנה שלח ידו אל המנה.

איש לא ניסה למכור לנו מזכרות או הציע לנו טיול מסביב לעיירה. אלה היו החיים, כפי שהם תמיד היו ותמיד יהיו. אך כמובן, זה לא היה מדויק: לא רחוק מאתנו הושלמה בנייתם של גשרים ודרכים חדשות; מלונות יוקרה, בתי קזינו ומסלולי גולף מופו; וקניונים תוכננו.

כמו מקומות רבים שנעלמו ממבטו של הנוסע או צצו מולו, אזור זה בדרום־מערב קמבודיה נמצא בעיצומו של שינוי מוכר. ראשית מגיעים התרמילאים, המתפתים בעקבות סיפורים על כפרים פשוטים וחופי איים בתוליים. לאחר מכן מגיעים המלונאים החלוצים, שמקימים מלונות ובתי נופש עם מגע של יוקרה וטעם טוב. אחריהם מגיע הכסף הגדול, ואתו תוכניות גדולות. האזור שסביב קפ נמצא עדיין בשלב הנכון עבור תיירים - רובו נותר כפי שהוא, אך עם דרכי גישה וכמה מלונות בוטיק פה ושם לאלה שחושקים בהם. בשהייתנו שם הבנתי שהשינוי עומד בפתח. ההמון יגיע לכאן, ללא ספק.

קפ, הנמצאת במרחק כמה שעות נסיעה מבירת קמבודיה פנום פן, החלה את דרכה כעיירת נופש מסוגננת עבור הצרפתים בשנות ה-20. עד שנות ה-60 היא נחשבה לסן טרופה של דרום־מזרח אסיה, עם וילות מודרניות בסגנון קולוניאליסטי שנבנו לאורך החוף ונופשים שהגיעו בסופי השבוע במכוניות הפתוחות שלהם. כשהקמר רוז' הקימו שם בסיס בשנות ה-70, הצרפתים נסוגו והווילות נפגעו קשות. בשנים האחרונות נהפכו כמה מהמבנים האלה למלונות בוטיק - וילה רומונאה, שהוקמה ב-1968 בעזרתו של האדריכל הקמבודי הידוע לו באן האפ, היתה בית החלומות של אישה קמרית. זו היתה הווילה האחרונה שנבנתה לפני תחילת המלחמה. האשה ובעלה נרצחו בימים הראשונים של שלטונו של פול פוט. כעת היא נמצאת בבעלותם של יזמים בריטים, שהסבו אותה למלון.

המלון בן ששת החדרים, הכולל בריכת שחייה וגן טרופי, הוא מסוג היוזמות התיירותיות שהתרבו באזור זה של קמבודיה. רבים מהם מופעלים על ידי זרים שגילו את האזור וחיפשו סיבה להישאר. ג'ף מונס, הבעלים הבלגי של מלון נאי באנג צ'אט, הגיע לקאפ לראשונה ב-2003 במהלך חופשה. לאחר מכן הוא קנה וילה שעוצבה בסגנון של האדריכל הידוע לה קורבוזיה, שאותה הפך בתחילה לבית נופש, וב-2006 הסב לבית מלון קטן. "לפני הכל, התאהבתי באנשים בקמבודיה", אומר מונס. "אבל גם בטבע".

במהלך שהותי כאן בדקתי את שני המלונות, השוכנים לאורך החוף השליו. כל אחד מהם הוכיח את עצמו כמקום שקשה לעזוב. אפשר לשבת בהם על קו המים ולבלות ימים שלמים בבהייה בסירות העוברות ליד. הם גם התבררו כמקומות נוחים ביותר לשהות בהם עם תינוק: כל אנשי הצוות, מהטבח עד למנהל, התייחסו לבן שלי כאילו היה סלבריטאי. אך אני הייתי להוטה לחקור את האזור הכפרי שמסביב, ובייחוד את החופים והאיים במעלה החוף, שבהם, כפי שנאמר לי, זוממים קונגלומרטים רוסיים, סיניים וקמבודיים להותיר חותם.

הטיול הראשון שלנו היה לקמפוט, במרחק שעת נסיעה. אפשר לשכור מכונית ונהג, אך העדפנו לשכור אופנועים. לאחר שהשארנו את התינוק בידיים נאמנות בנאי באנג צ'אט, חלפנו על פני עדרי שוורים בשדות אורז, שווקים הומים ואשכולות של כפרים קטנים בבנייה קמבודית מסורתית. טויוטה קאמרי ישנה היא הבחירה הראשונה של המקומיים כאן (אפילו הבחנתי באחת עם לוחית רישוי של קליפורניה), ומכוניות רבות מדגם זה חולקות את הדרכים הסלולות עם ואנים, קטנועים ואופניים - לצד תאו, תרנגולות וחזירים שמהווים כמחצית מהתנועה.

בקמפוט, עיר שקטה השוכנת לצד מטעי פלפל וגבעות מיוערות, שתינו קפה באחד מבתי הקפה שנפתחו במהלך שנות ה-20 מול נהר פראק טוק צ'ו. קמפוט היתה בעבר אחת מערי הנמל החשובות בקמבודיה: רחובותיה עשירים במבנים קולוניאליים מראשית המאה, שרובם עומדים כיום מוזנחים. בזמן שישבנו וצפינו בסירות עושות את דרכן לאורך הנהר נדהמנו שוב מהיעדר המסחר כאן - במיוחד בהשוואה לערים התיירותיות הרבות בווייטנאם ובתאילנד.

עוד אבחנה: יש כאן מעט אנשים בשנות ה-40, ה-50 וה-60 לחייהם. הסיבה לכך טמונה בעובדה המצמררת שבין 1975 ל-1979 נמחקה חמישית מהאוכלוסיה תחת משטרו של פול פוט. הקמר רוז' החזיק מעמד בקמפוט עד סוף שנות ה-90 , מאוחר יותר מאשר בחלקים אחרים במדינה, וכמעט כל אדם שפגשתי איבד לפחות בן משפחה אחד או חבר. למרות זאת, בעיר שוררת תחושה נעימה. כששוטטנו בשכונות השונות איש לא התייחס להבדלים התרבותיים בינינו, מלבד נפנוף לשלום. על האיים הגדולים יותר, מול החוף, אפשר למצוא בתי נופש לצד בתי דייגים נטולי אמצעים, המתגוררים בהם עם משפחותיהם.

בחופיה של קמבודיה פועלים עדיין בתי נופש משתלמים ומהנים ביותר. בדרכנו חזרה לקאפ עצרנו באחד מהם, הקרוי "אנגקור צ'ום", השוכן בחלק הצפון־מערבי של קו רון. תמורת 15 דולר ליום (דולר אמריקאי מתקבל בברכה בכל קמבודיה) תקבלו בונגלו בקצה מפרץ שאליו אפשר להגיע באמצעות סירה בלבד, וארוחות של סרטנים, דיונונים ודגים על האש המוגשות לפי הזמנה במסעדה השוכנת על הרציף. קשה לדמיין למה מישהו ירצה לשנות מקומות נפלאים כאלה ולא להותירם כך לעד, אך לקמבודיה יש גם צרכים אחרים. השכר הממוצע למשפחה שווה ערך ל-2,100 דולר בשנה, והפיתוח יכול להכניס כסף. צריך רק לקוות שאתרי הנופש החדשים שיוקמו יישאו אופי לא המוני ויציגו אלטרנטיבה ראויה לבתי המלון הגדולים. ראיתי את קוסמוי ואיים אחרים במזרח אסיה לפני שעברו פיתוח, ואני יודעת מה יכול להיאבד כשמקום נפלא כזה מתגלה.

איפה ישנים?

וילה רומונאה בקפ היא אחת הדוגמאות הבודדות לאדריכלות לה קורבוזיה קמרית שנותרו במדינה. שישה חדרים צופים על גנים טרופיים באחוזה לשעבר ועל מפרץ קמפוט, וצוות עובדים מסור ישמח לספק לכם ארוחות והצעות לטיולי יום. מחיר: 300 דולר ומעלה לחדר זוגי. נאי באנג צ'אפוט שם את קפ על המפה כשנפתח ב-2006 : המקום מצויד בספא משוכלל ובמסעדה. מחיר: 300-500 דולר לחדר זוגי תלוי ברמת הפינוקים שתרצו. ויין ריטריט הוא פרויקט תיירותי שהוקם על מטעי פלפל מחוץ לקפ, ויש בו בית הארחה, חנות אורגנית ומסעדה. מחיר: החל מ-25 דולר לחדר זוגי.

איפה אוכלים?

בקפ ובסביבותיה נמצאות המסעדות הטובות בקמבודיה, הודות לקרבה לשוק הסרטנים ולמטעי הפלפל. נסו את הסרטנים ב"דה סיגל" (The Seagull) השוכן על קו המים ליד השוק (2-10 דולרים למנה, 855-236-860-360+) או ב"דה סיילינג קלאב" (The Sailing Club) סמוך לנאי באנג צ'אט (4-15 דולר למנה, 855-78-888-5568+).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ